Żona przekracza granicę, mąż otrzymuje SMS. "Saudyjki trzymane są w niewoli"

21.11.2012 13:04
Arabia Saudyjska jest jedynym krajem, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu (AP/Muhammed Muheisen)

Saudyjki, pozbawione prawa prowadzenia samochodu, a nawet podróżowania bez zgody opiekuna, są od niedawna poddane kolejnemu systemowi kontroli - mężczyźni z ich rodzin otrzymują SMS-owe powiadomienia, gdy tylko panie przekraczają granicę królestwa. Na Twitterze zawrzało: "Pozostaje im teraz tylko wszczepić czipy...".
SMS przychodzi nawet wtedy, gdy "opiekun" kobiety, czyli jej ojciec, mąż czy brat, podróżuje razem z nią. Walcząca o prawa kobiet do prowadzenia samochodu Manal al-Szerif przywołała przykład pewnej pary małżeńskiej, która wybrała się we wspólną podróż. Mąż otrzymał od służb emigracyjnych wiadomość, że "jego żona opuściła lotnisko międzynarodowe w Rijadzie".

- Władze uciekły się do technologii, żeby śledzić kobiety - powiedziała publicystka Badrija al-Biszr, według której "Saudyjki trzymane są w niewoli".

Jedyny kraj, gdzie kobiety nie mogą prowadzić samochodu

Kobiety nie mają prawa opuścić królestwa bez zgody "opiekuna", którym może być nawet syn w przypadku kobiety rozwiedzionej lub wdowy. Kobieta musi na lotnisku albo na granicy przedstawić stosowny dokument ze zgodą na jej podróż.

"Nie pozostaje nam nic innego niż wyposażyć nasze żony w chipy, żeby móc śledzić każdy ich krok" - ironizował na Twitterze jeden z mężczyzn.

Arabia Saudyjska stosuje bardzo rygorystyczną interpretację islamu i jest jedynym krajem świata, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodów.

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • historia37

  0

  No comments.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 4 razy -2

  Tak, religie to wspaniała rzecz ! Tamtejsi kapłani są pewnie dumni ze swojej działalności...naszym się jeszcze nie udało....

 • bayadera

  0

  Wahabici z Arabii Saudyjskiej to sa zydzi, ktorzy dla niepoznaki przeszli na Islam, zeby zawladnac ropa. Na googlu jest pelno informacji.

 • rympalek11

  Oceniono 4 razy -4

  A czy to nasze zmartwienie?

 • lulu_confabulu

  Oceniono 2 razy 2

  Clintonowej to widac nie przeszkadza.

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Czipy to całkiem niezły pomysł. Mamę Madzi znacznie łatwiej by się znalazło!

 • pestycyd

  Oceniono 1 raz -1

  Tak powinno być też w Polsce! Bo nie wiem gdzie się szlaja moja kobieta kiedy jestem w pracy.

 • noken

  Oceniono 1 raz 1

  zabawne ze na tej samej zasadzie jak arabia saudyjska, polska jest sojusznikiem USA. Jestesmy stawiani na rowni z nimi przez tych w ktorych tak groteskowo sa polacy zapatrzeni. Nic mnie chyba bardziej nie rozbawi niz kolejna ameuykanska wojenka o wolnosc i demokracje, podczads gdy usa jest w sojuszu z ta przerazajaca dyktatura... w Iranie juz lepiej jest niz tam

 • yoonior4

  0

  Religia diabła ogłupia ludzi.
  Dlatego trzeba trzymać daleko od europy
  www.euroislam.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje