Trybunał Praw Człowieka: Dziennikarz ma prawo zataić swoje źródło informacji

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (Fot. echr.coe.int)

Holenderscy dziennikarze z "De Telegraf" mieli pełne prawo do nieujawnienia źródła informacji - tak uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka i przyznał skarżącym 60 tys. euro odszkodowania za poniesione straty. Dziennikarze w 2006 r. napisali o wątpliwych działaniach tajnych służb - odmówili, kiedy nakazano im zdradzić swoich informatorów.
Zdaniem holenderskich władz w artykule ujawnione zostały tajemnice państwowe. Służby specjalne nakazały dziennikarzom oddanie dokumentów. Chciano zidentyfikować linie papilarne i znaleźć w ten sposób osobę odpowiedzialną za przeciek informacji. Po odmowie ujawnienia źródła dziennikarze co jakiś czas byli nękani przez policję, podsłuchiwani i aresztowani.

Złożyli skargę w holenderskich sądach - przegrali. Sędziowie Trybunału jednogłośnie stwierdzili naruszenie przez Holandię wobec dziennikarzy dwóch artykułów Europejskiej Konwencji - gwarantujących prawo do wolności wypowiedzi i informacji oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

W uzasadnieniu wyroku Trybunał stwierdził, że dziennikarze w swoim artykule występowali w ważnej społecznie sprawie. Brak ochrony dziennikarskich źródeł informacji jest zamachem na podstawowy mechanizm kontroli w społeczeństwie demokratycznym - stwierdzono w wyroku. Holandia zobowiązana została do rewizji obowiązującego prawa.

Komentarze (14)
Trybunał Praw Człowieka: Dziennikarz ma prawo zataić swoje źródło informacji
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 25 razy 11

  A niech sobie nie ujawnia ale skoro pisze brednie to niech nie ma pretensji że go szef z roboty wywali

 • momy

  Oceniono 9 razy 7

  Tak bzdurnego wyroku już dawno nie było. Bo co on w istocie oznacza? Że dziennikarz może wymyślić i rozpuścić każdą bzdurę nie ponosząc za to jakiejkolwiek odpowiedzialności. Nic nie musi udowadniać, może zawsze zasłonić się prawem do nieujawniania źródła - nawet jeżeli ono nie istnieje.

 • rezun-one

  Oceniono 7 razy 5

  Zgoda, jeśli chroni źródło informacji.
  Najczęściej nie przyznają, że chronią własną konfabulację,
  czyli sami byli źródłem.

 • chi_neng1

  Oceniono 12 razy 4

  W przypadku Gmyza, o ile mnie pamiec nie zawodzi - nie chodzilo tyle o ujawniene zrodla informacji, tylko o zawartosc tego co pisal ...

  Ta kometa juz spadla....czy jeszcze nie ?

 • d25

  Oceniono 2 razy 2

  Albo w tej informacji jest coś nie tak albo to bardzo dziwny wyrok...

  Dziennikarze posiadali wykradzione dokumenty i odmówili ich wydania - czyli stali się wspólnikami złodziei.
  Czyli mamy nowy patent - jak coś ukradniesz daj dziennikarzowi na przechowanie i opowiedz np. o metodzie włamania.Dziennikarz publikuje artykulik o włamaniach, a policja nie może nic zrobić, nawet żądać wydania skradzionych rzeczy, że nie wspomnę o wskazaniu złodzieja...

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli chodzi o jakość to holenderskie służby specjalnie niezbyt są, jeśli nie są w stanie zlokalizować własnych przecieków. A przecież można to prosto przebadać. Wystarczy od czasu do czasu puścić w obieg jakąś informację i poprostu zlokalizować kreta.

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  Gmyz uratowany --na razie bo niedługo pewnie go dopadnie seryjny samobójca

 • gr_ub_y

  Oceniono 15 razy 1

  Na szczęście nakazy Trybunału Praw Człowieka i opinie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie obowiązują w okolicach Wisły. Dlatego Hajdarowicz może spać spokojnie.

 • swan_ganz

  Oceniono 15 razy -9

  bo to co panie Gmyz? Zaskarż pan tego donkowego kumpla do sądu.. W Polsce oczywiście pan przegra bo w tej instytucji rządzą inni kumple donkowi ale w końcu jak pan już po przegrywasz z reżimem wszystkie instancje to w końcu dojdziesz pan do Trybunału a ta wygrana jest w kieszeni..
  Prosze to potraktowac tak jak lokatę w jakimś uczciwym banku to za parę lat będziesz pan miał "realizację lokaty" jak znalazł.. Na emeryturze każdy grosz się przyda a skoro reżim się tak panu ładnie podłożył to grzechem byłoby nie skorzystać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje