Tusk: Sytuacja materialna nie może być powodem rezygnacji z dzieci

26.11.2012 13:29
- Sytuacja materialna nie może być powodem rezygnacji z dzieci czy decyzji o emigracji - przekonywał premier Donald Tusk podczas konferencji na temat Specjalnej Strefy Demograficznej w woj. opolskim. W ocenie premiera zapewnienie polskim rodzinom odpowiednich warunków należy do rządu.
- Nie każdy pieniądz wydany na rodzinę sprzyja dzietności. Nie każdy pieniądz wydany na pomoc społeczną sprzyja poczuciu bezpieczeństwa w rodzinie tego typu, żeby rozstrzygał o tym, że decydujemy się na większą ilość dzieci. Powiedzmy sobie raczej bardzo dobitnie, że prawdopodobnie proces wzrostu dobrobytu w Polsce, który - jak sądzę - będziemy obserwowali do roku 2035 - sam z siebie nie doprowadzi do większej dzietności - powiedział premier.

- Co najmniej tak samo uprawniona byłaby teza, że im bardziej będziemy zbliżali się do średniej europejskiej, tym ta postawa konsumpcyjna, a więc także: "mniej dzieci, większy dobrobyt rodziny" może ciągle jeszcze w Polsce i na Opolszczyźnie obowiązywać - ocenił szef rządu. Zdaniem Donalda Tuska, do rządu i samorządu należy stworzenie takich warunków polskiej rodzinie, aby "sytuacja materialna przynajmniej nie była powodem rezygnacji z dzieci czy decyzji o emigracji".

Specjalna Strefa Demograficzna to projekt samorządu województwa opolskiego, którego celem jest odbudowa potencjału ludnościowego, poprzez tworzenie miejsc pracy oraz poprawę jakości życia. Taki program jest niezbędny, bo do 2035 roku prognozowany spadek liczby ludności wyniesie w tym regionie około 12 proc. - to tak, jakby zniknęło całe Opole. Wskaźnik dzietności w województwie wynosi 1,082 wobec 1,38 w kraju oraz 1,6 w UE.

Komentarze (137)
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 3 razy -1

  Jesteście bandą kretynów, naprawdę. Piszę o komentujących tu idiotach. Nie umiecie czytać, a komentujecie. Tusk powiedział, że sytuacja materialna nie powinna być powodem do rezygnacji z dzieci - dlatego podejmie działania, żeby proces ten powstrzymać. Nie nakazuje wam rodzić dzieci mimo braku środków utrzymania. Już nie wiem jak wam to kretyni łatwiej napisać, żebyście - analfabeci funkcjonalni - to proste zdanie zrozumieli.

 • pytlarro

  Oceniono 3 razy 1

  macie swojego postepowego idola. A teraz podwyzszymy VAT, bo bedziemy musieli dorzucic sie wiecej do francuskich rolnikow. Solidarnosc europejska wymaga, by godnie zyli w takim drogim kraju :) A wy czekajcie, moze Donek z Bronkiem zalatwia wiecej zielonych kart do USA i tansze bilety na najnowszy super samolot LOTu tam :)

 • kanetsb

  Oceniono 3 razy 1

  Oczywiście, że nie można... trzeba się wynieść i urodzić dziecko w innym kraju.

 • filmik2000

  Oceniono 3 razy 1

  Jezu, zaczyna gadać jak prezes Jarosław ;) www.youtube.com/watch?v=Vvt0zXwAJAo&feature=plcp

 • mwituszy

  Oceniono 2 razy -2

  u nas problem jest taki ze myli sie wsparcie rzadu na rzecz promocji dzietnosci z polityka wspierania biedoty.

  Państwu systemowo powinno zalezec aby wspierac biedote aby wszła z biedy - np kase na mobilnosc, lub przekwalifikowanie.

  oraz wspierac klase srednia (zamożną i srednio zamożną) aby miałą wiecej dzieci przez ulgi podatkowe.

  całkowita prywatyzacja przedszkoli dałby demograficznego kopa i za rok lub 2 ilosc nowo nardzonychd zieci by sie powieszyła 2 razy

 • seboc

  Oceniono 4 razy -2

  Mam nadzieje, ze Rudy Sku...synie, ze wkrotce wraz z tym jelopem co wyjebal moj komentarz bedziecie siedziec w jednej celu.
  Zlodzieju.
  Podrawiam z emigracji.
  S.

 • seboc

  Oceniono 5 razy 3

  Do tego "artykulu" teraz dostep przez google, link ze stron gazeta.pl zniknal.
  Rezimowe media, ku....
  S.

 • afrochinczyk

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk chyba rusza na wyścigi z Jarkiem, który z nich większe bzdury będzie pieprzyć.

 • pawelekok

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma się co martwić. Nie wszyscy wyemigrują. Są jeszcze ludzie zbyt starzy by zaczynać wszystko od nowa na obczyźnie. A także tacy, którzy nie wyjadą z uwagi na np. chorobę w rodzinie. Tak, że jeszcze trochę Polaków w Polsce zostanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje