Obowiązkowe lekcje z wiedzy o seksualności od podstawówki. Projekt RP

25.11.2012 11:16
Wanda Nowicka

Wanda Nowicka (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Wprowadzenie do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych obowiązkowego przedmiotu "wiedza o seksualności człowieka" - zakłada projekt przygotowany przez Ruch Palikota. Nowoczesna edukacja seksualna wpłynie na ochronę młodych ludzi - przekonują autorzy.
Projekt nowelizacji ustaw: o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy o systemie oświaty, został już złożony w Sejmie. W przyszłym tygodniu propozycję ma szczegółowo zaprezentować na konferencji wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP).

Głównym celem projektu jest - jak uzasadniają autorzy - "wprowadzenie nowoczesnego, aideologicznego, fachowego przedmiotu szkolnego z zakresu wiedzy seksualnej i rodzicielskiej". Chodzi o wprowadzenie do ramowych planów nauczania w szkołach przedmiotu "wiedza o seksualności człowieka" w obowiązkowym wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Przedmiot miałby wchodzić w skład podstawy programowej kształcenia ogólnego - wynika z projektu.

O seksie i odpowiedzialnym rodzicielstwie

Uczniowie na lekcjach mieliby czerpać wiedzę m.in. na temat seksualności człowieka, tożsamości seksualnej, dojrzewania, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, odpowiedzialnego, świadomego rodzicielstwa (macierzyństwa i ojcostwa), w tym postępowania z noworodkami i niemowlętami oraz wychowywania dzieci i ich potrzeb, ochrony przed przemocą seksualną, a także metod i środków zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

Zakres treści zawartych w podstawie programowej kształcenia ustalałby - zgodnie z propozycją - "w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia".

Brak edukacji - ogromne zagrożenia

Autorzy projektu argumentują, że zrozumienie własnej seksualności w młodym wieku i odpowiedzialne podejście do niej, pomaga w budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich w przyszłości, jak również kształtuje szacunek dla siebie i innych.

- Natomiast brak odpowiedniej edukacji w tej dziedzinie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak utrwalanie uprzedzeń i stereotypowego postrzegania roli mężczyzny i kobiety, wymuszona lub/i przedwczesna inicjacja seksualna, niechciane ciąże wśród nastolatek, czy zarażenia wirusem HIV - zaznaczają.

Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby wejść w życie 31 sierpnia 2013 r.

''Wiedza o seksualności'' od podstawówki. Popierasz pomysł Ruchu Palikota?
Zobacz także
Komentarze (178)
Obowiązkowe lekcje z wiedzy o seksualności od podstawówki. Projekt RP
Zaloguj się
 • karolinka_g

  Oceniono 62 razy 50

  Marszałek Matusiewicz z PO i Marszałek Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska właśnie likwidują biblioteki pedagogiczne na Śląsku. Taka to polityka edukacyjna. Czy PiS czy PO czy SLD czy lokalni politycy, to wszyscy są już tak samo bezmyślni jak się już zainstalują na stołkach.
  Smutne to.

 • szats69

  Oceniono 41 razy 27

  Ten projekt to jest standard, ale w Polsce jak to w Polsce PiS i Solidarna Polska zaczną rozdzierać szaty, że Palikot chce do szkół wprowadzić sodomię i gomorię. Seks jest ciągle postrzegany jako tabu i kołtuny wolą temat po prostu przemilczeć, a dzieci będą się dowiadywać o wszystkim z internetu albo od kolegów.

  Podstawowa wiedza kiedy można zajść w ciążę, jak jej uniknąć, jak zabezpieczyć się przed chorobami powinna być obecna od podstawówki - aż dziwne, że dla kogoś to nie jest oczywiste...

 • aide5

  Oceniono 34 razy 26

  W przedszkolach wprowadzono religie i katechetka uczy male dzieci 4, 5 6 latki przykazan a siódme to nie cudzołóż . Czy ktos normalny umie wytlumaczyc malemu dzecku nie codzołoż ?? Jakos nikt z uczonych glow estetow itp nie zabral gosu zeby religie wywalic z przedszkoli .

 • pinezka82

  Oceniono 53 razy 23

  Wszystko pięknie, tylko kto te lekcje poprowadzi?
  Już teraz na wyższych poziomach edukacji jest mnóstwo przypadkowych ludzi uczących przygotowania do życia w rodzinie (tak to się chyba zwie), ale w takim gimnazjum lub liceum to jednak dzieci są już trochę rozgarnięte i potrafią (czasem) głupotom się oprzeć. Ale jak takie treści będą w podstawówce? Ja swoich dzieci na takie lekcje nie poślę. Tak jak na etykę prowadzoną przez teologa, bo później cały tydzień trzeba te głupoty wypleniać z dziecięcych głów.
  Pomysł szczytny, martwi mnie wykonanie.

 • kulszowa

  Oceniono 19 razy 15

  Reakcja koalicji rządzacej na ten projekt bedzie ,jak zawsze taka sama w podobnych przypadkach . Nieoficjalnie między soba : eee tam nie podejmujemy tematu - episkopatowi sie to nie bedzie podobalo. A oficjalny komunikat koalicji rzadzacej do spoleczenstwa bedzie brzmial : no... nad projektem mozna sie zastanowic ,ale teraz nie czas i pora w dobie kryzysu,wazenia sie sprawy budzetu UE , ogolnej sytulacji spolecznej w kraju i taki ,jak zawsze podobny kit byle nie podpasc Watykanowi i biskupom.

 • botanicus

  Oceniono 12 razy 12

  Już Mieszko I miał się tym zająć.

 • aide5

  Oceniono 9 razy 7

  . Grzechy przeciwko siódmemu przykazaniu.wg kk
  - zdrada małżeńska
  - konkubinat (trwałe pożycie mężczyzny i kobiety bez zawarcia związku małżeńskiego)
  - przedmałżeńskie stosunki cielesne
  - uwiedzenie (namówienie, nakłonienie partnera do czynu lubieżnego)
  - gwałt (zmuszenie siłą do uległości i stosunku cielesnego)
  - prostytucja (uprawianie nierządu w celach zarobkowych)

  - samogwałt (onanizm)
  - ekshibicjonizm (publiczne obnażanie się)
  - nieskromne i lubieżne dotykanie osób drugich (np. podczas niektórych tańców)

  - homoseksualizm (współżycie seksualne z partnerem tej samej płci)
  - kazirodztwo (kontakty seksualne między krewnymi)
  - sadyzm (odczuwanie doznań seksualnych podczas zadawania cierpień innym osobom)
  - masochizm (odczuwanie doznań seksualnych podczas doznawania cierpień)
  - sodomia (spółkowanie ze zwierzętami)
  - pedofilia (obcowanie z nieletnimi)

  - nieobyczajne słowa (nieprzyzwoite opowiadania, dowcipy i piosenki o zabarwieniu erotycznym)
  - nieobyczajne myśli, wyobrażenia i uczucia
  - pornografia (obrazy, zdjęcia i filmy o treści podniecającej erotycznie)
  - nieprzyzwoity ubiór (przesadnie negliżujący ciało, prowokujący)

 • renabar

  Oceniono 26 razy 6

  Jest wychowanie do życia w rodzinie. Gdyby było prowadzone porządnie, to by wystarczyło. Wprowadzanie dodatkowych przedmiotów do szkoły (6 - 7 lekcji dziennie, a gdzie czas na naukę własną i życie, rozwijanie zainteresowań) jest bez sensu. Kolejna lekcja, którą trzeba przeżyć. Może nasi posłowie zapoznają się najpierw z rzeczywistością szkolną, a potem zaczną ją zmieniać.

 • fjan

  Oceniono 22 razy 6

  Brawo, tak trzymać i nie popuszczać jak mawiali klasycy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje