"Woleliśmy nie czekać, aż wymyśli coś nowego". Kulisy zatrzymania Brunona K.

Dlaczego niedoszłego zamachowca Brunona K. zatrzymano akurat 9 listopada? Prokuratura oficjalnie mówi, że akurat wtedy zebrała materiały, ale... - Stał się na tyle nieprzewidywalny, że woleliśmy nie czekać, aż wymyśli coś nowego. Zwłaszcza że zaczął się bardzo interesować planowanymi obchodami 11 Listopada - ujawnia "Gazecie Wyborczej" jej informator z ABW.
Jak mówi prokuratura, od 5 listopada trwało postępowanie przygotowawcze w sprawie planowanego zamachu na Sejm, rząd i prezydenta. 9 listopada aresztowano 45-letniego Brunona K., który miał stać za planami ataku. Oprócz niego w sprawę zamieszanych jest przynajmniej dwóch innych mężczyzn, których też zatrzymano.

"Gazeta Wyborcza" pisze dziś o kulisach zatrzymania Brunona K. Premier, prezydent i inni najwyżsi przedstawiciele władz o zagrożeniu dowiedzieli się z 31 października z tajnej notatki ABW mówiącej, że w Krakowie namierzono mężczyznę, którego celem jest "próba ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP". Terrorysta liczył, że uderzenie w Sejm, MSZ lub resort finansów zaogni nastroje w kraju - ostrzegała ABW w notatce do premiera.

"Gdyby zamachowiec zdołał wjechać na teren Sejmu, straty byłyby ogromne. W zamachu na gmach federalny w Oklahoma City w 1995 r. terrorysta użył podobnej kombinacji materiałów, ale w półciężarówce miał ich mniej - 2,3 tony. Zginęło 168 osób, ponad 600 zostało rannych" - przypomina "Gazeta".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Eksplozja próbna przeprowadzona i sfilmowana przez podejrzanego Zatrzymano dwóch wspólników Brunona K.
Komentarze (32)
"Woleliśmy nie czekać, aż wymyśli coś nowego". Kulisy zatrzymania Brunona K.
Zaloguj się
 • 5m00tny

  Oceniono 24 razy 12

  Wczoraj Terlikowski drwił, że tylko w Polsce jest możliwe zatrzymanie terrorysty przed dokonaniem zamachu. Niech powie to Norwegom, którzy byli mądrzejsi od Polaków i zareagowali po zamachu...

 • tadjan

  Oceniono 11 razy 7

  rozczuliła mnie wczorajsza teatralność występu służb, zastanawia mnie jednak czego tam było więcej: prowincjonalnego teatru komediowego czy profesjonalizmu służb?

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 19 razy 7

  żeby się tylko nim nie zainteresował seryjny samobójca

 • xxy_yzz

  Oceniono 3 razy 3

  Służby ustalają, czy zamachowiec chciał użyć trotylu, nitrogliceryny czy oleju rzepakowego tłoczonego na zimno (estry o najwyższym stężeniu cząstek wysokoenergetycznych i ekstrakalorycznych). Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poprosiła o konsultację warszawską prokuraturę wojskową, która zbada spektrometrem, czy cząstki wysokoenergetyczne ujawnione na odzieży mężczyzny mogą pochodzić z dezodorantu Nivea Men czy z namiotu PCV, w którym się ukrywał w Puszczy Białowieskiej, skąd dowodził uzbrojoną w pistolety na wodę siatką fanatycznych dzikich (bo puszczańskich) zamachowców. W pobliżu namiotu agenci zlokalizowali dwie wyrzutnie rakiet typu Cruise, instrukcje obsługi w języku Majów i części zamienne do kombajnu rolniczego.

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 3

  Ale według niektórych gamoni powinni poczekać z aresztowaniem na działanie typka bo teraz za mała kara mu grozi gdyby zrobił bum to dostał by więcej

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 8 razy 2

  cholera, u sasiada w szufladzie jest też dziurkacz i stare bateryjki, a nawet zielony sznurek. myslicie ze lepiej donieść na niego?

 • fakcior

  Oceniono 5 razy 1

  Niedoszły zamachowiec z pewnością wzorowała się na bohaterze filmu V jak Vendetta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje