Sejm wyraził zgodę na uchylenie immunitetu Macierewiczowi

23.11.2012 10:29
Antoni Macierewicz. W piątek Sejm zdecyduje, czy poseł PiS straci immunitet

Antoni Macierewicz. W piątek Sejm zdecyduje, czy poseł PiS straci immunitet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm w głosowaniu wyraził zgodę na uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Za głosowało 234 posłów, 174 było przeciw, 28 wstrzymało się od głosu.
Wniosek o uchylenie immunitetu posła PiS ma związek z procesem karnym, który wytoczył mu lobbysta i biznesmen Marek Dochnal. Zarzuca on Macierewiczowi pomówienie w jednym z programów telewizyjnych. Występując w środę z trybuny sejmowej, Macierewicz mówił, że "przyjmuje do wiadomości, iż decyzja będzie podejmowana w ramach pewnego układu politycznego i pewnej determinacji, żeby za wszelką cenę (...) wykazać, że stan spraw społecznych w Polsce mierzony jest i będzie poziomem, który prezentuje Marek Dochnal". Za uchyleniem immunitetu posłowi PiS opowiedziało się 171 posłów PO, 39 posłów RP, jeden poseł PSL i 23 posłów SLD.

Przeciw głosowało: 4 posłów PO - Andrzej Gut-Mostowy, Mirosław Koźlakiewicz, Antoni Mężydło i Konstanty Miodowicz; 131 posłów PiS, 19 posłów PSL - m.in.: Stanisław Kalemba, Waldemar Pawlak, Janusz Piechociński, Marek Sawicki, Franciszek Stefaniuk, Piotr Zgorzelski, Józef Zych i Stanisław Żelichowski; 19 posłów SP i jeden poseł niezależny. Od głosu wstrzymało się: 23 posłów PO - m.in.: Marek Biernacki, John Abraham Godson, Jarosław Gowin, Roman Kosecki, Jagna Marczułajtis-Walczak, Michał Szczerba, Jacek Żalek; 3 posłów PSL - m.in. Jan Bury; jeden poseł SLD - Bogusław Wontor i jeden poseł niezależny. 24 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

"Ewidentne pomówienie"

W uzasadnieniu do wniosku o pociągnięcie posła PiS do odpowiedzialności karnej stwierdzono, że jego wypowiedź - "klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan Czempiński (b. szef UOP - PAP) stworzył Dochnala" - jest ewidentnym pomówieniem Dochnala, że "nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki".

Tuż przed głosowaniem Piotr Chmielowski (Ruch Palikota) zgłosił wniosek o dwie minuty przerwy, by Macierewicz "mógł zastanowić się nad tym, czy zachowa się jak prawdziwy mężczyzna, czy będzie się krył za immunitetem jak tchórz". - Immunitet poselski nie może służyć do zasłaniania działalności polegającej na obrażaniu innych ludzi lub popełnianiu przestępstw. Tylko tchórze zasłaniają się immunitetem - wołał Chmielowski. Marszałek zarządziła przerwę. Po wznowieniu obrad na słowa posła RP zareagował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Złożył wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w związku z - jak mówił - skandalicznym wystąpieniem Chmielowskiego. Wniosek nie został jednak uwzględniony.

Po głosowaniu Błaszczak wystąpił na briefingu w Sejmie. Jak zapowiedział, wobec braku reakcji marszałek złoży przeciw niej wniosek do sejmowej komisji etyki. Błaszczak skomentował także uchylenie immunitetu Macierewiczowi. - Z jednej strony mamy człowieka, który tworzył opozycję niepodległościową w naszym kraju, twórcę KOR-u, a z drugiej człowieka, który został skazany za korupcję - pana Dochnala. To już sami państwo osądźcie". - Ja uważam, że parlamentarzysta powinien mieć swobodę wygłaszania ocen - zaznaczył.

Etyka Dochnala

Macierewicz w środowym wystąpieniu mówił, że bardzo długo się zastanawiał, ale podjął decyzję, że nie zrzeknie się w tej sprawie immunitetu. - Będę prosił posłów o podjęcie decyzji w formie głosowania. Ono ma tę zaletę, że jest imienne i pozostaje - zaznaczył poseł PiS. - Będę prosił Wysoką Izbę, by opowiedziała się, czy w Polsce ma funkcjonować etyka wywiedziona ze środowiska, które reprezentuje Marek Dochnal - powiedział Macierewicz.

Zgodnie z Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzysta, który "podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu".

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Zobacz także
Komentarze (192)
Sejm wyraził zgodę na uchylenie immunitetu Macierewiczowi
Zaloguj się
 • hipopopo

  Oceniono 489 razy 413

  To może przy okazji skorzystać z tego i wysłać go na badania specjalistyczne do psychiatry

 • fakiba

  Oceniono 368 razy 310

  Zaraz się dowiemy że jest to zemsta za jego dociekania w sprawie zamachu w Smoleńsku i w ogóle atak polityczny

 • jarekwien

  Oceniono 182 razy 162

  No i teraz Macierewicz uzyska wspaniala okazje na przedstawienia dowodow potwierdzajacych jego koncepcje. Zycze powodzenia i radze przepisac majatek na ciocie.

 • bonx70

  Oceniono 130 razy 120

  żadnej konkretnej kary nie dostanie . Sąd nakaże przeprosić i tyle , Antoni sie odwoła i bedzie przepychanka przez kilka lat

 • dziadekjam

  Oceniono 126 razy 98

  Coś mu rura zmiękła...

 • a.k.traper

  Oceniono 102 razy 90

  Spoko, poseł ma dowody z samego źródła czyli Łubianki więc "nie ma bania".
  Ciekaw jestem jaki kryptonim ma w Moskwie?

 • thomasindaclub

  Oceniono 55 razy 51

  Yuuupi Antek broń się na pewno masz dowody o których wiesz ale nie powiesz.

 • ggargi

  Oceniono 49 razy 41

  A o współpracy Dochnala z agentami donieśli mu koledzy z KGB w ramach wymiany informacji …

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje