Igrzyska 2022 w Polsce? PO: "Premier i minister Mucha chyba przekonani...", "Kraków jest w stanie wygrać"

Dziś gotowa na przyjęcie olimpijczyków jest tylko zakopiańska Wielka Krokiew. Wszystkie inne obiekty - np. 3 hale w Krakowie - trzeba dopiero zbudować. Koszt zorganizowania igrzysk ich pomysłodawcy oceniają na 5 mld zł

Dziś gotowa na przyjęcie olimpijczyków jest tylko zakopiańska Wielka Krokiew. Wszystkie inne obiekty - np. 3 hale w Krakowie - trzeba dopiero zbudować. Koszt zorganizowania igrzysk ich pomysłodawcy oceniają na 5 mld zł (Fot. Fot . Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

W grudniu rząd zdecyduje, czy staniemy do wyścigu o zimowe igrzyska w 2022 r. - Rozmawiałam z minister sportu i premierem. Wydają się przekonani do tego pomysłu - mówi "Gazecie Wyborczej" Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO z Poronina. - Kraków jest w stanie wygrać - dodaje senator Platformy Andrzej Person.
"W maju, gdy wybierano gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2017 r., Zakopane dostało zero głosów. W 1999 r. stolica polskich Tatr sromotnie przegrała z Turynem rywalizację o igrzyska w 2006 r. Dziś sukces ma zapewnić szeroki sojusz - o olimpijski znicz w 2022 r. wspólnie chcą walczyć władze Krakowa, Zakopanego, Małopolski, Polski Komitet Olimpijski i Słowacki Komitet Olimpijski (podpisały już list intencyjny)" - pisze "Gazeta". W Zakopanem miałyby się odbyć tylko zawody w skokach i biegach oraz biatlonie, czyli poza rezerwatem przyrody.

Koszt zorganizowania igrzysk, m.in. budowy nowych obiektów sportowych w Zakopanem, ich pomysłodawcy oceniają na 5 mld zł. "Nie da się tego zrobić bez poparcia rządu, który decyzję ws. igrzysk ma ogłosić już w grudniu. Kandydaturę trzeba zgłosić najpóźniej do października 2013 r. Ze wstępnych deklaracji wynika, że rywalami będą szwajcarskie Sankt Moritz z Davos, norweskie Oslo, hiszpańska Barcelona i ukraiński Lwów" - czytamy.

- Kraków jest w stanie wygrać. W pierwszych trzech miastach już były igrzyska, wprawdzie w Barcelonie letnie, ale zawsze. MKOl otwiera się na nowe lokalizacje, lobbing wśród głosujących członków Komitetu na rzecz Krakowa nie powinien być trudną sprawą. We Lwowie olimpiady nie było, ale Ukraina jest dzisiaj na takim etapie jak my w latach 90. Jeśli rząd da zielone światło, to obiekty zdążymy wybudować - twierdzi senator PO Andrzej Person.

Kraków (we współpracy z Zakopanem) powinien się starać o ogranizacę igrzysk 2022?
Zobacz także
 • Stadiony Cracovii i Wisły Kraków zostaną zadaszone na zimowe Igrzyska olimpijskie w 2022 roku?
Komentarze (61)
Igrzyska 2022 w Polsce? PO: "Premier i minister Mucha chyba przekonani...", "Kraków jest w stanie wygrać"
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 81 razy 61

  o ja pier... Kapitan Planeta załamałby ręce. Takich widać kretynów mamy w urzędach i Sejmie. Zakopane... LOL. Jedna Zakopianka i kolejka na Kasprowy. Oczywiście na nowe obiekty się pożyczy a podatnik będzie spłacał chore pomysły idiotów. Już wystarczą stadiony i kretyni co budują piąty w Chorzowie. Dość tej błazenady!!! Ludzie w szpitalach umierają bo się kasa na enefzety pokończyła a ty cymbały majaczą o Olimpiadzie

 • szpak.nie

  Oceniono 53 razy 47

  Czy działa już spółka Kraków 2022, a jeśli nie to kiedy zacznie działać, kto będzie prezesem, ile dostanie premii i odprawy?
  A drugie pytanie - jak dojechać do Zakopanego, czy droga będzie przejezdna na czas igrzysk, bo to, ze nie zostanie do tego czasu przebudowana to chyba oczywiste.

 • rasta-tata

  Oceniono 47 razy 31

  W ankiecie brakuje odpowiedzi:

  "Nie, nie powinniśmy się ośmieszać na forum międzynarodowym"

 • von_seydlitz

  Oceniono 39 razy 23

  A czemu nie w 2222? jak szaleć do szaleć....

  Banda propagandystów.... po Euro, już żadnej idiotycznej imprezy podobnego formatu nie chcę....

  chcą doprowadzić kolejne firmy do bankructwa....

 • a-lfa

  Oceniono 28 razy 22

  Czy nie wystarczy iż mieliśmy niejakie problemy z EURO? Po co pchać się w coś do czego państwo musi dołożyć grube miliardy? W Polsce sporty zimowe są średnio popularne wiec co potem z tymi obiektami które trzeba będzie postawić?

 • comox

  Oceniono 25 razy 21

  Polskie kompleksy jeszcze raz zaczynają górować na zdrowym rozsądkiem !

  z Krakowa do Zakopanego w słoneczne weekendy jedzie się w obie strony 6 godzin !
  a Polska w sportach zimowych jest oczywiście potęgą !
  no i oczywiście za pieniądze podatników to można zagranicznym firmom dać dobrze zarobić aby z Krakowa do Zakopanego nawet tunel wybudowali, jak szaleć to szaleć !
  po co się z góralami handryczyć... tunel wszystko rozwiąże !!!

 • jans0091

  Oceniono 26 razy 20

  może mi ktoś odpowie gdzie minister zdrowia i kiedy towarzycho zwane rządem zajmie się problemami służby zdrowia bo dotychczasowe uzdrawianie prowadzi do likwidacji i całkowitego rozkładu ochrony zdrowia Polaków !

 • kicha12345

  Oceniono 20 razy 14

  Ledwo udalo sie zorgaznizowac najmniejsza impreze z Ukraina, a chca zorganizowac jedna z najwiekszych - olimpiade. Mysle ze trzeba bujac w oblokach zeby gadac takie farmazony.

 • zgr-edo

  Oceniono 13 razy 11

  chcemy pracy i chleba , a nie igrzysk i długów dla naszych prawnuków !
  Nikt nie przedstawił zysków jakie Polska odniosła po EURO 2012.
  Wszyscy wiemy , że na tych wszystkich przetargach i inwestycjach przedolimpijskich zarabia mafia , a zwykli ludzie za swoją ciężka pracę nie dostają zapłaty, a wręcz są ścigani przez komorników za niepłacone podatki
  od wynagrodzeń których nigdy nie dostali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje