Bunt w kolonii karnej w Rosji. Może się rozprzestrzenić na inne obozy

25.11.2012 21:40
Miejsce, gdzie trwa bunt

Miejsce, gdzie trwa bunt (Fot. Google Maps)

W Rosji może dojść do masowych buntów w koloniach karnych - ostrzegają obrońcy praw człowieka. Od wczoraj trwa akcja protestacyjna w łagrze numer 6 niedaleko Czelabińska na Uralu. W starciach z krewnymi skazanych rannych zostało ośmiu funkcjonariuszy OMON-u.
Więźniowie z kolonii karnej w Kopiejsku zbuntowali się, bo - jak twierdzą - strażnicy znęcali się nad nimi. Wczoraj po spacerze nie wrócili do swoich cel. Około 250 więźniów domagających się zwolnienia ich kolegów z karceru weszło na dachy budynków więziennych. Wznosili tam okrzyki i powiewali transparentem z napisem "Ludzie pomóżcie!".

Przed kolonią zebrali się krewni więźniów. Zaatakowali ich policjanci ze specjalnych jednostek OMON-u, którzy zostali obrzuceni kamieniami i pustymi butelkami. Ośmiu policjantów zostało rannych. Zatrzymano 38 protestujących. Według administracji więziennej sytuacja w kolonii karnej została opanowana. Według miejscowych obrońców praw człowieka do buntu doszło, gdyż więźniowie kolonii karnej byli bici. W rosyjskich więzieniach i koloniach karnych odbywa kary przeszło 700 tys. ludzi.

Tymczasem według portalu LifeNews strajk głodowy rozpoczęli więźniowie kilku sąsiednich kolonii karnych. Informatorzy portalu twierdzą, że strażnicy wymuszają od więźniów haracz, a wobec niepokornych stosują represje. Obrońcy praw człowieka ostrzegają, że taka sytuacja może doprowadzić do buntów w innych koloniach karnych.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • eber1

  Oceniono 2 razy 0

  .

  www.nationmaster.com/graph/cri_pri_per_cap-crime-prisoners-per-capita
  www.polityka.pl/swiat/analizy/1529767,1,do-jakiej-kolonii-trafia-pussy-riot.read

 • bub-eko

  Oceniono 5 razy -1

  Rosjanie są w tych obozach regularnie katowani.
  W 2009 wyciekł nawet filmik pokazujący, w jaki sposób utrzymywany jest tam "porządek", o:
  www.youtube.com/watch?v=O8DKETeEAD8&feature=youtu.be&t=2m20s
  W jakimś innym kraju dużo mniej drastyczne kadry wywołałyby oburzenie, dyrektor takiego więzienia wyleciał z roboty a rządząca ekipa może nawet straciła władzę w nadchodzących wyborach.

  A w Rosji nie.

 • mczes57

  Oceniono 2 razy 2

  To że ktoś odbywa karę to nie znaczy że nie jest człowiekiem.Każdy może tam trafić za niewinność też.

 • antykkk

  Oceniono 4 razy 0

  I jeszcze podnieśli cenę wódki......

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 5

  Hasło POZBAWIENIE WOLNOŚCI jest omówione w Wikipedii w wielu językach, m.in. w polskim. Co ciekawe, tylko w 4 językach: chiński, tajski, angielski, szwedzki dostępna jest mapka żwiata i międzynarodowa statystyka dotycząca liczby uwięzionych. Podaje link do strony w języku angielskim.
  en.wikipedia.org/wiki/Incarceration
  USA, więzienie narodów, światowy lider państw policyjnych, oznaczone są kolorem czerwonym.

 • krixrix

  Oceniono 4 razy 0

  pisza o pierdołach a 9 listopada przeszła bez echa ustawa o GMO. Na gazecie bylo na chwile wzmianka o tym ze Doda protestowała
  a o samym GMO nic.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12922750,Przeciwnicy_GMO_protestowali_przed_Palacem_Prezydenckim.html
  Nawet sonda przez chwile wisiała ale została zdjęta z głównej strony.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/0,114914,12923133.html
  NIe wiesz co to GMO ?

  obejrzyj :
  www.youtube.com/watch?v=T0nDwVf1Yg0&feature=youtu.be
  lub to
  www.youtube.com/watch?v=ePhDyDbbO-M
  rozpowszechnij tą informację (zanim wytną mi posta :) )

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 14 razy 6

  Bunty w więzieniach należy zdecydowanie tłumić inaczej bandyci przejmą tam władzę. Tak jak w więzieniach latinomeryki (patrz Meksyk).

 • jany44

  Oceniono 12 razy 0

  W Rosji w karnych koloniach jest 700 tys. więźniów. Ale oprócz tego w więzieniach jest jeszcze 1,5 mln więźniów. Razem daje to 2.2 mln co stanowi 1,5% ludności kraju a odliczając dzieci i starców stanowi ok. 6,5%. W USA we wszystkich więzieniach przebywa od 1mln do 1,2 mln obywateli (w większości kolorowi), co stanowi 0,5% populacji kraju. W Chinach przebywa w obozach i więzieniach oraz tzw. ośrodkach reedukacyjnych 6,5 mln obywateli, co stanowi 0,4% ludności. Pytanie: który z tych krajów jest tak na prawdę demokratyczny. W tym samym czasie w UE średni przebywa 0,2% obywateli w więzieniach, z tego w standarcie Breivika (czytaj hotel full wypas z obsługą) 60%. Tylko w Chinach jest oficjalna kara śmierci ale w Rosji w obozach ginie rocznie 3 tys uwięzionych oficjalnie z powodu wypadków. Tyle samo ginie młodych żołnierzy w ichnim wojsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje