Litwa: Związek Polaków oburzony zbezczeszczeniem mauzoleum Piłsudskiego

26.11.2012 20:01
Wilno, cmentarz na Rossie, serce Piłsudskiego spoczywa w grobie matki

Wilno, cmentarz na Rossie, serce Piłsudskiego spoczywa w grobie matki (Fot. AGNIESZKA SADOWSKA/AGENCJA GAZET)

Zarząd Związku Polaków na Litwie (ZPL) wyraził oburzenie z powodu zbezczeszczenia mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki na wileńskiej Rossie. Władze Wilna obiecują zamontowanie na cmentarzu monitoringu. Ma to być możliwe od marca przyszłego roku.
Do zbezczeszczenia Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka i pochowana jest jego matka, doszło w sobotę. "Wyrażamy oburzenie z powodu kolejnego chuligańskiego aktu, który bezcześci pamięć zmarłych w miejscu mającym szczególne znaczenie dla Polaków" - czytamy w wydanym w poniedziałek oświadczeniu ZPL.

Związek żąda przeprowadzenia wszelkich czynności w celu wykrycia sprawców tego czynu i wyraża opinię, że "odpowiednie instytucje zarówno na Litwie, jak też w Polsce powinny podjąć kroki mające na celu zabezpieczenie wojskowej kwatery na Rossie przed kolejnymi incydentami".

Będzie monitoring

W sobotę przy Mauzoleum Matki i Serca Syna nieznani sprawcy zawiesili plakat z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, zostawili też pudło z napisem: "Uwaga, bomba", "Wzywać policję", "Polacy umrą". To kolejny w tym roku akt wandalizmu. W czerwcu płyta grobowca została pomazana farbą. Dotąd nie wykryto sprawców.

Wicedyrektor administracji samorządu miasta Wilna Edyta Tamosziunaite poinformowała, że w poniedziałek w samorządzie odbyła się narada, podczas której zapadła decyzja o ustawieniu kamer na wojskowym cmentarzu na Rossie i stałym monitoringu tego miejsca. - Obecnie są ustalane kwestie techniczne monitoringu - powiedziała Tamosziunaite. Monitoring będzie możliwy dopiero od marca przyszłego roku po zatwierdzeniu nowego budżetu miasta.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  A co na to zięć Applebauma ?

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Litwa nie potrafi uszczelnić granicy z Białorusią.

 • aghrra

  Oceniono 4 razy 2

  Polacy codziennie bezczeszczą niemieckie cmentarze i pomniki w Prusach Wschownich i na niemieckim Śląsku

 • gregoson

  Oceniono 3 razy 1

  Nie zabrzmi to poprawnie politycznie ale jak się komuś nie podoba życie w danym kraju, tym bardziej, że jest innej narodowości to niech stamtąd wyjedzie, a nie sieje ferment. Potem są tego typu akcje bo wszelkie mniejszości o zbyt wygórowanych żądaniach wzbudzają niechęć. Jak widać Polacy także. Według mnie powinno się zakazać posiadania podwójnego obywatelstwa i należałoby zlikwidować przywileje dla mniejszości narodowych. Nie jesteś Polakiem, nie masz polskiego obywatelstwa, a chcesz tu mieszkać to prosimy o zaakceptowanie prawa i zwyczajów w naszym kraju. Nie podoba się ? To bye, bye i wypad z baru.
  A nie stawianie polskojęzycznych tablic na Litwie żeby drażnić Litwinów albo szkopskich w Polsce.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 0

  polamali krzyz na grobie moich rodzicow , do kogo mam wydac osiwadczenie oraz wniosek o monitoring? puknijcie sie mocno w glowe i najlepiej obuchem siekiery, jestescie glupolami ze zwiazku i to nie znaczy ze cos mozecie zrobic.Ja tez sie oburzylem

 • serwolatka5

  Oceniono 1 raz -1

  może to dlatego, że Pił sudski ?

 • kieliszki

  Oceniono 5 razy 3

  To Litwini zachowali jego mogiłę? Faceta, który zgodził się najechać, podbić, podzielić ich kraj?

 • adalberto3

  Oceniono 5 razy -1

  Dobra okazja by przeniesc mauzoleum do Swiatyni Opatrznosci Bozej w Warszawie. Litwini nie sa nam do szczescia potrzebni.

 • amberka2

  Oceniono 3 razy 1

  a co nten temat ma do powiedzenia pan Jaroslaw Kaczynskie?

  Przeciez jego brat tyle razy sciskal sie z Adamkusem, a teraz tam takie cuda niewidy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje