Separatystyczne partie wygrywają w wyborach w Katalonii

25.11.2012 22:20
Artur Mas - lider separatystycznej Konwergencji i Unii

Artur Mas - lider separatystycznej Konwergencji i Unii (Fot. Emilio Morenatti AP)

Separatystyczne partie w Katalonii zdobyły większość w wyborach do regionalnego parlamentu, lecz główna z nich - Konwergencja i Związek (CiU) - mimo zwycięstwa poniosła duże straty, co osłabia jej pozycję w walce o referendum niepodległościowe.
Po przeliczeniu wszystkich głosów - jak podano nad ranem w Barcelonie - rządząca w Katalonii separatystyczna Konwergencja i Związek wygrała wybory, zdobywając 50 miejsc w 135-osobowym parlamencie, jednak aż o 12 mniej niż wyborach w 2010 roku.

"Nie osiągnęliśmy naszego celu"

Szef CiU i premier Katalonii Artur Mas przyznał, że mimo zwycięstwa jego partia poniosła bolesną porażkę. - Nie osiągnęliśmy naszego celu - powiedział Mas. Spodziewał się, że jego partia zdobędzie absolutną większość w nowym parlamencie i - m.in. poprzez referendum - sama doprowadzi do utworzenia niepodległej Katalonii. CiU zabrakło do tej większości aż 18 mandatów.

Mas podkreślił, że pozostanie szefem rządu Katalonii, ale będzie poszukiwał koalicyjnego partnera. - Nie jesteśmy wystarczająco silni, by samemu utworzyć rząd i przeprowadzić proces utworzenia niezależnego państwa - powiedział lider CiU.

Prawdopodobnie koalicyjnym partnerem będzie Republikańska Lewica Katalonii (ERC), która jest największym zwycięzcą tych wyborów. ERC, która także jest zwolennikiem zerwania z Madrytem, zdobyła aż 21 miejsc w nowym parlamencie, dwa razy więcej niż w 2010 roku. Partie separatystyczne dysponować będą większością, która może pozwolić im na realizację niepodległościowych planów. Jednak - jak podkreślają hiszpańskie media - blok niepodległościowy w Katalonii będzie ideologicznie podzielony, tym samym niewystarczająco skuteczny w realizacji swych zamierzeń.

Socjaliści i Zieloni

Dotkliwą porażkę w wyborach poniosła Zjednoczona Socjalistyczna Partia Katalonii (PSC), która zdobyła tylko 20 mandatów, o 8 mniej niż w poprzednich wyborach. Dobry wynik odnotowała natomiast rządząca w Madrycie Partia Ludowa (PP), zdobywając 19 mandatów, a jeden więcej niż w głosowaniu dwa lata temu.

Do parlamentu weszli także z 13 mandatami Zieloni i przeciwna zerwaniu więzów z Madrytem partia Ciutadans, która zdobyła dziewięć mandatów. Po raz pierwsza w katalońskim parlamencie znajdzie się CUP (trzy mandaty) - zrzeszenie radykalnych lewicowych ugrupowań opowiadające się za nacjonalizacją banków, zamknięciem centrali nuklearnych i walką z korupcją, ale także za niepodległością Katalonii.

Wysoka frekwencja

Frekwencja w wyborach była rekordowo wysoka; wyniosła 68 proc., o 10 proc. więcej niż w wyborach w 2010 roku.

Plan referendum wywołał konflikt samorządu Katalonii i rządu centralnego. Podsycany jest wysokim bezrobociem i kryzysem gospodarczym. Separatyści uważają, że Katalonia za dużo pieniędzy przekazuje do centralnego budżetu, przez co sama tonie w długach. Według sondaży za niepodległością opowiada się 46 proc. Katalończyków, przeciw jest 42 proc., 14 proc. jest niezdecydowanych.

Analitycy utrzymują, że bez psychologicznego wsparcia zdecydowanej większości w parlamencie premierowi Katalonii Arturowi Masowi z Konwergencji i Unii trudno będzie przeciwstawić się konstytucji i zabiegać o referendum niepodległościowe. Konwergencja i Unia doprowadziła do wyborów na dwa lata przed terminem, gdy rząd centralny odmówił Katalończykom rozszerzenia ich autonomii budżetowej. Zdaniem premiera Masa, przywódcy CiU, samodzielna Katalonia potrafi skuteczniej walczyć z kryzysem niż jako kraj wchodzący w skład państwa hiszpańskiego.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • kazole

  Oceniono 2 razy 2

  Powstanie państwo nie należące do Unii Europejskiej. Na pewno Hiszpania sprzeciwi się uczestnictwu Katalonii w strukturze UE. Jak się Katalonii uda odciąć od banków unijnych i wyjdą na prostą to Hiszpania przyłączy do nich. Powstanie wielka Katalonia a Hiszpania zniknie.
  Baj, baj Unio. Wpierw dostali dużo kasy unijnej potem się okaże, że nie ma tego państwa które wzięło Unijną kasę. Szykuje się ładna przewałka.

 • poyo

  Oceniono 4 razy 2

  CALATUŃA ES ESPAŃA
  www.youtube.com/watch?v=T58rCoBr5EE
  Espańa Libre! Espańa Una! Espańa Grande!

 • welnowiecki

  0

  W głosowaniu wzięło udział 102% wyborców

 • krixrix

  Oceniono 2 razy 0

  pisza o pierdołach a 9 listopada przeszła bez echa ustawa o GMO. Na gazecie na chwile byla wzmianka o tym ze Doda protestowała
  a o samym GMO nic.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12922750,Przeciwnicy_GMO_protestowali_przed_Palacem_Prezydenckim.html
  Nawet sonda przez chwile wisiała ale została zdjęta z głównej strony.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/0,114914,12923133.html
  NIe wiesz co to GMO ?

  obejrzyj :
  www.youtube.com/watch?v=T0nDwVf1Yg0&feature=youtu.be
  lub to
  www.youtube.com/watch?v=ePhDyDbbO-M
  rozpowszechnij tą informację (zanim wytną mi posta :) )

 • ksks3

  Oceniono 3 razy 1

  Jak większość separatystów, Katalończycy nie do końca rozumieją w co się pchają. Na przykład co się stanie jak Hiszpania nie pozwoli niepodległej Katalonii na wejście do UE ?.
  W jakiej lidze będzie grała FC Barcelona ? etc. etc.

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy -2

  To bardzo niepokojące i niestety Polskę też to czeka. Jest to kolejna faza wynaradawiania czyli globalizacji. Finalnie nie będzie suwerenności nie tylko na poziomie państwowości ale i jednostki.

 • faraon.drugi

  Oceniono 2 razy 0

  Podobno Bydgoszcz tez chce sie odlaczyc od Torunia. Bedzie referendum.

 • paseo

  0

  wygrali ale przegrali.Najblizsze referendum za 4 lata
  katalonia ma autonomie dopiero od 1978 roku i nie wyobrazam sobie ,zeby Madryt pozwolil na niepodleglosc.

 • canabissativa

  Oceniono 6 razy -2

  Katalonia sobie lepiej poradzi bez Unii niż z Unią. Brawo! Wystarczy tylko, że wydrukują własną walutę i zrezygnują z wojska na rzecz neutralności terytorialnej, i z większości podatków na rzecz wzmocnienia wolnego handlu. I w tym momencie mamy Singapur w Europie i ja tam przenoszę swój kapitał. Nara, zdeformowana urzędasami pseudounio!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje