Niemiecka prasa: Słaby sąsiad Francja i silny sąsiad Polska

25.11.2012 15:21
Donald Tusk i Angela Merkel

Donald Tusk i Angela Merkel (Fot. THOMAS PETER REUTERS)

O Polsce jako "silnym sąsiedzie" Niemiec oraz o Francji jako "słabym sąsiedzie" pisze niemiecki tygodnik "Welt am Sonntag". Dokonane przez gazetę porównanie obu krajów wypada na korzyść Polski.
"W pewnym sensie naród ten jest ogarnięty pragnieniem, by wreszcie się udało indywidualnie, jak i wspólnie. Po dwóch stuleciach, w których polityka kochanych sąsiadów wstrzymywała rozwój tego kraju, Polacy wreszcie robią to, czym wszyscy Europejczycy zajmują się najchętniej: uczą się, pracują, budują domy" - pisze "Welt am Sonntag" w artykule o wschodnim sąsiedzie Niemiec.

Podkreśla, że wszystko to dzieje się zgodnie z regułami znanych z oszczędności szwabskich pań domu, bo "dzięki hamulcowi zadłużenia w konstytucji Polski solidna polityka gospodarcza funkcjonuje niemal sama z siebie".

Gazeta pisze o pozytywnych przemianach, jakie zaszły w Polsce w minionym dwudziestoleciu. Wskazuje m.in., że Polska zamierza zainwestować w ciągu dekady 24 mld euro w energetykę, a także w obronność. Według "Welta" w Polsce liczba osób studiujących w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest niemal dwa razy większa niż w Niemczech. Autor przyznaje jednocześnie, że "okrzyki bojowe" w polskiej polityce wydają się jednak bardzo niedojrzałe.

Efekt psychologiczny

"Kto myśli, że swój rozwój Polska zawdzięcza przede wszystkim środkom unijnym, myli się ogromnie. Od 1995 r. realne dochody polskiego państwa potroiły się. Dziś (...) unijne pieniądze stanowią jedną siódmą budżetu państwa, przy czym trafiają do innych odbiorców niż szczebel centralny. Dużo większy był efekt psychologiczny: Ponieważ projekty unijne podlegają współfinansowaniu, kraje beneficjenci często mobilizują swoje ostatnie rezerwy" - pisze "Welt am Sonntag".

O drugim sąsiedzie Niemiec, Francji, gazeta pisze bardziej krytycznie. "Francuzi już dobrą chwilę żyją pięknymi wspomnieniami o dobrej reputacji, którą zyskali dzięki stworzeniu rzeczy, które już od dawna nie wychodzą im przyzwoicie: cafe au lait, demokracji i charakterystycznych samochodów" - ocenia "Welt am Sonntag".

Dodaje, że do tradycji francuskiej polityki należy obarczanie poprzedniego rządu odpowiedzialnością za katastrofalną sytuację. "W sumie prowadzi to do tego, że od ponad 30 lat żadnemu rządowi nie udało się przedłożyć zrównoważonego budżetu. Mniej więcej od tego czasu francuska gospodarka stale toczy się w dół" - ocenia gazeta.

Zobacz także
Komentarze (166)
Zaloguj się
 • airamwiak

  0

  ... i nawet się nie spostrzeżemy jak zostaniemy landem sąsiada dzięki Tuskowi.
  Dziadkowie tej Frau i Tuska byli z jednego landu - pochowani w Olsztynie.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 3

  Kto myśli że swój rozwój Polska zawdzięcza przede wszystkim środkom unijnym myli sie ogromnie

  BUUUUHAHAHA Tych z Axel Springer chyba do końca poyebczyło Przede wszystkim jest to silna Polska za Niemieckie pieniądze Zabrać Polsce kase z UE to zielona wyspa znika jak Atlantyda a cały kraj leży kwiczy i robi pod siebie Do tego należy dodać że ceny w Polsce są jak w Niemczech a zarobki cztery razy mniejsze Pracowników traktuje się jak tanią siłe roboczą jak bydło Dobrobyt polski kolesiów buduje się na pocie krwi i łzach ludzi pracy

 • mczes57

  Oceniono 1 raz -1

  Najpierw Tuska wydymali a teraz w ramach rekompensaty poklepanie po plecach.Stary numer " nie martw się stary słupki ci nie spadną" dostaniesz pochwałę z wpisaniem do akt.

 • pola989

  Oceniono 1 raz -1

  Droga Redakcjo! Szanuj swoją gazetę i jej Czytelników.Wstyd!

 • laksmana

  0

  Rację ma ten, kto ma kasę, a nie siłę.

 • kandkom

  Oceniono 1 raz 1

  Ogłoszenie: Zamienię polski dobrobyt na francuski kryzys...

 • krixrix

  Oceniono 1 raz -1

  Gazeta pisze o pierdołach a 9 listopada przeszła bez echa ustawa o GMO. Na gazecie sie pojawila na chwile wzmianka o tym ze Doda protestowała
  a o samym GMO nic.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12922750,Przeciwnicy_GMO_protestowali_przed_Palacem_Prezydenckim.html
  Nawet sonda przez chwile wisiała ale została zdjęta z głównej strony.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/0,114914,12923133.html
  NIe wiesz co to GMO ?

  obejrzyj :
  www.youtube.com/watch?v=T0nDwVf1Yg0&feature=youtu.be
  lub to
  www.youtube.com/watch?v=ePhDyDbbO-M
  rozpowszechnij tą informację (zanim wytną mi posta :) )

 • nataniasz

  Oceniono 5 razy 3

  To niech dodadzą, że:

  - w Polsce buduje się domy na "lichwiarskich" warunkach kredytowych które w Niemczech są nie do pojęcia aby się na nie godzić (widać słabo uczą na tych uczelniach liczyć)

  - wykształcenie warte kas w biedronce gdyż nie mamy własnych firm a przede wszystkim patentów

  - 3/4 budżetu MON idzie na wypłatę świadczeń emerytalnych dla byłych zawodowych (he he)

  - rośnie nieustannie zadłużenie (a te oszczędności to trafiają i tak nie do naszych banków) Ciekawe dlaczego ten francuski chce oddawać 10% za gaz itd.? - może dlatego że utopili miliardy w Grecji i na gwałt z naszego rynku pokrywają straty. Czyli ciekawe co się dzieje z tymi pieniędzmi he he co to wpłacają tu. Pewnie lepiej aby nikt szybko nie chciał wypłacić?)

  - nie słyszałem o żadnym przypadku kogoś kto wrócił do Polski na stałe z młodych (chyba że chory bo tam leczenie kosztowało mnóstwo pieniędzy więc wrócił na nasz koszt się leczyć)

  - zapaść demograficzna dramatyczna co matematycznie wpisuję się w załamanie gospodarcze kraju do 15 lat (nie kryzys ale zawał gospodarczy)

  Silna Polska wynika tylko z tego, że:

  - Mamy taniego robola zgadzającego się pracować na warunkach nieakceptowalnych u Niemców (ale to się kończy co widać już po firmach) Jeżeli się to skończy pies z kulawą nogą nic u nas nie postawi (fabryki, usługi)

  - państwo zadłuża się ile wlezie (masa długów jest nieoficjalnie branych pod uwagę, zamiecione w samorządach firmach itd.)

  - ostatnie lata to ciąg gospodarczy wynikających z dwóch wyżów demograficznych lat 80 i 90 które kupowały domy mieszkania i różne rzeczy do nich oraz brała pożyczki na własny rozwój itp. Właśnie się kończą czy skończyli a reszcie pozostały odsetki do spłaty przez 20 lat.

  Jak to jest siła tego kraju to ja się zacząłem już bać i pakować!

 • wz43

  Oceniono 1 raz -1

  Podobne głupawe artykuły na temat Związku Radzieckiego można było przeczytać przed II Wojną Światową w tzw. zachodniej prasie. Tamtejsi intelektualiści zachwycali się rządami i mądrością Stalina, a jak to wyglądało tam naprawdę to w ostatnich latach, kto chciał, to mógł się o tym naczytać w setkach zamieszczonych w różnych mediach publikacji. Znamiennym jest, że na tej samej stronie i w tym samym dniu możemy dowiedzieć się z innego artykułu, że "Niemcy nabijają się z Polaków. Co takiego o nas mówią?" - można sobie poczytać i dowiedzieć się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje