Gen. Koziej: Coś panu prokuratorowi pomyliły się czas i miejsce. W ABW trzeba zmian

Gen. Stanisław Koziej, prok. Artur Wrona

Gen. Stanisław Koziej, prok. Artur Wrona (Fot. Wojciech Olkuśnik, Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

- Prokurator popełnił błąd, myląc wątki. To była niezręczność - powiedział gen. Stanisław Koziej o słowach szefa Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie nt. ABW. Prok. Artur Wrona mówił, że nie trzeba w niej żadnych zmian. Według gen. Kozieja z kolei agencja ma zbyt wiele kompetencji, a Polsce potrzeba odrębnego ośrodka analizy informacji.
Od kilku tygodni trwa dyskusja na temat ograniczenia kompetencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szef krakowskiej prokuratury apelacyjnej prok. Wrona oświadczył wczoraj, że według niego "funkcjonariusze ABW winni mieć uprawnienia, które posiadają obecnie".

- Coś panu prokuratorowi pomyliły się czas i miejsce mówienia. Uważam, że to była niezręczność, bardzo niedobra, przy takiej okazji poruszać kwestie nieleżące w jego kompetencjach. Popełnił błąd, myląc wątki - ocenił dziś na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Koziej.

"Musi być większa specjalizacja konkretnych służb"

Szef BBN zgodził się z premierem, który niedawno zapowiedział odebranie ABW części uprawnień śledczych. - To jest właściwy krok. Podobne wnioski przedstawiliśmy w strategicznym przeglądzie bezpieczeństwa narodowego, które zresztą przekazaliśmy panu premierowi - mówił gen. Koziej. - Uważamy, że takie skumulowanie różnych funkcji w jednej służbie nie jest dobrym rozwiązaniem. Musi być większa specjalizacja między służbami, które rozpoznają wywiad, dostarczają informacji, a tymi, które te informacje analizują i przedstawiają, i wreszcie tymi, które śledzą i ścigają przestępców - tłumaczył.

Jak dodał szef BBN, w Polsce potrzeba na nowo zorganizować służby specjalne, tak aby powstało jedno "centrum zintegrowanych analiz służb specjalnych". - Teraz tych ośrodków jest sporo, może za dużo, każdy z nich produkuje własne informacje i decydent od każdego z nich je otrzymuje. Tymczasem ktoś powinien wcześniej temu decydentowi analizować, porównywać, wyciągać wnioski z informacji - skwitował gen. Koziej.

Zobacz także
 • Gen. Stanisław Koziej Gen. Koziej: Przez ostatnie lata polska Marynarka Wojenna bez przerwy tonęła
Komentarze (63)
Gen. Koziej: Coś panu prokuratorowi pomyliły się czas i miejsce. W ABW trzeba zmian
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 125 razy 119

  To prawda, prokurator, sugerujący na specjalnej konferencji kierunek zmian w ustawodawstwie dotyczącym służb specjalnych to ewenement w państwach demokratycznych.

  W najlepszym wypadku nowy obiad drawski. a w najbardziej ponurym, czasy Andrieja Wyszyńskiego.

 • malpajestnajwazniejsza

  Oceniono 107 razy 79

  Pamiętam jak z okazji wypowiedzi Generała ws. ACTA nazwałem Go zKoziejDupyTrąba. Cóż, Pan Generał dzisiaj zasłuzył na mój salut i podziękowanie. Panom ze służb specjalnejtroski marzy się wszechwadztwo, totalna inwigilacja i zabawki rodem z Bonda (z wyjątkiem jego inteligencji i kindersztuby). Brawo Panie Generale, ta cała sprawa z tym "zamachem" wydaje mi się mocno dęta i szyta grubymi nićmi na potrzeby wiecznie łasych na nowe zabawki chłopczyków z Abwery. Do piachu gowniarze, do piachu (mam na myśli piaskownicę) szczawiki. Do Bondów to wam jeszcze daleko, a o NKWD to zapomnijcie niedojdy: który z was umie dobrze podłączyć akumulator do jajek?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 91 razy 75

  Ja jako obywatel chciałbym się czuć bezpiecznie we własnym kraju.Nie chcę się bać terrorystów,czy szaleńców,ulicznych bandziorów ale też i prowokacji rozmaitych policji,podpuszczających czasem naiwnych a czasem sfrustrowanych ludzi.

 • piotr110660

  Oceniono 80 razy 72

  Nie chcę się wypowiadać - bo nie znam - na temat sprawy Brunona K, natomiast oglądałem wczorajszą konferencję i po prostu jestem załamany, samym pomysłem na tą konferencję, jej treścią i jej przebiegiem. Coraz bardziej wygląda na to, że opłacamy z naszych podatków ludzi, którzy po prostu się nie nadają i w ogóle nie powinni pracować na państwowych posadach.
  I jeszcze jedno, kiedy ostatnio został zdemaskowany jakiś szpieg?

 • vidi12

  Oceniono 108 razy 70

  Zdecydowanie większe niebezpieczeństwo zagaraża nam-obywatelom ze strony prokuratury i służb specjalnej troski niż ze strony " terrorystów" pokroju Brunona K.

 • wmc-33

  Oceniono 77 razy 57

  Prokuratorowi żadne wątki się nie pomyliły. Jedynym celem wczorajszej imprezy było pokazanie społeczeństwu, że agencja jest potrzebna w dotychczasowej formie. Opowieści o 11 listopada były sciemą, a krakowski świrus kontrolowany przez agentów ABW zagrażał najwyżej florze i faunie podkrakowskich łąk, na których wysadzał swoje bombki. Gdyby nie plany zmian w kompetencjach służb, ABW o swoim sukcesie nawet by się nie zająknęła.

  Inna sprawa, że prokuratorzy wspierający na konferencji prasowej kolegów z ABW w walce z reformami planowanymi przez rząd są kolejnym dowodem impotencji Seremeta, który z karygodnych wyczynów swoich ludzi może się tylko tłumaczyć, ale nie jest w stanie ich zakazać ani powstrzymać.

 • dd1987

  Oceniono 98 razy 54

  Ta sprawa jest tak grubymi nicmi szyta ze to az zalosne. ABW zaczepia ludzi na forach internetowych i podpuszcza ich na zamachy. Ja pier... mnie sie to w głowi nie mieści co się dzieje w tym kraju.

 • janus-z333

  Oceniono 53 razy 31

  Wszelkie zawirowania w państwie wzmacniają tajne służby.Tak jak w USA,CIA to państwo w państwie,niezależne od nikogo,robiące co chce.To samo zaczęło się dziać u nas,już za działalności PiS,ABW stało się niekontrolowana policją polityczną pod wodzą M.Kamińskiego.Ma rację gen.Koziej,to trzeba zmienić.Służby mają służyć państwu i obywatelowi,a nie inwigilować przeciwników politycznych i nikomu nic winnych obywateli.Już i tak państwo i służby wiedzą o nas wszystko,poprzez monitoring,poprzez wszechobecne ankiety personalne,przy byle jakiej okazji.Służby nie powinny być podporządkowane rządzącym,to sejm(choć słaby i byle jaki),który jako gremium wieloosobowe,o różnej orientacji politycznej,nie pozwoliłby na sobie państwo służb.

 • a.k.traper

  Oceniono 27 razy 21

  Pomysł konkretny i profesjonalny ale godzący w określone środowiska, tak jest także z innymi środowiskami co widać często po protestach, żadnych zmian oprócz podwyżek płac:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje