Nałęcz do PiS: Nie mówcie, że Wielka Brytania to nasi sojusznicy. Polacy to nie osły

25.11.2012 10:13
Adam Hofman

Adam Hofman (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zakończcie wojnę polsko-brytyjską. Trzeba zagrać razem z Brytyjczykami i premierem Cameronem - przekonywał Adam Hofman z PiS. - Rachunki PiS nie wytrzymują matematyki - ripostował Jacek Kurski z Solidarnej Polski. Z kolei zdaniem Tomasza Nałęcza rzekoma przychylność Wielkiej Brytanii "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością". Politycy w Radiu Zet dyskutowali o budżecie unijnym.
Najpierw prezes PiS Jarosław Kaczyński chwalił się porozumieniem z Brytyjczykami. - Myśmy uzyskali tego rodzaju stanowisko Wielkiej Brytanii, które całkowicie uprawnia do stwierdzenia, że nie jest ona w tej chwili naszym głównym przeciwnikiem, w ogóle nie jest naszym przeciwnikiem - mówił Jarosław Kaczyński.

Hofman: Udało się jeszcze więcej

- Dziś spór toczy się o to, kogo najbardziej dotkną oszczędności. Nie tylko Wielka Brytania, ale także Niemcy, Holandia nie przyjęły uzgodnień szczytu. Trzeba zagrać razem z Brytyjczykami i premierem Cameronem, bo to, co Jarosław Kaczyński obiecał, premier Wielkiej Brytanii dotrzymał. Potwierdził to nawet Donald Tusk, który przez zaciśnięte zęby przyznał, że nie będzie cięć w polityce spójności i polityce rolnej. My z Brytyjczykami chcemy oszczędności na administracji, nie na Polakach. To się udało uzyskać - zapewniał dzisiaj Adam Hofman.

Ze stanowiskiem PiS nie zgodzili się pozostali goście audycji. - Najwyraźniej PiS żyje w innym świecie. Czekam, aż politycy tej partii zaczną udowadniać, jak skutecznie Wielka Brytania pomogła Polsce wygrać konfrontację wrześniową z Niemcami w 1939 r. Teraz mamy mniej więcej taką samą skuteczność pomocy - irytował się Tomasz Nałęcz, prezydencki doradca.

- Apele PiS-u, żeby wiązać polskie nadzieje budżetowe z Wielką Brytanią, są chyba testowaniem inteligencji. To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli ktoś jest winny zerwaniu rozmów, to jest to właśnie Cameron. Przestańcie wmawiać Polakom, że naszym sojusznikiem jest Wielka Brytania. Nie można mieć Polaków za osłów - dodał Nałęcz.

Kurski: Jedni i drudzy postawili na złego konia

- PiS stawiał na Wielką Brytanię, czyli kraj, który zażądał największych, 200-miliardowych cięć. PO i Donald Tusk postawili na Niemcy, którzy żądają 150 miliardów cięć. Jedni i drudzy postawili na złego konia. Rachunki Adama Hofmana nie wytrzymują matematyki. Spójność i rolnictwo to jest razem 900 miliardów. A cały budżet UE to jest niecały bilion. To znaczy, że jeśli Cameron żąda 200 miliardów cięć, to musi kroić i spójność, i rolnictwo - wyliczał europoseł Jacek Kurski.

- Ale zastrzeżenia mam też do Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska, którzy składali hołdy berlińskie i prosili Niemcy o przywództwo w Europie, i za te wszystkie spolegliwości dostali teraz kopniaka - dodał.

Siwiec: Cameron robi was w trąbę

Stanowisko PiS krytykował też europoseł SLD Marek Siwiec. - Mamy flirt Camerona z PiS-em. A premier Wielkiej Brytanii cynicznie uprawia populistyczną politykę. Jak mówi o cięciach w administracji, to wszyscy się z nim zgadzają. A przecież chodzi o cięcia na urzędnikach tymczasowych, czyli w dużej mierze na Polakach - mówił. Europoseł zwrócił się do Adama Hofmana: - Zanim pójdziecie z Cameronem na randkę, to sprawdźcie, co to za kawaler. On was normalnie robi w trąbę. Będziecie się wstydzić - stwierdził.

Siwiec: Zanim pójdziecie z Cameronem na randkę...

Zdaniem Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota fiaska szczytu na razie nie możemy traktować w kategoriach porażki. - Poprzednie budżety też były przyjmowane z wielkim trudem. W styczniu przyjmiemy budżet - mówił. - A wszystkie zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego okazały się mrzonką. Zresztą chyba nikt w to nie wierzył - dodał.

- Gdyby Unia Europejska była jednym państwem, byłoby łatwiej. Nie dochodziłoby do takich irytujących scen, do rozszarpywania budżetu. Jedno unijne państwo to pieśń przyszłości, ale mam nadzieję, że UE będzie szła w tym kierunku. Na razie jednak wciąż kierujemy się nacjonalizmami - ocenił Rozenek.

Przypomnijmy: W Brukseli w piątek zakończył się bez porozumienia szczyt poświęcony budżetowi UE na lata 2014-20. - Potencjalnie jest wystarczający poziom zbieżności stanowisk ws. budżetu UE na lata 2014-2020, by osiągnąć porozumienie na początku przyszłego roku - ocenił po szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Zobacz także
Komentarze (275)
Zaloguj się
 • wejsunek47

  0

  nawet wysokiej klasy idiota gdyby pochylił sie nad mapą Europy to by się domyślił kto powinienin być naszym sojusznikiem i z kim trzymać.. w tej sprawie historia powiedziała już wszystko...

 • 12345janka

  0

  PiS-dzielcy z Jarosławem Kaczyńskim na czele to banda narodowych głupców opętana magicznym słowem "nie" dla wszystkich i wszystkigo co nie pokrywa się z ich idiotyzmem. Więc zostawmy idiotów w spokoju niech sobie żyją w wirtualnej IV RP.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 1 raz -1

  Czyli kwadratura koła.
  Z takiej dyskusji jasno wynika, że Polska niema rządu tylko syndyk upadłościowy, jeżeli z przychodów własnej gospodarki państwa nie potrafią zamknąć budżetu, aby wystarczało na spłatę długów, szkolnictwo, lecznictwo, obronność i rozwój to są bankrutami, nieudacznikami i liczą na łaskę pańską, która na pstrym koniu jeździ po za tym starają się o pieniądze na własne gaże i spłaty długów , a UNIA nie daje na takie cele tylko na rozwój, a przecież głąb nie będzie się rozwijał jak myśli tylko o własnych korzyściach.
  Z poważaniem

 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Nalecz uczy mlode pokolenie nowej historii,wlasnej historii tej dyktowanej w Moskwie ,ze caryca nie grabila Polski,nie bylp roku 1920,a pozniej 17 wrzesnia 1939,prosze w to nie wierzyc, to demagogia.

 • candid13

  Oceniono 3 razy 1

  @brow_arek slugusie ruski

  I idz i padnij na kolana przed swoim agentem prowadzacym w Toruniu, ktory wiernie sluzy Putinowi

  wyglos tez przemowienie w proruskiej trwam czy radiu z ryjem na rosyjskich pasmach wojskowych w radiostacjach w Samarkandzie i Krasnojarsku

  Modl sie z cala chora z nienawisci antykatolicka sekta, aby Polska stala sie spowrotem ruska republika

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  pieknie o wyznawcach sekty nienawisci blizniego pisze panna Mania;

  Do ukochanych w sercu moim piździuchów:

  Po ostatnich wyborach wiedzą, że zaspali,

  Pisiorki się wszyscy na forum zesrali.
  Wszyscy razem, z preziem, znów na wojnę idą,
  Każdy zbrojny w maczugę i do tego z dzidą.

  Rajcują się na forum zbrojne PIS zastępy.

  Z pyska toczą pianę, bełkotu odmęty.

  Czy potrafią coś więcej, choć nadęci srogo?

  Lżyć, łajać i pierdzieć, bredzić tylko mogą!

  Chociaż wojnę głoszą, cholernie „totalną”.
  Kondycję do tej wojny jednak mają marną.
  Mimo to lżą wszystkich oraz wszystkich łają.
  A czym się to skończy? Znowu się zesrają!

  Jakiej „cywilizacji” PISdzielstwo tu broni?

  Cywilizacji żłobów, dla PISdzielców koni?

  Tu obrońcy zwierząt krzykną: to jest chore,
  Nie wolno bić konia, pod żadnym pozorem.

  Zgoda, rzekną PISdzielce, taka w nas ochota,
  Zamiast walić konia, będziem walić kota.
  Zadumają się srogo, coś z tego wynika,
  Prezes walił kota, miał kota Alika.

  Każda zatem od teraz PISdzielska sierota

  Będzie walić codziennie, walić swego kota
  .
  Konia, kota nie mają, lecz szybko się uczą:

  Zamiast walić kota, na tym forum buczą

 • jan.58

  Oceniono 2 razy 0

  Do nich nic nie dotrze !

  arturprosty.blogspot.com/2012/11/tomasz-medrzak-artur-nicpon-i-brunon-k.html

 • zbycholj23

  0

  Brytyjczycy, Francuzi, Rosjanie i Niemcy już w 1939 roku byli naszymi wielkimi "sojusznikami".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje