Policja ma nielegalną broń, kupioną w nieprawidłowym przetargu

System LRAD na samochodzie policyjnym

System LRAD na samochodzie policyjnym (Fot. Krzysztof Dobrogowski / Policja)

Polska policja za ponad milion złotych kupiła broń akustyczną. Niestety, urządzeń służących do dezorientowania tłumu i wywoływania bólu nie można wykorzystać w Polsce. To niezgodne z prawem. Przetarg na urządzenie ostro skrytykowała też NIK.
Urządzenia Long Range Acoustic Device (LRAD) służą do emitowania dźwięku o bardzo wysokiej częstotliwości. Za ich pomocą można wywołać u ludzi ból i poczucie oszołomienia bez powodowania faktycznego uszczerbku na zdrowiu. LRAD jest szczególnie przydatne podczas zamieszek.

Niestety, urządzeń, na które policja wydała ponad milion złotych, w Polsce nie można legalnie wykorzystać. Sygnały akustyczne nie są wymienione wśród dopuszczonych do użytku w Polsce środków przymusu bezpośredniego.

Aby mimo wszystko móc skorzystać z zakupionego sprzętu, policjanci zdecydowali się na dezaktywowanie kluczowej funkcji urządzenia. W efekcie LRAD zmieniono w zwyczajne, choć bardzo kosztowne głośniki - czytamy w portalu rmf24.pl.

Przetarg był nierzetelny

Co więcej, Naczelna Izba Kontroli orzekła, że podczas przetargu, w którym zakupiono sprzęt, doszło do nieprawidłowości. Zdaniem NIK był on nierzetelny. Ponadto nie przeprowadzono testów urządzenia, a zakupu dokonano na podstawie prezentacji urządzenia.

Najwyższa Izba Kontroli wytyka komendzie głównej, że przetarg na urządzenie akustyczne był nierzetelny i niegospodarny. Zakup pełnych zestawów kosztował ponad milion złotych. Warunki przetargu według NIK były rozpisane jednoznacznie pod konkretne urządzenia. Tylko po co, skoro zgodnie z prawem policja nie może ich używać?

Zmian w prawie nikt nie szykuje

Jak tłumaczy komenda główna, zaraz po zakupie z wszystkich zestawów wymontowano generatory częstotliwości. I tak do użytku zostały same zestawy głośnikowe, przez które policja podaje demonstrantom komunikaty. Same usługi odłączenia tych modułów akustycznych kosztowały ponad 20 tysięcy złotych. Co więcej, wymontowane moduły spoczną na dłużej w magazynach komendy głównej, bo w resorcie spraw wewnętrznych nikt nie planuje takiej zmiany przepisów, by pozwalały one policji falami akustycznymi rozpędzać tłum. Jak ustaliło Radio TOK FM, w przygotowanej właśnie i zaakceptowanej przez rząd nowelizacji Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego nie ujęto podobnych urządzeń i możliwości ich używania przez służby.

Zobacz także
 • Policyjny stażysta zgubił amunicję. Trwają poszukiwania
 • Skradziona mazda rozłożona na części w lesie pod Wołominem Kto kradnie auta w Warszawie: Dlaczego tylko Wołomin?
 • Policjanci zatrzymali podejrzanych o wyłudzenie 32 mln Z banku zniknęły ponad 32 miliony złotych. Zatrzymany dyrektor, pracownica i klient
Komentarze (79)
Policja ma nielegalną broń, kupioną w nieprawidłowym przetargu
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 111 razy 69

  Policja ma nielegalną broń,kupioną w nieprawidłowym przetargu
  ===============================================
  A czy policja robi cokolwiek zgodnie z prawem?

 • kawabis

  Oceniono 64 razy 60

  Chyba muszę zmienić kompa, bo mi tekst ucieło, nie mogę doczytać czy NIK powiadomił już prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa czy nie.

 • zx80

  Oceniono 55 razy 51

  sokolowski ci powie, ze policja zawsze postaępuje zgodnie z prawem. Ale ja widzialem milicjantow skladajacych falszywe zeznania w sadzie i glos im z glowy nie spadl - ani sedzia ani prokurator "znamion" się nie dopatrzyli. A to Polska właśnie.

 • thebutcher

  Oceniono 52 razy 44

  No to teraz czekamy na zatrzymania funkcjonariuszy odpowiedzialnych za pomysł zakupu nielegalnego sprzętu i przetarg. Najlepiej niech do nich wpadną pizd..sie z AT o 6 rano.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 58 razy 38

  Po co policji taka zabawka? Państwo staje się coraz bardziej opresyjne w stosunku do zwykłego obywatela a coraz bardziej miekie wobec bandytów zwykłych czy też w białych kołnierzykach. Kosztowne duperele które mają za zadanie założyć kaganiec społeczeństwu, upodlić, zgnoić. Ale nic to, damy radę nawet przeciwko czołgom jak takowe użyjecie.

 • mille666

  Oceniono 44 razy 34

  to smutna wiadomość, że w tym kraju nie można używać broni przeciwko zwykłym ludziom, czy postronnym przechodniom, mieszkańcom rozrywającą bębenki uszne, powodującą trwałą głuchotę i problemy neurologiczne - liczymy na nasz dzielny sejm, że szybko po cichu przepchnie odpowiednią ustawę, gdy w tym czasie wszyscy będziemy czytać i słuchać która kaczka jest zła, a która dobra i dlaczego....

 • e-komentarz

  Oceniono 70 razy 30

  "Za ich pomocą można wywołać u ludzi ból i poczucie oszołomienia"
  Kupili u Rydzyka sprzęt emitujący audycje radyja???

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 23 razy 21

  Wszystko w normie. Co kraj to obyczaj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje