Prof. Hartman u Lisa: Może zdarzyć się nieszczęście. Krytyczny moment

26.11.2012 22:58
Prof. Jan Hartman u Tomasza Lisa

Prof. Jan Hartman u Tomasza Lisa (Źródło: TVP2)

- Zbliżamy się do jakiegoś krytycznego momentu, po którym zdarzy się nieszczęście - powiedział w programie Tomasza Lisa prof. Jan Hartman. W studiu TVP 2 odbyła się dyskusja o rozwijającym się w polityce języku nienawiści. Zdaniem ks. Sowy "to, co do wczoraj można było potraktować jako żart, dzisiaj trzeba potraktować jako albo przejaw choroby psychicznej, albo przejaw ogromnej nienawiści".
Prof. Hartman zauważył, że "przez ostatnie lata nie robiliśmy nic - rząd, sądy, prokuratury, również media". - Byliśmy bierni i tchórzliwi, no i doczekaliśmy się. Nie chcę hamletyzować, ale wydaje mi się, że zbliżamy się do jakiegoś krytycznego momentu, po którym zdarzy się nieszczęście, i wszyscy mamy obowiązek reagować - stwierdził.

- To, co do wczoraj można było potraktować jako żart, dzisiaj trzeba potraktować jako albo przejaw choroby psychicznej, albo przejaw ogromnej nienawiści, która jest jakąś perfidią - zauważył z kolei ks. Kazimierz Sowa, odnosząc się do oskarżeń ws. "zamachu" w Smoleńsku.

Zgodził się z tym Michał Boni. - To trzeba traktować jak wierzchołek góry lodowej. U jej podstawy jest bardzo dużo niechęci, frustracji i szerzącej się mowy nienawiści, której nikt nie kładzie tamy. Zaczyna dominować przyzwyczajenie. Ktoś mówi tego rodzaju słowa, ktoś bije brawo i nie ma żadnej reakcji. Nikt nie mówi, że to jest złe, że to przekracza normy.

Jak zdaniem Boniego przeciwstawić się językowi nienawiści? - Oprócz tych kroków, które powinny podejmować różne instytucje państwowe, są przepisy prawne, są działania prokuratury, jest instrukcja prokuratora generalnego, która dotyczy przeciwdziałania mowie nienawiści - zauważył minister administracji i cyfryzacji.

Bielecki do Lisa: Pan dolewa oliwy do ognia

W opozycji do przedmówców stanął Czesław Bielecki, który zaatakował Tomasza Lisa. - Oglądałem ostatnie trzy okładki "Newsweeka" i wydaje mi się, że pan dolewa oliwy do ognia - zwrócił się do prowadzącego program Czesław Bielecki. - Okładka, na której pan pokazuje Zbigniewa Brzezińskiego i pisze "Big Zbig i liliputy", gdzie liliputami są PiS-owcy - wydaje mi się, że powtórzył pan schemat innego plakatu przedstawiającego żołnierza komunistycznego LWP i zaplutego karła reakcji z AK - powiedział Bielecki.

- Jeśli chodzi o mowę nienawiści, to za gwałtownymi słowami idą gwałtowne czyny. Tylko że gwałtowne słowa płyną zewsząd. To są dwa skłócone plemiona polityczne i każde z nich mówi identycznym językiem, w podobny sposób wymyśla drugiemu plemieniu. Tylko jedno z nich jest przez media stygmatyzowane, bo można mu wymyślać. W debacie politycznej potrzebny jest umiar i powaga - zauważył Bielecki.

Z kolei zdaniem Andrzeja Dery winę za eskalację języka nienawiści ponosi Platforma Obywatelska. - Gdyby wcześniej była reakcja na słowa Donalda Tuska, Janusza Palikota, prof. Bartoszewskiego... Zaczął Tusk od dzielenia na mohery, potem były akcje Palikota, jeszcze jak był w PO, potem akcje Niesiołowskiego i potem to okładanie było już na całego.

Zdaniem posła Solidarnej Polski "w tej chwili już mówi się o patroszeniu i zabijaniu". - Dzisiaj to mówią dziennikarze, którzy uchodzą za autorytety, to mówią reżyserzy... To dziś może się okazać trudne do zatrzymania - zakończył.

Komentarze (272)
Zaloguj się
 • tp70

  0

  Do baca 56
  Twój tekst potwierdza, że jesteście chorą częścią polskiego społeczeństwa; to zapewnianie, że nie chcemy was wieszać ani mordowąć tylko wsadzić do więzienia i zabrać wszystko.
  Jak technicznie wyobrażasz sobie takie działanie?? Jest was (w pisie) dużo mniej w naszym narodzie, Kaczyńskiemu nie ufa największa część społeczeństwa,zostanie też razem z Ziobra postawiony przed Trybunał Stanu, przegraliście 6 razy i niczego nigdy już nie wygracie na drodze demokratycznej. Stąd te myśli o mordowaniu, "odsuwaniu" itd. I znowu technicznie: Hoffmann was poprowadzi do ataku a może Macierewicz? może sromotnik toruński? Klepnij się w głowę i to mocno i kilka razy!

 • sudharshan

  Oceniono 1 raz -1

  Powiedzial Hartman, naczelny podjudzacz.

 • politol59

  Oceniono 1 raz -1

  Należy powstrzymać tą tendencje, która cofa społeczeństwo w XIX wiek.

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz -1

  A wszystko ma źródło w nienawiści i kłamstwach władzy wobec narodu. Jak Kuba Bogu....

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy -2

  Umknęło przydupasom PO że w Polsce prawica tylko gawędzi o "porządkach" a lewica bierze pistolety, noże czy bejsbole i bije lub morduje ludzi o odmiennych poglądach.

 • baca56

  Oceniono 1 raz -1

  Wygląda na to, że Zjednoczone Siły Estbliszmętu potrzebują jakichś gwałtownych zdarzeń w naszym kraju.
  Destabilizacja jawi im się jako ostatnia deska ratunku - przed czym? Przed społeczeństwem? Czyżby naprawdę bali się, że jeśli nie wezmą nas teraz na krótką, totalitarną smycz, to sami wkrótce zawisną na latarniach?
  Przecież to GW i "elity polityczne" podkręcają atmosferę, wywołują histerię, stwarzają poczucie grozy...
  Metodami często tragikomicznymi (patrz "zamach 4 tony", "faszyzm" na prawicy, 20 letni zagubiony wirtualny "jihadowiec" gnijący w pierdlu bez wyroku itd, itp....
  Społeczeństwo chce odsunąć ich od władzy, rzetelnie osądzić i w cywilizowany sposób ukarać więzieniem oraz konfiskatą zagarniętego publicznego mienia. Tylko tyle. Tak naprawdę idea wietrzenia rządzących na latarniach nie jest specjalnie popularna.
  Odnoszę wrażenie, ze "establiszmęt" zagrywa va banque próbując doprowadzić do wybuchu, który uda się zdławić przy pomocy nowego stanu wojennego, aby odsunąć od siebie konsekwencje własnych niecnych postępków. I zapewnić sobie dalsze trwanie przy konfiturach, kosztem społeczeństwa na wiele lat.
  Powtarzam: na razie zdecydowana większość Polaków nie chce nikogo wieszać, tylko odsunąć od władzy i sprawiedliwie ukarać. I zająć się nareszcie na serio budową swojej własnej i wspólnej przyszłości.
  Nie podpalajcie Polski, panie i panowie z rządu, mediów, CBA, ABW, itp. HGW, itd....
  Nie wywołujcie wilka z lasu.

 • antyinteligent

  0

  A może trzeba coś zrobić z dydaktyką doktorów Jekylów z radzieckiej dupy przezywanej polska szkoła?

 • justin2312

  0

  Język nienawiści w polityce? To nonsens !
  Żyjemy dzisiaj w innej po prostu epoce. Jest to epoka INTERNETU i dostępnej szerokiej nieograniczonej wiedzy. Szybka komunikacja pomiędzy ludźmi sprawia , że trudno jest kogokolwiek bezkarnie okłamywać. Kłamstwa religijne i kłamstwa w polityce obnażyły autorytety, które są żądne władzy nad innymi dla odólnego dobra autorytetów.Profesjonalizmu, nie możemy oczekiwać w żadnym wypadku od nich. W zarządzaniu naszymi sprawami codziennymi po amatorsku nabyli elekcyjny MANDAT i PRAWO obwarowane przywilejami immunitetami i osobistą ochroną. Oni merytorycznie są "łatwi " i politycznie się zachowują nas okłamując codziennie dla naszego dobra. Narzekać więc na nieodpowiedzialnych POLITYKÓW nie mamy za co, bo oni robią to dla nas- bogacąc swoich kolesi i swoje rodziny i siebie w dobrej WIERZ|E. Wybrani przez nas amatorzy władzy ponosić z kolei żadnej kary i odpowiedzialności nie mogą bo są przez obywateli właśnie do tego wybierani i jest to wina OBYWATELA , że nie wybiera tych co trzeba .Nieodpowiedzialność polityczna przestaje więc być tutaj pierwszoplanowym czynnikiem w naszym życiu. Nikt nie wierzy bajko politykom i autorytetom że są obecni w naszym życiu.
  Praktycznie rewolucje wszelkiego rodzaju , podobnie jak okrutne wojny i kryzysy światowe już się odbyły. Czeka więc nas moim zdaniem tylko szeroko pasmowa ewolucja z laptopem i nazywanie rzeczy i sytuacje tak jak one faktycznie się nazywają. Polityka ze swej natury - kłamstwa w dobrej wierze - jest po prostu nieporozumieniem, czy niezrozumieniem epoki w której przypadkiem się znaleźliśmy.

 • antyinteligent

  0

  Panowie dydaktycy z tytułami profesorów,czy to nie aby wy jesteście mózgiem systemu społecznego,który po okrągłym stole Chińczycy nazwali: największy kibel na świecie pod szyldem Matki Boskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje