Litwa: Związek Polaków oburzony zbezczeszczeniem mauzoleum Piłsudskiego

26.11.2012 20:01
Wilno, cmentarz na Rossie, serce Piłsudskiego spoczywa w grobie matki

Wilno, cmentarz na Rossie, serce Piłsudskiego spoczywa w grobie matki (Fot. AGNIESZKA SADOWSKA/AGENCJA GAZET)

Zarząd Związku Polaków na Litwie (ZPL) wyraził oburzenie z powodu zbezczeszczenia mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki na wileńskiej Rossie. Władze Wilna obiecują zamontowanie na cmentarzu monitoringu. Ma to być możliwe od marca przyszłego roku.
Do zbezczeszczenia Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka i pochowana jest jego matka, doszło w sobotę. "Wyrażamy oburzenie z powodu kolejnego chuligańskiego aktu, który bezcześci pamięć zmarłych w miejscu mającym szczególne znaczenie dla Polaków" - czytamy w wydanym w poniedziałek oświadczeniu ZPL.

Związek żąda przeprowadzenia wszelkich czynności w celu wykrycia sprawców tego czynu i wyraża opinię, że "odpowiednie instytucje zarówno na Litwie, jak też w Polsce powinny podjąć kroki mające na celu zabezpieczenie wojskowej kwatery na Rossie przed kolejnymi incydentami".

Będzie monitoring

W sobotę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna nieznani sprawcy zawiesili plakat z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, zostawili też pudło z napisem: "Uwaga, bomba", "Wzywać policję", "Polacy umrą". To kolejny w tym roku akt wandalizmu. W czerwcu płyta grobowca została pomazana farbą. Dotąd nie wykryto sprawców.

Wicedyrektor administracji samorządu miasta Wilna Edyta Tamosziunaite poinformowała, że w poniedziałek w samorządzie odbyła się narada, podczas której zapadła decyzja o ustawieniu kamer na wojskowym cmentarzu na Rossie i stałym monitoringu tego miejsca. - Obecnie są ustalane kwestie techniczne monitoringu - powiedziała Tamosziunaite. Monitoring będzie możliwy dopiero od marca przyszłego roku po zatwierdzeniu nowego budżetu miasta.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • smok61

  Oceniono 32 razy 24

  Jakiś debil na Litwie zbezcześcił grób.
  W Polsce też są podobni debile.
  Dopóki za profanacją nie stoją konkretne organizacje, radzę nie przykładać do takich wydarzeń
  zbyt wiele wagi.To jest chore.
  Litwini założą monitoring ...no i dobra.
  Przypomiinam, że na Litwie partie dążące do konfliktu z Polską przegrały w ostatnich wyborach.
  Tak więc profanacje grobów nie podobają się również Litwinom.

 • tom2578

  Oceniono 49 razy 19

  Wodzu prowadź na Kowno !

 • portlander

  Oceniono 41 razy 19

  Niech Zwiazek Polakow na Litwie wiecej domaga sie zakazu aborcji czy obowiazkowej religii w szkolach, wtedy bedzie bardziej lubiany wsrod Litwinow. Bedzie mniejsza szansa na takie incydenty!

 • edeco

  Oceniono 60 razy 16

  Właściwie oburzać się w Polsce powinni lewacy, komuniści i homoseksualiści no i może cześć "lemingów".
  Reszta tych PRAWDZIWYCH Polaków powinna się cieszyć, że w Europie są jeszcze inni, którzy MYŚLĄ TAK SAMO JAK ONI. Polska dla Polaków, Litwa dla Litwinów itd..., więc słowa oburzenia od Kłamczyńskiego i reszt na prawo od niego będą HIPOKRYZJĄ

 • naw18

  Oceniono 32 razy 14

  MW i ONR. Co wy na to? Polska dla Polakow Litwa dla Litwinow? Czy też to drugie kloci się z tym pierwszym? Ale co tam: Wodzu, ;prezesie - na Kowno!!! A jak dobrze pojdzie to...

 • tay1

  Oceniono 15 razy 13

  Wandalizm jest wszędzie. Jednym z najohydniejszych jego aktów jest bezczeszczenie grobów, tu się zgadzam.
  Niech mi jednak ktoś odpowie na jedno pytanie : Co się stało z grobami dawnych mieszkańców Dolnego Śląska?. Oburza Was plakat i kartonowe pudło z groźbami , gdyby tylko to było problemem dawnych nekropoli ulokowanych na Dolnym Śląsku.
  Moja Babcia pochodziła z za Buga, płakała jak Ruscy zniszczyli grobowiec rodzinny, a z obrzydzeniem i oburzeniem mi opowiadała co robiono po wojnie we Wrocławiu z cmentarzami. W Wilnie nikt nie wyciąga trumien z grobów by wywalić z nich nieboszczyka i pochować swojego, nikt nie robi sobie ozdób ogrodowych, schodów, łazienek z " pozyskanego kamienia" . Litwini nie robią sobie sztyletów z kości udowych zmarłych, nie wieszają ich na drzewach, nie przybijają do drzwi, nie rozrzucają po okolicy. Dość histerii i "moralności Kalego".

 • prof-antoni

  Oceniono 17 razy 13

  16 wizyt kaczynskiego na litwie rozwiazalo wszystkie problemy

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 18 razy 6

  Polska dla Polaków, a Ziemia dla ziemniaków!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje