Koniec świata? Dzieci naprawdę to przeżywają!

Niektórzy sprzedawcy wykorzystują okazję

Niektórzy sprzedawcy wykorzystują okazję

Żarty w internecie, rozmowy dorosłych, a nawet reklamy nawiązujące do 21 grudnia. Rzekomy koniec świata jest wszechobecny, a im bliżej daty, tym więcej się o nim mówi i pisze. - Coraz więcej dzieci naprawdę to przeżywa. Mieliśmy chłopca, który na przerwie patrzył w niebo i szukał znaków - opowiada nauczycielka klas 1-3.
Według kalendarza Majów 21 grudnia czeka nas koniec świata. Dla nas, dorosłych, to powód do żartów, dla PR-owców świetny temat do wykorzystania chociażby w reklamie. A dzieci się boją.

- Maluchy nakręcają się nawzajem na przerwach - opowiada nauczycielka klas 1-3 Małgorzata Tomala. - To coraz większy problem, z którym część rodziców nie może sobie poradzić w domu. Rozmawiałam z jedną mamą, która twierdzi, że chłopiec ma koszmary związane z końcem świata. Stres potęgują oglądane razem z rodzicami wiadomości. Czy trzęsienie ziemi, czy gdzieś jakaś powódź, to zaczynają się rozmowy, że to może początek końca - dodaje nauczycielka.

Pomoże rozmowa i Wigilia

- Koniec świata to temat wszechobecny, także w reklamie, stąd problem - ocenia psychiatra Ewa Kramarz. - Dzieci to biorą na serio, bo dzieci jeszcze nie mają dobrze wykształconego myślenia abstrakcyjnego, boją się, że nagle zakończy się wszystko, szkoła, podwórko, przyjaźnie, zabawki - wymienia psychiatra. - Strach wynika także z niezrozumienia. Tak samo abstrakcyjne dla dzieci jest pojęcie śmierci, o której mało wiedzą, a której się boją - kwituje Ewa Kramarz.

Psychiatra radzi spokojnie porozmawiać z dziećmi na ten temat, wytłumaczyć, czym jest kalendarz Majów, najlepiej, żeby z jednej strony temat poruszony został w szkole, ale przede wszystkim w domu. Najgorsze, co można zrobić, to wykorzystywać koniec świata do straszenia. Można także podrzucić temat zastępczy, o który przecież nie trudno. Lepiej, żeby zamiast 21, dzieci przeżywały 24 grudnia.

Zła reklama

Problem częściowo dotyka także dorosłych, psychiatra przypomina wypadek z połowy listopada z Koszalina, gdzie mężczyzna wyskoczył przez okno, wcześniej wypychając swoją 7-letnią córkę. Policjantom tłumaczył, że chciał w ten sposób zaoszczędzić jej cierpień. Dziewczynka z połamaną miednicą trafiła do szpitala. Ojciec z niewielkimi obrażeniami także, tyle że na oddział psychiatryczny. Zdaniem Ewy Kramarz dużo złego robią reklamy sieci Media Markt. - To jest dla mnie totalne nieporozumienie, którego nie powinno być. Po co to komu? Kto wpadł na tak "genialny" pomysł? - pyta retorycznie zdenerwowana psychiatra. - Obawiam się, że 21 i w dzień poprzedzający będą się działy nieciekawe rzeczy, szczególnie wśród mniej odpornych, a już na pewno wśród moich pacjentów - kwituje Kramarz.

Zobacz także
 • Justin in case pack Koniec świata 2012. Jak przetrwać ten dzień?
Komentarze (76)
Koniec świata? Dzieci naprawdę to przeżywają!
Zaloguj się
 • bleblecz

  Oceniono 131 razy 103

  Smutne jest to, że dzieci "infekują się" głupotą dorosłych. Dodatkowo podatność na różnego rodzaju brednie nakręcają media zwące się opiniotwórczymi (nawet ITI ze swoimi wróżbitami, tarotami i innym g****m serwowanym nocom)!
  Co do Media Markt, to faktycznie przegięcie. Chociaż ta sieć sklepów już nie raz wykazała, że chęć zysku zakłóca im zdrowy rozsądek, a reklamy które według nich powinny być zabawne - są denne, brackie lub szkodliwe jak ta ostatnia. Życzę im wielu przegranych procesów o odszkodowania, jeżeli komukolwiek z powodów ich reklam stanie się krzywda, a osobom myślącym podobnie do mnie życzę omijania ich sklepów szerokim łukiem za antyspołeczne podejście do marketingu.

 • marchewky

  Oceniono 104 razy 92

  kochane dzieci!
  ja przeżyłem kilka końców świata i muszę powiedzieć, że przy trzecim już się w ogóle nie bałem!

 • 104i9

  Oceniono 90 razy 80

  Majowie przecież odwołali koniec świata, przez promocję toyoty.

 • placekpolski

  Oceniono 45 razy 35

  Ale to prawda 21 grudnia 2012 na pewno nadejdzie.
  Czy ktoś ma inne zdanie

 • roy3000

  Oceniono 54 razy 26

  mnie tam to nie przeszkadza, zadziała Darwin, idioci sami się wykończą i świat stanie się lepszy. :D

 • potpurka

  Oceniono 36 razy 22

  Prawie 100% tych dzieci chodzi na lekcje religii. Czy katecheci przemilczają temat? Przecież powinni uspokajać dzieci, chyba, że nie cieszą się zaufaniem i autorytetem...

 • dry242

  Oceniono 27 razy 17

  ."..a im bliżej daty, tym więcej się o nim mówi i pisze." Wręcz przeciwnie,im bliżej tej daty ,tym mniej proroków,rok temu było tego zatrzęsienie,co drugi post.Teraz powoli wieszczą już ,że jednak 2013,tak jak jakiś oszołom kilka komentarzy niżej

 • zgw

  Oceniono 9 razy 9

  Media Markt? Ich reklama tylko dla idiotów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje