Biskupi chcą matury z religii. Ksiądz: Episkopat nie odpuści

Lekcja religii

Lekcja religii (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

- Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata - napisali biskupi po ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Kościół chce, by religia była przedmiotem maturalnym - pisze "Gazeta Wyborcza".
- Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata - napisali biskupi po środowym spotkaniu komisji wspólnej rządu i Episkopatu. Zanosi się więc na to, że sprawa religii jako przedmiotu do wyboru na maturze, o której przez kilka lat było cicho, stanie się wkrótce kolejną - obok Funduszu Kościelnego i in vitro - osią sporu na linii Kościół - rząd.

MEN w 2006 r. - za rządów PiS, LPR i Samoobrony - zapowiadało prace nad wprowadzeniem religii na maturę (resortem kierował Roman Giertych). Wszystko jednak się rozmyło. Dwa lata później Hall twierdziła, że dopuszcza taką możliwość, jeśli Kościół przygotuje standardy maturalne. Jednak obecnie MEN już jej w ogóle nie widzi, a pomysł krytykują eksperci. Prof. Henryk Samsonowicz zauważa, że religia w szkole dotyczy bardziej wiary niż wiedzy: - Trudno robić maturę z wiary.

Wszystko jednak wskazuje na to, że Episkopat nie odpuści. - Za wiele nazbierało się żalów do rządu, m.in. o finansowanie Kościoła. Biskupi nie odejdą od tego tematu, dopóki nie uzyskają satysfakcjonującego rozwiązania - mówi "Gazecie Wyborczej" ksiądz z kręgów zbliżonych do Episkopatu. Hierarchowie chcieliby, żeby sprawę załatwiono jak najszybciej.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Prawie 900 szkół bez lekcji religii. To już możliwe w Polsce
 • Nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore Religia z dala od polityki
 • Lekcja religii Religia w szkole. Biskupi się denerwują
Komentarze (748)
Biskupi chcą matury z religii. Ksiądz: Episkopat nie odpuści
Zaloguj się
 • kaboom1993

  Oceniono 1782 razy 1722

  Co to znaczy "episkopat nie odpuści"? Czy rząd polski jest od zaspokajania życzeń zagranicznej firmy? "Integralna wizja świata"? Z duchami, bogami, bajkami i innymi teologicznymi bredniami? Poprzewracało im się już w tych czarnych dupach.

 • fakiba

  Oceniono 1302 razy 1250

  To jeszcze tylko wprowadzić maturę z czarowania , wróżenia z ręki i opowiadania bajek

 • e-komentarz

  Oceniono 1134 razy 1108

  Egzamin maturalny z KTÓREJ religii???
  Czy już jest obowiązek wyznawania tej "jedynie słusznej"?
  Bo jeśli nie, to te "mniej słuszne" religie chyba nie są na to przygotowane.
  A z czego, w zamian, zdawaliby np. ateiści? Bajkopisarstwa?

 • jumpfor

  Oceniono 863 razy 825

  A do roboty by się wzięli nieroby a nie matura z religii. co się wyrabia w tym smutnym kraju, ja piernicze !!! Jeszcze trochę a będą zaglądali ludziom pod kołdrę. Świat staje na głowie.

 • valana

  Oceniono 814 razy 798

  No, z załatwieniem sprawy jak najszybciej to nie powinno by kłopotów. Szybkie "nie" i po sprawie :)

 • cinek590

  Oceniono 701 razy 691

  To jest banda panów w sukienkach,którzy uważają że mieszkamy w klechistanie!Oni po prostu chcą zadbać o swoje tyłki bo widzą drastyczny spadek zainteresowania lekcjami religii w szkołach.Jeżeli ten i tak już klęczący przed nimi rząd się na to zgodzi to przysięgam że wypiszę się z tej instytucji i będę robił wszystko aby moje dzieci były antyklerykałami.Mam dosyć zapędów politycznych tych pijanych złodzieji.

 • alesieporobilo

  Oceniono 648 razy 640

  Im wiecej tego typu koscielnych pomyslow tym wiecej wiernych, w tym przypadku mlodziezy odwroci sie od kosciola i uwolni sie od tej religijnego zaczadzenia, takze trzymajmy kciuki za episkopat, oby tak dalej, wasze fluorescencje, oby tak dalej :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje