Szczecińska burza wokół in vitro. Druga Częstochowa?

21.11.2012 13:55
Robot do zapładniania in vitro

Robot do zapładniania in vitro (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Szczecin może być kolejnym miastem, które z własnego budżetu dopłaci do in vitro. Tego chcą radni PO. Choć to na razie pomysł i to opozycyjnego w mieście klubu, to już wywołał gorącą dyskusję, którą podgrzewają jeszcze lokalne media. Głos w tej sprawie zabrał już arcybiskup, a przeciwnicy in vitro zawiązali komitet protestacyjny.
Szczecińscy radni PO zbierają podpisy pod projektem uchwały o finansowanie procedury in vitro przez miasto. Chcą go "przepchnąć" na sesji jako obywatelski projekt uchwały. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek jak mantrę powtarza, że to nie jest zadanie samorządu, że finansowanie leczenia powinno być w gestii NFZ, a zamiast in vitro miasto równie dobrze mogłoby finansować inne zabiegi medyczne.

Widząc szansę na zbicie politycznego kapitału, do dyskusji postanowiła włączyć się Solidarna Polska. Partia wykupiła płatne ogłoszenie w Kurierze Szczecińskiem, którego wydźwięk można streścić w jednym zdaniu - "Dość zabawy w Pana Boga".

Zdecydowane NIE Kościoła

W końcu w niedzielę z ambon wyczytany został list arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, który przypomina, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro. "Są takie sytuacje, w których biskup nie może milczeć - pisze metropolita szczecińsko-kamieński - gdyby jednak ktoś z katolików świadomie podpisał się lub głosował za dopuszczalnością in vitro niech pamięta, że występuje przeciwko godności osoby ludzkiej i przeciwko prawu Bożemu. Sam się wtedy odłącza od pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, póki następnie sprawy nie przemyśli, nie przemodli i nie zmieni publicznie swojego stanowiska. Do tego czasu niech pamięta, by nie prosił też Kościoła o dar Komunii świętej".

Radny PO Tomasz Grodzki komentuje: - Należałoby się zastanowić, czy ten list nie zrobił więcej złego niż dobrego, bo zranił bardzo wiele osób i nie mam tu na myśli radnych - kwituje. Marek Duklanowski z PiS już planuje, co by było gdyby... trzeba było głosować: - Nie można mówić, że PiS zagłosuje przeciwko, każdy z nas ma wolność sumienia - przekonuje.

Już samo gdybanie zaowocowało powstaniem komitetu obywatelskiego przeciwko dofinansowaniu in vitro, do którego wstąpiło kilkudziesięciu szczecinian, w tym sporo lekarzy. Komitet także zbiera podpisy, tyle że przeciwko samemu pomysłowi... a temat Szczecinowi podrzuciła Częstochowa.

Mała polityka

Pytanie, na ile opozycyjnej w mieście Platformie zależy na pomocy parom, które nie mogą mieć dzieci, a na ile na zbiciu kapitału politycznego. Prezydent Szczecina może w radzie miasta liczyć na poparcie SLD i PiS-u, co jest ewenementem na skalę kraju.

PO swoim pomysłem wbija klin między te dwie partie i osłabia tę "egzotyczną" koalicję, bo trudno sobie wyobrazić, by w ostatecznym głosowaniu, jeśli do takiego w ogóle dojdzie, radni SLD zagłosowali przeciw.

Generalnie jesteśmy "za"

Przypomnijmy: z badania przeprowadzonego przez Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych w Łodzi na zlecenie Radia TOK FM wynika, że 56% badanych akceptuje tę metodę zapłodnienia w kontekście etycznym. Dwie trzecie respondentów popiera dostępność zapłodnienia in vitro dla par heteroseksualnych, tyle samo mówi "nie dla in vitro dla par homoseksualnych".

Z badań wynika również, że nasz stosunek do in vitro nie jest powiązany z wyznawaną religią. - Większość Polaków deklaruje oczywiście, że jest wiary katolickiej, mniej niż połowa są to osoby aktywnie praktykujące, natomiast nie widać jasnego zróżnicowania pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami metody in vitro. Te odsetki są zbliżone zarówno dla osób praktykujących, jak i niepraktykujących - tłumaczy Rafał Zacłona z INSE Research.

W sondażu wyraźnie bardziej otwarte na procedurę in vitro były natomiast osoby mieszkające w dużych miastach niż w małych miejscowościach czy na wsiach.

Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • bzyk_origo

  Oceniono 1 raz 1

  Na "nie" kosciola jest lepsza propozycja - dorznac katolska watahe raz na zawsze a niedobitki przegnac do watykanu.

 • bzyk_origo

  Oceniono 1 raz 1

  Na "nie" kosciola jest lepsza propozycja - dorznac katolska watahe eaz na zawsze a niedobitki przegnac do watykanu.

 • abcd_r

  Oceniono 7 razy 7

  "...Zdecydowane NIE Kościoła..." Ta sekta zawsze była przeciwna nauce i postępowi cywilizacyjnemu. Choć u podstaw swego dogmatu jest świadkiem urodzin in vitro. I tu kościół wrzeszczy o niepokalaniu.

 • iwona-maria2108

  Oceniono 12 razy 12

  Brawo Szczecin! Czekamy na następnych. Nie będzie nam kościół dyktował co mamy robić!

 • legrange

  Oceniono 9 razy 9

  A czy wam pedały każe ktoś stosować in vitro? Kościół katolicki zawsze był przeciw wszelkiemu postępowi i rozwojowi nauki. Oddajcie nagrabione w Komisji Majątkowej, hipokryci. I kiedy posypiecie popiołem łby ponakrywane torbami po cukrze za miliony "czarownic" spalonych na stosach i pomordowanych w czasach ewangelizacji ogniem i mieczem? Tylko 15 - 17% ludzkiej populacji wyznaje katolicyzm. Reszta pójdzie do piekła? Ha! Ha! Zajmujcie się swoimi baranami do skubania.

 • marl57

  Oceniono 12 razy 12

  spadaj pan biskup do kościółka o nie obrażaj pan uczuć światopoglądowych ludzi.
  Zajmuj się pan swymi podwładnymi by się dziećmi tak nie za bardzo interesowali
  a nie wchodż pan pod ludziom kołderkę bez zaproszenia.

 • codzien

  Oceniono 9 razy 9

  Generalnie w związku z średniowiecznością, zacofaniem, pychą, dwulicowością, pazernością, fałszywością, megalomanią, wręcz kosmiczną hipokryzją OSOBIŚCIE MAM W GŁĘBOKIM POWAŻANIU ZDANIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO I JEGO HIERARCHÓW NA WSZYSTKIE TE TEMATY, W KTÓRYCH TO ZAKŁAMANY KOŚCIÓŁ KATOLICKI CHCE MIEĆ OSTATNIE SŁOWO A W OGÓLE NIE MA RACJI I GŁOSU ZABIERAĆ NIE POWINIEN. (Sorry za duże liter - uniosłem się nieco :) ).

 • alisci

  Oceniono 12 razy 12

  Kiedyś pewien Czyrak z Francji powiedział coś takiego do polskich władz:
  "Straciliście okazję, żeby siedzieć cicho...".
  Te słowa pasują dzisiaj w odniesieniu do panów w sukienkach.
  Ostatnio każde słowo biskupa pogrąża Kościół w Polsce. W sumie mnie to nie martwi, ale odruchowo reaguję na głupotę :)
  Rektor jednej z bydgoskich uczelni postanowił, że będzie stać na strazy świeckości swojej uczelni. Panie rektorze, gdy wystartuje pan w wyborach na prezia RP, to ma pan mój głos (i nie ważne z jakiej opcji politycznej pan pochodzi). Zagłosuję na pana (i kilka duszyczek z mojej rodzinki także - z tego co wiem).

 • arahat1

  Oceniono 9 razy 9

  jak z budzetu dostaja kasiore na waciki, samochody, wino mszalne i gospodynie to jest colll???? nie boja sie swego boga???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje