Biskupi chcą matury z religii. Ksiądz: Episkopat nie odpuści

23.11.2012 06:00
Lekcja religii

Lekcja religii (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

- Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata - napisali biskupi po ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Kościół chce, by religia była przedmiotem maturalnym - pisze "Gazeta Wyborcza".
- Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata - napisali biskupi po środowym spotkaniu komisji wspólnej rządu i Episkopatu. Zanosi się więc na to, że sprawa religii jako przedmiotu do wyboru na maturze, o której przez kilka lat było cicho, stanie się wkrótce kolejną - obok Funduszu Kościelnego i in vitro - osią sporu na linii Kościół - rząd.

MEN w 2006 r. - za rządów PiS, LPR i Samoobrony - zapowiadało prace nad wprowadzeniem religii na maturę (resortem kierował Roman Giertych). Wszystko jednak się rozmyło. Dwa lata później Hall twierdziła, że dopuszcza taką możliwość, jeśli Kościół przygotuje standardy maturalne. Jednak obecnie MEN już jej w ogóle nie widzi, a pomysł krytykują eksperci. Prof. Henryk Samsonowicz zauważa, że religia w szkole dotyczy bardziej wiary niż wiedzy: - Trudno robić maturę z wiary.

Wszystko jednak wskazuje na to, że Episkopat nie odpuści. - Za wiele nazbierało się żalów do rządu, m.in. o finansowanie Kościoła. Biskupi nie odejdą od tego tematu, dopóki nie uzyskają satysfakcjonującego rozwiązania - mówi "Gazecie Wyborczej" ksiądz z kręgów zbliżonych do Episkopatu. Hierarchowie chcieliby, żeby sprawę załatwiono jak najszybciej.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (745)
Zaloguj się
 • Kamil Murglin

  0

  Matura z religii jest świetnym pomysłem. Jednak z poziomem wiedzy, czy już nawet nie wspomnę o znajomości Pisma Świętego przez większość nie tylko młodzieży, ale i ogólnie katolików (nie wszystkich), jest bardzo źle. Nie wiem na jakiej zasadzie ta matura miała by być. Pomysł jest świetny, ale niski poziom wiedzy, stoi na przeszkodzie bardziej niż cokolwiek innego.

 • ministrant15

  Oceniono 2 razy 2

  Niech episkopat dalej pyskuje i wariuje, zakłócając normalne funkcjonowanie Państwa a doczeka się, że sami wierni zafundują mu podróż w zakratowanych wagonach( żeby nie uciekli) do Watykanu, bez prawa powrotu. Majątek kościelny zostanie znacjonalizowany a kościoły przebudowane na domy mieszkalne. Wtedy dopiero w Polsce zapanuje ład i spokój, który kościołowi jest solą w oku, bo tylko skłóconym społeczeństwem można łatwo manipulować i osiągać założone zadania. Konkordat, jako jednostronną i niekorzystną dla Polski umowę z Watykanem należy natychmiast rozwiązać a winnych tej patologii przykładnie ukarać. To coś niezrozumiałego, żeby marionetkowe, kieszonkowe państewko decydowało o życiu polityczno- społecznym dużego, prężnego Państwa Polskiego a kolaboranci działali na jego niekorzyść. Niedługo wybory i doprowadzi się w końcu to Państwo do normalności, dość destrukcji społecznej, dość pasożytowania i błaznowania pod płaszczykiem wiary.

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Matura z GUSEŁ coś niesamowitego! Jednak należało się tego spodziewać, ponieważ panowie w czarnych kieckach już tak mają.

 • ministrant1-pl

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie osobiście i większości Polaków u dupy lata co episkopat odpuści a co nie. Episkopat niech zacznie się bać o to co już się nieuchronnie zbliża, czyli o pustą kasę i koniec dotowania pasożytniczej organizacji ze społecznych pieniędzy. Niedługo skończymy z konkordatem a jego twórcy, zdrajcy Narodu, kolaboranci, pójdą siedzieć. To tylko kwestia czasu.

 • kesz4

  0

  .... na maturze z religii :
  (cytat )

  "a teraz proszę wnieść Łazaraza"

 • entliczek_pentliczek_00

  Oceniono 4 razy -4

  Rzeczywiście pomysł nie jest dobry, ale... czy to oznacza, że musicie obrzucać cały Kościół wyzwiskami? Jeżeli ktoś jest ateistą czy po prostu nie leży mu ten pomysł to nie znaczy że trzeba się rzucać i wyzywać od najgorszych. Kultura nie boli;/ Z drugiej strony to miałby być przedmiot DOBROWOLNY więc kto nie chce ten nie zdaje. Jeśli ktoś wybiera się na teologię to w sam raz, a reszta pewnie by odpuściła i po krzyku.

 • sarkissian

  0

  Debilne pytanie.
  Z religii, a nie sekciarstwa.
  To nie wiesz, że Matka Boska urodziła się w Kraśniku Lubelskim?
  Nasza, polska religia. A nie jakieś tam posoborowe poperdółki.
  Gdzie Ty żyjesz? W normalnym kraju, czy w Polsce?

 • jrb11

  Oceniono 4 razy 4

  Matura z jakiej religii ????

 • pazza.eu

  Oceniono 3 razy 3

  Jasne, ze nie popuszcza! I krzyzem niewiernych! Krzyzem ich, ojcowie.......... hihihihihi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje