Rosja: Fizyk skazany za szpiegostwo wyszedł na wolność. "Idę do Strasburga" [FOTO]

25.11.2012 12:02
Walentin Daniłow zapowiada: Będą walczył przed Trybunałem

Walentin Daniłow zapowiada: Będą walczył przed Trybunałem (Fot. Yuri Antonov AP)

Skazany za szpiegostwo na rzecz Chin rosyjski fizyk Walentin Daniłow, który według obrońców praw człowieka padł ofiarą rządowych represji wobec naukowców, został w sobotę przedterminowo zwolniony z więzienia, gdzie spędził 9 lat.
Orzeczenie o anulowaniu reszty kary sąd wydał jeszcze 13 listopada.

Na konferencji prasowej w Krasnojarsku Daniłow zapowiedział, że wystąpi z pozwem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako osoba niewinnie skazana. - Nikt mnie do tej pory nie poinformował, jakie tajemnice były w moim posiadaniu - zaznaczył.

''Jestem niewinny"

Daniłow, profesor uniwersytetu technicznego w Krasnojarsku, został aresztowany w lutym 2001 roku. Konsekwentnie deklarował swą niewinność, wskazując, że udostępnione przez niego Chińczykom materiały nie były tajne i część z nich opublikował w magazynach naukowych. Przypominał również, że otrzymał oficjalną zgodę na zawarcie ze stroną chińską umowy dotyczącej zbudowania aparatury do modelowania wpływu środowiska kosmicznego na satelity.

Po zatrzymaniu Daniłow spędził 18 miesięcy w areszcie śledczym, po czym pozwolono mu odpowiadać z wolnej stopy. W grudniu 2003 roku został uniewinniony, co odebrano jako policzek dla prowadzącej sprawę Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Od wyroku odwołała się prokuratura, twierdząc, że obrona naukowca "próbowała wpływać na przysięgłych". Do stanowiska tego przychylił się Sąd Najwyższy, który nakazał powtórny proces z innym składem sędziowskim.

Wyrok: winny

Ostatecznie Daniłowa skazano w listopadzie 2004 roku na 14 lat więzienia za przekazanie "obcemu mocarstwu" tajnych informacji o strategicznym dla kraju znaczeniu. W sentencji wyroku wyraz "Chiny" w ogóle nie występował. Później Sąd Najwyższy zmniejszył wymiar kary o jeden rok.

Zobacz także
Komentarze (10)
Rosja: Fizyk skazany za szpiegostwo wyszedł na wolność. "Idę do Strasburga" [FOTO]
Zaloguj się
 • cassius769

  Oceniono 36 razy 22

  uciekaj czlowieku poki jeszcze mozesz chodzic.

  Najwyrazniej nie rozumie po tych 9 latach jaka jest obecna sytuacja w Rosji. Dzisiaj ten proces bylby blyskawiczny i bezapelacyjny - 20lat lagru.

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 7

  z rosji do strasburga?
  długa droga przed nim

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Ale wolność w tej Federacji Rosyjskiej, aż się wierzyć nie chce! Skazany udziela wywiadów zagranicznym mediom, zapowiada działania w międzynarodowych trybunalach itp itd.

  Tymczasem Mordechaj Vanunu w Izraelu czy Zbigniew Farmus z Polski nawet nie mogą marzyć o takich swobodach. A czy Zbigniew Farmus porwany z pokładu promu rogalin już na szwedzkich wodach terytorialnych, skazany w tajnym procesie na 2 lata, akurat tyle przesiedział do sprawy, jeszcze żyje? Dziwne że nie daje znaku zycia. Romuald Szeremietiew twierdzi że ZF wyjechał do Kanady. Czy ta mokra robota zostala przeprowadzona siłami Prokuratury Wojskowej czy Prokuratury Generalnej?

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Po 9 latach spędzonych w więzieniu odizolowany od bieżących informacji naukowych, to już może sobie iść gdzie chce. Kupca na swoją obecną wiedzę raczej już nie znajdzie, chyba, że w Polsce...

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 6 razy 2

  Powiem krótko: "spieprzaj dziadu" .... z Rosji

 • radocha1to

  Oceniono 9 razy 1

  ja bym na jego miejscu stamtąd spieprzał - tak, zeby nawt kurzu po mnie nie dogonili.
  Albo go znajdą "nieznani sprawcy" - albo - jeśli będzie w mediach za głośno - wujaszek Putin udzieli mu dobrych Rad.
  Albo Polonu.

 • 2560a

  Oceniono 4 razy 0

  Strasburg nie zajmuje sie sprawami o szpiegostwo! obojetne kto dla kogo pracowal.

 • dublet

  Oceniono 4 razy 0

  Tamtejszy Antek ma żelazne dowody, że ten wykształciuch to zdrajca a Nowaczyk z Australii to potwierdzi na swoim kompie za 680 usd!

 • annx78

  Oceniono 4 razy 0

  Samo urządzenie do modelowania raczej go nie zaprowadziło za kratki. Ale implementacja danych z wojsk obrony kosmicznej chyba tak.. Jak to z kompem - dobry hacking, i siedzisz i tracisz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje