Ekshumacja zwłok Jasera Arafata we wtorek

24.11.2012 21:31
Tawfik Tirawi

Tawfik Tirawi (Fot. Majdi Mohammed AP)

We wtorek na Zachodnim Brzegu Jordanu dojdzie do ekshumacji zwłok Jasera Arafata. Śledczy ze Szwajcarii, Francji i Rosji pobiorą próbki ciała zmarłego przed ośmioma laty palestyńskiego przywódcy. Wszystko dlatego, że pojawiły się podejrzenia, że Arafat mógł zostać otruty.
Jaser Arafat był najsłynniejszym palestyńskim przywódcą, pierwszym prezydentem Autonomii Palestyńskiej. W październiku 2004 roku poczuł się źle i został przewieziony do Francji. Dwa tygodnie później zmarł na atak serca spowodowany niezidentyfikowanym zatruciem krwi.

W sierpniu tego roku szwajcarscy śledczy wykryli ślady radioaktywnego polonu na ubraniach Arafata. Szef palestyńskiego komitetu śledczego Tawfik Tirawi powiedział Polskiemu Radiu, że we wtorek trumna z ciałem Arafata w Ramallah na Zachodnim Brzegu zostanie otwarta. - Specjaliści ze Szwajcarii, Francji i Rosji pobiorą próbki z ciała, które następnie zbadają w swoich laboratoriach - dodał Tirawi.

Jeśli okaże się, że specjaliści znajdą ślady polonu w ciele Arafata, to Palestyńczycy oddadzą sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jak dodaje Tawfik Tirawi, większość Palestyńczyków uważa, że Arafata otruł Izrael. - Zanim jeszcze Arafat umarł, przywódcy Izraela wiele razy mówili, że on musi zostać zabity - dodaje palestyński śledczy.

Polon to radioaktywna substancja, za pomocą której sześć lat temu otruto m.in. byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę. Na czas wtorkowej ekshumacji mauzoleum Jasera Arafata będzie zamknięte. Po ekshumacji władze Autonomii Palestyńskiej chcą ponownie pochować swojego byłego przywódcę. Nie wiadomo na razie, jak długo może potrwać badanie próbek ciała Arafata w laboratoriach.

Komentarze (56)
Zaloguj się
 • jasiekiera

  Oceniono 2 razy 0

  Podobno zydzi otruli go po smierci, zeby nie mogl zmartwychstac. Jak inny znany meczennik.

 • olewca

  Oceniono 1 raz 1

  ... uważa, że Arafata otruł Izrael.
  No to teraz musza Izraela zlapac i zamknac w pierdlu.

 • jechowiec

  Oceniono 3 razy 1

  Psychoza "Rodzin" Smoleńskich jest zaraźliwa .Dotarła nawet na Bliski Wschód.Czyżby Palestyńczykom doradzał "mecenas" Rogalski?Jeżeli tak to znajdą ślady helu i trotylu,a może nawet dowody na użycie ładunku termobarycznego.

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli okaże się, że to znowu polon, to czas najwyższy pociągnąć do odpowiedzialności Marię Skłodowską - Curie...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 5 razy 1

  A co?, chciał żyć wiecznie?

 • ipta

  Oceniono 3 razy 3

  Jak nie wiadomo o co chodzi.
  To zawsze chodzi o pieniądze.

 • edynburg2010

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę tu kretyńskie wpisy (jak większość wpisów zresztą)...typu Skłodowska jest winna, Skłodowska uwolniła złego ducha...Ktoś nie wiedział co wpisać więc wypisuje bzdety. Niestety nie można przewidzieć skutków wszystkich odkryć czy wynalazków. Promieniotwórczość ma wyjątkowo złe konotacje w społeczeństwie bo Czarnobyl, bo tamto, bo owamto...etc. Ale też mamy terapie chorób nowotworowych, defektoskopia, sterylizacja sprzętu medycznego etc. Wystarczy trochę poczytać:-)
  Ktoś jeszcze napisał że polon to pierwiastek a nie substancja...to tez pokłosie polskiej edukacji. Pismak który to napisał w artykule ma rację! Substancja chemiczna to pojedyncza, czysta forma materii, czyli że polon jest jedną, a woda inną substancją (z wyjątkiem wody którą robią z mózgu niedouczone pismaki). Takie to są podstawy chemii, która jest w tej chwili wypierana ze szkół....

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Ekspert rosyjski oczywiście wyda opinię, że przyczyną śmierci był błąd pilota.

 • tupolew71

  Oceniono 5 razy 3

  Winny jest jeden: Maria Curie Skłodowska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje