Paralizatory dostanie straż rybacka, parkowa i łowiecka. "Bez kontroli i regulacji użycia"

22.11.2012 08:00
Straż Ochrony Kolei

Straż Ochrony Kolei (Fot. Rafał Mielnik / AG)

PRZEGLĄD PRASY. - Strażnicy na drogach, nad wodą, w lasach, a nawet w parkach otrzymają urządzenia do rażenia prądem - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta alarmuje, że nowa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego nie reguluje ich użycia. - Nie ustalono, ani gdzie można razić paralizatorem, ani jak długo - czytamy.
Rząd chce, aby paralizatory powyżej 10 miliamperów trafiły do kilku tysięcy funkcjonariuszy. Nową broń mieliby dostać strażnicy leśni, straż parku, straż rybacka, łowiecka oraz inspektorzy transportu drogowego i Straż Ochrony Kolei.

Jak czytamy w "DGP", problem w tym, że nowe przepisy nie regulują sposobu użycia paralizatorów, a funkcjonariusz nie będzie miał także obowiązku ostrzegać o jego użyciu.

Sam pomysł wyposażenia funkcjonariuszy w urządzenia jest o tyle zaskakujący, że w USA i Kanadzie paralizatory zaczęto traktować nie jak środek obezwładniający, ale jak rodzaj broni śmiercionośnej. Procedury dotyczące ich używania są bardzo podobne do tych obowiązujących przy broni palnej.

- Paralizatory są szczególnie groźne dla osób z rozrusznikami serca, problemami kardiologicznymi, oddechowymi i metabolicznymi - ostrzega dr Mirosław Wróblewski, członek Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Szczególnie narażone są osoby szczupłe ze względu na cienką tkankę tłuszczową i osoby z nadciśnieniem tętniczym. W USA z powodu użycia paralizatorów zmarło 300 osób, a w Kanadzie 25 - czytamy.

Czytaj cały artykuł w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • folwark_polski

  0

  władza się zbroi przed narodem nawet nie sprawdza czy paralizator dostanie normalny czy psychol

 • andy39

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też chcę paralizator do ochrony przed służbami!!!

 • klakson49

  0

  Paralizator 10mA i 300mJ to niebezpieczna zabawka. Dotychczas mógł ją posiadać te kto posiadał pozwolenie na broń, bowiem te paralizatory posiadają świadectwo broni. Kwestia paralizatorów to pryszcz przy tym co nam szykuje min. Gowin w ustawie deregulacyjnej. Broń bojowa w firmach ochrony może się znaleźć w przypadkowych łapach. Dotychczasowe regulacje były bardzo restrykcyjne, ale ich przestrzeganie dawało gwarancje bezpieczeństwa.

 • fordysta

  Oceniono 2 razy 0

  Przeciez to jest ROZBÓJ - to jest TERRORYZOWANIE Obywateli ! To jest WBREW PRAWOM Obywatela !
  To po to potrzebna była ta SZOPKA z Brunonem ?! Po to, żeby wprowadzać zamordyzm ?!
  Gdzie jest OPOZYCJA ? Gdzie ODWOŁANIA w OBRONIE Obywateli ?!

 • januszaleniep

  Oceniono 2 razy 2

  Czy to Gowin na spotkaniu z Kaczyńskim uzgadniaja takie pomysły? Bo trudno inaczej uzasadnić taki strzał w stopę partii rządzącej. Widać Tusk postanowił ostatnia kadencje zakonczyć z hukiem. Tyle juz sobie nagrabił niechęci wśród byłych wyborców i facet dalej brnie.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Uważam, że babcia klozetowa też powinna dostać paralizator. A jeśli nie paralizator to wibrator - na tych co leją obok pisuaru.

 • zgryz3

  Oceniono 2 razy 0

  Ma ktoś lepsze i szybkie pomysły na wszechobecną agresję, wandalizm, złodziejstwo? Chętnie posłucham. Bo jęczenie, że nie ma pracy, że służby nic nie będą robiły, tylko paraliżowały niewinnych, jest tak tanie intelektualnie, że nic nie kosztuje.

 • dyfly

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo dobrze, społeczeństwo jakie jak nasze, które w genach ma łamanie prawa powinno być trzymane za ryj.

 • ted.53

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję, aby w ramach testów klinicznych wyposażyć przez miesiąc w ten gadżet każdego posła przed wejściem do Sejmu. Po co mają tracić siły w wzajemnym doskakiwaniu sobie do gardła.Jeżeli zda to egzamin to można zezwolić na posiadanie tego cacka reszcie społeczeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje