Polska wyśle żołnierzy do Mali? Francuzi namawiają

21.11.2012 15:37
Baza Warrior na południu prowincji Ghazni

Baza Warrior na południu prowincji Ghazni (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

Niewykluczone, że Polska wyśle żołnierzy do Mali w Afryce Zachodniej. Na taką misję namawia nas intensywnie Francja. Chodzi o szkolenie tamtejszych rządowych sił zbrojnych.
- Jeśli będzie to szkoleniowy charakter misji, nie powinniśmy tego wykluczać z góry - zastrzega szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. - Jeśli gdzieś się angażujemy, oczekujemy jednak, żeby inni uwzględniali nasze priorytety - dodaje Koziej. Decyzje Polski o wysłaniu wojskowych do Afryki Stanisław Koziej uzależnia od polityki wschodniej Unii Europejskiej i obecność w Gruzji, gdzie niektóre państwa redukują misję. - Uważamy, że tu należy zachować proporcję między angażowaniem się na jednym i drugim kierunku strategicznym - podkreśla szef BBN.

Wysłania naszych żołnierzy do Mali nie wykluczył także Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Koszty takiej misji musiałaby ponieść Polska. Mowa o niewielkiej liczbie żołnierzy do szkolenia wojsk malijskich, które następnie - przy wsparciu krajów Afryki Zachodniej - będą pomagać w odbiciu północnej części kraju kontrolowanej przez zbrojne grupy islamistów powiązanych z Al-Kaidą.

W wyniku zamachu wojskowego, przeprowadzonego pod koniec marca tego roku, Mali podzieliło się na skłóconą politycznie część południową oraz północ, gdzie tuarescy separatyści proklamowali utworzenie własnego państwa Azawad. Pod koniec czerwca malijscy talibowie, wspierani przez filie Al-Kaidy z Sahary i Sahelu, wzięli górę nad Tuaregami. Francja chce zaangażować się w misję w tym kraju, bo to dawna kolonia francuska.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • gogo2012

  Oceniono 1 raz 1

  no jasne za mało naszych chłopaków zginęło w misjach na rzecz obcych mocarstw.
  nic z tego nie mamy poza łzami i bólem żon i matek.
  a francuzi to nas powinni przeprosić za 1939...

 • amur-49

  0

  Polska, jak i wszystkie cywilizowane kraje ma swój ogromny interes w zduszeniu islamskiej rebelii, gdzie by nie była, Mali, czy jakiekolwiek inne Zadupie. Inaczej doczekamy się, że nasze córki będą chodzić zakwfione, a synów za noszenie krzyżyka będą wieszać za nogi i nożem brzuch otwierać (tak tak, to się dzieje tam gdzie panuje szariat). Wrzodu się nie głaszcze, wrzod się wycina i to szybko, puki się nie rozrósł.

 • elkoguto11

  0

  Całe te podboje urządzane przez nato i swiat zachodu, a zwłaszcza USA, przypominają mi filmy z serii "Gwiezdne wojny"
  Imperium było potężne, miało super broń, a talibami czy rebeliantami można by było nazwać te miśki z lasu, które z włóczniami i procami w dłoniach, walczyły przeciwko kroczącym machinom...
  (Oczywiście Vaderem jest tu Obama, a imperatorem w kapturze Rockefeller, który ufundował grunt pod siedzibę ONZ-tu)
  Wstyd mi za to, że jako Polak, muszę żyć ze świadomością tego że moi rodacy, ze Śmiercionośnymi Karabinami wkraczają na ziemię Gospodarzy...

 • kruk51

  Oceniono 1 raz 1

  W 1939 r, mieliśmy podpisane akty o nieagresji z sąsiadami. Anglia, Francja, Niemcy i inni. Nikt nie chciał
  umierać za Gdańsk ! Niemcy a potem Rosja zaatakowali i pozbawili wolności ! Wszystkimi aktami można
  sobie dupę podetrzeć ! Mało pieniędzy kosztują nas misje na Bałkanach i wojna w Afganistanie ! A przed tym
  był Irak ( i wielkie korzyści materialne ) i gó... ! Pokąd żydoliberały będą nas okradać ! Po prostu nie stać nas na takie rozrywki. Rząd Tuska rozpie...ł wszystkie nasze pieniądze ! Nie nasz interes jest w Mali ! Mój ojciec bronił Francji a francuzi mieli nas w dupie ! Czy Rząd Tuska bierze pod uwagę następujące załamanie gospodarcze i szalenie wielkie bezrobocie ? Co jest konsekwencją rządów żydoliberałów. Czyżby Rząd okazał się być wrogiem narodu ? No bo jak to rozumieć !

 • w.kropa

  Oceniono 1 raz 1

  Ale Polska nie ma w Mali kopalni zlota, nie warto ginac za zabo-land .

  Francja i NATO zdestabilizowaly caly region, niszczac Libie i organizujac rozmaite rebelie, jak pucz wojskowy w Mali itp.
  Duza ilosci broni i amunicji wyslanej przez Francje i NATO do Libi jest teraz w rekach islamskich rebelsow i teraz Polacy maja ginac, za co- po co .
  Nie nasz cyrk, nie nasze malpy .

 • slawas007

  0

  generalicja francuska przygląda się prototypowi nowego czołgu...
  wszystko ładnie, pęknie, ale dlaczego jeden bieg do przodu a pięć do tyłu?
  pytają pismaki...

  bo na pewno trzeba będzie uciekać, odpowiadają konstruktorzy

 • slawas007

  Oceniono 1 raz 1

  i jak w 1939
  ogłoszenie w gazecie francuskiej

  sprzedam karabin nie używany, nowy, raz rzucony

 • slawas007

  Oceniono 1 raz 1

  Buhahaha...
  Francuzi namawiają, i jak w '39 spie... i tyle
  wielki szacun pie...ne żabojady, sami tam zapie...jta!

 • tarkus74

  Oceniono 1 raz 1

  Polska powinna wysłać Francuzom dokładnie tylu żołnierzy, ilu wysłała Polsce Francja w 1939 zgodnie ze swoim zobowiązaniem sojuszniczym :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje