Nawet 2 lata za mowę nienawiści. Projekt PO już w Sejmie

27.11.2012 15:51
Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Kwiatkowski

Małgorzata Kidawa-Błońska, Krzysztof Kwiatkowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie tzw. mowy nienawiści - poinformował dziś Krzysztof Kwiatkowski z PO. Chodzi m.in. o zmianę artykułu Kodeksu karnego dotyczącego nawoływania do nienawiści na tle różnic etnicznych czy rasowych.
PO chce zapisać w art. 256 Kodeksu karnego, że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (...) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

"Nienawiść na tle przynależności politycznej"

- W sposób znaczący rozszerzamy ten katalog wartości, który chce chronić ustawodawca, czyli polski parlament. Mamy głęboką nadzieję, że takie sformułowanie przepisów będzie stanowić lepszy, pełniejszy instrument do działania takich organów jak prokuratura - powiedział Kwiatkowski na konferencji w Sejmie. Nowością jest m.in. wpisanie do art. 256 kk "naturalnych lub nabytych cech osobistych". Karane byłyby też osoby nawołujące do nienawiści na tle przynależności politycznej.

- Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, byliśmy głęboko przekonani, że istnieje potrzeba czytelnego sygnału dotyczącego wartości, które powinny podlegać szczególnej ochronie. (...) Ta potrzeba jest głęboko pilniejsza, niż nam się początkowo wydawało - ocenił Kwiatkowski.

Eskalacja oskarżeń, kłamstw, półprawd i agresji

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) mówiła o obserwowanej eskalacji "oskarżeń, kłamstw, półprawd i agresji" w naszych społeczeństwie. - Takim językiem mówią politycy, zaczynają nim mówić artyści. Zaczyna dziać się coś bardzo niepokojącego - uzasadniała potrzebę zmian w prawie wiceszefowa klubu PO.

Artykuł 256. kk w obecnym kształcie stanowi, że "kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2".

Własne projekty zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie zgłosiły już Ruch Palikota i SLD. RP proponuje zmianę, która dotyczy ścigania przestępstw popełnianych z nienawiści z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną. Projekt SLD dotyczy ścigania za tzw. mowę nienawiści skierowaną przeciwko osobom odmiennej rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnym.

Zobacz także
Komentarze (497)
Zaloguj się
 • jorge.martinez

  Oceniono 272 razy 132

  PO to ponoć była partia liberalna... Do więzienia za słowa?

 • fordysta

  Oceniono 1 raz 1

  O, i jest NOWE ZOMO !!!! Jest dyktatura i reżim !!!
  Tego nawet w PRL-u NIE BYŁO !!!!
  Zatem będzie PODZIEMIE z miłości do panującego nam - i wyniszczającego nas - Tuska i PO ??!!

  A'propos: czy fakt okradania obywateli - na ponad 10 milionów złotych - przez premiera Tuska - poprzez latanie w swoich sprawach prywatnych samolotem z Gdańska do Warszawy i z powrotem -
  i MÓWIENIA o tym - to tez będzie MOWA NIENAWIŚCI ??!! I karanie więzieniem ??!!

 • kazole

  Oceniono 1 raz 1

  Coś mi tu śmierdzi faszyzmem i komunizmem....
  Krytyka jednej słusznej partii może być uzna za "mowę nienawiści" i skazać przeciwników można na 2 lata więzienia. Taka ustawa to złamanie konstytucji:

  Art. 54. Konstytucji RP
  Pkt 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

 • emigrant-kontratakuje

  Oceniono 1 raz 1

  Do rzeczy. Kara grzywny, organiczenia wolnosci, oraz POZBAWIENIA(?!?!?!) wolnosci do lat 2.
  (...)ub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu (...) naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań(...)
  Drogie swinie stojace dzieki naszym glosom, nazarte, przy korycie, nawolywuje do nienawisci do was.
  Cechami za ktore nawolywuje do nienawisci wzgledem waszych oblepionych zarciem ryjem jest wasza chciwosc, nieuczciwosc, klamliwosc i ogolnie pojete warcholstwo i bydlactwo. Przekonania za ktore nawoluje do nienawisci wzgledem was to przekonanie ze stolek dostaliscie po to zeby sie nachapac kosztem nas, naszych pieniedzy, zyc i rodzin, wy bydlaki. Nalezaloby was powywieszac i zaczac od nowa.
  Cecha kazdego demokratycznego panstwa jest to ze moge mowic co mi sie podoba. Ogolnie sformulowana ustawa, ktora zezwala az na kare pozbawienia wolnosci, za cos co sie powiedzialo, moze byc uzyta jako narzedzie do usuwania ludzi niewygodnych dla ustroju. Zwlaszcza ze nawet nie jest sprecyzowane co jest nawolywaniem do nienawisci. Oraz w jaki sposob mialoby to podlegac interpretacji i ocenie zarowno stopnia "nawolywania" oraz prawdziwej intencji podejrzanego o nawolywanie.
  Nie ma tez okreslenia w jaki sposob ma to byc udowodnione, czy kilku swiadkow ktorzy rzekomo slyszeli - wystarczy, czy tez wymagane bedzie nagranie audio-video z ktorego bedzie mozna bezsprzecznie ustalic tozsamosc sprawcy. To, prosze was - rodakow, to nie jest nawet bubel prawny. To przepis podlegajacy tak szerokiej interpretacji, ze za jego pomoca bedzie mozna dac po dupie kazdemu przy byle pretekscie.

  dziekuje, pozdrawiam
  Ciesze sie ze jestem tak daleko, czasami.

 • libg

  Oceniono 1 raz 1

  Paradoksalnie, propagowanie ustawy, która chce karać za mowę nienawiści przy pomocy agresji, kierując się nienawiścią wobec osób stosujących taką mowę, jest nie tylko mową nienawiści, ale sposobem działania reżimów autorytarnych.

 • knapora

  Oceniono 1 raz 1

  Coraz dalej od wolności... Cóż pan Donald Tusk oddalił się od liberalnych postulatów tak daleko jak to tylko możliwe. Całą ideę tego pomysłu świetnie opisał libertarianin Jacek Sierpiński na swoim blogu. Wrzucam linka:
  sierp.libertarianizm.pl/?p=1094

 • pinkfloydnik

  0

  Ostatnio poprzez znajomego dowiedziałem się o Partii Libertariańskiej. Mają całkiem fajne podejście jeśli chodzi o wolność słowa. Z ich deklaracji: "Partia Libertarianska pragnie zniesc karalnosc za rozpowszechnianie
  jakichkolwiek pogladów lub opinii. Odpowiedzialnosc cywilna dopuszcza
  jedynie na zasadach przewidzianych w dobrowolnych umowach oraz
  w formie obowiazku naprawienia szkody lub odszkodowania, jesli ktos
  udowodni, ze poniósł realna szkode w wyniku swiadomego
  rozpowszechniania nieprawdy na jego temat. Powyzsze stanowisko
  nie obejmuje wypowiedzi bedacych celowym i swiadomym sprowadzaniem
  niebezpieczenstwa na innych ludzi lub ich własnosc."

 • ok51

  Oceniono 1 raz 1

  Litości, Platforma jest tak liberalna, jak i obywatelska. Jedynym stricte wolnościowym stronnictwem w Polsce są libertarianie i niebawem pewnie zyskają większe poparcie, bo zamach na wolność słowa musi wywołać odpowiednią reakcję w społeczeństwie.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  a co zrobicie z wajdą?

  naszeblogi.pl/30852-wajdalizm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje