Komorowski o porażce szczytu UE: Zły sygnał, ale dramatu jeszcze nie ma

24.11.2012 13:29
Bronisław Komorowski, Angela Merkel

Bronisław Komorowski, Angela Merkel (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w sobotę, że fiasko szczytu UE ws. budżetu na lata 2014-2020 nie jest dobrym sygnałem, jednak "dramatu nie ma". Prezydent zapowiedział, że Polska będzie teraz aktywnie zabiegać o jak najlepszy ostateczny kompromis.
Szczyt UE zakończył się w piątek brakiem porozumienia ws. nowego budżetu UE, ale przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewniał o "dużym potencjale zgodności" i szansach na dojście do porozumienia na początku przyszłego roku.

- Oczywiście to nie jest dobry sygnał zarówno do środka UE, jak nie jest to dobry sygnał o UE wobec całego świata zewnętrznego. Ale dramatu nie ma - powiedział Bronisław Komorowski polskim dziennikarzom w Rydze. Prezydent od piątku przebywa na Łotwie z dwudniową oficjalną wizytą.

Po fiasku szczytu teraz czas na grillowanie

Jak zauważył, po fiasku szczytu w UE nastąpi trudny okres, bo "zaczną się targi i ukryte rozmowy, próby przeciągania na swoją stronę, ograniczania solidarności krajów przyjaciół funduszu spójności". - Będzie grillowanie, przekonywanie, budowanie pomysłów na kompromis w ramach UE, ale kompromis, który może być dla nas lepszy albo gorszy, więc będziemy również aktywni. Będziemy się dogadywali, spotykali, namawiali na utrzymanie solidarności i na wspólną argumentację - oświadczył prezydent.

- Staram się skutecznie zabiegać o to, by pozyskiwać przyjaciół, tych, którzy rozumieją potrzeby polskie i wydaje mi się, że to przynosi efekty - powiedział. Jak dodał, przykładem skuteczności takich działań jest to, że na szczycie po stronie Polski stanęła Francja. Prezydent tego kraju Francois Hollande był niedawno gościem w Warszawie.

Komorowski: Bez względu na wynik i tak dużo zyskamy

Prezydent przypomniał, że Łotwa należy do grona 15 państw przyjaciół polityki spójności. - Współpracujemy ze sobą i mamy nadzieję, że ten sojusz w kwestii ważnej dla Polski i dla Łotwy przetrwa okres próby, jaką jest w tej chwili czas po fiasku szczytu; okres, w którym niewątpliwie będą budowane różne pokusy, też dzielące solidarność krajów, które się upominają o wysokość funduszu spójności - powiedział.

Komorowski zaznaczył, że Polska oczywiście będzie "walczyć do końca", aby ostateczny kompromis w sprawie budżetu był jak najkorzystniejszy dla kraju.

- Ale chciałbym, aby była pełna świadomość w Polsce, że to chodzi i tak o ogromne pieniądze dla Polski, które bez względu na ostateczny wynik tego kompromisu (...) i tak będą oznaczały zupełnie nowe, ogromne szanse na modernizację kraju - zaznaczył Komorowski.

Podobnie oceniają to eksperci - goście wczorajszego magazynu EKG w TOK FM:Zobacz także
Komentarze (93)
Komorowski o porażce szczytu UE: Zły sygnał, ale dramatu jeszcze nie ma
Zaloguj się
 • katolik_polski1

  Oceniono 79 razy -3

  Polska w tej chwili otrzymuje najwieksze dotacje z Unii.
  W starej Unii zainwestowalismy 10% narodu jako sile robocza .
  Gdyby Unia miala sie rozpasc ,to bylaby dla Polski katastrofa .
  Jesli chodzi o pieniadze ,to wszelkie przyjaznie sie koncza .

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 111 razy 83

  22 lata po odzyskaniu pełnej niepodległości Polska - 38 000 000 państwo w Europie środkowej bez pieniędzy od bogatych krajów Unii - nie daje rady..... to jest dopiero DRAMAT Panie Prezydencie.
  -
  I kto do tego doprowadził.... wszyscy do kupy, postkomuna (SLD), postsolidaruchy (PO i PIS) i gumofilce z PSL-u.
  -
  Niech was ch... strzeli.

 • sammler

  Oceniono 111 razy 37

  Nikogo nie obchodzi, co ma do powiedzenia Komorowski. Taka jest prawda... A teraz minusujcie mnie do woli lemingi...

  S.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 53 razy 33

  Dramatu jeszcze nie ma-Jade polowac.

 • xelene

  Oceniono 60 razy 28

  kogo interesuje co ma do powiedzenia Pan Prezydą ktory cos tam mowi ale w sumie niewiele wiadomo co co mu chodzi poza tym ze plecie zawsze banaly

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 28 razy 16

  ty oddaj ludziom refundacje i zlikwiduj bezproduktywnych nierobów którzy niszczą nasz kraj

 • mlodababcia52

  Oceniono 23 razy 11

  wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-krzysztofa-rybinskiego/40877-ukrywana-prawda-o-srodkach-unijnych-zyjemy-w-pr-owskiej-uludzie-wielkiego-skoku-tak-jak-zyli-w-tej-uludzie-hiszpanie

 • newyorker77

  Oceniono 7 razy 7

  " Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w sobotę, że fiasko szczytu UE ws. budżetu na lata 2014-2020 nie jest dobrym sygnałem, jednak "dramatu nie ma"., bo rzad zawsze sie wyzyw, co wiemy nie od dzis..
  A co z reszta narodu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje