Jak działa PSL w Zgierzu, czyli pracy nie ma, trzeba sobie pomagać

26.11.2012 06:00
Kolejka w przychodni

Kolejka w przychodni (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

PSL-owska prezydent Zgierza zwolniła szanowaną w mieście dyrektorkę miejskich przychodni. Na jej miejsce zaprosiła związanego z partią Adama Fronczaka - pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Adam Czerwiński.
Ewa Skarbińska sześć lat temu została dyrektorką Miejskiego Zespołu Przychodni w Zgierzu. - Można powiedzieć, że wprowadziła je do UE - mówi Beata Świątczak (PO), przewodnicząca komisji zdrowia zgierskiej rady miejskiej. Władze miasta dwa razy przyznały jej roczną nagrodę, po kilka tysięcy złotych. I w uznaniu zasług podniosły pensję. Jednak w piątek 16 listopada Skarbińska została wezwana na dywanik do urzędu miasta. - W magistracie usłyszałam, że trzeba będzie mnie zwolnić, bo w urzędzie odkryli, że prowadzę działalność gospodarczą. A nie mam prawa tego robić, zajmując dyrektorskie stanowisko w publicznej placówce - mówi dyrektorka.

Chodzi o jednoosobową firmę, którą Skarbińska założyła w 2005 roku po to, by mogła pełnić dyżury w pogotowiu. - Kiedyś miałam tam kawałek etatu, ale dyrekcja poprosiła, żebyśmy pozakładali firmy i przeszli na kontrakty. Wiem, wiem, nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Ale ja naprawdę nie wiedziałam, że nie mogę prowadzić mojej jednoosobowej firmy. Dlatego natychmiast po piątkowej rozmowie wykreśliłam moją firmę z rejestru, a w pogotowiu przeszłam na umowę o dzieło.

Wyjaśnienia jednak nie pomogły, Skarbińska została zwolniona, a jej miejsce zajął Adam Fronczak, który w latach 2007-11 był wiceministrem zdrowia z rekomendacji PSL, a w ostatnich wyborach samorządowych z listy tej partii ubiegał się o fotel prezydenta Łodzi. Z resortu, w którym odpowiadał m.in. za politykę lekową, musiał odejść rok temu, gdy "Rzeczpospolita" podała, że od siedmiu lat zasiada w zarządzie łódzkiej Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczkę wspieranej przez koncerny farmaceutyczne.

Cały artykuł w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • 1szansa

  Oceniono 3 razy 3

  Obiektywnie trzeba powiedzieć, że za rządów SLD tak rozbudowanego kolesiostwa nie było. Owszem, wyższe stanowiska na poziomie ministerialnym to się zgadza, czy wojewodowie i to normalne , bo wtedy wygrali wybory, ale urzędy i instytucje państwowe zatrudniały fachowców kierunkowo wykształconych , a tzw kolesiostwo zmieniające zatrudnianie ludzie od ministrów po sprzątaczkę rozpoczęło się od rządów PiS i nadal jest kontynuowane. Zanim zaczniecie minusowa to przeanalizujcie, czy tak właśnie nie było. W tej sytuacji ludzie bardziej zapobiegliwi zapisują się do partii nie analizując czy zgadzają się z linią polityczną danej partii. Sami zobaczcie ile jest osób, które w ciągu ostatnich lat zmieniało przynależność do poszczególnych partii - fala zmiany przekonań, bo "jestem czujny" i pływam na tej fali.

 • kmrp

  Oceniono 1 raz 1

  Marzę o chwili, gdy po wyborach PSL znajdzie się poza parlamentem. Dobrze by im to zrobiło. Ale chyba nie za mojego życia.

 • prababka44

  0

  SKRABIŃSKA Ewa...., nie Skarbińska !

 • ewitalol

  Oceniono 2 razy 2

  Nic nowego w naszej ukochanej Ojczyźnie, cały czas to samo.
  Która partia przy władzy, tej przedstawiciele wszędzie na stołkach, niezależnie od kompetencji poprzednika.
  Taka jest nasza polska rzeczywistość.

 • baca124

  Oceniono 2 razy 2

  Bolesna prawda jest taka że każda świnia musi mieć koryto.

 • laksmana

  Oceniono 1 raz 1

  Na tym (i tylko na tym) polega przecież sens istnienia PSLu.

 • fuqu

  Oceniono 4 razy 4

  Oni wszyscy są dosyć pazerni. Tym nie mniej trzeba przyznać, że pazerność PSL-u bije resztę na głowę.
  Niestety te 7%, które uzyskują za każdym razem w wyborach to właśnie "swoi" posadzeni na stołkach.
  Ta praktyka, jak widać, ma sens. I im więcej się pousadza "swoich", tym wyższe będzie poparcie.
  A że ucierpi na tym Polska??? No cóż, ma pecha, wiadomo chłop żywemu nie przepuści.
  Jak słyszę z ust PSL-u, że nie można odejść od KRUS-u, bo to by polepszyło dolę chłopów, a Państwo nasze ukochane musiałoby dopłacić dodatkowe pieniądze, to pusty śmiech mnie bierze.
  Jedno trzeba przyznać, o "swoich" faktycznie dbają, taki ich interes.

 • cierpkiewino

  Oceniono 1 raz 1

  Jej następca, jak wynika z artykułu, nie jest lepszy. Też pewnie nie wiedział będąc "w ministrach":), że mu nie wolno działać w fundacji finansowanej przez firmy farmaceutyczne.
  Lekarze to najbogatsza grupa zawodowa w naszym kraju. Tak wynika ze statystyk. Bidaki, jak im ciężko! Dorabiają, gdzie się da.
  Kiedyś siedziałam 1,5 godziny ( musiałam zwolnić się w pracy, a potem odrabiać, bo specjaliści przyjmują tylko od 10 do 14-tej ) i miałam okazję wysłuchać przez drzwi gabinetu wesołej rozmowy pani "dochtór" z panem z firmy farmaceutycznej. Nawet nie ściszali głosów. Zero skrępowania. Nawet przepraszam nie rzekł wychodząc z gabinetu, że kolejka czekała tyle czasu... Nie mówiąc już o tym, że rozmowy handlowe może prowadzić w kawiarni, a nie w przychodni publicznej. Trudno było zatykać uszy. A potem mimo protestów dostałam receptę na lek "nowej generacji", który w ogóle na mnie nie działa, podczas gdy stary, sprawdzony lek byłby wystarczył. Trzeba więc było iść prywatnie i dostać receptę na to, co pomaga. Ot, za kasę zrobią wszystko...
  Primum non nocere! :P

 • 50riko55

  Oceniono 13 razy 13

  PSL to partia gnojów z gnojowiska od ponad 20 lat przyklejona do KAŻDEJ władzy tylko dla kasy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje