Wybory w Katalonii zmienią mapę Hiszpanii? "Nie będziemy dłużej wasalami..."

25.11.2012 09:42
Lider Republikańskiej Lewicy Katalonii Oriol Junqueras także jest zwolennikiem odłączenia Katalonii od Hiszpanii

Lider Republikańskiej Lewicy Katalonii Oriol Junqueras także jest zwolennikiem odłączenia Katalonii od Hiszpanii (Fot. GUSTAU NACARINO REUTERS)

W Katalonii rozpoczęły się wybory do parlamentu regionalnego, które mogą doprowadzić do referendum w sprawie odłączenia się tego regionu od reszty Hiszpanii. - Gdyby Katalonia ogłosiła niepodległość, piłkarze Barcelony mogliby występować w lidze francuskiej - oświadczył orędownik powstania odrębnego państwa katalońskiego, burmistrz Barcelony Xavier Trias.
Z sondaży przedwyborczych wynika, że dwie trzecie wyborców zagłosuje na partie, zarówno prawicowe, jak i lewicowe, które opowiadają się za niepodległością Katalonii.

Po raz pierwszy: 50 proc. za oderwaniem od Hiszpanii

Frustracja z powodu wysokiego bezrobocia i głębokiej recesji wywołała nastroje separatystyczne w liczącej 7,5 mln mieszkańców Katalonii. Badania opinii publicznej w tym regionie o silnej tożsamości kulturowej i językowej po raz pierwszy wykazują, że ponad połowa mieszkańców chce oderwania się od Hiszpanii.

Rządząca w Katalonii partia Konwergencja i Związek (Convergencia i Unio - CiU) doprowadziła do zorganizowania wyborów na dwa lata przed terminem po tym, jak rząd centralny odmówił Katalończykom rozszerzenia ich autonomii budżetowej.

"Najważniejsze wybory w historii Katalonii"

Choć ostatnie sondaże dawały rządzącej w Katalonii partii jedynie względną większość w liczącym 135 miejsc parlamencie, czyli 62-64 mandaty, to premier Katalonii i lider CiU Artur Mas wciąż liczy na zdobycie absolutnej większości oraz zapowiada, że będzie dążył do utworzenia "suwerennego państwa".

- Nie będziemy dłużej wasalami państwa hiszpańskiego - mówił Mas podczas jednego z ostatnich wieców przedwyborczych. Niedzielne wybory są najważniejszymi w historii regionu. Podkreślał też, że chce być ostatnim premierem Katalonii, która jest częścią Hiszpanii. Podczas gdy rząd w Madrycie walczy z największym kryzysem finansowym ostatnich lat, Mas twierdzi, że Katalonia odprowadza do Madrytu zbyt wiele z tytułu podatków i lepiej by sobie radziła, odłączając się od Hiszpanii.

"A Barcelona może grać..."

W kampanii poruszono także kwestie piłki nożnej. - Nie mamy możliwości stworzenia konkurencyjnej ligi. Byłoby za mało drużyn. Trzeba byłoby przyłączyć się do innej: hiszpańskiej, a być może francuskiej - powiedział dzień przed referendum orędownik powstania odrębnego państwa katalońskiego, burmistrz Barcelony Xavier Trias

- To może być historyczny moment - mówi 27-letni socjolog Andreu Camprubi, w kolejce do lokalu wyborczego. - Jednak kampania zbyt mocno skupiła się na polaryzacji Hiszpania - Katalonia, a zbyt mało na kryzysie gospodarczym - dodał.

Referendum - w ciągu 4 lat

Referendum w tej sprawie miałoby się odbyć w ciągu czterech lat. Jak pisze agencja EFE, rząd w Madrycie przypomniał premierowi Katalonii, że jego pomysł nie jest zgodny z konstytucją i że w głosowaniu musieliby wziąć udział wszyscy Hiszpanie.

Przewodnicząca katalońskiej organizacji PP Alicia Sanchez Camacho podczas kampanii podkreślała, że odłączenie się Katalonii od Hiszpanii i UE doprowadziłoby do katastrofy gospodarczej. Jeśli Katalończycy poprą Masa i innych zwolenników niepodległości, to premierowi Mariano Rajoya jeszcze trudniej będzie przekonać inwestorów o fiskalnej i politycznej stabilności kraju - podkreśla agencja Reutera.

Według krajowych danych Katalonia wytwarza 20 proc. hiszpańskiego PKB. Tymczasem Katalończycy uważają, że dostają z powrotem nieproporcjonalnie mniej z podatków ściąganych przez rząd w Madrycie, a dzięki ich pracowitości i gospodarności utrzymuje się inne, bardziej zacofane regiony kraju.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 9. Głosowanie potrwa do godz. 20. Pierwszy wyniki poznamy wieczorem. Uprawnionych do głosowania jest ponad 5,4 mln Katalończyków.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • mooki

  Oceniono 2 razy 0

  Polska powinna odlaczyc sie od Ubekistanu.

 • kkskris1

  Oceniono 2 razy 0

  jestem za niepodległością Wielkopolski z dostępem do morza :-)

 • justin2312

  Oceniono 4 razy 4

  Co za bzdury partyjnych cwaniaków Katalonii. Po odłączeniu się od Hiszpanii podatki katalońskie będą nadal w zachłannych rękach polityków, którzy są amatorami każdej władzy nad innymi normalnymi ludźmi. Mówić tutaj o patriotyzmie, o t zwykła kpina w kryzysach światowej polityki i najlepszy kawał opowiadany przez chciwych władzy, przywilejów i immunitetów partyjnych polityków.

 • wislok1

  Oceniono 7 razy 5

  Jakim najbogatszym ? Katalonia jest najbardziej zadłużonym regionem hiszpańskim. Katalonia ma kosmiczne długi i nieudolne władze tej prowincji ubzdurały sobie, że lekiem jest niepodległość.
  Katalonia tyle wpłaca do kasy państwa, co otrzymuje w różnej formie.
  Długi narobili sami Katalończycy, nie Madryt.
  Histeria z niepodległością przypomina typową ucieczkę do przodu, z PANICZNEGO strachu, że ktoś rozliczy sepratystów za ich nieudlolność, ci lansują niepodległość.

 • sokratovicz

  Oceniono 4 razy 2

  skoro niepodległe i uznane międzynarodowo może być państewko typu Kosowo - bez odrębnej historii, bez odrębnej tożsamości, bez jakichkolwiek tradycji państwowych i narodowych, to może jak najbardziej Katalonia, Baskonia, Korsyka, Bretania, Szkocja, Walia, Flandria, Bawaria etc. etc. oraz Tatarstan, Czeczenia, Jakucja oczywiście

 • noremer

  Oceniono 5 razy -1

  w końcu Real Madryt będzie najlepszą drużyną w Hiszpanii ;))

 • nie-tak

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawa jestem czym się to zakończy, Barroso już pogroził ostro palcem regionom które chcą się odłączyć od Madrytu.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 1

  Katalonia jest cool. Szczegolnie ichnie Pireneje. Bylem na ich najwyzszym Pica d'Estata 3143m.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje