Chcą wyjaśnić katastrofę smoleńską? Blisko 40 proc. uważa, że chodzi tylko o władzę

26.11.2012 13:40
Białystok. ''Chcemy prawdy. Dlaczego nie mamy czarnych skrzynek? Dlaczego Rosjanie niszczyli wrak? Dlaczego źle naprowadzano samolot?''

Białystok. ''Chcemy prawdy. Dlaczego nie mamy czarnych skrzynek? Dlaczego Rosjanie niszczyli wrak? Dlaczego źle naprowadzano samolot?'' (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Spór o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej pozostaje "w wysokim stopniu upartyjniony" - wynika z sondażu TNS Polska. Jak zbadano, jedynie według 7 proc. ankietowanych i PO, i PiS-owi chodzi w tej sprawie o prawdę, a nie o władzę. Przeciwnego zdania jest 39 proc. badanych.
Sondaż zrealizowano ponad tydzień po dementowanej przez prokuraturę publikacji "Rzeczpospolitej" o rzekomych śladach trotylu na wraku rozbitego pod Smoleńskiem tupolewa.

Jak wynika z sondażu, zaledwie 7 proc. wybiera pogląd, że przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej i PO, i PiS-owi chodzi o prawdę, a nie o władzę, natomiast aż 39 proc., że obu stronom chodzi o władzę, a nie o prawdę; 15 proc. sądzi, że PO chodzi o prawdę, a PiS-owi o władzę, a 17 proc. uważa odwrotnie: że to PiS-owi chodzi o prawdę, a PO o władzę.

Smoleńsk? 42 proc. - nieważne

Według ośrodka dla 31 proc. badanych zupełnie wystarczające, a dla 24 proc. "w zasadzie wystarczające", są wyjaśnienia katastrofy, które dotychczas się pojawiły; ponad połowa badanych znalazła wśród nich wyjaśnienie, które mogła przyjąć. Jedna trzecia (34 proc.) wciąż nie wie, dlaczego katastrofa nastąpiła, nie znalazła wyjaśnienia dla siebie.

Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest ważne dla 52 proc. badanych (16 proc. uważa to za "bardzo ważne", a 36 proc. - "dosyć ważne"). Według TNS Polska 41 proc. zbadanych deklaruje, że ta kwestia jest dla nich nieważna (12 proc. oświadczyło, że to "zupełnie nieważne", a 28 proc. zakreśliło odpowiedź "niezbyt ważne"). Zarazem okazało się, że w dniu Wszystkich Świętych - w dwa dni po artykule w "Rzeczpospolitej" - w rodzinach 6 proc. respondentów rozmawiano o Smoleńsku, a 10 proc. ankietowanych zadeklarowało, że o Smoleńsku w rozmowach "wspominano".

Podział partyjny

- Spór o przyczyny katastrofy smoleńskiej jest w wysokim stopniu upartyjniony, a zwolennicy PiS bardzo wyraźnie różnią się pod wszystkimi badanymi aspektami od reszty społeczeństwa, a szczególnie od sympatyków PO - podsumowuje TNS Polska.

O stosunek do całej sprawy pytano w dniach 8-13 listopada 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat. Według ośrodka to ogólnopolska, losowa reprezentatywna próba, dla której maksymalny statystyczny błąd pomiaru wynosi +/- 3,1 proc., a wiarygodność oszacowania - 95 proc.

Zobacz także
Komentarze (227)
Zaloguj się
 • erg_samowzbudnik

  0

  Wszystko zostało wyjaśnione , już raport Anodiny wszystko wyjaśnił . Tylko przez delikatność nie powiedziano ostatniego, że prezydent za namową brata kazał lądować bezwzględnie . Kaczyński za to jeszcze odpowie.

 • stasiek-the-best

  0

  @jerjar
  Pochodną z dystrybuanty jest gęstość i Komisja Macierewicza ustali, czy ta pochodna dotyczy również gęstości mgły pod-smoleńskiej…

 • fragles102

  0

  wychodzi na to że 48% to nieprzytomni głupi i ścierwowaci ludzie którzy tu żyją
  dla takich to w Polsce nie ma miejsca

 • koloratura1

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież to jasne od zawsze:
  Przyczyną katastrofy było lądowanie - z powodu pośpiechu - na oślej łączce (tzw. lotnisko pod Smoleńskiem nie było niczym innym) we mgle jak mleko.
  Pan pis-prezydent nie mógł się spóźnić na uroczystości katyńskie, które miały być inauguracją jego walki o reelekcję.

 • von_seydlitz

  Oceniono 5 razy -3

  Trzymaj się kaczor, te redaktorzyny z GW sami gonią w piętkę i lecą do ubikacji jak pomyślą, że kiedyś noga im się PO-winie....

  A kiedyś się w końcu powinie....

  :)

 • czemi20

  Oceniono 4 razy 2

  Tacy chorzy na władzę osobnicy jak Hitler czy Stalin też obiecywali Narodowi . Wszyscy wiemy jak to się skończyło. Te dążenia Jarosława Kaczyńskiego do sprawienia ,,dobrobytu i powszechnej szczęśliwości" dla Polaków moją identyczne ,psychopatyczne podłoże. Obyśmy byli wszyscy mądrzejsi dopóki jest na to czas.

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 6 razy 0

  Cieszy mnie wscieklosc tej komuszej holoty.

  Czas juz na was, paszoł won.

 • 24jannormalny

  Oceniono 8 razy 4

  JEZELI NA CZELE KOMISJI STANAL CHOCBY SAM BÓG I OGŁOSIŁ ZE TO BYŁ WYPADEK,PSYCHOL BY ZJEBAL BY GO ZE ZDRAJCA<ZE JAK DOJDZIE DO WLADZY STANIE PRZED SADEM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje