Komornik może zabrać pieniądze każdemu. Wystarczy zbieżność nazwisk

Do wszczęcia egzekucji komornikowi wystarczy znajomość imienia i nazwiska dłużnika. Nie ma obowiązku weryfikacji innych danych. Oznacza to, że pieniądze może stracić nawet osoba niemająca długu - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?. O pomyłkę przez zbieżność nazwisk nietrudno.
Sąd w orzeczeniu o spłacie wierzytelności nie podaje numeru PESEL, daty urodzenia czy nawet adresu zamieszkania dłużnika. Prawo tego nie nakazuje. To z tego powodu dochodzi do absurdalnych pomyłek komorników, którzy znają jedynie imię i nazwisko osoby, od której muszą wyegzekwować spłatę należności.

- Nie mamy żadnej możliwości weryfikacji danych, które uzyskujemy od wierzyciela - potwierdza cytowana przez "DGP" Agnieszka Powichrowska, rzeczniczka warszawskiej izby komorniczej.

Trzeba sądzić się z wierzycielem

Zbieżność nazwisk doprowadziła m.in. do zajęcia przez komornika ponad 26 tysięcy złotych emerytce z Sochaczewa - czytamy w "DGP". Kobieta nie miała żadnych długów, ale nazywała się tak samo, jak inna, zadłużona mieszkanka tego samego miasta. Komornik przyznał, że doszło do pomyłki, ale pieniądze nie zostały zwrócone. Dlaczego? Bo trafiły już do wierzyciela - komornik musi przekazać je w ciągu czterech dni.

Osoba pokrzywdzona w ten sposób przez komornika, niestety, niewiele może zrobić. Prawo nie przewiduje możliwości odzyskania pieniędzy od komornika. Pozostaje walka w sądzie. Nie można jedna wystąpić przeciwko izbie komorniczej. Zwrotu pieniędzy należy domagać się bezpośrednio od wierzyciela.

Komentarze (151)
Komornik może zabrać pieniądze każdemu. Wystarczy zbieżność nazwisk
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 476 razy 466

  "Prawo nie przewiduje możliwości odzyskania pieniędzy od komornika."
  Złodziej ukradł, ale ścigać go nie można bo jest ... komornikiem. Tego nawet Kafka by nie wymyślił.

 • endrju1521

  Oceniono 169 razy 169

  Nic nie rozumiem.
  Skoro sąd nie podaje komornikowi nawet adresu zamieszkania dłużnika, to na jakiej podstawie on wybiera sobie adres, pod jaki ma się udać ???

 • istvan73

  Oceniono 152 razy 136

  Bo takie są właśnie przepisy, które powstają w głowach urzędasów pracujących w ministerstwie sprawiedliwości, a następnie uchwalane przez sejmową "tłuszczę". Niestety, ani sąd, który orzeka na podstawie przepisów prawa, ani komornik, który egzekwuje wyrok sądowy, niewiele tu mogą zrobić.

 • galnospoke

  Oceniono 94 razy 92

  Komornicy to panstwo w panstwie.

 • czesu4f

  Oceniono 83 razy 69

  Komornikom też powinni dać paralizatory oraz prawo do wtargnięcia do każdego domu bez nakazów sądu.

 • macwies

  Oceniono 69 razy 63

  Przecież to zaniedbania w czasie wykonywania obowiązków, "oczywista oczyswistość" do udowodnienia przed sądem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje