Jest zawieszenie broni pomiędzy Izraelem i palestyńskim Hamasem

21.11.2012 18:18
Dym nad budynkami w Strefie Gazy - po ataku bombowym na autobus w Tel Awiwie siły izraelskie zbombardowały pozycje Hamasu w Gazie

Dym nad budynkami w Strefie Gazy - po ataku bombowym na autobus w Tel Awiwie siły izraelskie zbombardowały pozycje Hamasu w Gazie (Fot. SUHAIB SALEM REUTERS)

Izrael i przywódcy zbrojnego ugrupowania Hamas uzgodnili zawieszenie broni w Strefie Gazy - podały władze Egiptu, które są mediatorem pomiędzy stronami konfliktu. Władze Izraela dodały, że nie oznacza to zniesienia blokady rządzonej przez Hamas Strefy Gazy. Rozejm wszedł w życie o godz. 20 naszego czasu.
- Egipt poczynił wielkie starania (na rzecz rozejmu) od początku najnowszej eskalacji w Strefie Gazy. Te starania i spotkania zaowocowały porozumieniami w sprawie zawieszenia broni oraz powstrzymania rozlewu krwi obserwowanego w ostatnim czasie - powiedział egipski minister podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton w Kairze.

- Egipt wzywa wszystkich, by nadzorowali wdrażanie rozwiązania uzgodnionego pod egidą Egiptu oraz zagwarantowali, że wszystkie strony będą trzymały się przyjętych ustaleń - dodał.

Clinton wyraziła zadowolenie z porozumienia, które - jak mówiła - "poprawi sytuację ludzi w Strefie Gazy oraz zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Izraela".

Podziękowała też prezydentowi Egiptu Mohammedowi Mursiemu za jego wkład w negocjacje między stronami konfliktu. - To kluczowy moment dla całego regionu. Rząd Egiptu przyjmuje na siebie odpowiedzialność i przywództwo, które od dawna czynią z tego kraju gwaranta stabilności i pokoju w regionie - podkreśliła.

Izrael: Jeśli zawieszenie broni zakończy się fiaskiem, użyjemy większej siły

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas rozmowy z prezydentem USA Barackiem Obamą "przychylił się do jego rady i wyraził zgodę na rozejm" - głosi komunikat jego kancelarii.

Netanjahu ostrzegł jednak, że jeśli zawieszenie broni zakończy się fiaskiem, Izrael będzie musiał użyć większej siły i poczyni wszelkie niezbędne kroki, by chronić swych obywateli.

Biały Dom poinformował, że Obama pochwalił Netanjahu za współpracę z Egiptem i ponownie zadeklarował zaangażowanie na rzecz izraelskiego bezpieczeństwa, w tym poszukiwania środków na budowę wspólnych systemów obrony antyrakietowej.

Wcześniej źródła po stronie izraelskiej, cytowane przez Reutera, podkreśliły, że zgoda na zawieszenie broni nie oznacza, iż zniesiona zostanie blokada rządzonej przez Hamas Strefy Gazy.

Zawarte dziś porozumienie to duży sukces, tym bardziej, że podpisano je zaledwie kilka godzin po zamachu terrorystycznym w autobusie w Tel Awiwie. W eksplozji zostało rannych kilkanaście osób, nikt nie zginął. Po ataku radykalna palestyńska organizacja Hamas wyraziła radość z "uderzenia w serce syjonistycznego reżimu" Izraela.

Podczas trwającej od ośmiu dni wymiany ognia Izrael przeprowadził ponad 1500 ataków na cele w Strefie Gazy, a palestyńskie ugrupowania zbrojne w Strefie wystrzeliły na terytorium Izraela ponad 1000 rakiet. Według danych agencji DPA dotychczas zginęło ponad 140 Palestyńczyków oraz 5 Izraelczyków, a blisko 1300 osób po obu stronach zostało rannych.

Zobacz także
Komentarze (140)
Jest zawieszenie broni pomiędzy Izraelem i palestyńskim Hamasem
Zaloguj się
 • wizzman

  Oceniono 107 razy 33

  Innymi słowy: hamas poprosił o czas żeby sprowadzić nowe rakiety i za jakiś czas znowu zacznie napie...ć.

 • mith33

  Oceniono 64 razy 24

  jesli to prawda to za dzien/dwa znow jakies rakiety ze strefy gazy poleca, Izrael odpowie i nawalanka zacznie sie od nowa :)

 • xan-ti

  Oceniono 71 razy 23

  W sieci są fotki z wczoraj, na których zmotoryzowani dzielni bojownicy z Hamasu wloką na linach za motocyklami jakieś rozebrane zwłoki swojego zioma Palestyńczyka, którego oskarzyli o zdradę + 6 innych, których ofc zabili, a tego jednego nieszczęśnika włóczyli po miescie jak ścierwo, żeby ludzie na ulicach mieli radochę. Islamistów takie show cieszy. Tfu!

 • wizzman

  Oceniono 83 razy 17

  rozwala mnie propaganda hamasu... najpierw pokazywali w necie zdjęcia ofiar walk w Syrii sprzed miesięcy. Teraz kutafony wrzucają nawet zdjęcia zamachu na restaurację w Tel-Awiwie i mówią, że to ofiary w Gazie....

 • maruti800

  Oceniono 17 razy 15

  Nie wszyscy Żydzi to Syjoniści, podobnie jak nie wszyscy Polacy to ONR.
  www.komentarze.obywateleuropy.eu

 • jestemdobry

  Oceniono 25 razy 15

  Polecam lekturę redaktorom zajmującym się problematyką Izrael/Hamas:
  izrael.org.il/opinie/2879-andrzej-koraszewski-gdzie-sie-podziali-uczciwi-dziennikarze.html

 • galik79

  Oceniono 16 razy 10

  a ja wszystkim czytającym wiadomości w Polsce odnosnie konfliktu przypomne że warto znać dwie strony modelu i poczytanie relacji np al jazeera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje