USA: uczennica nie chce nosić czipa i walczy ze szkołą w sądzie

23.11.2012 20:44
Andrea Hernandez, uczennica szkoły średniej w San Antonio w Teksasie

Andrea Hernandez, uczennica szkoły średniej w San Antonio w Teksasie (fot. youtube.com)

Amerykański sąd nakazał wstrzymać wydalenie uczennicy, która odmówiła noszenia szkolnego identyfikatora z czipem radiowym informującym, gdzie uczniowie przebywają. W jej sprawie wystąpili obrońcy praw obywatelskich, przeciwni "produkcji uległych obywateli".
O sprawie Andrei Hernandez, uczennicy drugiej klasy teksańskiego technikum John Jay High School's Science and Engineering Academy, pisze BBC i portale w USA.

Kierownictwo szkoły, uczestniczącej w okręgowym programie "Projekt Lokalizacji Uczniów", twierdzi, że uczniowie muszą nosić identyfikatory z czujnikiem RFID wykorzystującym częstotliwości radiowe.

Szkoły biorące udział w pilotażowym programie otrzymują subwencje oświatowe na podstawie codziennej frekwencji uczniów. Jeśli czip RFID zlokalizuje ucznia na terenie szkoły, uznaje się, że uczeń był obecny, i placówka dostanie za to pieniądze. Takie identyfikatory wprowadzono od 2012 roku w 112 szkołach jednego z teksańskich okręgów szkolnych (NISD). W kilku szkołach wywołało to protesty.

Nie chciała nosić czipa, powołała się na Biblię

Hernandez za odmowę noszenia czipa miała być zawieszona w prawach ucznia od najbliższego poniedziałku - albo zmienić szkołę na taką, która jeszcze nie włączyła się do programu śledzenia uczniów.

Sąd nakazał przywrócenie jej tymczasowo praw uczennicy i zarządził przesłuchanie w sprawie projektu lokalizacji uczniów czipami RFID. Przesłuchania takiego domaga się organizacja pozarządowa Rutherford Institute, oferująca darmową pomoc prawną osobom, których prawa obywatelskie zostały zagrożone lub złamane.

Hernandez odmówiła noszenia identyfikatora z powodów religijnych, powołując się na opis z księgi Objawienia św. Jana z Ewangelii, w którym bestia apokaliptyczna "sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło", Obj. 13,16 (cyt. wg Biblii Tysiąclecia). Twierdzi, że znamienia bestii nosić nie będzie. Za takie znamię uznawany bywa czasem w niektórych społecznościach religijnych kod kreskowy. Taki kod mają też szkolne identyfikatory.

"To produkcja uległych obywateli"

W sprawie Hernandez prawnicy Rutherford Institute wystąpili na drogę sądową. Organizacja ta uważa, że zawieszenie dziewczyny w prawach ucznia stanowi naruszenie wolności wyznania obowiązującej w stanie Teksas, jak i poprawki do amerykańskiej konstytucji gwarantującej wolność słowa.

- Gotowość sądu do wydania nakazu w sprawie Hernandez to dobry pierwszy krok, ale przed nami wciąż daleka droga - nie tylko w tej jednej sprawie, ale w walce z ogólnym nastawieniem umysłowym, że każdy musi być monitorowany i kontrolowany - oświadczył szef i założyciel Instytutu John Whitehead. Według niego projekty nakazujące uczniom noszenie identyfikatorów i lokalizatorów stanowią pierwszy krok zmierzający do "produkcji uległych obywateli".

- Te programy "lokalizacji uczniów" w ostatecznym rozrachunku mają na celu przyzwyczajanie ich do życia pod totalnym nadzorem państwa, w którym nie będzie prywatności, a gdziekolwiek pójdziesz i cokolwiek napiszesz lub wyślesz mailem, będzie to obserwowane przez rząd - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • zarone

  0

  parę słów na temat usa
  wyborcza.pl/1,97781,9474355,Dlaczego_w_Europie_zyje_sie_lepiej_niz_w_Stanach_Zjednoczonych.html?as=3

 • cyklina-klimkiewicz

  0

  To jakaś paranoja! Większość czipów medycnych służących ochronie życia i monitorujących jego funkcie to
  urzadzenia radiowe. Stymulatory, defilibratory, kadiowertery. Też.Są też i inne podobne rozwiąania. Można dla niej zastosować inne rozwiążanie, dać jej identyfikator , by przy każdych drzwiach go musiała stosować, tych od WC też. By wcodząc na tren szkoły go zastosowała. Tak czy inna forma jest potrzebna, by postronne , niepożądane osoby po tym obiekcie nie chodziły. B.Klimkiewicz.

 • frank1947

  Oceniono 1 raz 1

  A moze takae dla nauczycieli te czipy , to bedzie wiadomo gdzie w ktorym pokoju odbywa sie orga ....

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Zachciało się jamerykanom prezydenta komuszka to teraz niech się czipują.

 • amica.veritas

  Oceniono 3 razy 1

  Tak, a w Poznaniu debilni rodzice zgodzili się, żeby w szkołach dzieci miały identyfikatory będące równocześnie kartą zbliżeniowa BZWBK. To jest to samo i już jest w Polsce. Uważajcie, bo banki wpieprzają się do waszego życia i robi z Was zaczipowane psiaki.

 • anaxymander

  Oceniono 3 razy 3

  Paradoksalnie ludzie sami się o to proszą. Wszystkie akty "terroru" prowadzą do tego aby ludzi z własnej woli zgadzali się na "monitoring". Na 112 szkół tylko jedna dziewczyna złożyła protest, a gdzie rodzice???

 • entres

  Oceniono 2 razy 2

  @ktosmadrzejszy 10 godzin temu
  > Mam nadzieje ze w Polsce nigdy do takiego czegos nie dojdzie,
  > zreszta mam rowniez nadzieje ze w USA ten przypadek
  > (nawet przez durnote religijna) powstrzyma proby wprowadzenia totalnej kontroli.

  Choć ja miałbym podobne życzenia, to obawiam się, że zawsze będą tylko życzeniami.
  Żyjemy w świecie, który zawiesił się pomiędzy dwoma kompletnie różnymi sposobami na życie. Z jednej strony mamy system polityczny, w którym usiłujemy rządzić się demokratycznie, z drugiej mamy system własności i produkcji, który nieprzerwanie trwa butami w świecie niewolniczo/feudalnym. Przykładów daleko nie trzeba szukać, wśród postów poniżej znalazła się opinia, że skoro pracodawca płaci, to ma prawo żądać noszenia takich czipów.
  Te systemy i wartości przenikają się oczywiście, od wieluset lat demokracja w polityce łagodzi obyczaje i co ważniejsze reguły w gospodarce.
  Ale nic nie jest dane raz na zawsze. Dla ciebie być może stała obecność kamer w miejscach publicznych wiąże się z poczuciem zagrożenia wolności, dla większości nie. Podobnie będzie z chipami, niestety.

  A ponieważ ma to też bezpośredni wpływ na większą władzę dla oligarchii dając jej kontrolę nad jednostkami, przy której nie udałaby się żadna rewolucja typu amerykańskiej czy rosyjskiej, że o innych procesach nie wspomnę, to takie ACTA będą tylko słabą przygrywką do przyszłości.

  Przyszłości, dodam, co do której sam zadaję prowokacyjne pytania własnym dzieciom - czy wszczepią czipy swoim dzieciom, czy też pozwolą, żeby nie były one konkurencyjne na rynku pracy umów śmieciowych.

 • tru_story

  Oceniono 3 razy 3

  Okręgowy program "Projekt Lokalizacji Uczniów", za jakiś czas przerodzi się w Krajowy/Światowy program "Projekt Lokalizacji Obywateli" .

 • justin2312

  Oceniono 3 razy -1

  Monitorowanie dziecka przez rodziców dla jego bezpieczeństwa, zgoda. Monitorowanie przez szkolę ucznia, czy jakąkolwiek instytucję to pozbawianie obywatela bezpośredniej władzy sprawczej gwarantowanej konstytucyjnie.
  Politycy uważajcie, żebyście nie powpadali we własne we własne sidła !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje