"Pracowity Polak, wygodny Niemiec" - "FAZ" i "Die Welt" rozprawiają się z Gauckiem i danymi

21.11.2012 10:24
Niemiecka prasa

Niemiecka prasa (Źródło: FAZ.de i Welt.de)

Niemiecka prasa analizuje wypowiedź prezydenta Niemiec na temat pracowitości Polaków. "W czasie pierwszej wizyty prezydenta RFN Joachima Gaucka w Polsce był nieco bardziej żenujący, ale jeszcze bardziej poruszający moment" - pisze "Die Welt".
Przypomina o tym, że Gauck za pierwszy swojej podróży zagranicznej w charakterze głowy państwa wybrał właśnie Polskę. Wtedy to przyjmujący go prezydent Bronisław Komorowski wręczył mu prezent: oprawiony w ramy plakat Solidarności z 1989 roku. "Gauck ucieszył się, lecz jednocześnie powiedział, że od dawna posiada taki plakat i wisi on w jego mieszkaniu. Gospodarze byli skonsternowani - i równocześnie zachwyceni, a ostatni z niedowiarków musiał skonstatować: dostojny gość jest jednym z nas" - dodaje autor artykułu.

"Die Welt" przypomina, że w poniedziałek i wtorek Gauck przebywał w Neapolu, gdzie spotkał się z kolegami z urzędu z Włoch i Polski. Na konferencji prasowej powiedział, że "dzisiaj Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy". To zdanie wywołało szeroki odzew w niemieckich mediach.

Na prezydenta oburzyli się m.in. internauci na forum tabloidu "Bild". "Ten facet ma chyba jakieś omamy" - czytaj komentarze >>>

"Od kilkudziesięciu lat patrzy on z podziwem na Polaków, ale dopiero w poniedziałek dał poznać, jak bardzo ceni ich siłę, optymizm i ufność. Ponieważ temat wolności był zawsze bliski jego sercu, zaskarbił sobie w Polsce wiele sympatii, być może więcej niż we własnym kraju. (...) Dopiero niedawno Gauck zwrócił uwagę na to, jak bardzo Polacy cenią Niemców i - zamiast się bać - życzą sobie, aby sprawowały wiodącą rolę w reformowaniu Europy. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w sierpniu w Berlinie: - Bardziej niż niemieckiej potęgi obawiam się braku aktywności ze strony Niemiec. To zdanie imponuje Gauckowi, zwłaszcza że dba on o to, aby Berlin pokazywał się na arenie europejskiej jako kraj pewny siebie" - pisze "Die Welt". Dziennik wskazuje, że z żadnym innym krajem nie łączą urzędującego prezydenta Niemiec tak bliskie związki jak z Polską.

FAZ: Co naprawdę oznaczają te dane? Sprawdźmy...

"O pracowitym Polaku i wygodnym Niemcu" - taki tytuł nosi artykuł zamieszczony we "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym autor dowodzi, że prezydent Niemiec "trochę się pomylił " interpretując w ten sposób analizę organizacji OECD.

"Nikt nie neguje, że Polska rozwija się w ostatnich latach w imponujący sposób. Jej gospodarka rozwijała się jako jedyna w Europie także w dobie kryzysu gospodarczego i finansowego. (...) Z badań OECD za rok 2011 wynika, że Polacy przepracowali średnio 1939 godzin" - dziennik przyznaje, że to więcej niż średnia unijna, która wynosi 1776. Niemcy natomiast przepracowali 1419 godzin.

Jednak zdaniem autora artykułu wymowa tych liczb jest inna. "Mówią one, że te osoby, które rzeczywiście były zatrudnione, pracowały więcej godzin. Ta grupa osób jest jednak w Niemczech wyraźnie większa niż w Polsce i ma inny skład (...). Poziom zatrudnienia w Niemczech w drugim kwartale tego roku wyniósł 72,7 proc. i jest to najwyższy poziom w skali międzynarodowej. W Polsce zaledwie 60 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym miało pracę, mniej niż średnia określona przez OECD, która wynosi 67,7. Przy tym stopa bezrobocia w Niemczech, która ostatnio wynosiła 5,4 proc., była o połowę niższa od stopy bezrobocia w Polsce, która wynosi 10,1 procent" - czytamy.

I dalej: "W Niemczech przede wszystkim wzrost liczby zatrudnienia kobiet przyczynił się do zaniżenia w średniej statystycznej przepracowanych godzin w ciągu roku (...). W Niemczech więcej niż co piąty zatrudniony pracuje w niższym wymiarze godzin, w Polsce - nawet nie co dziesiąty. W Niemczech przepracowane godziny są rozłożone na wiele więcej głów. Pozostaje pytanie o generalną ocenę wydajności i konkurencyjności gospodarki narodowej. Na produkt krajowy składają się osoba, czas i wydajność (...). Aby ponownie zacytować OECD, tym razem w kategorii PKB za godzinę, w Polsce jego wartość to 20,50 euro, w Niemczech - 42,29".

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • dezyderymarchewka

  Oceniono 36 razy 28

  Niemcy wspaniale odbudowali się gospodarczo po przegranej 2.wś. W 1945r. ich przemysł legł w gruzach, kraj utracił miliony młodych mężczyzn zdolnych do pracy, miliony zginęły lub zostało kalekami, przemysłowe Zagłębie Ruhry zostało zmiecione w pył przez alianckie bomby, wiele miast zamieniło się w ruiny, doszło do rozbioru kraju, Niemcy utraciły ok.1/3 terytorium, głównie na rzecz Polski, ale też ZSRR i Czechosłowacji. A jednak już 20-30 lat po wojnie gospodarczo dominowali w Europie. Cały świat chciał kupować niemieckie produkty, każdy na świecie pragnął posiadać niemieckie marki, które były synonimem solidnej, stabilnej, bezpiecznej waluty. 45 lat po zakończeniu wojny doszło do zjednoczenia Niemiec Zachodnich i NRD, a raczej do wcielenia NRD do RFN. W tym samym roku Niemcy zdobyli mistrzostwo świata w piłce nożnej.
  Niemców można lubić lub nie, ale tylko głupek mógłby ich nie doceniać. Dziś Niemcy to największy zagraniczny inwestor w Polsce, największy odbiorca polskiego exportu i największy zagraniczny pracodawca w Polsce. W dzieciństwie wszechobecna propaganda zaszczepiła Polakom niechęć do Niemców, ale dziś coraz więcej Polaków zaczyna odczuwać sympatię do tego kraju i do samych Niemców. Ja nie chcę, aby mój nastoletni dziś syn rozmawiał ze swoimi niemieckimi rówieśnikami przez pryzmat wojny, kampanii wrześniowej, czterech pancernych i Oświęcimia. To byłoby chore i niemądre. Niech sobie gadają o Lewandowskim i Borussii Dortmund albo o nowym filmie. Historię trzeba znać, ale chyba już czas zająć się tworzeniem przyszłości i nowych relacji polsko-niemieckich. Bardziej normalnych relacji.

 • champagne_fr_2

  Oceniono 2 razy -2

  WE FRANCJI WYKANCZAJA TAK..

  BRAK DEMOKRACJI WE FRANCJI SA NIE PRZESTRZEGANE PRAWA CZŁOWIEKA PRZEZ
  NIEKTÓRE ADMINISTRACJE FRANCUSKIE TO GORZEJ NIŻ MAFIA... TORTURUJĄ I
  ZABIJAJĄ ZA TO ZE SIĘ JEST POLAKIEM INWALIDA TORTURUJĄ KOBIETY DZIECI
  I.T.PO. ŻEBY OKRYĆ SWOJE PRZEKRĘTY I SPRAWY KRYMINALNE ŻEBY NIE
  WYSZŁY
  NA JAW WYMYŚLAJĄ SPRAWY SADOWE O KTÓRYCH NIE POWIADAMIAJĄ I PÓŹNIEJ
  WYDAJA WYROKI BEZ PRAWA OBRONY I W JEDNYM WYROKU SA DWA SKAZANIA 1 ZA NIE
  STAWIENIE SIE NA SPRAWIE I 2 KARA WYROK WYSSANY Z PALCA ... TEN NIBY WYROK
  NIE PRZYSYŁAJĄ DO NIBY SKAZANEGO CO JEST NIE PRZESTRZEGANE PRAWO DO
  OBRONY... NASTĘPNY PRZYKŁAD SAD PRACY POWINIEN PRZESALAĆ WSZYSTKIE
  DOWODY DO PROKURATURY PONIEWAŻ ZOSTAŁO POPEŁNIONE PRZESTĘPSTWO ALE
  KOMBINUJA Z DYREKCJA SZPITALA KTÓRY POPEŁNIŁ PRZESTĘPSTWO ZE SWOJA
  ŚWITA KTÓRA ZASIADA W DYREKCJI A DYREKTORKA JEST ZWYKŁA PIELĘGNIARKĄ
  DYREKTOREM NORMALNY PRZESTĘPCA WYSZKOLONY W SPECJALNEJ SZKOLE
  M......KTÓRZY RAZEM Z SADEM PRACY I OBROŃCAMI POSZKODOWANEGO KRĘCĄ I
  TO
  JUŻ PONAD 2 LATA A WYDANIE WYROKÓW JUŻ BYŁO WIELE RAZY DO KTÓRYCH
  NIGDY NIE DOSZŁO NIE PRZESYŁALI POWIADOMIENIA ZE WYDANIE WYROKU NIE
  ODBĘDZIE SIĘ I NIE PODAWALI POWODU..... DZISIAJ MIAŁ SAD PRACY MIAŁ
  KOLEJNY RAZ WYDAĆ WYROK I PO STAWIENIU SIĘ W SADZIE SPRAWY NIE BYŁO
  NAWET NA WOKANDZIE A POINFORMOWALI ZE WYROK BĘDZIE WYSTAWIONY ZAOCZNIE I
  PRZESŁANY DO DOMU.... WYROKU SADÓW SA WYDAWANE W PAŃSTWACH
  DEMOKRATYCZNYCH PUBLICZNIE I W IMIENIU REPUBLIKI FRANCUSKIEJ ....JEST TO
  NIE PRZESTRZEGANIE PROCEDURY BRAK DEMOKRACJI I METODY MAFIJNE KRYMINALNE
  ŁAMANE JEST PRAWO CZŁOWIEKA I.T.P........... MAJA SIĘ CZEGO BAC
  PONIEWAŻ NAROBILI TYLE PRZESTĘPSTW SJEST W TYM DUŻO SPRAW KRYMINALNYCH
  TORTURUJĄ ZABIJAJĄ ZE STRASZLIWYM OKRUCIEŃSTWEM I PREMEDYTACJA POLAKÓW
  INWALIDÓW KOBIET DZIECI ZWYKLI ZBRODNIARZE KTÓRZY POWILI BYĆ ŚCIGANIE
  PRZEZ PROKURATURĘ I TO Z URZĘDU .... W TYM TEZ SA UMACZANE SADY
  SĘDZIOWIE URZĘDNICY PAŃSTWOWI NIERAZ NA WYSOKIM STANOWISKU I MYŚLĄ ZE
  IM WOLNO TORTUROWAĆ FIZYCZNIE PSYCHICZNIE MORALNIE....POMYLILI SIĘ A TO
  POROSTU NAZYWA SIĘ MAFIA..... OTO LIBERTE EGALITE FRATERNITE NIEKTÓRYCH
  ADMINISTRACJI FRANCUSKICH I ICH PRACOWNIKÓW..... ŚWIAT SIĘ MUSI
  DOWIEDZIEĆ O TYM CI LUDZIE I ADMINISTRACJE PRZYNOSZĄ WSTYD FRANCJI
  ............. JESZCZE JEDEN MAŁY WYCINEK... JAK SIĘ DOMAGA SWOJEGO PRAWA
  TO ADMINISTRACJE I ICH PRACOWNICY WYSYŁAJĄ POLICJE KTÓRA BEZ NAKAZU
  WYŁAMUJE DRZWI WYKRĘCĄ RĘCE ZAKŁADA KAJDANKI I TO INWALIDZIE Z UTRATA
  PLUS 95% ZDROWIA ZADAJĄC TORTURY Z MIESZKANIA ZNIKA PIEC TYSIĘCY EURO 2
  BUTELKI WÓDKI DOKUMENTY POLSKIE KTÓRE PO KILKU MIESIĄCACH PODRZUCAJĄ
  DO
  SKRZYNKI NA LISTY ....POLICJANT W CYWILU JEST PIJANY ZE LEDWO STOI NA
  NOGACH BYLI NASŁANI ŻEBY ZABIĆ I TE NIEKTÓRE ADMINISTRACJE ROBIĄ
  ŻEBY
  ZABIĆ PONIEWAŻ MYŚLĄ ZE UDA IM SIĘ UKRYĆ SPRAWY KRYMINALNE
  PRZEKRĘTY
  RASIZM.... JESTEŚMY MORALNIE FIZYCZNIE PSYCHICZNIE WYKOŃCZENI Z
  MOŻLIWOŚCIĄ NAGŁEGO I W KAŻDEJ CHWILI ZGONU....

  JEST TO ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTEPCZA...

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy -2

  Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle.
  W polsce nie płaca tak jak na zachodzie.
  Żądają pracy do 67, niezgodnie z umowa społeczna.
  W rosji płace są takie same , albo wyższe niż w polsce, Wiek emerytalny 60/55.
  Chcę pod Putina.!!!!

 • zdzisiek66

  Oceniono 2 razy 2

  "W Polsce zaledwie 60 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym miało pracę, mniej niż średnia określona przez OECD, która wynosi 67,7. "

  Ja bym się raczej martwił tym, że te 60 % pracujących dostaje pensje w wysokości 1/4 pensji niemieckich.

  "Przy tym stopa bezrobocia w Niemczech, która ostatnio wynosiła 5,4 proc., była o połowę niższa od stopy bezrobocia w Polsce, która wynosi 10,1 procent."

  No, tu nie przesadzajmy. Jakby odliczyć pracujących na czarno lub za granicą i tych, którym się pracować w ogóle nie chce, to zostanie może ze 3%.

 • desperato

  Oceniono 16 razy 16

  gość jest w porzo. Zgadzam się z nim. Jest Niemcem odbiegającym o typowego obrazu. Oby takich więcej "przychylnych" Polsce. Natomiast faktem jest że opinia o czasie pracy "zabolała" Niemców (ok - niemiecki periodyk), a nam powinna dodawac wiary w siebie - której nam wyraźnie brakuje.

 • gregoson

  Oceniono 5 razy 1

  Prezydent dobrze zna swój naród. Nawet jak ich ze trzy ma w państwie - ossi, wessi i Turcy. Jedni pracowitsi od drugich. :D
  A fachowcy tacy, że klękajcie narody. Mnie już raz kółka w aucie wymieniali - nie życzę nikomu. I to w serwisie znanej niemieckiej firmy.

 • talbor73

  Oceniono 15 razy 11

  Prezydent Niemiec wywołał dyskusję, która tak naprawdę nie ma sensu. Niemcy nie powinni bać się pracowitości Polaków bo sporo z nich pracuje w niemieckich koncernach na terenie Polski. A więc tak naprawdę pracuje dla każdego Niemca, na jego wysoki poziom życia, emeryturę. Powinni się raczej martwić co będzie gdy Polacy zaczną żądać za swoją pracę większej kasy.

 • annik

  Oceniono 40 razy 22

  Wreszcie ktoś mówi prawdę. Legendarna niemiecka pracowitość to wielki mit, który chętnie wszyscy kupują. Pracuję na codzień z Niemcami i widzę tę niemiecką solidność i pracowitość. Niekończące się mittagpause i przerwy na papierosa z częstotliwością raz na godzinę. Regularne zgłaszanie niedyspozycji i branie dnia wolnego szczególnie w poniedziałki . Bynajmniej nie jest to żaden urlop, ale tutaj po prostu można sobie rano zadzwonić powiedzieć, że się źle czuję i przedłużyć sobie weekendowy odpoczynek nawet o 3 dni.
  Potęga niemieckiej gospodarki została zbudowana przez niewolniczą pracę auslanderów (przed wojną obozy pracy, po wojnie tzw gastarbeiterzy czyli Turcy, Jugole, Polacy pracujący za pieniądze, które nie zainteresowałyby żadnego Niemca). To nikt inny tylko zapraszani do roboty obcokrajowcy odbudowywali niemieckie miasta, a pieniądze dostali Niemcy z planu Marshalla . Dużo by można jeszcze opowiadac o niemieckich legedach o pracowitości i solidności Niemców.

 • moa.k

  Oceniono 12 razy 12

  Tylko czekać aż któryś z komentujacych pomyli wartość godziny pracy ze stawka za godzinę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje