Niemieckie media: Pawlak "padł ofiarą rewolty pałacowej"

20.11.2012 14:51
Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Rezygnacja wicepremiera Waldemara Pawlaka grozi powstaniem próżni w polskim rządzie oraz grą na zwłokę w sprawie polityki energetycznej i negocjacji nad unijnym budżetem - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". "FAZ" ocenia, że została przerwana kariera, która wydawała się nieskończona.
Zdaniem gazety odejście Pawlaka spowoduje "głęboką wyrwę w szeregach polskiego rządu". Według "FTD" 53-letni Pawlak może pochwalić się "bezprecedensową karierą w Polsce po transformacji jako ktoś zapewniający większość rządzącą, pociągający za sznurki i sprytny polityk silnej ręki", który uczynił PSL "niezbędną siłą w kraju".

- Także w obecnym rządzie premiera Donalda Tuska minister gospodarki stał się kluczową postacią. Przyspieszył wejście Polski w energię jądrową i angażował się w sprawę kontrowersyjnego wydobycia gazu łupkowego - ocenia "FDT".

Próżnia w resorcie?

- Z uwagi na centralną rolę Pawlaka wielu w Polsce obawia się powstania próżni władzy w Ministerstwie Gospodarki. Resort nadzoruje instytucje, które czasem zarządzają miliardami, jak Agencja Rozwoju Przemysłu czy jeszcze niesprywatyzowane kopalnie węgla na Górnym Śląsku. Ponieważ wraz ze zmianą na czele ministerstwa zazwyczaj wymieniani są też kierownicy tych instytucji, może dojść do gry na zwłokę - pisze niemiecki dziennik.

Polska potrzebuje sprawnego rządu

Dodaje, że Polska odgrywa ważną rolę w negocjacjach nad nowym wieloletnim budżetem UE, reprezentując kraje beneficjentów unijnych funduszy i potrzebuje sprawnego rządu. - Najbardziej negatywne konsekwencje mogą dotknąć politykę energetyczną. Obecnie trwają prace nad projektami ustaw o wydobyciu gazu i rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych, które mają strategiczne znaczenie dla Polski. Z jednej strony kraj chce się możliwie szybko uwolnić od energetycznej zależności od Rosji, a z drugiej strony Polska musi przebudować swój system zaopatrzenia w energię, jeżeli chce spełnić unijne cele klimatyczne - pisze "FTD".

Scena polityczna bez Pawlaka? Wydawało się niemożliwe...

Także dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o zawirowaniach w PSL. Jak ocenia, to, że Waldemar Pawlak kiedykolwiek może wycofać się z polityki, "wydawało się tak nieprawdopodobne, jak perspektywa, że polski premier kiedyś wystąpi podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych", czyli dorocznych uroczystości niemieckiego Związku Wypędzonych.

Jednak partia chłopska, która w zasadzie jest po pierwsze mocno splecioną organizacją na rzecz zabezpieczenia stanowisk, a po drugie niestrudzoną obrończynią szczególnych przywilejów rolników, w miniony weekend pozbawiła Pawlaka funkcji przewodniczącego. Tym samym przerywa karierę, która wydawała się nieskończona i której zasadą zawsze była ostrożna bliskość do władzy - dodaje "FAZ". Gazeta ocenia, że Pawlak "padł ofiarą rewolty pałacowej".

Waldemar Pawlak, który w sobotę na kongresie PSL przegrał wybory na szefa partii z Januszem Piechocińskim, w poniedziałek złożył dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki, która została przyjęta przez premiera.

Zobacz także
Komentarze (21)
Niemieckie media: Pawlak "padł ofiarą rewolty pałacowej"
Zaloguj się
 • kor102

  Oceniono 20 razy 20

  Informatycy by powiedzieli że Pawlak w dynamiczny sposób opuścił środowisko.

 • talbor73

  Oceniono 16 razy 16

  rewolta pałacowa hehe, kto tym Niemcom przekazuje informacje? Ot Waldek zaspał i się obudził z ręką w nocniku. Pewność siebie zgubiła nie jego pierwszego.

 • bobeks

  Oceniono 9 razy 9

  szkoda mi P Waldka sam odszedł i Urzad Pracy nie przyzna mu zasiłku dla bezrobotnych

 • seboc

  Oceniono 5 razy 5

  Próżnia po tym złodzieju?
  Mam nadzieję, że kiedyś podzieli los Tymoszenko.

 • alexy-dwa

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma ludzi niezastąpionych.

 • dan1-000

  Oceniono 4 razy 4

  Ktoś wierzy w jakieś rewolty, bajki dla dzieci? Pawlak znika bo robi się smród. Poparcie dla rządu spada, że trzeba wymyślać zamachy, PSL przepycha w Sejmie ustawe o zezwoleniu na wprowadzenie GMO. Koledzy sprowadzą Waldka za jakiś czas. Znowu będzie mężem opatrznościowym.

 • drozd215

  Oceniono 10 razy 4

  Kiedyś wszystko komentowały Filipińskie media, teraz najważniejsze są Niemieckie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje