Tak Breivik dokonał zamachu w Oslo. Nowy, niepublikowany film [WIDEO]

Moment wybuchu. Widać ogień i falę uderzeniową

Moment wybuchu. Widać ogień i falę uderzeniową (fot. NRK.no/Youtube)

Norweska telewizja publiczna po raz pierwszy pokazała nagrania wideo pokazujące moment zamachu Andersa Breivika na rządowe budynki w Oslo 22 lipca 2011 r. Część filmu to rekonstrukcja ukazująca, jak Breivik parkuje samochód tuż przed zamachem, a potem spokojnie odjeżdża drugim autem. Na filmie widać też sam wybuch.


Nagranie było wcześniej pokazywane w sądzie podczas procesu Breivika, jednak nigdy dotąd nie pokazano go publicznie. Na opublikowanym przez norweską telewizję filmie w części będącej rekonstrukcją wydarzeń widać, jak terrorysta w przebraniu pracownika podjechał ciężarówką pod samą siedzibę rządu w Oslo, po czym wysiadł z samochodu i odszedł od niego.

Niedługo potem eksplozja zgromadzonych w pojeździe materiałów wybuchowych zabiła osiem osób, a raniła kilkadziesiąt. Na fragmentach autentycznych nagrań z momentu wybuchu widać zniszczenia, jakie spowodował wybuch.

Zamachowiec spokojnie ruszył zabijać dalej

Rekonstrukcja zdarzeń ukazuje następnie, jak Breivik wsiadł do drugiego samochodu - szarego fiata, którym następnie pojechał na wyspę Utoya, gdzie otworzył ogień do uczestników obozu młodzieżówki rządzącej w Norwegii lewicowej Partii Pracy. Zastrzelił 69 osób.

Anders Breivik został skazany na najwyższą możliwą karę przewidzianą przez norweskie prawodawstwo, czyli 21 lat więzienia. Sąd zastrzegł sobie prawo do bezterminowego przedłużenia kary, jeśli Breivik nadal będzie postrzegany jako zagrożenie dla społeczeństwa.

Komentarze (15)
Tak Breivik dokonał zamachu w Oslo. Nowy, niepublikowany film [WIDEO]
Zaloguj się
 • ksobier

  Oceniono 31 razy 27

  Coraz ciężej umieścić komentarz. Wyskakują kretyńskie okna czy chcę zalogować się do Fejsbóka i potem inne błędy. Jak chcę używać facebooka to wchodzę na facebooka a nie na wyborczą.

 • artefakt-13

  Oceniono 13 razy 11

  ... w takich "przypadkach" tj. , za takie zbrodnie i inne bestialstwa, których dopuszczają się różni bandyci, dewiaci winna być, moim zdaniem, stosowana, mimo wszystko, kara ostateczna, czyli kara śmierci!! Skazanie Breivika na 21 lat więzienia, to czystka kpina z poczucia sprawiedliwości dla, chyba wszystkich Ludzi?? Tak mi się wydaje!..

 • ptr0

  Oceniono 23 razy 5

  Sprytny koleś. Wybuch dla odwrócenia uwagi a prawdziwa masakra na wyspie Utoya- strzelanie do dzieciaków..

 • dd1987

  Oceniono 21 razy -1

  Jak był ten zamch to co pierwsze wszystkie media w Polsce bez sprawdzenia faktów pisały że to muzułmanie z al kaidy za tym stoją. Jak sie wydało że to jednak nie muzulmanie, to zaczeli podawać że to antysemita. A okazało sie że tego dokonał zaprzysięgły wróg muzułmanów, miłośnik Izraela które z ambasadą Izraela korespondsował ;p Jaja jak berety tylko ludzi szkoda

  "Swedish professor links Israel to Norway massacre
  Ola Tunander suggests Israel behind bloody terror attacks committed by Norwegian Anders Behring Breivik in July, stirring up controversy in Oslo"

  W skrócie tyle że szwedzki profesor z Instytutu badań nad pokojem z Oslo sugeruje że to Izrael inspirował Brevika
  www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4162450,00.html
  link gdzie całość opisana jest na jednym z popularnych żydowskich portali informacyjnych

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 21 razy -1

  "Tak Breivik dokonał zamachu w Oslo. Nowy, niepublikowany film [WIDEO]"

  Jak to mial byc film instruktazowy (bo po co niby takie cos zamieszczacie?), to powinniscie popracowac nad jakoscia, bo zenujaco malo widac...

 • asocjacja_w

  Oceniono 12 razy -2

  Dla zainteresowanych oto przepis na najsilniejszy materiał wybuchowy tzw. plastyk ! Kupujemy pół kilo plasteliny i pół kilo dziekcu i mieszamy to wszystko ostrożnie na kąpieli wodnej w temperaturze
  sześćdziesiąt stopni i gotowe ! Wszystkie składniki powszechnie dostępne !

 • lignan

  Oceniono 97 razy -21

  Boże całujmy naszego batiuszkę premiera najdroższego tuska donalda po stopach, że powstrzymał Brunona K. !!!! Co by to było jakby się zasadził na parlament albo agorę albo nie daj Boże tvn...???!!! No co..??!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje