Sondaż: 60 proc. Polaków źle ocenia premiera Tuska

23.11.2012 14:53
Premier na posiedzeniu rządu

Premier na posiedzeniu rządu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Niemal połowa (49 proc.) badanych przez TNS Polska dobrze ocenia pracę Bronisława Komorowskiego; 39 proc. wypowiada się negatywnie o pracy prezydenta. Według 60 proc. respondentów Donald Tusk źle wypełnia obowiązki premiera; 27 proc. wystawia szefowi rządu ocenę dobrą.
Z 49 proc. ankietowanych dobrze oceniających pracę prezydenta 7 proc. wypowiada się w sposób zdecydowany, a 42 proc. - umiarkowanie wyraża swoje zdanie.

Spośród 39 proc. źle wyrażających się o działalności Komorowskiego 26 proc. ocenia, że prezydent raczej źle wypełnia swoje obowiązki, a 13 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. 12 proc. badanych miało trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie.

Tusk źle wypełnia obowiązki premiera

Większość badanych (60 proc.) jest zdania, że Donald Tusk źle wypełnia obowiązki premiera, w tym 37 proc. - umiarkowanie, a 23 proc. - zdecydowanie wypowiada się w tej kwestii. Natomiast dobrą ocenę premierowi wystawia 27 proc. respondentów, w tym 2 proc. - zdecydowanie dobrą, 25 proc. - raczej dobrą. 13 proc. nie potrafiło wypowiedzieć się na ten temat.

22 proc. dobrze o pracy rządu

22 proc. ankietowanych dobrze mówi na temat działalności rządu - w tym 21 proc. raczej dobrze, a tylko 1 proc. zdecydowanie dobrze. Przeciwnego zdania jest 68 proc. badanych, z czego 24 proc. wypowiada się w sposób zdecydowany, a 44 proc. - umiarkowanie źle ocenia rząd. 10 proc. nie potrafiło wypowiedzieć się na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-13 listopada na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • adiafora.pl

  0

  ''Czy organizacje biznesu (kluby przedsiębiorców i organizacje indywidualnych pracodawców) w swoich poglądach i tezach ukrywają swoje głęboko skrywane „marzenie”, jakim jest sprowadzenie stosunków społecznych w Polsce do czasów Ziemi Obiecanej Reymonta?

  Czy za nieustającymi roszczeniami, żądaniami, – o zniesienie wszelkich utrudnień w prowadzeniu firm , (o zmianę warunków prawnych i instytucjonalnych na bardziej przyjazne rozwojowi firm), kryje się wyłącznie wąski interes grup szeroko rozumianego wielkiego biznesu?

  Business Centre Club, dzięki silnemu lobby, ma duże osiągnięcia w wywieraniu wpływu na regulacje legislacyjne kształtujące prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. poprzez “otoczenie regulacyjno-administracyjne”).

  Organizacje biznesowe, (m.in. BBC, czy pracodawców, np. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan) coraz częściej dostają to o co zabiegają(akty prawne). Normą staje się, że każda „zachcianka”( rozwiązanie korzystne dla biznesu) jest wprowadzana w życie (m.in. złagodzenie sankcji dla wykonawców, którzy startują w przetargach, wprowadzenie ulg podatkowych na poczet złych długów itp.)

  „Biznes” forsuje swoje ustawy w zakresie „uelastyczniania prawa pracy” (czyt. pozbawianie praw pracowniczych), m.in. zablokowanie podwyżki wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, fakultatywne wykorzystanie wydłużonego urlopu macierzyńskiego, ograniczenie zakresu przedmiotowego w ustawie o pozwach zbiorowych).

  W promowaniu tych rozwiązań na czoło wysuwa się Organizacja Pracodawcy RP, jej starania docenił i darzy wielką aprobatą premier Donald Tusk, czego wyrazem było cytowanie w tzw. expose jej postulatów (zmodyfikowanie kodeksowej definicji doby pracowniczej, wprowadzenie możliwości stosowania dwunastomiesięcznych okresów rozliczeniowych i ruchomego czasu pracy). Dzięki temu skorzystają na tym m.in. sieci handlowe (nierzadko wyprowadzające ogromne zyski z Polski do swoich “macierzy”), będą mogły przez dwanaście miesięcy nie płacić za nadgodziny, w tym czasie zmuszając pracowników do „katorżniczej” pracy często po 12 godzin (np. w niedziele), nie martwiąc się zbytnio tym, że pracownicy „harują od świtu do nocy” bo i tak zapłacą im za 8 godzin ( w skali dnia), pewnie dodatkowo, dziwnie często, znów będą zdarzały się błędy w rozliczeniach godzin pracy (oczywiście na niekorzyść pracowników).

  W kwestii strategicznych spółek Skarbu Państwa (“sreber narodowych”), nigdy organizacje biznesu i pracodawców nie widzą powodów aby je nie oddać w „łapy” prywatne (pod całkowitą kontrole). Bo przecież dzięki temu, (niejednokrotnie) dojone by były na dużą skale (za pomocą dywidend itp., a często na końcu „zarżnięte”, bo by przykładowo zawadzały „konkurencji”). Pewnie, nierzadko, stopniowo uznane za zbędne aktywa (np. nieruchomości) wyprzedawany by były za astronomiczne ceny w stosunku do ceny jaką by zapłacił „biznes” za cały podmiot publiczny państwu polskiemu (Skarb Państwa i obywatele polscy dostali by „ochlap” a później z zazdrością rząd spoglądał by na „horrendalnie wysokie profity” jakie przynoszą sprzedane spółki dla podmiotów prywatnych).

  C.d. na adiafora.pl

 • reali-sta1

  Oceniono 2 razy 0

  Moim zdaniem 80% społeczeństwa źle ocenia premiera Tuska, jeszcze trochę dojdziemy do 99,99% i co dalej? Komu powierzymy nasze życie i kraj? Nie widać takich na horyzoncie. Co jeden to gorszy oszołom i karierowicz. Jakoś dziwnie namnożyło się w Polsce milionerów. Ciekawe w jaki sposób "zarobili" te swoje miliony'

 • botanicus

  Oceniono 2 razy -2

  Teraz nie wiem czy mam to żartem czy serio. Niech będzie żartem; Tusk jest niezły tylko nie może...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 1 raz -1

  "Według 60 proc. respondentów Donald Tusk źle wypełnia obowiązki premiera; 27 proc. wystawia szefowi rządu ocenę dobrą. "

  "W listopadzie na PO chciało głosować 34 proc. badanych, którzy zadeklarowali wolę uczestnictwa w wyborach."

 • lethal_devotion

  Oceniono 5 razy 1

  Każdy z niezadowolonych wie, że 'Donek' to złodziej, ale nie umie tego uzasadnić.
  Złodziej, bo złodziej. Bo pod sklepem to wszyscy tak gadajo.
  No i złodziej, bo podniósł wiek emerytalny ratując Polskę przed żałosnym losem Grecji.
  A przecież niezadowoleni nie chcą nic dawać, chcą tylko dostawać za to, że są i potrzebują.

  PiS powinien odtrąbić spory sukces propagandowy.

 • ubranynaczarno

  Oceniono 5 razy -3

  ch%%j w du..e temu rudzielcowi icalej tej bandzie zlodzieji

 • zbycholj23

  Oceniono 6 razy -6

  A czy Tusk o tym wie czy dalej udaje "głupa"?

 • asocjacja_w

  Oceniono 2 razy -2

  Profile forum na portalach , nikt nie odważy się na forum na temat banków , służby zdrowia , wojska , policji lub korupcji ? Natomiast całymi latami tłucze się temat wyimaginowanej mgły nad Soleńskiem a ostatnio
  bez przerwy od tygodnia temat zamachu na sejm choć nawet czterolatki w przedszkolu w to nie wierzą !!!

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 7 razy -7

  60% zle ocenia donka a ta sama gezeta daje wygrywajace sondaze dla donka...

  ...smieszne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje