Nowy ambasador USA w Polsce: Wizy na razie nie, rakiety tak. "Będą na czas"

20.11.2012 19:47
Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull

Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Płynną polszczyzną nowy ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull przedstawił priorytety swojej pracy. Mówił o sojuszu w dziedzinie bezpieczeństwa i stosunkach gospodarczych. Podkreślił, że USA umieszczą w Polsce rakiety w terminie - w 2018 r. Ale pytanie o zniesienie wiz dla Polaków skwitował: Polska jeszcze nie spełnia kryteriów.
Bez wiz mogą podróżować do USA jedynie obywatele krajów, z których tylko 3 procent starających się o nie dostaje odmowę. - Teraz w Polsce to jest mniej więcej 9-10 procent. Według naszego prawa Polska jeszcze nie kwalifikuje się do uczestnictwa w programie [Visa Waiver Program - red.] - tłumaczył Mull. - Nie jest to decyzja dyplomatyczna czy polityczna, lecz administracyjna - dodał.

- Wiem, że jest to bardzo ważna sprawa dla Polaków. Prezydent Obama bardzo dobrze rozumie, że jest chęć uczestnictwa w tym programie, ale aby na to pozwolić, musielibyśmy zmienić nasze prawo (...) - dodał.

Wizy na razie nie, rakiety tak. "Będą na czas"

Przedstawiając swoje priorytety, wyjaśnił, że podczas pobytu w Polsce zamierza skoncentrować się na sprawach bezpieczeństwa Polski i Stanów Zjednoczonych. - Jesteśmy sojusznikami i bardzo chciałbym zacieśniać ten sojusz - podkreślił Mull. Przypomniał, że jednym z pierwszych spotkań, które odbył po przyjeździe do kraju, była inauguracja działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału amerykańskich sił zbrojnych w Łasku. Uroczystość odbyła się 9 listopada.

Przebywający w Polsce od dwóch tygodni Mull, który z polskimi dziennikarzami rozmawiał płynną polszczyzną (nie jest to jego pierwszy pobyt w naszym kraju), na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami w swojej rezydencji w Warszawie potwierdził, że w 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone w Polsce. Ambasador podkreślił, że podczas spotkań w Pentagonie i Białym Domu przed przyjazdem do Polski urzędnicy zapewniali go, że prezydent Barack Obama nadal zamierza kontynuować program tarczy antyrakietowej.

- Planujemy umieścić rakiety w Polsce w 2018 roku. (...) Jestem w 100 proc. pewien, że ten system będzie wykonany na czas - zapewnił Mull. Poinformował również, że w najbliższym czasie do Redzikowa koło Słupska, gdzie mają być ulokowane elementy tarczy, przyjedzie grupa z Departamentu Obrony.

"W Polsce powinno być więcej amerykańskich firm"

Ambasador mówił też, że będzie dążył do zacieśniania stosunków gospodarczych z Polską m.in. poprzez zwiększanie wymiany handlowej i pogłębianie inwestycji polskich firm w USA oraz firm amerykańskich w Polsce.

- Prezydent Bronisław Komorowski podczas pierwszego spotkania ze mną wyraził rozczarowanie amerykańsko-polskimi stosunkami gospodarczymi i mówił, że powinny one być lepsze od obecnych - tłumaczył Mull. - Teraz mamy 750 firm amerykańskich w Polsce, ale powinno być ich więcej - dodał.

Dyplomata będzie się też koncentrował na zacieśnianiu współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie demokratyzacji m.in. na Białorusi. Według ambasadora Polska może dzielić się swoimi doświadczeniami z transformacji z innymi krajami. Przypomniał, że demokratyzacja Białorusi leży również w interesie USA. Nowy ambasador mówił też, że duże znaczenie przywiązuje do kontaktu z Polakami z różnych części kraju. - W przyszłym tygodniu jadę do Rzeszowa, w bliskiej przyszłości będę też w Gdańsku i Lublinie - zapowiedział.

Zobacz także
Komentarze (298)
Nowy ambasador USA w Polsce: Wizy na razie nie, rakiety tak. "Będą na czas"
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 498 razy 452

  Z polskiego na nasze:
  Drogi kuzynie, nie zapraszamy cię, bo nie spełniasz standardów towarzyskich. Ale możesz nadal opiekować się naszymi bulterierami jak wyjeżdżamy na wakacje w imię bezpieczeństwa rodziny i pokoju na świecie.

 • stanislawwiejak

  Oceniono 396 razy 356

  Od lat wyznaję zasadę nie pcham sie tam gdzie mnie nie chcą. USA dziekuję , niech same siebie oglądają i podziwiają.

 • sanfranciszkanin13

  Oceniono 252 razy 188

  Nie przestaje mnie zadziwiac rozumowanie naszych "politykow" i pranie mozgow polskich obywateli, ze niby sie nam za wyslanie naszych zolnierzy na amerykanskie wojny nalezy szczegolne traktowanie........................W kwestii wiz zasada jest prosta i zostala ona klarownie opisana w powyzszym artykule, nowy ambasador tez ja przytacza, po raz kolejny zreszta..........................RZAD POLSKI POWIENIEN WZIAC PRZYKLAD Z DZIALAN RZADU CZESKIEGO przed 6-7 laty, i uruchomic kampanie spoleczna edukujaca wszystkich przyslowiowych "Czeskow z Grajewa" by nawet nie przekraczali progu Ambasady USA jesli:
  - jada na zaproszenie wujka
  - sa bezrobotni lub pracuja za place minimalna
  - nie posiadaja na wlasnosc mieszkania, samochodu lub nie sa uwiazani kredytami, ktore to dla konsula sa wystarczajacym dowodem, ze maja po co i na czas wracac do Polski oraz ze rzeczywiscie jada na WIZIE TURYSTYCZNEJ W CELACH TURYSTYCZNYCH i ze jej nie przesiedza i nie zaczna nielegalnie pracowac.

  W Czechach owa kampania w postaci spotow tv, radiowych, billboardow czy reklam w prasie spowodowala, ze nikt kto nie byl pewien ze spelnia owe warunki nawet nie szedl do ambasady by nie zawyzac tych niekorzystnych statystyk.........................Po roku procent odmow wnioskow wizowych spadl ponizej wymaganego poziomu 3% i obywatele Czech moga latac turystycznie do USA bez wiz od lat juz chyba pieciu.

  I wlasnie to musza sobie polscy rzadzacy i oraz sami obywatele uswiadomic - to jest jedyny sposob na zniesienie wiz turystycznych........................Aha, inna kwestia to fakt, ze rzad USA obserwujac co sie dzieje na rynkach pracy UE i widzac exodus Polakow za praca, pewnie po roku od zniesienia wiz po prostu przywrocilby je po tym, jak by tylko sprawdzili w systemie ilu Polakow nie wrocilo ze swoich wakacji........

  Pozdrawiam wszystkich trzezwo myslacych.........................!

 • oculumprooculo

  Oceniono 170 razy 90

  Polskie sługusy dążą do tego (z poparcem stejtowieckich panów), by za polskie pieniądze wybudować wyrzutnie rakietowe (nazywane elementami tarczy), nad którymi Polska nie będzie miała żadnej kontroli !
  Ale słusy liczą na to, że będzie to im dodatnio policzone. A wydatki ? Sługus ich nie liczy !

 • asze2

  Oceniono 103 razy 75

  wypier_alać z waszymi rakietami ,a wizy wsadzcie sobie w du_ę. Aha weźcie sobie jeszcze atrapy baterii Patriot i tych kilka samolotów, które zatruwać będą nasze polskie niebo

  Kurcze pierwszą rzeczą którą bym zrobił to wprowadził bym wizy dla szeryfów świata , dziady pierdzielone.
  Sorki ale troszkę mnie poniosło.

 • karia3

  Oceniono 84 razy 70

  Jak ruskie u nas stacjonowali to chyba ameryka z nami bardziej się liczyła. Teraz jak widać mają nas w doopie. A mają nas, bo sami tam włazimy. Ot co !

 • krzysiozboj

  Oceniono 82 razy 70

  Można by brechtać śmiechem na to jak można bezczelnie dymać drugiego ale nieco przykro się robi że za dymanego robię między innymi ja jako Polak. Ginąć w imię interesów amerykańskich korpomafii tak, kupować uzbrojenie u wielkiego brata tak, organizowac im miejsca tortur także tak, nawet łaskawie pozwolą nam na sfinansowanie rakiet które później będą pod ich kontrolą ale wizy? Dla Polaków? No bez jaj, pół świata ich nie będzie miało ale Polacy muszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje