Igrzyska 2022 w Polsce? PO: "Premier i minister Mucha chyba przekonani...", "Kraków jest w stanie wygrać"

27.11.2012 06:00
Dziś gotowa na przyjęcie olimpijczyków jest tylko zakopiańska Wielka Krokiew. Wszystkie inne obiekty - np. 3 hale w Krakowie - trzeba dopiero zbudować. Koszt zorganizowania igrzysk ich pomysłodawcy oceniają na 5 mld zł

Dziś gotowa na przyjęcie olimpijczyków jest tylko zakopiańska Wielka Krokiew. Wszystkie inne obiekty - np. 3 hale w Krakowie - trzeba dopiero zbudować. Koszt zorganizowania igrzysk ich pomysłodawcy oceniają na 5 mld zł (Fot. Fot . Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

W grudniu rząd zdecyduje, czy staniemy do wyścigu o zimowe igrzyska w 2022 r. - Rozmawiałam z minister sportu i premierem. Wydają się przekonani do tego pomysłu - mówi "Gazecie Wyborczej" Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO z Poronina. - Kraków jest w stanie wygrać - dodaje senator Platformy Andrzej Person.
"W maju, gdy wybierano gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2017 r., Zakopane dostało zero głosów. W 1999 r. stolica polskich Tatr sromotnie przegrała z Turynem rywalizację o igrzyska w 2006 r. Dziś sukces ma zapewnić szeroki sojusz - o olimpijski znicz w 2022 r. wspólnie chcą walczyć władze Krakowa, Zakopanego, Małopolski, Polski Komitet Olimpijski i Słowacki Komitet Olimpijski (podpisały już list intencyjny)" - pisze "Gazeta". W Zakopanem miałyby się odbyć tylko zawody w skokach i biegach oraz biatlonie, czyli poza rezerwatem przyrody.

Koszt zorganizowania igrzysk, m.in. budowy nowych obiektów sportowych w Zakopanem, ich pomysłodawcy oceniają na 5 mld zł. "Nie da się tego zrobić bez poparcia rządu, który decyzję ws. igrzysk ma ogłosić już w grudniu. Kandydaturę trzeba zgłosić najpóźniej do października 2013 r. Ze wstępnych deklaracji wynika, że rywalami będą szwajcarskie Sankt Moritz z Davos, norweskie Oslo, hiszpańska Barcelona i ukraiński Lwów" - czytamy.

- Kraków jest w stanie wygrać. W pierwszych trzech miastach już były igrzyska, wprawdzie w Barcelonie letnie, ale zawsze. MKOl otwiera się na nowe lokalizacje, lobbing wśród głosujących członków Komitetu na rzecz Krakowa nie powinien być trudną sprawą. We Lwowie olimpiady nie było, ale Ukraina jest dzisiaj na takim etapie jak my w latach 90. Jeśli rząd da zielone światło, to obiekty zdążymy wybudować - twierdzi senator PO Andrzej Person.

Kraków (we współpracy z Zakopanem) powinien się starać o ogranizacę igrzysk 2022?
Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • mf08

  Oceniono 1 raz 1

  Siedzą w tych urzędach i chyba cierpią na niedotlenienie.
  Olimpiada w Zakopanem - dobre ha ha ha.

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  "Chciało się Zosi jagódek, ale pieniążków nie miała......"

 • fordysta

  Oceniono 5 razy 3

  Ha ! Czasy NERONA.
  Lud woła >CHLEBA< , a Neron igrzyska dla LUDU.
  A czy miliardowe długi po arenach - to rząd z Muchą pokryją z własnej kieszeni ? A utrzymanie tych aren też ? To i niech sobie planują co chcą - ale niech to UTRZYMUJĄ z WŁASNYCH KIESZENI !
  Od naszych PODATKÓW - na swoje zabawy i znowu NAPYCHANIE SWOICH KIESZENI - WARA !!!!

 • filthpurger

  Oceniono 4 razy 2

  po tych Zimowych trzeba popracowac kiedy igrzyska olimpijskie w Warszawie !!!!!
  Trzeba nam troche praktyki w organizacji tak gigantycznych imprez i Zimowa sie przyda, nawet jest potrzebna,,,,
  Takie mobilizacje spoleczne wokol takich celow jest niesamowicie motywacyjne, inspiruje i wzmaga aktywnosc spoleczenstwa, co wplywa na dostrzeganie przez nas samych ze jestemy rownie dobrzy jak inni przodujacy na swiecie. Bez tego poczucia trudno bedzie dogonic przodujacych....

 • filthpurger

  Oceniono 3 razy 1

  dobra wiadomosc, ale do momentu zeby dostac mozliwosc organizacji to jeszcze dluuuuga droga. Ale najpierw decyzja, 100% poparcia

 • the_qwert

  Oceniono 6 razy 4

  Prestiż, sresztiż, matoły za to słowo dały by się pociąć. Będzie jak z Euro. Całe koszty poniesie Polska, a kasę zarobi na tym jakiś obcy związek. No ale prestiż!! Banda i****w!!

 • uzdek98

  Oceniono 5 razy 3

  ooo zaczynaja sie przygotowania do kolejnego skoku na kasiore... gdyby nie mocne "argumenty" surkisa
  w POlaczkowie nie byloby mowy o euro 2012, dlatego krakow nie ma szans ale co sie pltafusiarnia nagrabi to bedzie ich..

  te konferencje, spotkania, prezentacje, konsultacje... setki milionow mozna ukrecic... a POtem sie POwie, ze nic sie nie stalo, sprobujemy jeszcze raz... a motlooch bedzie wiwatowal... donald, partia, partia, donald...wieslaw

 • macharras2

  Oceniono 4 razy 2

  Słusznie, im gorzej tym lepiej!!! Dać tłuszczy igrzyska, nie chleba. Niech się bawią!!! BANDA SKRETYNIAŁYCH IDIOTÓW!!!

 • edmundkwasniewski

  Oceniono 4 razy 2

  Po co ? zeby bylo tak samo jak z euro ? gowno dalo naszemu krajowi... no dlugow miliony wiecej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje