MSZ: Rozważamy odwołanie się od wyroku ws. Agaty, której odmówiono aborcji

22.11.2012 12:39
Temida

Temida (Fot. Łukasz Giza/AG)

Rząd rozważa odwołanie od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił legalnej aborcji - poinformował dziś w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar. Pod koniec października Trybunał jednogłośnie zasądził, że w sprawie "Agaty" - jak nazwano nastolatkę - Polska złamała trzy przepisy konwencji o obronie praw człowieka.
Pod koniec października Trybunał w Strasburgu orzekł jednogłośnie, że w sprawie nastolatki z Lublina - która w 2008 r. zaszła w ciążę w wyniku czynu zabronionego, w związku z czym miała prawo do legalnej aborcji - Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Z tego powodu Polska musi wypłacić dziewczynie zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro, a jej matce, która również była skarżącą w tej sprawie, 15 tys. euro. Oprócz tego Polska ma im zapłacić 16 tys. euro na pokrycie poniesionych kosztów i wydatków.

"Ciąża była wynikiem czynu zabronionego, choć nie gwałtu"

Szpunar poinformował, że rząd polski od początku kwestionował zasadność tej skargi, a obecnie rozważa odwołanie do Wielkiej Izby Trybunału. - Zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie do ministra zdrowia - dodał.

Zaznaczył jednak, że podstawą ewentualnego odwołania nie będzie kwestionowanie stanu faktycznego - posłowie zadający pytania sugerowali, że ciąża nie była wynikiem gwałtu, a czyn zabroniony polegał na tym, że doszło do stosunku z dziewczyną, która miała 14 lat. Szpunar przypomniał, że w tym wypadku prokurator wydał stosowne zaświadczenie, które było podstawą do przeprowadzenia legalnej aborcji.

- Nikt nie został ukarany, wszystkie postępowania w tej sprawie zostały umorzone, ale to, że je umorzono, nie przesądza, czy mieliśmy do czynienia z czynem zabronionym - zaznaczył.

"Odmawiali jej legalnej aborcji i złamali tajemnicę lekarską"

Dziewczyna zaszła w ciążę w wieku lat 14, a więc w wyniku czynu zabronionego (stosunek seksualny z osobą poniżej 15. roku życia jest czynem zabronionym, bez względu na wiek sprawcy). Jednak szpitale w kilku miastach odmówiły wykonania legalnego zabiegu przerwania ciąży, pomimo decyzji dziewczyny i jej matki.

W tej sprawie nie została zachowana tajemnica lekarska, tożsamość pacjentki i jej matki została ujawniona; w konsekwencji pojawiły się naciski ze strony środowisk katolickich oraz organizacji pro-life. Dziewczyna decyzją sądu została umieszczona w pogotowiu opiekuńczym po to, aby oddzielić ją od matki, odmawiano jej podstawowych informacji na temat jej praw. Izolację od matki tłumaczono koniecznością dania dziewczynce szansy na zrozumienie swojej sytuacji i podjęcie decyzji. Ostatecznie, po interwencji ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, aborcja została przeprowadzona w placówce oddalonej ponad 500 km od miejsca zamieszkania dziewczyny.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dziewczyna i jej matka skarżyły się przede wszystkim na utrudnienia w przeprowadzeniu aborcji, ale także na to, że lubelski szpital publicznie informował o historii dziewczyny oraz że dziewczynę pozbawiono opieki matki, umieszczając ją w pogotowiu opiekuńczym.

Co z wyrokiem trybunału powinien zrobić rząd?
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • kot_ikkk

  Oceniono 2 razy 0

  @no4nwo
  Jesteś głupszy niż myślałem. Napisali ci dużymi tłustymi literami w tym artykule:
  "Ciąża była wynikiem czynu zabronionego, choć nie gwałtu"
  Jeśli matka nie chciała mieć takiego wnuka mogła oddać go do domu dziecka. Dla was lewaków często śmierć jest najlepszym rozwiązaniem na wszystko. No ale to wynika z braku szacunku do życia ludzkiego.
  Nie odniosłeś się do tego co napisałem tylko zacząłeś pisać jakieś brednie. Dyskusja z Tobą nie ma sensu.
  rexcurry.net/socialism-red-flags-socialists1c.jpg

 • no4nwo

  Oceniono 2 razy 0

  I nie, nie jestem chamem, a jedynie nie uznaję eufemizmów i dla wykolejonej zgrai zamulonych ciemniaków i katolskich fanatyków NIE MAM INNYCH SŁÓW.

 • no4nwo

  Oceniono 3 razy 1

  @kot_ikkk

  Co ty pie...sz??? To dziecko zostało zgwałcone, tępa pało. Masz dzieci? Masz córkę? Chciałbym, żebyś miał, akurat 14-letnią... Pozwól, że poczuję się przez chwilę wypranym z ludzkich uczuć cynicznym sku...elem - życzę twojej córce, żeby zgwałcił ją jakiś zachlany menel, albo znajomy na imprezie, niech dziecko 14-letnie przyjdzie do ciebie - zbrukana, zhańbiona, poniżona, zeszmacona, z raną na całe życie, a ty pociesz ją, tłumacz jej, że to życie, które nosi w sobie to dar od Boga i dowód jego miłości, przekonuj ją, że musi urodzić, wykarmić, utrzymać, wykształcić, wychować, mimo, że może legalnie, w świetle przepisów ustanowionych przez system legislacyjny Rzeczypospolitej, dokonać aborcji, zmuś ją do tego, żeby urodziła, najlepiej siłą, zaszczuj ją, a jeśli uda jej się przerwać ciążę, wyzwij ją od potworów, dzieciobójczyń, lewackich morderczyń i wyklnij. Niech zobaczy, jakiego ma kochającego rodzica. Rzygać mi się chce na takie opętane "chrześcijańską miłością" mendy. Won od cudzego życia, zajmijcie się swoim własnym! Gówno mnie obchodzi, że odszkodowanie będzie z twoich podatków, podziękuj tym wykolejeńcom twojego pokroju, co zgotowali tej dziewczynie piekło i konsekwentnie, do upadłego łamali przepis za przepisem.

 • no4nwo

  Oceniono 3 razy 1

  Instytucjom aparatu państwowego nie wystarczy już hańbienia Rzeczypospolitej i ośmieszania się wewnątrz kraju poprzez nieprzestrzeganie polskiego prawa, które sam aparat państwowy uchwalił, muszą robić pośmiewisko z kraju w skali międzynarodowej. Odwoływać się pastusze pomioty chcą. A dlaczego nie zapłacą odszkodowania, zadośćuczynienia i nie pokryją kosztów wszystkich postępowań i kosztów własnych powódki z własnej kieszeni OSOBY PERSONALNIE ODPOWIEDZIALNE za odmawianie dziewczynie przyznanych jej przepisami praw, za poniżanie jej, gnojenie i prześladowanie? Dlaczego nie dorzuci się do odszkodowania stado rozhisteryzowanych katolskich szumowin, szczujących dziewczynę smsami? DLACZEGO, KURWA?? To jest jama z gównem, a nie państwo prawa, kolejny raz napiszę: pies j*ebał taką ojczyznę i szkoda psa.

  Zajmijcie się, moherowe mendy, swoim własnym życiem, WON OD GRZEBANIA INNYM W MAJTKACH I W SUMIENIACH.

  NIE MACIE PRAWA.

 • cztery44442

  Oceniono 4 razy 2

  Jeżeli Polski Rząd się odwoła to znaczy, że kwestionuje prawo, które sam uchwalił.
  Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce.

  Nie jestem w stanie zrozumieć, że Polski Rząd chce się odwołać od prawa obowiązującego w Polsce.

 • aide5

  Oceniono 4 razy 2

  Memoriale Kościuszki z 1814 r. pisanym do A.J. Czartoryskiego”, Kościuszko surowo oceniał kler katolicki: ,,nie można żywić nadziei, by kapłani – zmienili swój sposób postępowania, gdyż jest ich w żywotnym interesie otumanianie ludu kłamstwami poprzez lęk przed piekłem, poprzez chimeryczne dogmaty, abstrakcyjne i niezrozumiałe myśli teologii”

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 2 razy 2

  Ale jak przegracie apelację, to niech płaci jej koszty ten mądrala, który stwierdził, że się uda.

 • rrrrr2r

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się głosuje na PO, PiS, SP, PSL to tak jest i czego sie można spowdziewac w tej kwesti po rządzącej PO, która po prostu klęka przed kosciołem katolickim czego mielismy próbkę przy głosowaniu nad ustawą antyaborcyjną SP.
  Polska to Katoland. Jedyny w sowim rodzaju taki Katoland w Europie i tak od wieków. Interesem narodowym Polski jest interes Watykanu, i jak to zawsze było w historii i jest teraz, Watykan jest bogaty a Polska biedna :(.

 • jogar

  Oceniono 3 razy 1

  Niech zapłacą te pseudo religijne organizacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje