Marszałek z PSL będzie się sądził z dziennikarzami. "Ujawniliśmy kulisy kampanii"

Na zdjęciu od lewej: Janusz Ansion (Kurier Słupecki) Andrzej Miastkowski (adwokat), Zbyszek Walczak (Kurier Słupecki) niszczą akt oskarżenia przeciwko synowi wicemarszałka Grzeszczaka.

Na zdjęciu od lewej: Janusz Ansion (Kurier Słupecki) Andrzej Miastkowski (adwokat), Zbyszek Walczak (Kurier Słupecki) niszczą akt oskarżenia przeciwko synowi wicemarszałka Grzeszczaka. (fot. Michał Majewski)

- Fiaskiem zakończyło się posiedzenie pojednawcze pomiędzy dziennikarzami "Kuriera Słupeckiego" i wicemarszałkiem Sejmu Eugeniuszem Grzeszczakiem - podał "Kurier Słupecki". Wicemarszałek chce ukarać dziennikarzy z paragrafu grożącego nawet więzieniem. Ich zdaniem to odwet za ujawnienie kulisów kampanii wyborczej.
Na 18 stycznia wyznaczono pierwsze posiedzenie sądu, w którym wicemarszałek z PSL-u oskarżać będzie dziennikarzy "Kuriera" z paragrafu 212 Kodeksu karnego.

Przypomnijmy: "Kurier Słupecki" podał, że Michał Grzeszczak, syn Eugeniusza, na początku 2011 r. uruchomił firmę, na konto której pół roku później zaczęły wpływać dziesiątki tysięcy złotych z kasy PSL. "W sumie Eugeniusz Grzeszczak, szef sztabu wyborczego PSL i jednocześnie kandydat do parlamentu, tylko przez dwa miesiące, zasila konto firmy Michała Grzeszczaka niebagatelną kwotą 121 tys. 533 zł 99 gr. Pieniądze pozyskane z budżetu państwa, czyli nasze pieniądze, wędrują do rodziny" - napisała gazeta.

"Kurier Słupecki" vs. "Głos Słupcy"

"Przed wyborami w Słupcy pojawiła się nowa gazeta - "Głos Słupcy". Wydaje ją syn wicemarszałka do spółki z działaczem PSL. Pismo wspierane jest ogłoszeniami samorządu miejskiego i powiatowego, a tam władzę ma PSL. W trakcie kampanii spółka Grzeszczaka juniora dostała też zlecenia z komitetu wyborczego PSL na ponad 120 tys. zł", pisała o sprawie "Gazeta Wyborcza Poznań" .

Wicemarszałek uważa, że to nieprawda, bo pieniądze pochodzić miały ze składek kandydatów. I dlatego wytoczył dziennikarzom procesy cywilny oraz karny za publiczne pomówienie (skorzystał z kontrowersyjnego art. 212 Kodeksu karnego).

Grzeszczak nie chciał art. 212, a teraz z niego korzysta

Co ciekawe, Grzeszczak w przeszłości sam opowiadał się za zniesieniem kontrowersyjnego paragrafu. PSL zapowiadał, że złoży w Sejmie projekt nowelizacji prawa karnego, likwidującej zapisy artykułu 212 kk. W uzasadnieniu do swojego projektu zwrócili uwagę, że przepis ten stał się narzędziem, które było używane przez... lokalnych polityków do ograniczenia krytyki pod ich adresem. Grzeszczak nie zawahał się jednak go użyć, gdy poczuł, że zagrożone są dobra osobiste jego rodziny.

Kara, jak twierdzi "Kurier Słupecki", miałaby zlikwidować wydawcę, którego teksty były niewygodne dla wicemarszałka i jego syna. - Jako dziennikarze lokalnego tygodnika pokazujemy dzisiaj to, co powinno się zrobić z paragrafem 212 kk. Politykom zabrakło honoru, więc my niszczymy dzisiaj prywatny akt oskarżenia z 212 kk przeciwko synowi wicemarszałka, który publicznie naruszył nasze imię. Wszelkie roszczenia cywilne przeciwko niemu ograniczymy do symbolicznej złotówki. Liczymy na to, że na granicy mediów i polityki zaczną obowiązywać zasady honoru, a nie trywialne poczucie zemsty, które ani dziennikarzom, ani politykom nie przystoi - napisali.

Oświadczenie SDP

Dzisiaj ws. artykułu 212 k.k. oświadczenie opublikowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. "Po raz kolejny zwracamy się do Ministra Sprawiedliwości, aby artykuł 212 k.k. z karą więzienia za zniesławienie został wykreślony z Kodeksu karnego. Coraz częściej dziennikarze, którzy wyjaśniają i informują opinię publiczną o głośnych i kontrowersyjnych sprawach, czyli postępują zgodnie z misją swojej profesji, są zastraszani pozwami, astronomicznymi karami finansowymi czy prywatnymi aktami oskarżenia z art. 212 k.k., nawet jeżeli dochowują dziennikarskich standardów".

Zobacz także
 • Akta sądowe Wykreślą słynny artykuł 212? Większość polityków za
 • Kazimierz Kutz i Zbigniew Ziobro Ziobro atakuje Kutza artykułem 212. Za wywiad ws. śmierci Blidy
 • Akcja "Wykreśl 212". Świętują sukces i zapowiadają: po wyborach rozliczymy polityków Bloger, radna, dziennikarze - poznaj historie ludzi oskarżonych z artykułu 212 k.k.
Komentarze (17)
Marszałek z PSL będzie się sądził z dziennikarzami. "Ujawniliśmy kulisy kampanii"
Zaloguj się
 • y0rg

  Oceniono 26 razy 20

  ach ci ludowcy , inaczej już nie potrafią !

 • karol_7

  Oceniono 16 razy 12

  "Dziennikarzom grozi im więzienie"
  za takie pisanie też powinni wsadzać bez zawiasów

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 13 razy 11

  Jak dziennikarze napisali prawdę to nie mają się czego bać.

 • gtpress

  Oceniono 3 razy 3

  fajne to, wysle SMS-a

 • lina555

  Oceniono 2 razy 2

  Trzymam kciuki za prawdę, ale coś mi się wydaje, że to dziennikarze mają rację!

 • eu-antonio

  Oceniono 1 raz 1

  Słoma,słoma,słoma - do KOLAN !!!!
  Nic nowego,patrz: Pawlak,Kierzkowska i inne Misie w ostatnich dniach !!!
  Szpileczki i pantufle spadły, Wylazły z konspiracji WALONKI !!!

 • ccc-bbb

  Oceniono 69 razy 1

  "Przed wyborami w Słupcy pojawiła się nowa gazeta - "Głos Słupcy". Wydaje ją syn wicemarszałka do spółki z działaczem PSL. Pismo wspierane jest ogłoszeniami samorządu miejskiego i powiatowego, a tam władzę ma PSL."

  Aktualizacja:

  "Jest w Polsce gazeta - "Gazeta Wyborcza". Wydaje ją koncern Agora, a piszą w niej m.in redaktorzy Witold Gadomski (założyciel KLD), Michał Protaziuk (SMD - młodzieżówka PO). Pismo wspierane jest ogłoszeniami samorządu stołecznego i powiatowego, rządowego a tam władzę ma PO, a premierem jest Tusk z KLD"

  Pozdro chłopaki z czerskiej ..... aaa i pozdrowienia dla dziewczyn z czerskiej :)

 • poljack

  Oceniono 8 razy -2

  Zabić S......na !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje