Nowy ambasador USA w Polsce: Wizy na razie nie, rakiety tak. "Będą na czas"

20.11.2012 19:47
Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull

Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Płynną polszczyzną nowy ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull przedstawił priorytety swojej pracy. Mówił o sojuszu w dziedzinie bezpieczeństwa i stosunkach gospodarczych. Podkreślił, że USA umieszczą w Polsce rakiety w terminie - w 2018 r. Ale pytanie o zniesienie wiz dla Polaków skwitował: Polska jeszcze nie spełnia kryteriów.
Bez wiz mogą podróżować do USA jedynie obywatele krajów, z których tylko 3 procent starających się o nie dostaje odmowę. - Teraz w Polsce to jest mniej więcej 9-10 procent. Według naszego prawa Polska jeszcze nie kwalifikuje się do uczestnictwa w programie [Visa Waiver Program - red.] - tłumaczył Mull. - Nie jest to decyzja dyplomatyczna czy polityczna, lecz administracyjna - dodał.

- Wiem, że jest to bardzo ważna sprawa dla Polaków. Prezydent Obama bardzo dobrze rozumie, że jest chęć uczestnictwa w tym programie, ale aby na to pozwolić, musielibyśmy zmienić nasze prawo (...) - dodał.

Wizy na razie nie, rakiety tak. "Będą na czas"

Przedstawiając swoje priorytety, wyjaśnił, że podczas pobytu w Polsce zamierza skoncentrować się na sprawach bezpieczeństwa Polski i Stanów Zjednoczonych. - Jesteśmy sojusznikami i bardzo chciałbym zacieśniać ten sojusz - podkreślił Mull. Przypomniał, że jednym z pierwszych spotkań, które odbył po przyjeździe do kraju, była inauguracja działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału amerykańskich sił zbrojnych w Łasku. Uroczystość odbyła się 9 listopada.

Przebywający w Polsce od dwóch tygodni Mull, który z polskimi dziennikarzami rozmawiał płynną polszczyzną (nie jest to jego pierwszy pobyt w naszym kraju), na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami w swojej rezydencji w Warszawie potwierdził, że w 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone w Polsce. Ambasador podkreślił, że podczas spotkań w Pentagonie i Białym Domu przed przyjazdem do Polski urzędnicy zapewniali go, że prezydent Barack Obama nadal zamierza kontynuować program tarczy antyrakietowej.

- Planujemy umieścić rakiety w Polsce w 2018 roku. (...) Jestem w 100 proc. pewien, że ten system będzie wykonany na czas - zapewnił Mull. Poinformował również, że w najbliższym czasie do Redzikowa koło Słupska, gdzie mają być ulokowane elementy tarczy, przyjedzie grupa z Departamentu Obrony.

"W Polsce powinno być więcej amerykańskich firm"

Ambasador mówił też, że będzie dążył do zacieśniania stosunków gospodarczych z Polską m.in. poprzez zwiększanie wymiany handlowej i pogłębianie inwestycji polskich firm w USA oraz firm amerykańskich w Polsce.

- Prezydent Bronisław Komorowski podczas pierwszego spotkania ze mną wyraził rozczarowanie amerykańsko-polskimi stosunkami gospodarczymi i mówił, że powinny one być lepsze od obecnych - tłumaczył Mull. - Teraz mamy 750 firm amerykańskich w Polsce, ale powinno być ich więcej - dodał.

Dyplomata będzie się też koncentrował na zacieśnianiu współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie demokratyzacji m.in. na Białorusi. Według ambasadora Polska może dzielić się swoimi doświadczeniami z transformacji z innymi krajami. Przypomniał, że demokratyzacja Białorusi leży również w interesie USA. Nowy ambasador mówił też, że duże znaczenie przywiązuje do kontaktu z Polakami z różnych części kraju. - W przyszłym tygodniu jadę do Rzeszowa, w bliskiej przyszłości będę też w Gdańsku i Lublinie - zapowiedział.

Zobacz także
Komentarze (298)
Zaloguj się
 • andres1167

  0

  Nie rozumiem dlaczego polska nie wprowadzi viz dla amerykanow
  a rakiety morzemy sami skonstruowac bez laski ze strony ameryki

 • eknowacka

  Oceniono 4 razy -2

  Jakim trzeba byc cholernym idiota, zeby nawolywac do wprowadzenia wiz dla Amerykanow? Poza swa parafie idioto nigdy nosa nie wystawiles? Latam z USA regularnie do Polski na paszporcie USA i zaraz po kontroli biletowej w Nowym Jorku ( sprawdzaja tylko czy nazwisko na bilecie pasuje do nazwiska w paszporcie) chowam paszport do pleacaka. Nie bedzie mi potrzebny ad do wyjazdu z Polski. Przesiadam sie w Niemczech (Schengen), w Polsce po przylocie z kraju Schengen nikt o paszporty juz nie pyta. Gdzie wiec chcielibyscie kontrolowac to posiadanie wiz??

 • toberson

  Oceniono 3 razy 3

  Ameryka traktuje Tuska jak chlopca na POsylki!!Pajac Tusk i Grisza Komorov sie kompromituja !!

 • dukat999

  Oceniono 2 razy 2

  Zła kolejność !!!

 • blondyn-3

  Oceniono 3 razy 3

  no to mamy latac do Ameryki rakietami w 2018 a myslalem ze kupujemy dreamlinery, ja mam w dupie ich wizy wole sloneczna Kube i przyjaznych tam ludzi. Nie mowiac ze moge poleciec sobie do Kanady bez wizy, wole Toronto niz jakies zawszone Chicago.

 • marekmarek44

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ci yanki mają nas za całkowitych głupków,czy tylko za debili?
  Jeśli nie mogą znieść nam tych cholernych wiz ,to niech przynajmniej zniosą opłaty za nie?
  Jaka to sprawiedliwość,że bogaty yanki jedzie do Polski bez wizy,a biedny Polak musi płacić,za wizę,nawet jak jej nie dostanie?
  Może gdyby wszystkie kraje "wizowe" zbojkotowały USA politycznie i ekonomicznie,to coś by dało?

 • qib

  0

  Niech im odpowie wujek Staszek - Mistrz Ciętej Riposty.

 • szoferek1

  Oceniono 4 razy 4

  E tam,widziałem paru "turystów" chętnych do wyjazdu do USA w konsulacie w Krakowie w kolejce po wizy.Jeden taki miał przy sobie wszystkie narzędzia murarskie(na wszelki wypadek) gdyby mu kazali prosto z konsulatu wsiadać do samolotu.

 • rhwrhw

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Ambasadorze, proszę polaków nie traktować jak ciemniaków - wizy to decyzja konsularna to konsul na podstawie dyrektyw ze sekretariatu stanu daje lub nie daje wizy, jak by prezydent chciał to by to zrobił kiedy mu pasuje odpowiednia dyrektywa poprzez sekretarz stanu do jej podległych konsul-ii i Polacy maja te 3 % odmów, proszę nie "rżnąć głupa".
  Niestety w Polsce mamy zakompleksionych polityków i dlatego, są wizy nasi politycy są temu winni równie jak amerykanie. Mam przekonanie ,że w poprzednim systemie drżały im nogi przed Moskwą a dziś przed Waszyngtonem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje