Wyrok ws. afery salezjańskiej: 8 lat dla księdza za wyłudzenie 418 mln zł

23.11.2012 17:21
2005 rok: początek procesu ws. afery salezjańskiej

2005 rok: początek procesu ws. afery salezjańskiej (Fot. Krzysztof Rak / AG)

Na 8 lat więzienia Sąd Okręgowy w Legnicy skazał ks. Ryszarda M., byłego szefa salezjańskiej fundacji w Lubinie (Dolnośląskie), oskarżonego m.in. o wyłudzenie pożyczek na łączną kwotę 418 mln zł. Skazano też cztery inne osoby.
Na ławie oskarżonych zasiadło 12 osób. Prokuratura zarzuciła im przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, która miała na celu popełnianie oszustw wielkiej wartości na szkodę legnickiego banku, a także przestępstwa przeciwko dokumentom i obrotowi gospodarczemu. Zarzucała im również wyłudzenia kredytów lub pomoc w ich wyłudzeniu, a niektórym także udaremnianie egzekucji długów.

Pięciu skazanych, siedmiu uniewinnionych

Poza ks. Ryszardem M. na kary 4 lat bezwzględnego więzienia skazano Marka F. i Grzegorza S. W przypadku tych oskarżonych sędzia nie miał wątpliwości, że zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują na popełnienie zarzucanych im czynów. - Liczba kredytów jest ogromna - mówił sędzia Jan Ryszard Nowak.

Na kary więzienia, ale w zawieszeniu, zostali skazani: Jan N. - 2 lata w zawieszeniu na 5 lat i Waldemar K. - półtora roku w zawieszeniu na 4 lata. Żaden z oskarżonych nie stawił się w sądzie na ogłoszenie wyroku.

Sąd uniewinnił: Franciszka K., Stanisława G., Mirosława M., Władysława K., Sylwestra K., Ryszarda Cz., Lesława K. Sędzia uznał, że nie ma wystarczających dowodów na to, że oskarżeni wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej.

Prokurator Ewelina Świętalska nie chciała komentować decyzji sądu uniewinniającego tylu oskarżonych. Powiedziała jedynie, że prokuratura wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku i wtedy zdecyduje, czy będzie składać apelację.

Jak ksiądz rozkręcił przestępczy proceder

Proces w sprawie tzw. afery salezjańskiej rozpoczął się w styczniu 2007 r. w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

Główną postacią przestępczego procederu - według prokuratury - był ks. Ryszard M. To on miał nawiązać kontakt z ówczesnym dyrektorem jednego z legnickich banków.

Według prokuratury zabezpieczeniem dla kredytów, zaciąganych przez instytucje salezjańskie (w tym parafię im. św. Jana Bosko w Lubinie, tamtejsze liceum salezjańskie oraz towarzystwo salezjańskie w Lubinie) były sfałszowane dowody na terminowe lokaty bankowe. W rzeczywistości takich lokat nie było. Z 65 pożyczek udzielonych salezjanom (na łączną kwotę 418 mln zł) ponad 130 mln nie spłacono. Proceder miał miejsce w latach 1999-2001.

Jak twierdzi prokuratura, w skład grupy przestępczej (nie ustalono, kto nią kierował) wchodziło kilku księży, b. dyrektor banku, w którym zaciągano kredyty, i biznesmeni.

Ukradł 418 mln, teraz twierdzi, że jest bez majątku

W toku procesu oskarżeni duchowni twierdzili, że nie mają praktycznie żadnych źródeł utrzymania, utrzymuje ich parafia lub zakon. Tak twierdził Ryszard M., który oświadczył, że mieszka w parafii i jest na utrzymaniu tamtejszego proboszcza. Twierdził, że nie ma żadnego majątku ani nieruchomości.

Według prokuratury pieniądze z pożyczek przeznaczano m.in. na spłacanie poprzednio zaciągniętych kredytów i na inwestycje kościelne. - Ustalono ponadto,

że pieniądze z tych pożyczek przekazywane były na cele inne niż potrzeby instytucji salezjańskich i trafiały m.in. na konta osób fizycznych i firm, a także na konta zagraniczne, np. firm w Nowym Jorku. Inwestowano je np. na giełdzie i w nieruchomości - mówiła prokurator.

- To z całą pewnością jedna z największych afer finansowych w kraju - mówiła tuż po zakończeniu śledztwa Krystyna Zarzecka z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, która sprawę badała od 2003 r.

Zobacz także
Komentarze (205)
Wyrok ws. afery salezjańskiej: 8 lat dla księdza za wyłudzenie 418 mln zł
Zaloguj się
 • have2b3

  Oceniono 487 razy 465

  A tak niewinnie sie zaczelo ... od pianki na kolanach :)))

  Najlepsze jest to stwierdzenie o udziale w zorganizowanej grupie przestepczej .... Czy sedzia mial na mysli tylko zakon Salezjanow, czy caly kosciol Katolicki?

 • hieronimus56

  Oceniono 453 razy 405

  Chrystusowi pieniędzy żałują !!!!
  Zgroza.
  To brutalny atak na Kościół Katolicki w Polsce.

 • sirseb

  Oceniono 297 razy 287

  oskarżeni duchowni twierdzili, że nie mają praktycznie żadnych źródeł utrzymania, utrzymuje ich parafia lub zakon.
  ---
  skad my to znamy? :)
  szok!

 • pawel_z_wroclawia

  Oceniono 274 razy 248

  Co za wyłudzenia znowu? Co ten sąd prześladuje kościół.! Xądz chciał tylko kupić kremówki.

 • tenare

  Oceniono 64 razy 64

  8 lat za 418 melonów to jakieś ponad 142.000 zarobku za każdy dzień odsiadki.
  Ekstra. Chętnie bym posiedział za taką kasę np. ze 2 tygodnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje