Chcą wyjaśnić katastrofę smoleńską? Blisko 40 proc. uważa, że chodzi tylko o władzę

26.11.2012 13:40
Białystok. ''Chcemy prawdy. Dlaczego nie mamy czarnych skrzynek? Dlaczego Rosjanie niszczyli wrak? Dlaczego źle naprowadzano samolot?''

Białystok. ''Chcemy prawdy. Dlaczego nie mamy czarnych skrzynek? Dlaczego Rosjanie niszczyli wrak? Dlaczego źle naprowadzano samolot?'' (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Spór o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej pozostaje "w wysokim stopniu upartyjniony" - wynika z sondażu TNS Polska. Jak zbadano, jedynie według 7 proc. ankietowanych i PO, i PiS-owi chodzi w tej sprawie o prawdę, a nie o władzę. Przeciwnego zdania jest 39 proc. badanych.
Sondaż zrealizowano ponad tydzień po dementowanej przez prokuraturę publikacji "Rzeczpospolitej" o rzekomych śladach trotylu na wraku rozbitego pod Smoleńskiem tupolewa.

Jak wynika z sondażu, zaledwie 7 proc. wybiera pogląd, że przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej i PO, i PiS-owi chodzi o prawdę, a nie o władzę, natomiast aż 39 proc., że obu stronom chodzi o władzę, a nie o prawdę; 15 proc. sądzi, że PO chodzi o prawdę, a PiS-owi o władzę, a 17 proc. uważa odwrotnie: że to PiS-owi chodzi o prawdę, a PO o władzę.

Smoleńsk? 42 proc. - nieważne

Według ośrodka dla 31 proc. badanych zupełnie wystarczające, a dla 24 proc. "w zasadzie wystarczające", są wyjaśnienia katastrofy, które dotychczas się pojawiły; ponad połowa badanych znalazła wśród nich wyjaśnienie, które mogła przyjąć. Jedna trzecia (34 proc.) wciąż nie wie, dlaczego katastrofa nastąpiła, nie znalazła wyjaśnienia dla siebie.

Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest ważne dla 52 proc. badanych (16 proc. uważa to za "bardzo ważne", a 36 proc. - "dosyć ważne"). Według TNS Polska 41 proc. zbadanych deklaruje, że ta kwestia jest dla nich nieważna (12 proc. oświadczyło, że to "zupełnie nieważne", a 28 proc. zakreśliło odpowiedź "niezbyt ważne"). Zarazem okazało się, że w dniu Wszystkich Świętych - w dwa dni po artykule w "Rzeczpospolitej" - w rodzinach 6 proc. respondentów rozmawiano o Smoleńsku, a 10 proc. ankietowanych zadeklarowało, że o Smoleńsku w rozmowach "wspominano".

Podział partyjny

- Spór o przyczyny katastrofy smoleńskiej jest w wysokim stopniu upartyjniony, a zwolennicy PiS bardzo wyraźnie różnią się pod wszystkimi badanymi aspektami od reszty społeczeństwa, a szczególnie od sympatyków PO - podsumowuje TNS Polska.

O stosunek do całej sprawy pytano w dniach 8-13 listopada 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat. Według ośrodka to ogólnopolska, losowa reprezentatywna próba, dla której maksymalny statystyczny błąd pomiaru wynosi +/- 3,1 proc., a wiarygodność oszacowania - 95 proc.

Zobacz także
Komentarze (227)
Chcą wyjaśnić katastrofę smoleńską? Blisko 40 proc. uważa, że chodzi tylko o władzę
Zaloguj się
 • mlodababcia52

  Oceniono 467 razy 371

  PIS-to bezprawie i niesprawiedliwość-taka powinna być nazwa.Mam już alergię na Kaczyńskiego...przełączam kanały bo robi mi się mdło....

 • giles

  Oceniono 397 razy 313

  to zatrwazajace, ze tylko 40% z nas dostrzega, ze pis wykorzystuje smolensk do walki o wladze. chcialoby sie krzyknac "przebudz sie polsko"...

 • hans_close

  Oceniono 225 razy 153

  Gdy zacząłem czytać artykuł to sobie pomyślałem, że tak zawile napisali, że na pewno PISowcy nic nie zrozumieją...

  ...nie myliłem się. Widać to na dole po komentarzach. Na szczęście oni mają swoje media gdzie podają im papkę propagandową, strawną dla ich prostych umysłów. ;)

 • jerjar

  Oceniono 197 razy 147

  "15 proc. sądzi, że PO chodzi o prawdę, a PiS-owi o władzę, a 17 proc. uważa odwrotnie: że to PiS-owi chodzi o prawdę, a PO o władzę."

  Zatem dystrybucja winy po równo pomiędzy obie partie. W przełożeniu na prawdę o katastrofie oznacza to, że trochę lecieli za szybko i za ostro, a trochę coś wybuchło na pokładzie.

  Wychodzi na to, że w 1/3 mamy społeczeństwo z ograniczoną możliwością oceny faktów, które bardzo chętnie całą winę za własny deficyt poznawczy zwala na polityków.

 • mojep

  Oceniono 148 razy 110

  To przecież patrioci Polscy,wygłaszający szumne mowy,przy lada okazji,katolicy ,miłujący się nawzajem,brzydzący się władzą,wpływami,bogactwem...

 • afrochinczyk

  Oceniono 131 razy 109

  Bywały w historii katastrofy z powodu pośpiechu, presji czy nadmiernego optymizmu, że się uda w każdych warunkach - ta miała po trochu każdego z tych czynników. Myślę, że nie chodzi tu tylko o władzę, ale też w jakimś stopniu wynika to ze schizofrenii , bo tylu niedorzecznych teorii , to zdrowy człowiek by nie wymyślił. A jak się jeszcze spojrzy na twarz Jarka i widzi desperacką wiarę w każdą głupotę, która tylko podchodzi pod zamach, to nie ma się co do tego już żadnych wątpliwości.

 • kwamar

  Oceniono 103 razy 83

  do pisobolszewii: po co się męczycie i wchodzicie na forum GW. później główki was bola i piszecie głupoty. nie lepiej u sakiewicza? tam przynajmniej jest monotematycznie.

 • fast-mada

  Oceniono 84 razy 72

  Prawda – cecha wypowiadanych zdań określająca ich zgodność z rzeczywistością. W mowie potocznej oraz w logice tradycyjnej prawda to stwierdzenie czegoś, co miało faktycznie miejsce lub stwierdzenie niewystępowania czegoś, co faktycznie nie miało miejsca.

  Fakty, a nie bogata wyobraźnia i chęć za wszelką cenę wzbudzić w Polakach - ? jakieś mierne wyobrażenia o rzeczywistości.

 • rakcancer

  Oceniono 15 razy 15

  wszystko sie zgadza co powiedziales poza jednym: Kaczynski nie ma zadnych wyrzutow sumienia po smierci swojego brata. jest wyrachowanym i cynicznym szkodnikiem dazacym do wywrocenia kraju do gory nogami by dostac sie do wladzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje