35 tys. za godzinę lotu, równowartość mercedesa w weekend. Tak lata premier

Donald Tusk zapomniał o swoich obietnicach, że skończy z Bizancjum w stylu Kaczyńskich i będzie latał samolotami rejsowymi. Rządowego embraera traktuje jak prywatną taksówkę - czytamy w poniedziałkowym "Newsweeku".
"Newsweek" skrupulatnie wylicza koszt lotów premiera. W ubiegłym roku na gdańskie podróże Donalda Tuska trzeba było przeznaczyć z budżetu co najmniej 1,3 mln zł. Tak wynika z zestawienia rządowych lotów od 1 stycznia 2010 r., o które tygodnik wystąpił do kancelarii premiera.

Wątpliwości budzą jednak nie same kwoty, a sposób, w jaki premier traktuje rządowy samolot. "Uważa, że to mu się po prostu należy" - mówi cytowany przez "Newsweek" współpracownik Tuska. Szef rządu podróżuje głównie między Warszawą i Trójmiastem. Zwykle przylatuje do pracy w poniedziałek, a do domu wraca w piątek. Zdarzało mu się też polecieć do stolicy, by zagrać mecz "Politycy kontra gwiazdy" i po kilku godzinach wrócić do Gdańska. Stolicę opuszczał również w sytuacjach kryzysowych, gdy jasne było, że jego obecność może w każdej chwili być niezbędna, tak jak przy niedawnych obchodach Święta Niepodległości.

Z rządowego transportu korzysta nie tylko premier. "Donald jest wyrozumiały" - twierdzi jeden z polityków PO, wyjaśniając, że na pokład mogą zabrać się ministrowie, a nawet zwykli posłowie. "Super Express" opublikował też zdjęcia pokazujące córkę premiera wsiadającą do embraera w towarzystwie swojego chłopaka.

Zamiłowanie Tuska do nieustannego krążenia rządowym samolotem między miastami dziwi tym bardziej, że do dyspozycji ma kameralną willę w pobliżu warszawskich Łazienek i kancelarii premiera. Na liczne udogodnienia i status VIP może liczyć też, podróżując samolotami rejsowymi.

Cały tekst w poniedziałkowym wydaniu "Newsweeka "

Zobacz także
 • . Premier Tusk lubi latać. A to kosztuje...
Komentarze (181)
35 tys. za godzinę lotu, równowartość mercedesa w weekend. Tak lata premier
Zaloguj się
 • kwiecien45

  Oceniono 284 razy 238

  Przesadza premier. Jest kryzys. Powinien ograniczyć wydatki na dojazdy. A najlepiej to ściągnąć żonę do Warszawy na czas sprawowania urzędu. Psuje sobie wizerunek tymi kosztami lotów. Państwo nie ma pieniędzy na chore dzieci a on... Szkoda gadać.

 • rychoku

  Oceniono 159 razy 133

  Ile zebrano na cele charytatywne podczas meczu " Politycy kontra gwiazdy", a ile kosztował udział w nim Tuska?

 • alexy-dwa

  Oceniono 76 razy 56

  Gdybym ja był premierem to kazał bym się nosić w lektyce.Donek lata do domu samolotem bo Polska jest zieloną wyspą i nie ma u nas żadnego kryzysu.Jego następcy też będą latać.

 • czesu4f

  Oceniono 104 razy 52

  Bąki tego typu mówią nam, że Tusk niebawem idzie w odstawkę. Gadzinówka czy Newsweek przestają już omdlewać z zachwytu nad premierem.

 • artois12

  Oceniono 67 razy 51

  Rewolucje robią idealiści, którzy następnie są zmiatani przez drugi szereg, w którym są oportuniści, a ci wprowadzają terror. Nie pamiętam, kto to sformułował. U nas do terroru bardzo daleko, ale obyczaje tzw. "komuny" to małe piwo w porównaniu z tym, do czego są uprawnieni obecni właściciele RP, którzy tę "komunę" obalali.

 • krzysztofsf

  Oceniono 53 razy 51

  To juz nie moga kupic Learjeta z kilkoma miejscami pasazerskimi dla wozenia premiera z obstawa?
  caly desant gdanski sie wozi w tych 80-u miejscach zapewne...
  Na tak krotkiej trasie claosc podrozy moglaby sie odbywac rowniez z wykorzystywaniem salonek kolejowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje