Izrael aresztował 55 palestyńskich bojowników na Zachodnim Brzegu

22.11.2012 10:05
Zorganizowana przez Hamas demonstracja Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu

Zorganizowana przez Hamas demonstracja Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu (Fot. MUSSA ISSA QAWASMA REUTERS)

Izraelska armia ogłosiła dziś, że aresztowała pod zarzutem terroryzmu 55 palestyńskich bojowników na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o tym kilka godzin po wejściu w życie rozejmu między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.
Palestyńczycy ci są oskarżeni o prowadzenie "działalności terrorystycznej" na Zachodnim Brzegu; należeli do różnych radykalnych organizacji - wynika z komunikatu izraelskiej armii. Są wśród nich "wysocy rangą bojownicy". Izraelska armia oświadczyła, że chce w ten sposób zapobiec kolejnym zamachom. Służby dodają, że chociaż trwa zawieszenie broni w Gazie, ich praca się nie skończyła - wciąż dbają o zapewnienie bezpieczeństwa Izraelczykom.

Na Zachodnim Brzegu aresztowania bojowników przez Izrael są częste, ale to najnowsze jest wyjątkowe ze względu na skalę.

Zachodni Brzeg jest pod kontrolą palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, ale wielu mieszkańców sympatyzuje z islamskim Hamasem, który rządzi w Gazie i odrzuca jakikolwiek trwały pokój z państwem żydowskim. Podczas ośmiu dni wzajemnych ostrzałów Gazy i Izraela na Zachodnim Brzegu zostało zastrzelonych dwóch Palestyńczyków uczestniczących w antyizraelskiej demonstracji, która przerodziła się w starcia z izraelskim wojskiem. Wczoraj w Tel Awiwie w zamachu na autobus zostało rannych 15 osób. Strona izraelska nie wyklucza, że zamachowcy - Palestyńczycy przybyli na miejsce ataku właśnie z pobliskiego Zachodniego Brzegu.

Zobacz także
  • Potężny wybuch po ataku Izraela na Gazę "Haarec": Ile Izrael musi wydać za wojnę ze Strefą Gazy

Najnowsze informacje