Ranking zaufania CBOS: Kalisz drugi - przed Sikorskim i Tuskiem. Premier w górę, prezes PiS w dół

26.11.2012 20:14
Liderzy listopadowego rankingu zaufania: Bronisław Komorowski i Ryszard Kalisz

Liderzy listopadowego rankingu zaufania: Bronisław Komorowski i Ryszard Kalisz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski jest liderem listopadowego rankingu zaufania, ufa mu 69 proc. ankietowanych przez CBOS. Na kolejnych miejscach uplasowali się: polityk SLD Ryszard Kalisz i szef MSZ Radosław Sikorski (odpowiednio 48 proc. i 46 proc. deklaracji zaufania). Zaufanie do premiera wzrosło o 5 pkt. proc., do prezesa PiS - zmalało o 7 pkt. To największa zamiana w tym miesiącu - podkreśla CBOS.
Kolejne miejsca po prezydencie i pośle SLD w czołówce rankingu zajęli: premier Donald Tusk oraz b. wicepremier i b. szef PSL Waldemar Pawlak - ufa im po 43 proc. badanych, oraz szef SLD Leszek Miller (40 proc.).

W porównaniu z poprzednim badaniem zaufanie do prezydenta wzrosło o 2 punkty procentowe, w przypadku Kalisza, Sikorskiego i Pawlaka poziom deklarowanego zaufania nie zmienił się. Z kolei zaufanie do premiera Tuska wzrosło o 5 pkt proc., a do Leszka Millera - o 3 pkt proc.

Po ok. jednej trzeciej ankietowanych deklaruje zaufanie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz (35 proc. - wzrost o 3 punkty proc.), minister sportu Joanny Muchy (33 proc. - wzrost o 3 punkty proc.), szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry (33 proc. - spadek o 2 punkty proc.) oraz wiceprzewodniczącego PO Grzegorza Schetyny (32 proc. - bez zmian).

Mniej więcej co czwarty badany ufa ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu (27 proc. - wzrost o 2 punkty proc.), marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi (26 proc. - wzrost o 2 punkty proc.), ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi (26 proc. - spadek o 3 punkty proc.), Januszowi Palikotowi (26 proc. - bez zmian), ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu (25 proc. - bez mian) oraz prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu (25 proc. - spadek o 7 punktów proc.).

Najbardziej nie ufamy Kaczyńskiemu

Jednocześnie Kaczyński najczęściej spotyka się z nieufnością - nie ufa mu 55 proc. ankietowanych (wzrost o 8 punktów proc. w porównaniu z październikiem). Za nim uplasował się Janusz Palikot (47 proc. deklaracji nieufności - spadek o 4 punkty proc.). Z kolei trzeciemu w tym rankingu politykowi PiS Antoniemu Macierewiczowi nie ufa 44 proc. badanych (wzrost o 3 punkty proc. - jednocześnie Macierewiczowi ufa 19 proc. badanych - 2 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu).

Na kolejnych miejscach w rankingu nieufności znaleźli się: premier Tusk, któremu nie ufa 38 proc. badanych (spadek o 5 punktów proc. od października) oraz marszałek Kopacz i Zbigniew Ziobro - po 36 proc. W przypadku Kopacz oznacza to spadek wskaźnika nieufności o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim sondażem, a poziom nieufności w stosunku do Ziobry nie zmienił się.

"Największą zmianą, jaką rejestrujemy w tym miesiącu, jest gwałtowne pogorszenie się notowań Jarosława Kaczyńskiego. Znacznie zyskał natomiast w opinii badanych premier Donald Tusk" - konkluduje CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-17 listopada na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (88)
Ranking zaufania CBOS: Kalisz drugi - przed Sikorskim i Tuskiem. Premier w górę, prezes PiS w dół
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 146 razy 102

  Ufam Świrosławowi, że nigdy nie zadziwi mnie powrotem do grona normalnych.
  I nigdy się nie zawiodę.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 136 razy 78

  Witam;
  Albo moherów jest coraz mniej, albo naród zaczyna myśleć.
  Najpewniej jedno i drugie.

 • dyskootantka

  Oceniono 103 razy 49

  Takich artykułów nie powinno być z uwagi na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Bo jak Jarosławowi skręci ze złości wątrobę to świąt może nie dożyć. Panowie redaktorzy, trochę miłosierdzia.

 • 997george

  Oceniono 88 razy 40

  No to ze Smoleńskiem mamy na jakiś czas spokój

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 59 razy 39

  no kaczor, Polacy się budzą tak jak chciałeś :) sondaże na to wskazują:) dziękujemy.

 • chi_neng1

  Oceniono 55 razy 35

  Na widok takich dobrych wiesci czuje sie nieomalze zmuszona powtorzyc czesc z mojego komentarza pod innym artykulem.

  Mozecie ich "powalic" bez wyborow.

  To takie proste : Okazcie respekt, szacunek i uznanie dla tych ktorych sami wybraliscie.

  Media ma tu tez pole do popisu: nie exponowac Kaczego Grodu z klanem Kaczynskich na czele, nie sledzic ich spotkan, parad, przemarszow, wypowiedzi w szmatlawcach i innych, natomiast sledzic i podkreslac to co robi konstytucyjnie wybrany rzad dla kraju, jego wysilki i dzialania na forum miedzynarodowym i krajowym . Oczywiscie z podkreslaniem tego co pozytywne i z nalezytym szacunkiem i respektem.
  Zarazem doskonala okazja do „naprawienia kultury jezyka politycznego”, uspokojenie emocji, no i to najwaznieszje, rozplyniecie sie we mgle raz na zawsze smolenszczyzny.

  To jest tak niewiele, a tak duzo.

  I obserwujcie efekt. Tylko to wymaga takiej samej konskwencji jak u nich trwanie w smolenszczyznie.

  Tylko to go moze "powalic" - bo tego on nie zniesie, a ten "zelazny beton" zachwieje sie w gruncie.

  Nie uwierzycie wlasnym oczom :).

  Zycze owocnego experymentowania rowniez tu na Forum:)

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 42 razy 30

  Jarek sam sobie nie ufa , już sam nie wie czy jest ziemniakiem , kartoflem , pyrą czy frytką.

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 10

  Kaczor pewnie jest zadowolony wygrywa ze wszystkimi w tej kategorii może mu zagrozić tylko Antek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje