Nawet 2 lata za mowę nienawiści. Projekt PO już w Sejmie

27.11.2012 15:51
Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Kwiatkowski

Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Kwiatkowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie tzw. mowy nienawiści - poinformował dziś Krzysztof Kwiatkowski z PO. Chodzi m.in. o zmianę artykułu Kodeksu karnego dotyczącego nawoływania do nienawiści na tle różnic etnicznych czy rasowych.
PO chce zapisać w art. 256 Kodeksu karnego, że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (...) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

"Nienawiść na tle przynależności politycznej"

- W sposób znaczący rozszerzamy ten katalog wartości, który chce chronić ustawodawca, czyli polski parlament. Mamy głęboką nadzieję, że takie sformułowanie przepisów będzie stanowić lepszy, pełniejszy instrument do działania takich organów jak prokuratura - powiedział Kwiatkowski na konferencji w Sejmie. Nowością jest m.in. wpisanie do art. 256 kk "naturalnych lub nabytych cech osobistych". Karane byłyby też osoby nawołujące do nienawiści na tle przynależności politycznej.

- Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, byliśmy głęboko przekonani, że istnieje potrzeba czytelnego sygnału dotyczącego wartości, które powinny podlegać szczególnej ochronie. (...) Ta potrzeba jest głęboko pilniejsza, niż nam się początkowo wydawało - ocenił Kwiatkowski.

Eskalacja oskarżeń, kłamstw, półprawd i agresji

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) mówiła o obserwowanej eskalacji "oskarżeń, kłamstw, półprawd i agresji" w naszych społeczeństwie. - Takim językiem mówią politycy, zaczynają nim mówić artyści. Zaczyna dziać się coś bardzo niepokojącego - uzasadniała potrzebę zmian w prawie wiceszefowa klubu PO.

Artykuł 256. kk w obecnym kształcie stanowi, że "kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2".

Własne projekty zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie zgłosiły już Ruch Palikota i SLD. RP proponuje zmianę, która dotyczy ścigania przestępstw popełnianych z nienawiści z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną. Projekt SLD dotyczy ścigania za tzw. mowę nienawiści skierowaną przeciwko osobom odmiennej rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnym.

Komentarze (497)
Nawet 2 lata za mowę nienawiści. Projekt PO już w Sejmie
Zaloguj się
 • jorge.martinez

  Oceniono 272 razy 132

  PO to ponoć była partia liberalna... Do więzienia za słowa?

 • elkipan

  Oceniono 330 razy 160

  "Karane byłyby też osoby nawołujące do nienawiści na tle przynależności politycznej."
  No to Niesiołowskiego do komisji...
  On wzorem zawsze świecił!

 • unamatita

  Oceniono 262 razy 98

  "Nawet 2 lata za mowę nienawiści." - czy to oznacza, że Stefan Muchołap w końcu beknie?
  u.

 • m.arco

  Oceniono 213 razy 67

  Ostatnio Komisja Europejska nawoływała do nienawiści na tle wyznaniowym usuwając ze słowackiej monety euro z ornatów Cyryla i Metodego krzyże oraz aureole nad ich głowami. Czy będą pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z polskim prawem?

 • gorzejgorzej

  Oceniono 80 razy 64

  Oczywiście "mową nienawiści' będzie stwierdzenie, że kilka fuch państwowych dla jednego złodzieja, czy 110 tys. na miesiąc, to ZŁODZIEJSTWO "zgodne z prawem" !

 • m.arco

  Oceniono 322 razy 62

  No to Palikot,Niesiołowski, Tusk, Komorowski. Sławomir Nowak, Kutz, Sikorski dwa lata mają jak w banku.

 • kat-kk

  Oceniono 76 razy 46

  Ciekawe na jakiej podstawie, sąd będzie oceniał skalę nienawiści zawartą w słowach?Nienawisciomierzem czy widzimisię?.Toż sąd nie jest w stanie ,Waśniewskiej porządnie zapuszkować.Kto oceni, czyja nienawiść jest nienawistniejsza Kaczyńskiego czy Macierewicza,Brauna,czy Nicponia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje