Katalonia oderwie się od Hiszpanii? "Nowe państwo kosztuje majątek. Kto za to zapłaci?" [GŁOS Z BARCELONY]

Zwolennicy rządzącej w Katalonii partii Konwergencja i Unia, opowiadającej się za niepodległością

Zwolennicy rządzącej w Katalonii partii Konwergencja i Unia, opowiadającej się za niepodległością (Fot. Emilio Morenatti AP)

- Madryt dostaje z Katalonii więcej, a oddaje mniej. Nic dziwnego, że chcemy niepodległości. Ale jest kryzys. Tworzenie nowego państwa kosztuje. Kto za to zapłaci? - pyta Cristina z Barcelony. Do tej pory była za niepodległością, teraz nie jest pewna. Tymczasem nacjonaliści, którzy właśnie wygrali lokalne wybory, prą do oddzielenia się od Madrytu.
- Wysyłamy pieniądze do Madrytu, a ten nie oddaje z powrotem tyle samo, tylko mniej. Trudno się dziwić głosom wzywającym do niepodległości, zwłaszcza w dobie kryzysu - tłumaczy w rozmowie z portalem Gazeta.pl popularność idei oddzielenia od Hiszpanii Cristina. Około 30-letnia graficzka z fantazyjną blond grzywką dodaje, że sama była zwolenniczką separacji (jest rodowitą Katalonką), ale teraz ma wątpliwości.

- Do tej pory myślałam tak, jak wielu ludzi w tym mieście i regionie: tak, jasne, jestem za niepodległością Katalonii. Ale nagle, jak przyszło co do czego i trzeba będzie głosować w wyborach (rozmowa została przeprowadzona przed wyborami z 25.11.2012 r. - M.G.), a potem pewnie niedługo w referendum niepodległościowym, to myślę: "Zaraz, to nagle już nie jestem Hiszpanką?" - mówi poważnie Cristina. I dodaje, że kryzys to nie najlepszy moment na zerwanie z Madrytem.

A wystarczy porozmawiać z miejscowymi i przejść się po ulicach, by sprawdzić, że trawiący Hiszpanię kryzys widać także w Barcelonie.

"Niepodległość? OK, ale kto za to zapłaci?"

Pogodny październikowy dzień w zamożnej, stylowej części barcelońskiej dzielnicy Eixample. Bogato ubrane bizneswomen ze śmiechem dyskutują, popijając kawę w Starbucksie przy reprezentacyjnej arterii Avinguda Diagonal. Stolica Katalonii na pierwszy rzut oka wygląda, jakby kryzys jej nie dotknął - ludzie spieszą się do pracy, półki sklepów i targów są pełne towaru, a plaże - turystów.

Ale kilka kilometrów od Diagonal, w zamieszkanej przez sporą społeczność imigrancką dzielnicy El Raval, wielu przyjezdnych z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki spędza dnie na czekaniu. Pracy nie ma - i dla Hiszpanów, i dla przybyszów. Według najnowszych danych stopa bezrobocia w Hiszpanii wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu 25,02 proc.

Dwójka moich współlokatorów - z zawodu architektów - właśnie się wprowadziła. Od jutra zaczynają pracę. W banku, mają umowy na trzy miesiące. Co dalej - nie wiadomo. Cieszą się, że mają pracę. - To nie jest czas dla architektów w Hiszpanii - mówią smutno.

- Przecież tworzenie nowego państwa jest potwornie drogie. To są koszty - kto ma dziś, w kryzysie, pieniądze na tworzenie instytucji nowego państwa? Kto za to zapłaci i z czego? - pyta Cristina. Podkreśla, że nawet zwolennicy niezależności są zaskoczeni tempem, jakie narzuciły władze - rządząca dotąd koalicja Konwergencja i Unia (CiU) premiera Artura Masa - rozpisując nowe wybory i zapowiadając referendum w ciągu najbliższych kilku lat.

Katalońscy politycy prą do niepodległości

CiU doprowadziła do zorganizowania wyborów na dwa lata przed terminem po tym, jak rząd centralny odmówił Katalończykom rozszerzenia ich autonomii budżetowej. Nacjonaliści liczyli na potwierdzenie wynikającej z sondaży popularności swoich pomysłów i gładkie przegłosowanie organizacji referendum niepodległościowego. Według części przedwyborczych badań opinii publicznej po raz pierwszy ponad 50 proc. mieszkańców regionu popierało ten plan. Według innych sondaży za niepodległością opowiadało się 46 proc. Katalończyków, przeciw było 42 proc.

Frekwencja w wyborach była rekordowa - 68 proc. To 10 proc. więcej niż w wyborach w 2010 roku. Jednak Mas i jego partia mocno się zawiedli. W niedzielnym głosowaniu stracili kilkanaście mandatów. By rządzić, będą musieli szukać partnera koalicyjnego. Ale ogółem separatystyczne partie zdobyły w wyborach do regionalnego parlamentu większość (za oderwaniem się od Madrytu jest też nacjonalistyczna lewica). To może pozwolić katalońskim politykom na realizację niepodległościowych planów.

Zobacz także
 • Juan Manuel Sanchez Gordillo - burmistrz miasta Marinaleda "Ja nie płacę! Chcę więcej za mniej!" - Hiszpanie wypowiadają posłuszeństwo. Burmistrz komunista dowodzi rajdami na supermarkety
Komentarze (41)
Katalonia oderwie się od Hiszpanii? "Nowe państwo kosztuje majątek. Kto za to zapłaci?" [GŁOS Z BARCELONY]
Zaloguj się
 • milu100

  Oceniono 94 razy 20

  niech się odrywają od Hiszpanii ale musi to automatycznie oznaczać ich oderwanie się również od UE i jej pieniędzy.

 • macw1975

  Oceniono 74 razy 34

  "Niepodległość? OK, ale kto za to zapłaci?"
  Kiedy w 89 Polska stała się niepodległa, wcale nie była kosztowna. Drogo zrobiło się po kilkunastu latach, w miarę jak przyrastało urzędników, ministerstw i decydentów.

 • mangusta3

  Oceniono 43 razy 31

  A ile kosztowało oderwanie Kosowa od Serbii ? I dlaczego na czele rządu tego drugiego albańskiego państwa stoi przestępca i zbrodniarz bawiący się onegdaj w terrorystę...

 • tataantosi

  Oceniono 36 razy 24

  Wszyscy się martwią jak Katalonia da sobie radę albo niech się odrywają ale "wała im" do Unii itp. Jakoś nikt się tym nie przejmował jak Kosowo odrywało się od Serbii. Przecież Ci dopiero nie mają za co się utrzymywać! A i politycznie było to wątpliwe (raczej chodziło o dokopanie Serbii). Jak to jest, że jednym "narodom" wolno się odłączać a innym nie?

 • mariusz2010

  Oceniono 34 razy 10

  Putanie zasadnicze. Kto w rzeczywistości skorzysta na tej secesji?. Sądzę, że jest ona bardziej w interesie tzw elit prących do władzy ( a władza to także pieniądze ), niż zwykłych obywateli. Mogę z każdym się założyć, że już po kilku latach Katalończycy będą przeklinali nowe władze, jeszcze bardziej, niz te z Madrytu.

 • bart8777

  Oceniono 35 razy 7

  My mieszkamy w Katolonii i sami za to płacimy...

 • r1234_76

  Oceniono 22 razy 6

  nacjonalistyczna lewica? czyli po prostu narodowi socjaliści...
  czemu nie można tego pisać wprost?

 • porque

  Oceniono 8 razy 4

  Za zla wyrzadzone Europie i swiatu niech placa niemcy i to przez nastepne 1000 lat, tyle ile miala trwac ich Rzesza.

 • von_seydlitz

  Oceniono 3 razy 1

  To Katalończycy też tacy tchórze jak Hiszpanie?

  man nadzieję, że nie....

  Jak ktoś w sprawie niepodległości liczy pieniądze, to znaczy, że nie jest jej wart....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje