Żona przekracza granicę, mąż otrzymuje SMS. "Saudyjki trzymane są w niewoli"

21.11.2012 13:04
Arabia Saudyjska jest jedynym krajem, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu

Arabia Saudyjska jest jedynym krajem, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu (AP/Muhammed Muheisen)

Saudyjki, pozbawione prawa prowadzenia samochodu, a nawet podróżowania bez zgody opiekuna, są od niedawna poddane kolejnemu systemowi kontroli - mężczyźni z ich rodzin otrzymują SMS-owe powiadomienia, gdy tylko panie przekraczają granicę królestwa. Na Twitterze zawrzało: "Pozostaje im teraz tylko wszczepić czipy...".
SMS przychodzi nawet wtedy, gdy "opiekun" kobiety, czyli jej ojciec, mąż czy brat, podróżuje razem z nią. Walcząca o prawa kobiet do prowadzenia samochodu Manal al-Szerif przywołała przykład pewnej pary małżeńskiej, która wybrała się we wspólną podróż. Mąż otrzymał od służb emigracyjnych wiadomość, że "jego żona opuściła lotnisko międzynarodowe w Rijadzie".

- Władze uciekły się do technologii, żeby śledzić kobiety - powiedziała publicystka Badrija al-Biszr, według której "Saudyjki trzymane są w niewoli".

Jedyny kraj, gdzie kobiety nie mogą prowadzić samochodu

Kobiety nie mają prawa opuścić królestwa bez zgody "opiekuna", którym może być nawet syn w przypadku kobiety rozwiedzionej lub wdowy. Kobieta musi na lotnisku albo na granicy przedstawić stosowny dokument ze zgodą na jej podróż.

"Nie pozostaje nam nic innego niż wyposażyć nasze żony w chipy, żeby móc śledzić każdy ich krok" - ironizował na Twitterze jeden z mężczyzn.

Arabia Saudyjska stosuje bardzo rygorystyczną interpretację islamu i jest jedynym krajem świata, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodów.

Zobacz także
Komentarze (104)
Żona przekracza granicę, mąż otrzymuje SMS. "Saudyjki trzymane są w niewoli"
Zaloguj się
 • hdx01

  Oceniono 150 razy 128

  islam to piękna, miłująca pokój religia!!! Byleby do nas nie dotarła razem z rozmnażającymi się na potęgę fundamentalistami! Mnie wystarczy Tadzio Rydzyk, swój wróg na własnej krwi wychodowany, wiadomo czego się po nim spodziewać :) no i głów nie obcina ani nie kamienuje!

 • paastafarai

  Oceniono 114 razy 100

  Kobieta jest własnością, kobieta nie jest autonomiczną jednostką, kobieta jest jak pies ma się pana słuchac i wykonywać polecenia... ale oni mówią że to nie jest niewolnictwo. LOL
  No i honor kfa mać! dla nadszarpniętego ego należy zabić... jak psa

  Gdyby Allach ropą nie pobłogosławił toby kozy paśli dalej...

 • prof_szczur

  Oceniono 87 razy 69

  Jeśli będąc mężczyzną, popierasz irańskich Strażników Rewolucji, Hamas, talibów i innych islamskich religijnych oszołomów, to znaczy, że popierasz wizję świata, w której kobieta traktowana jest jak krowa.

  Jeśli robisz to będąc kobietą, to znaczy, że jesteś głupią krową.

 • jerjar

  Oceniono 72 razy 54

  - Twoja żona właśnie przekracza granicę. Zatrzymać?
  - Niech Allach broni! nie wtrącaj się, brodaty szpiclu w turbanie!

 • pis_ofshit

  Oceniono 54 razy 36

  ten dziki muslim nie zartowal,on by chcial zachipowac kobiety.no i milosnicy muzulmanow,gdzie jestescie?podobno to tacy sami ludzie jak my..kon by sie usmial

 • drugilukasz2983

  Oceniono 96 razy 28

  Dzicz. Oni cywilizacyjnie nigdy nas nie dogonia. Zwyczajne darmozjady. Araby nic do cywilizacji nie wniesli. W przyszlosci bedziemy podrozowac na Marsa na wakacje a oni do tego czasu nadal beda sie zastanawiać czy kobieta może prowadzić samochód.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje