Ekshumacja zwłok Jasera Arafata we wtorek

Tawfik Tirawi

Tawfik Tirawi (Fot. Majdi Mohammed AP)

We wtorek na Zachodnim Brzegu Jordanu dojdzie do ekshumacji zwłok Jasera Arafata. Śledczy ze Szwajcarii, Francji i Rosji pobiorą próbki ciała zmarłego przed ośmioma laty palestyńskiego przywódcy. Wszystko dlatego, że pojawiły się podejrzenia, że Arafat mógł zostać otruty.
Jaser Arafat był najsłynniejszym palestyńskim przywódcą, pierwszym prezydentem Autonomii Palestyńskiej. W październiku 2004 roku poczuł się źle i został przewieziony do Francji. Dwa tygodnie później zmarł na atak serca spowodowany niezidentyfikowanym zatruciem krwi.

W sierpniu tego roku szwajcarscy śledczy wykryli ślady radioaktywnego polonu na ubraniach Arafata. Szef palestyńskiego komitetu śledczego Tawfik Tirawi powiedział Polskiemu Radiu, że we wtorek trumna z ciałem Arafata w Ramallah na Zachodnim Brzegu zostanie otwarta. - Specjaliści ze Szwajcarii, Francji i Rosji pobiorą próbki z ciała, które następnie zbadają w swoich laboratoriach - dodał Tirawi.

Jeśli okaże się, że specjaliści znajdą ślady polonu w ciele Arafata, to Palestyńczycy oddadzą sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jak dodaje Tawfik Tirawi, większość Palestyńczyków uważa, że Arafata otruł Izrael. - Zanim jeszcze Arafat umarł, przywódcy Izraela wiele razy mówili, że on musi zostać zabity - dodaje palestyński śledczy.

Polon to radioaktywna substancja, za pomocą której sześć lat temu otruto m.in. byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę. Na czas wtorkowej ekshumacji mauzoleum Jasera Arafata będzie zamknięte. Po ekshumacji władze Autonomii Palestyńskiej chcą ponownie pochować swojego byłego przywódcę. Nie wiadomo na razie, jak długo może potrwać badanie próbek ciała Arafata w laboratoriach.

Komentarze (56)
Ekshumacja zwłok Jasera Arafata we wtorek
Zaloguj się
 • wlodek150

  Oceniono 34 razy 14

  Jeśli go otruto, to jeszcze nie znaczy że zrobili to żydzi, a jeżeli to zrobili, to kto im to udowodni ? Litwinienkę wszyscy wiedzą kto otruł, ale nikt nie wytoczył mu sprawy w Hadze.

 • era_matolkiewicza

  Oceniono 12 razy 8

  Polska staje sie słynna...

 • plumgazeta

  Oceniono 14 razy 8

  Skłodowska uwolniła złego ducha. Korzyści niewielkie , straty olbrzymie.
  Teraz na tapecie antymateria. Dopiero będą historie.

 • spoko-spoko

  Oceniono 7 razy 7

  Jak juz sie chce cos wyjasnic to najpierw samemu trzeba wiedziec.
  Polon to nie jest substancja tylko pierwiastek. Bylo o tym na pierwszych lekcjach chemii.

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli okaże się, że to znowu polon, to czas najwyższy pociągnąć do odpowiedzialności Marię Skłodowską - Curie...

 • ipta

  Oceniono 3 razy 3

  Jak nie wiadomo o co chodzi.
  To zawsze chodzi o pieniądze.

 • edynburg2010

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę tu kretyńskie wpisy (jak większość wpisów zresztą)...typu Skłodowska jest winna, Skłodowska uwolniła złego ducha...Ktoś nie wiedział co wpisać więc wypisuje bzdety. Niestety nie można przewidzieć skutków wszystkich odkryć czy wynalazków. Promieniotwórczość ma wyjątkowo złe konotacje w społeczeństwie bo Czarnobyl, bo tamto, bo owamto...etc. Ale też mamy terapie chorób nowotworowych, defektoskopia, sterylizacja sprzętu medycznego etc. Wystarczy trochę poczytać:-)
  Ktoś jeszcze napisał że polon to pierwiastek a nie substancja...to tez pokłosie polskiej edukacji. Pismak który to napisał w artykule ma rację! Substancja chemiczna to pojedyncza, czysta forma materii, czyli że polon jest jedną, a woda inną substancją (z wyjątkiem wody którą robią z mózgu niedouczone pismaki). Takie to są podstawy chemii, która jest w tej chwili wypierana ze szkół....

 • tupolew71

  Oceniono 5 razy 3

  Winny jest jeden: Maria Curie Skłodowska.

 • olewca

  Oceniono 1 raz 1

  ... uważa, że Arafata otruł Izrael.
  No to teraz musza Izraela zlapac i zamknac w pierdlu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje