CBŚ zatrzymało poszukiwanego ws. Krzysztofa Olewnika

26.11.2012 11:41
Krzysztof Olewnik

Krzysztof Olewnik (Fot. Archiwum rodzinne)

- Na lotnisku w Modlinie zatrzymano Mikołaja B. podejrzanego o utrudnianie śledztwa w sprawie uprowadzenia Krzysztofa Olewnika oraz o wyłudzenie pieniędzy od rodziny porwanego - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz.
Mikołaj B. został zatrzymany w rano. Zostanie on przewieziony do Gdańska, gdzie śledczy go przesłuchają. W sierpniu ub.roku za mężczyzną wystawiono list gończy, a potem także Europejski Nakaz Aresztowania.

Jak podaje RMF FM Mikołaja B. ścigany był za wyłudzenie 13 tys. zł od Włodzimierza Olewnika i utrudnianie śledztwa w sprawie porwania jego syna. To właśnie Mikołaj B. miał wspólnie z detektywem Krzysztofem Rutkowskim negocjować przekazanie i wysokość okupu z porywaczami.

Radio przypomina, że podczas ostatniej wizji lokalnej w domu Olewników 32-latek postanowił przemówić. Skontaktował się z dziennikarzami "Wprost" i udzielił im wywiadu, w którym utrzymywał, że nigdy nie wróci do Polski, bo boi się o własne życie. Sugerował też, że jeśli trafi za kraty, to na pewno zginie. - Boję się naszych służb i mam ku temu konkretne powody. Wiem, że jakbym trafił do więzienia, to na pewno z niego bym nie wyszedł - mówił w wywiadzie.

Dwa sledztwa

Od maja 2008 r. gdańska prokuratura apelacyjna prowadzi dwa śledztwa związane z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. W jednym z nich ustalane są ewentualne nieznane okoliczności związane ze sprawą, w drugim - badane nieprawidłowości przy wcześniejszych postępowaniach organów ścigania w tej sprawie.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Mężczyzna został uprowadzony z własnego domu w Drobinie, w którym 26 października odbyła się impreza z udziałem m.in. lokalnych policjantów. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • antyburak1

  0

  Jest duze ryzyko, ze znajda go powieszonego w celi w piatek ( a sekcja bedzie w poniedzialek, bo w wekend prokurator nie pracuje), a monitoring akurat sie zepsuje. Tak w ogole to ciekawe, ze ostanie "slynne" samobojstwa z ostatnich dwoch lat maja miejsce zawsze w piatek. Jakies fatum, czy co l e m i n g i ??

 • antyburak1

  0

  Jest duze ryzyko, ze znajda go powieszonego w celi w piatek ( a sekcja bedzie w poniedzialek, bo w wekend prokurator nie pracuje), a monitoring akurat sie zepsuje. Tak w ogole to ciekawe, ze ostanie "slynne" samobojstwa z ostatnich dwoch lat maja miejsce zawsze w piatek. Jakies fatum, co l e m i n g i ??

 • antyburak1

  Oceniono 1 raz 1

  Jest duze prawdopodobienstwo, ze znajda go powieszonego w celi w piatek ( a sekcja bedzie w poniedzialek, bo w wekend prokurator nie pracuje), a monitoring akurat sie zepsuje. Tak w ogole to ciekawe, ze ostanie "slynne" samobojstwa z ostatnich dwoch lat maja miejsce zawsze w piatek. Jakies fatum, co lemingi??

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Gangsta-SLD już wysłali sznurek do aresztu.

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy 2

  Czy akt zgonu jest już wypisany? Bo nie ma wątpliwości że to będzie zadzierzgnięcie bez udziału osób trzecich.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Tak się kończy zawieranie znajomości z biznesmenami o wątpliwej reputacji.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  On juz rok temu chcial popelnic samobojstwo ................. ale dopiero teraz go zlapali.

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 2

  No to seryjny samobójca ma następne zlecenie :)

 • szakez

  Oceniono 6 razy 2

  No to mamy kolejnego "samobójcę" w sprawie.

  Rosja Putina to pikuś przy Polsce Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje