Polska wyśle żołnierzy do Mali? Francuzi namawiają

Baza Warrior na południu prowincji Ghazni

Baza Warrior na południu prowincji Ghazni (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

Niewykluczone, że Polska wyśle żołnierzy do Mali w Afryce Zachodniej. Na taką misję namawia nas intensywnie Francja. Chodzi o szkolenie tamtejszych rządowych sił zbrojnych.
- Jeśli będzie to szkoleniowy charakter misji, nie powinniśmy tego wykluczać z góry - zastrzega szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. - Jeśli gdzieś się angażujemy, oczekujemy jednak, żeby inni uwzględniali nasze priorytety - dodaje Koziej. Decyzje Polski o wysłaniu wojskowych do Afryki Stanisław Koziej uzależnia od polityki wschodniej Unii Europejskiej i obecność w Gruzji, gdzie niektóre państwa redukują misję. - Uważamy, że tu należy zachować proporcję między angażowaniem się na jednym i drugim kierunku strategicznym - podkreśla szef BBN.

Wysłania naszych żołnierzy do Mali nie wykluczył także Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Koszty takiej misji musiałaby ponieść Polska. Mowa o niewielkiej liczbie żołnierzy do szkolenia wojsk malijskich, które następnie - przy wsparciu krajów Afryki Zachodniej - będą pomagać w odbiciu północnej części kraju kontrolowanej przez zbrojne grupy islamistów powiązanych z Al-Kaidą.

W wyniku zamachu wojskowego, przeprowadzonego pod koniec marca tego roku, Mali podzieliło się na skłóconą politycznie część południową oraz północ, gdzie tuarescy separatyści proklamowali utworzenie własnego państwa Azawad. Pod koniec czerwca malijscy talibowie, wspierani przez filie Al-Kaidy z Sahary i Sahelu, wzięli górę nad Tuaregami. Francja chce zaangażować się w misję w tym kraju, bo to dawna kolonia francuska.

Zobacz także
 • Polscy żołnierze w bazie Warrior w afgańskiej prowincji Ghazni, 2009 rok Niespodziewane problemy na misji w Afganistanie
Komentarze (100)
Polska wyśle żołnierzy do Mali? Francuzi namawiają
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 111 razy 95

  "Francja chce zaangażować się w misję w tym kraju, bo to dawna kolonia francuska."

  A Polska jaki ma powód, żeby się tam angażować i jeszcze do tego dopłacać z kieszeni podatnika?

 • hdrider

  Oceniono 70 razy 54

  Cheloł? jeszcze nie skonczylismy sie bawic w Afganie, a juz chcemy podbijac kolejny kontynent? :)

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 56 razy 44

  "Niewykluczone, że Polska wyśle żołnierzy do Mali w Afryce Zachodniej. Na taką misję namawia nas intensywnie Francja. Chodzi o szkolenie tamtejszych rządowych sił zbrojnych. "

  Czyzby byly jakies sygnaly, ze ceny bawelny beda rosly? Bo chyba do zlota to polskich wojakow nikt nie dopusci, nie?
  Istnieje tez obawa, ze Francja... chce jakis zlom wojskowy Polandii wcisnac skoro tak namawia na wspolne wojenki. Przeciez wiadomo jak to z innymi namawiajacymi Polandie na wojny bywalo....

 • unnabujp

  Oceniono 48 razy 38

  Nie mamy tam zadnych interesow, jest to Afryka Frankofonska i w zwiazku z tym naturalne miejsce dla operowaniu Legii Cudzoziemskiej, ma ona rozpracowany teren bo miala swoje forty az do Njameny, stolicy Czadu (kolonialna nazwa Fort Lamy).Uprzejmie odmawiajac mozemy stwierdzic ze korzystamy z okazji do siedzenia cicho ( co nam radzi Prezydent skazany juz zreszta prawomocnym wyrokiem za malwersacje).

 • vomitorium1

  Oceniono 42 razy 32

  a to france
  (wczoraj ogłosili
  że rok wcześniej
  znikną z afganistanu)

 • cozadebile

  Oceniono 45 razy 27

  Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Jak zwykle dziennikarze z Gazety nie przyłożyli się do tematu. Po pierwsze nie chodzi wcale o tuareską rebelię, a o Islamistów. W skrócie: MNLA (National Movemenet for Libration of Azawad) został wyparty przez trzy Islamskie ruchy: Movement for Oneness and Jihad in West Africa (MUJAO), Ansar Dine (Defender of Faith) oraz Al-Queda In The Islamic Maghreb (AQIM). Generalnie broblem jest tylko z MUJAO i AQUIM.

  Na północy Mali wprowadzony został radykalny szariat: obcianie rąk, głów, zakaz oglądania telewizji, słuchania muzyki, itp. Nawet wysadzili swiątynie w timbuktu, chociaż to był najstarczy meczet w afryce, nie wiedzeli o tym, ale debile to debile. Oczywiście nie przeszkadza to im w gwałceniu i mordowaniu. Świat boi się, że mali może przekształcić się w taką Somalię i Afganistan.

  Co za nierzetelna informacja. A wystarczyło przeczytać ostani numer Economista: artykuł pt. "Can the Jihadist be stopped" Ale widocznie dziennikarze z gazety nieznają angielskiego. Podsumowując wstyd panowie dziennikarze.

 • aarvedui

  Oceniono 40 razy 26

  a ile nam Francja zapłaci ??

  standardem jest, że za wypożyczenie usług najemników należy płacić pieniądze.

  nie mam nic przeciwko temu, aby polscy najemnicy pracowali na kontraktach zbrojnych - pod warunkiem, że polskie państwo będzie z tego czerpać korzyści majątkowe i będzie zastrzeżenie, że najemnicy nie mogą szkodzić interesom naszego kraju.

 • iremus

  Oceniono 82 razy 14

  Polscy najemnicy kontrakty się szykują!!! W razie czego pogrzeb z honorami albo nowoczesne protezy i sowite renty na koszt polskiego podatnika. Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje