Sikorski na 85. miejscu "Top Global Thinkers 2012". Ogłoszono pełną listę

26.11.2012 18:44
Sikorski na 85 miejscu

Sikorski na 85 miejscu "Top Global Thinkers 2012"

Ogłoszono pełną listę "Top Global Thinkers 2012" prestiżowego magazynu "Foreign Policy". Zgodnie z zapowiedzią znalazł się na niej Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych zajął 85. miejsce, m.in. przed filozofami Juergenem Habermasem i Sławojem Żiżkiem. Ogólnie Europa wypada dość słabo w porównaniu z resztą świata.
Sikorski został wyróżniony "za mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne". 28 listopada 2011 roku w Berlinie na naukowym spotkaniu Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej minister powiedział: "Mniej zaczynam się obawiać niemieckiej potęgi niż niemieckiej bezczynności". Swoje obawy dotyczące upadku strefy euro powtórzył w wywiadzie dla niemieckiego "Spiegla".

Redaktorom "Foreign Policy" spodobało się także zdanie Sikorskiego: "Bankierów należy wynagradzać proporcjonalnie do kapitału, który generują, nie do długu". Doceniono też jego pracę na rzecz wzmacniania współpracy transatlantyckiej w zakresie bezpieczeństwa. Inne ważne - zdaniem magazynu - słowa Radosława Sikorskiego padły w Oxfordzie, gdzie szef polskiej dyplomacji przekonywał Brytyjczyków do "powrotu do Europy".

Birma na pierwszym miejscu, Europa: mało i daleko

Lista "Top Global Thinkers" tworzona jest co roku przez "Foreign Policy". Miejsca na niej przyznawane są najbardziej wpływowym politykom, pisarzom, noblistom i działaczom społecznym.

Na pierwszym miejscu w tym roku znaleźli się birmańska opozycjonistka i noblistka Aung San Suu Kyi i prezydent tego kraju Thein Sein. Na drugim umieszczono prezydenta Tunezji Moncefa Marzouki, a na trzecim Billa Clintona wraz z jego żoną Hillary. W pierwszej dziesiątce są jeszcze m.in. małżeństwo przedsiębiorców i filantropów Bill i Melinda Gates, pakistańska uczennica Malaya Yousafzai, Barack Obama, Paul Ryan.

Wśród najbardziej wpływowych postaci 2011 roku znaleźli się także ekonomista Joseph Stiglitz, założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, chiński artysta Ai Weiwei, egipski noblista i lider Arabskiej Wiosny Mohamed ElBaradei czy prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Wśród wyróżnionych stosunkowo niewielu jest przedstawicieli Starego Kontynentu. Próżno szukać ich w pierwszej dziesiątce, a w setce jest jedynie 15 osób z krajów europejskich. Z najsilniejszego państwa Europy Niemiec tylko dwie osoby - Angela Merkel (12.) i socjolog Juergen Habermas (88.).

Zobacz także
Komentarze (110)
Zaloguj się
 • lica79

  Oceniono 128 razy 28

  Brawo Radek, więcej nam potrzeba ludzi kompetentnych, otwartych nie bojacych sie współczesnego świata

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie mozemy przestac sie wstydzic. To jeszcze nie zenit,ale polityka naszego kraju oscyluje w dobrym kierunku. Brawo Radek! Zyczymy dalszych sukcesow.

 • hurdy-gurdy-x

  0

  czy to lista najmądrzejszych wpisów na twitterze?

 • a-z2005

  Oceniono 2 razy 0

  He , he szef dyplomacji wyróżniony za : "mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne".
  No i "głęboka" myśl: "Bankierów należy wynagradzać proporcjonalnie do kapitału, który generują, nie do długu". Naprawdę? A tak serio, to światowe "elity" zeszły na psy, skoro oczywistość jest uznawana za oryginalną myśl.

 • leslaw28

  Oceniono 4 razy 0

  dzieki tej liscie, wiemy ze Radek z tym 'dozynaniem watah" byl serio

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 1

  ranking to kolejna POLITYCZNA bzdura. to takie polityczne oscary czyli to co aktualnie modne.

 • rtd5rtd

  Oceniono 2 razy 0

  Wogle jest zajebiscie nie kumam o co kaczorowi chodzi???

 • prymasek11

  Oceniono 7 razy 3

  z takimi "top global thinkers'ami" koniec świata murowany...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje