Nałęcz do PiS: Nie mówcie, że Wielka Brytania to nasi sojusznicy. Polacy to nie osły

Adam Hofman

Adam Hofman (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zakończcie wojnę polsko-brytyjską. Trzeba zagrać razem z Brytyjczykami i premierem Cameronem - przekonywał Adam Hofman z PiS. - Rachunki PiS nie wytrzymują matematyki - ripostował Jacek Kurski z Solidarnej Polski. Z kolei zdaniem Tomasza Nałęcza rzekoma przychylność Wielkiej Brytanii "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością". Politycy w Radiu Zet dyskutowali o budżecie unijnym.
Najpierw prezes PiS Jarosław Kaczyński chwalił się porozumieniem z Brytyjczykami. - Myśmy uzyskali tego rodzaju stanowisko Wielkiej Brytanii, które całkowicie uprawnia do stwierdzenia, że nie jest ona w tej chwili naszym głównym przeciwnikiem, w ogóle nie jest naszym przeciwnikiem - mówił Jarosław Kaczyński.

Hofman: Udało się jeszcze więcej

- Dziś spór toczy się o to, kogo najbardziej dotkną oszczędności. Nie tylko Wielka Brytania, ale także Niemcy, Holandia nie przyjęły uzgodnień szczytu. Trzeba zagrać razem z Brytyjczykami i premierem Cameronem, bo to, co Jarosław Kaczyński obiecał, premier Wielkiej Brytanii dotrzymał. Potwierdził to nawet Donald Tusk, który przez zaciśnięte zęby przyznał, że nie będzie cięć w polityce spójności i polityce rolnej. My z Brytyjczykami chcemy oszczędności na administracji, nie na Polakach. To się udało uzyskać - zapewniał dzisiaj Adam Hofman.

Ze stanowiskiem PiS nie zgodzili się pozostali goście audycji. - Najwyraźniej PiS żyje w innym świecie. Czekam, aż politycy tej partii zaczną udowadniać, jak skutecznie Wielka Brytania pomogła Polsce wygrać konfrontację wrześniową z Niemcami w 1939 r. Teraz mamy mniej więcej taką samą skuteczność pomocy - irytował się Tomasz Nałęcz, prezydencki doradca.

- Apele PiS-u, żeby wiązać polskie nadzieje budżetowe z Wielką Brytanią, są chyba testowaniem inteligencji. To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli ktoś jest winny zerwaniu rozmów, to jest to właśnie Cameron. Przestańcie wmawiać Polakom, że naszym sojusznikiem jest Wielka Brytania. Nie można mieć Polaków za osłów - dodał Nałęcz.

Kurski: Jedni i drudzy postawili na złego konia

- PiS stawiał na Wielką Brytanię, czyli kraj, który zażądał największych, 200-miliardowych cięć. PO i Donald Tusk postawili na Niemcy, którzy żądają 150 miliardów cięć. Jedni i drudzy postawili na złego konia. Rachunki Adama Hofmana nie wytrzymują matematyki. Spójność i rolnictwo to jest razem 900 miliardów. A cały budżet UE to jest niecały bilion. To znaczy, że jeśli Cameron żąda 200 miliardów cięć, to musi kroić i spójność, i rolnictwo - wyliczał europoseł Jacek Kurski.

- Ale zastrzeżenia mam też do Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska, którzy składali hołdy berlińskie i prosili Niemcy o przywództwo w Europie, i za te wszystkie spolegliwości dostali teraz kopniaka - dodał.

Siwiec: Cameron robi was w trąbę

Stanowisko PiS krytykował też europoseł SLD Marek Siwiec. - Mamy flirt Camerona z PiS-em. A premier Wielkiej Brytanii cynicznie uprawia populistyczną politykę. Jak mówi o cięciach w administracji, to wszyscy się z nim zgadzają. A przecież chodzi o cięcia na urzędnikach tymczasowych, czyli w dużej mierze na Polakach - mówił. Europoseł zwrócił się do Adama Hofmana: - Zanim pójdziecie z Cameronem na randkę, to sprawdźcie, co to za kawaler. On was normalnie robi w trąbę. Będziecie się wstydzić - stwierdził.

Siwiec: Zanim pójdziecie z Cameronem na randkę...

Zdaniem Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota fiaska szczytu na razie nie możemy traktować w kategoriach porażki. - Poprzednie budżety też były przyjmowane z wielkim trudem. W styczniu przyjmiemy budżet - mówił. - A wszystkie zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego okazały się mrzonką. Zresztą chyba nikt w to nie wierzył - dodał.

- Gdyby Unia Europejska była jednym państwem, byłoby łatwiej. Nie dochodziłoby do takich irytujących scen, do rozszarpywania budżetu. Jedno unijne państwo to pieśń przyszłości, ale mam nadzieję, że UE będzie szła w tym kierunku. Na razie jednak wciąż kierujemy się nacjonalizmami - ocenił Rozenek.

Przypomnijmy: W Brukseli w piątek zakończył się bez porozumienia szczyt poświęcony budżetowi UE na lata 2014-20. - Potencjalnie jest wystarczający poziom zbieżności stanowisk ws. budżetu UE na lata 2014-2020, by osiągnąć porozumienie na początku przyszłego roku - ocenił po szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Zobacz także
 • Adam Hofman na Twitterze Burza wokół tweetu Hofmana. "PiS:PO 3:1". "Na głowę upadłeś?"
 • Radosław Sikorski "Szaleństwo. Koledzy z PiS..." - Sikorski o możliwości weta budżetu europejskiego
Komentarze (275)
Nałęcz do PiS: Nie mówcie, że Wielka Brytania to nasi sojusznicy. Polacy to nie osły
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 364 razy 296

  Polacy nie osly Pan Nalecz ma racje ale Hofman potwierdza regule ze sa wyjatki

 • chi_neng1

  Oceniono 247 razy 219

  Od kiedy Cameron czy inni dyskutuja sprawy panstwowe na szczycie z opozycja a nie wladzami panstwa?
  Czy cos przeoczylam ?

  Wyglada na to, ze PiS przejal role wiodaca a narod nie jest tego nawet swiadomy ?

  Czyzby wygrali wewnetrzne votum nieufnosci i wybrali kaczego krola na premiera, ktory zawiera kontakty i pertraktuje jako "czlonek" najwyzszych wladz Polski, a my sie dowiadujemy o tym po fakcie?

  Ah,.... ten "czlonek".... i te inne (jak wyzej wymieniony) z ta "betonowa nieugietoscia" w waznosc swojej roli....i swoich poczynan :).

 • szary-polak

  Oceniono 230 razy 198

  Dlaczego Hofman nie chwali się listem od Camerona , czyżby premier W.Brytanii, nie raczył jeszcze odpowiedzieć Kaczyńskiemu ?

 • fakiba

  Oceniono 182 razy 158

  Ciekawe czy ten list z zapewnieniami Camerona dotarł już do Kaczora bo mógłby się nim pochwalić i skończyć dyskusję byle oryginałem a nie tłumaczeniem w wykonaniu Fotygi

 • dziadekjam

  Oceniono 183 razy 143

  Kaczydup zmożony proszkami opowiada w łóżku Hofmanowi swoje zwidy i omamy, a Adaś je nagłaśnia.

 • katolik_polski1

  Oceniono 144 razy 116

  Przeciez kazdy wie ,ze jesli chodzi o pieniadze to wszelkie
  przyjaznie sie koncza .
  Dlaczego Cameron mialby sie z PISem dogadywac i Polsce
  wiecej pieniedzy pchac ,a u siebie ciecia w budzecie przeprowadzac ?

 • katolik_polski1

  Oceniono 115 razy 95

  Kaczynscy nigdy nie mieli wyczucia w polityce zagranicznej .
  Nie godzili sie na rure przez Polske ,to inni zbudowali przez Baltyk .
  Postawili w Gruzji na niewlasciwego i tego tez pogonili.
  Pare komplementow Camerona i jeden falszywy usmieszek
  przekonal go ,ze UK jest naszym sprzymierzencem .
  Infantylizm ?

 • filmik2000

  Oceniono 102 razy 82

  Prezes Jarosław się zaciął i jego przydupniki mają problem, co tu powiedzieć ;)
  www.youtube.com/watch?v=A3u-tG_Ol8w&feature=plcp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje