Jest zawieszenie broni pomiędzy Izraelem i palestyńskim Hamasem

21.11.2012 18:18
Dym nad budynkami w Strefie Gazy - po ataku bombowym na autobus w Tel Awiwie siły izraelskie zbombardowały pozycje Hamasu w Gazie

Dym nad budynkami w Strefie Gazy - po ataku bombowym na autobus w Tel Awiwie siły izraelskie zbombardowały pozycje Hamasu w Gazie (Fot. SUHAIB SALEM REUTERS)

Izrael i przywódcy zbrojnego ugrupowania Hamas uzgodnili zawieszenie broni w Strefie Gazy - podały władze Egiptu, które są mediatorem pomiędzy stronami konfliktu. Władze Izraela dodały, że nie oznacza to zniesienia blokady rządzonej przez Hamas Strefy Gazy. Rozejm wszedł w życie o godz. 20 naszego czasu.
- Egipt poczynił wielkie starania (na rzecz rozejmu) od początku najnowszej eskalacji w Strefie Gazy. Te starania i spotkania zaowocowały porozumieniami w sprawie zawieszenia broni oraz powstrzymania rozlewu krwi obserwowanego w ostatnim czasie - powiedział egipski minister podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton w Kairze.

- Egipt wzywa wszystkich, by nadzorowali wdrażanie rozwiązania uzgodnionego pod egidą Egiptu oraz zagwarantowali, że wszystkie strony będą trzymały się przyjętych ustaleń - dodał.

Clinton wyraziła zadowolenie z porozumienia, które - jak mówiła - "poprawi sytuację ludzi w Strefie Gazy oraz zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Izraela".

Podziękowała też prezydentowi Egiptu Mohammedowi Mursiemu za jego wkład w negocjacje między stronami konfliktu. - To kluczowy moment dla całego regionu. Rząd Egiptu przyjmuje na siebie odpowiedzialność i przywództwo, które od dawna czynią z tego kraju gwaranta stabilności i pokoju w regionie - podkreśliła.

Izrael: Jeśli zawieszenie broni zakończy się fiaskiem, użyjemy większej siły

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas rozmowy z prezydentem USA Barackiem Obamą "przychylił się do jego rady i wyraził zgodę na rozejm" - głosi komunikat jego kancelarii.

Netanjahu ostrzegł jednak, że jeśli zawieszenie broni zakończy się fiaskiem, Izrael będzie musiał użyć większej siły i poczyni wszelkie niezbędne kroki, by chronić swych obywateli.

Biały Dom poinformował, że Obama pochwalił Netanjahu za współpracę z Egiptem i ponownie zadeklarował zaangażowanie na rzecz izraelskiego bezpieczeństwa, w tym poszukiwania środków na budowę wspólnych systemów obrony antyrakietowej.

Wcześniej źródła po stronie izraelskiej, cytowane przez Reutera, podkreśliły, że zgoda na zawieszenie broni nie oznacza, iż zniesiona zostanie blokada rządzonej przez Hamas Strefy Gazy.

Zawarte dziś porozumienie to duży sukces, tym bardziej, że podpisano je zaledwie kilka godzin po zamachu terrorystycznym w autobusie w Tel Awiwie. W eksplozji zostało rannych kilkanaście osób, nikt nie zginął. Po ataku radykalna palestyńska organizacja Hamas wyraziła radość z "uderzenia w serce syjonistycznego reżimu" Izraela.

Podczas trwającej od ośmiu dni wymiany ognia Izrael przeprowadził ponad 1500 ataków na cele w Strefie Gazy, a palestyńskie ugrupowania zbrojne w Strefie wystrzeliły na terytorium Izraela ponad 1000 rakiet. Według danych agencji DPA dotychczas zginęło ponad 140 Palestyńczyków oraz 5 Izraelczyków, a blisko 1300 osób po obu stronach zostało rannych.

Zobacz także
Komentarze (140)
Zaloguj się
 • ferroetigni

  Oceniono 1 raz 1

  Hamas wykazał się przed krajami arabskimi, że za miliardy petrodolarów jednak prowadzi jakąś wojnę z Izraelem. Taka mini-wojna potrzebna jest Hamasowi, żeby zamaskować ukradzione z tej puli setki milionów dolarów, które trafiły na konta szefów Hamasu. A płacą za to, i to krwawo, zwykli Palestyńczycy. Wojna hamasowcom się opłaca, więc zerwą zawieszenie i historia się powtórzy. Sterroryzowani przez dyktaturę Hamasu Palestyńczycy dalej będą cierpieć. Hamas ma palestyńską krew na rękach.

 • sher-rif

  Oceniono 1 raz 1

  Zwycięstwo Hamasu? Jeśli rozpoczną znowu ostrzał lotnictwo Izraela sprzątnie kolejnego dowódcę Hamasu.Znacznie lepsze niż ostrzał ,kóry znów zabije paru cywilów.

 • pieszo

  Oceniono 7 razy 5

  Najpierw pozytywny szok, że jakimś cudem Gazeta.pl nie wyłączyła tym razem możliwości komentowania - gdzie się podziała standardowa cenzura przy artykułach na temat Izraela?!

  Potem szybki rzut oka na komentarze i smutna konstatacja: ostały się wyłącznie komentarze popierające Izrael, a te popierające walkę Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji szybko są kasowane.

  Czyli, niestety, bez zmian...

  Ciekawe, jak długo mój komentarz się uchowa...

 • belzebub666666

  Oceniono 8 razy 4

  Czyżby żydzi nie opłacili dzisiaj gazety wyborczej skoro pod tematem na temat morderstw żydów są włączone komentarze???

 • evergreen111

  Oceniono 7 razy 1

  Ja rozumiem, że Izrael robi blokadę Gazy. Ale że Bracia Arabowie z Egiptu robią palestyńczykom to samo? Przy pomocy potężnego muru próbują powstrzymać "pracowitych" Palestyńczyków od masowego przemytu, w tym broni!

  Zamiast wydawać masę forsy na budowę infrastruktury, szkół i szpitali, Hamas wyrzuca w błoto kupę szmalu na zakupy broni oraz na zasilanie prywatnych kont swych przywódców. A zwykły Palestyńczyk g... z tych pieniędzy ma - ma natomiast permanentny stan wojny.

 • abigail36

  Oceniono 8 razy 0

  chcialabym zeby ten pokoj byl na zawsze bo przez takie konflikty nie mozna jezdzic do izraela a to taki piekny kraj

 • neospasmin

  Oceniono 9 razy 1

  Czytajac relacje z Palestyny trudno oprzec sie wrazeniu ze dzis przywoitosc nakazuje byc antysemita.
  A sposob w jaki obecne wypadki relacjonuje moja Gazeta?

  Myslicie panowie i panie ze nie odwroci sie to przeciw wam? Przeciw waszej wiarygodnosci?

  m.lazarowicz (neospasmin.blox.pl)

 • dvla

  Oceniono 9 razy 3

  Michnik już się dowiedział, zaraz zablokują komentarze!

 • calli

  Oceniono 5 razy 1

  sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/c0.0.403.403/p403x403/603961_10151508894038626_159650938_n.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje