Koniec świata? Dzieci naprawdę to przeżywają!

26.11.2012 15:31
Niektórzy sprzedawcy wykorzystują okazję

Niektórzy sprzedawcy wykorzystują okazję

Żarty w internecie, rozmowy dorosłych, a nawet reklamy nawiązujące do 21 grudnia. Rzekomy koniec świata jest wszechobecny, a im bliżej daty, tym więcej się o nim mówi i pisze. - Coraz więcej dzieci naprawdę to przeżywa. Mieliśmy chłopca, który na przerwie patrzył w niebo i szukał znaków - opowiada nauczycielka klas 1-3.
Według kalendarza Majów 21 grudnia czeka nas koniec świata. Dla nas, dorosłych, to powód do żartów, dla PR-owców świetny temat do wykorzystania chociażby w reklamie. A dzieci się boją.

- Maluchy nakręcają się nawzajem na przerwach - opowiada nauczycielka klas 1-3 Małgorzata Tomala. - To coraz większy problem, z którym część rodziców nie może sobie poradzić w domu. Rozmawiałam z jedną mamą, która twierdzi, że chłopiec ma koszmary związane z końcem świata. Stres potęgują oglądane razem z rodzicami wiadomości. Czy trzęsienie ziemi, czy gdzieś jakaś powódź, to zaczynają się rozmowy, że to może początek końca - dodaje nauczycielka.

Pomoże rozmowa i Wigilia

- Koniec świata to temat wszechobecny, także w reklamie, stąd problem - ocenia psychiatra Ewa Kramarz. - Dzieci to biorą na serio, bo dzieci jeszcze nie mają dobrze wykształconego myślenia abstrakcyjnego, boją się, że nagle zakończy się wszystko, szkoła, podwórko, przyjaźnie, zabawki - wymienia psychiatra. - Strach wynika także z niezrozumienia. Tak samo abstrakcyjne dla dzieci jest pojęcie śmierci, o której mało wiedzą, a której się boją - kwituje Ewa Kramarz.

Psychiatra radzi spokojnie porozmawiać z dziećmi na ten temat, wytłumaczyć, czym jest kalendarz Majów, najlepiej, żeby z jednej strony temat poruszony został w szkole, ale przede wszystkim w domu. Najgorsze, co można zrobić, to wykorzystywać koniec świata do straszenia. Można także podrzucić temat zastępczy, o który przecież nie trudno. Lepiej, żeby zamiast 21, dzieci przeżywały 24 grudnia.

Zła reklama

Problem częściowo dotyka także dorosłych, psychiatra przypomina wypadek z połowy listopada z Koszalina, gdzie mężczyzna wyskoczył przez okno, wcześniej wypychając swoją 7-letnią córkę. Policjantom tłumaczył, że chciał w ten sposób zaoszczędzić jej cierpień. Dziewczynka z połamaną miednicą trafiła do szpitala. Ojciec z niewielkimi obrażeniami także, tyle że na oddział psychiatryczny. Zdaniem Ewy Kramarz dużo złego robią reklamy sieci Media Markt. - To jest dla mnie totalne nieporozumienie, którego nie powinno być. Po co to komu? Kto wpadł na tak "genialny" pomysł? - pyta retorycznie zdenerwowana psychiatra. - Obawiam się, że 21 i w dzień poprzedzający będą się działy nieciekawe rzeczy, szczególnie wśród mniej odpornych, a już na pewno wśród moich pacjentów - kwituje Kramarz.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • 3prywtanie

  0

  Tekst promocyjny wpisu na moim blogu

  Moja opinia o końcu świata i całym tym zamieszaniu wokół 21 12 2012

  www.3prywatnie.blox.pl

 • januszz4

  0

  Nie rozumiem, jaki koniec swiata? Przecież już są kalendarze wydrukowane na 2013 rok!

 • dedalkasztan

  0

  A kto to tak nieładnie napisał :"Można także podrzucić temat zastępczy. Lepiej, żeby zamiast 21, dzieci przeżywały 24 grudnia." O wigilii temat zastępczy!! Jak tak można! Chociaż... Chociaż jak się tak dobrze przyjrzeć, to dowody na jedno i na drugie są z tej samej bajki. Tak samo wiarygodne i potwierdzone przez naocznych świadków, a do tego badaniami naukowymi.

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  Według kalendarza Majów 21 grudnia czeka nas koniec świata .
  ...
  21 grudnia kończy się kalendarz a nie koniec świata dziennikarze ( ci co nie chcą zrozumieć ) powtarzają bzdurne wypowiedzi bzdurnych dziennikarzy i fatalistów .

 • von_seydlitz

  Oceniono 2 razy 2

  Durne zabawy durnych ludzi..... niby tacy postępowi i "ateistyczni" a głupoty o końcu świata rozpowszechniają. Jak się to ma do "świeckości" państwa....

  Ja tam jestem katolikiem i wiem, że takie pitolenie o końcu świata to paranoja i grzech.....

  :)

  Poza tym jaki to "koniec świata" jak się tylko Ziemia ma rozpaść... idiotyzm do kwadratu...

 • rojberek

  Oceniono 2 razy 0

  Tępy naród, to i tępe dzieci - w końcu w te bzdury każą im wierzyć rodzice a w kolejne nzdury kościół.

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  dzieci tego nie wymyslili , to kochani rodzice z milosci to swoich pociech powiedzieli im ze maja byc grzeczni przed koncem swiata. Po prostu Polscy rodzice ktorzy maja IQ 49 ipol. Poszly za tym super duper media.Powodzenie i bogactow psychiatrow lezy w kolejncyh koncach swiata. Kiedy kalendarz Inkow wyznaczyl swoj koniec?

 • nordic79

  Oceniono 3 razy 3

  "Psychiatra radzi spokojnie porozmawiać z dziećmi na ten temat, wytłumaczyć, czym jest kalendarz Majów" - ciekawe czy rodzice sami to wiedzą ;)

 • daniella-63

  Oceniono 4 razy 0

  Wiec szybko biegnijcie do Rydzyka oddajcie wszystko co macie to da Wam rozgrzeszenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje