Niemieckie media: Pawlak "padł ofiarą rewolty pałacowej"

20.11.2012 14:51
Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Rezygnacja wicepremiera Waldemara Pawlaka grozi powstaniem próżni w polskim rządzie oraz grą na zwłokę w sprawie polityki energetycznej i negocjacji nad unijnym budżetem - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". "FAZ" ocenia, że została przerwana kariera, która wydawała się nieskończona.
Zdaniem gazety odejście Pawlaka spowoduje "głęboką wyrwę w szeregach polskiego rządu". Według "FTD" 53-letni Pawlak może pochwalić się "bezprecedensową karierą w Polsce po transformacji jako ktoś zapewniający większość rządzącą, pociągający za sznurki i sprytny polityk silnej ręki", który uczynił PSL "niezbędną siłą w kraju".

- Także w obecnym rządzie premiera Donalda Tuska minister gospodarki stał się kluczową postacią. Przyspieszył wejście Polski w energię jądrową i angażował się w sprawę kontrowersyjnego wydobycia gazu łupkowego - ocenia "FDT".

Próżnia w resorcie?

- Z uwagi na centralną rolę Pawlaka wielu w Polsce obawia się powstania próżni władzy w Ministerstwie Gospodarki. Resort nadzoruje instytucje, które czasem zarządzają miliardami, jak Agencja Rozwoju Przemysłu czy jeszcze niesprywatyzowane kopalnie węgla na Górnym Śląsku. Ponieważ wraz ze zmianą na czele ministerstwa zazwyczaj wymieniani są też kierownicy tych instytucji, może dojść do gry na zwłokę - pisze niemiecki dziennik.

Polska potrzebuje sprawnego rządu

Dodaje, że Polska odgrywa ważną rolę w negocjacjach nad nowym wieloletnim budżetem UE, reprezentując kraje beneficjentów unijnych funduszy i potrzebuje sprawnego rządu. - Najbardziej negatywne konsekwencje mogą dotknąć politykę energetyczną. Obecnie trwają prace nad projektami ustaw o wydobyciu gazu i rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych, które mają strategiczne znaczenie dla Polski. Z jednej strony kraj chce się możliwie szybko uwolnić od energetycznej zależności od Rosji, a z drugiej strony Polska musi przebudować swój system zaopatrzenia w energię, jeżeli chce spełnić unijne cele klimatyczne - pisze "FTD".

Scena polityczna bez Pawlaka? Wydawało się niemożliwe...

Także dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o zawirowaniach w PSL. Jak ocenia, to, że Waldemar Pawlak kiedykolwiek może wycofać się z polityki, "wydawało się tak nieprawdopodobne, jak perspektywa, że polski premier kiedyś wystąpi podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych", czyli dorocznych uroczystości niemieckiego Związku Wypędzonych.

Jednak partia chłopska, która w zasadzie jest po pierwsze mocno splecioną organizacją na rzecz zabezpieczenia stanowisk, a po drugie niestrudzoną obrończynią szczególnych przywilejów rolników, w miniony weekend pozbawiła Pawlaka funkcji przewodniczącego. Tym samym przerywa karierę, która wydawała się nieskończona i której zasadą zawsze była ostrożna bliskość do władzy - dodaje "FAZ". Gazeta ocenia, że Pawlak "padł ofiarą rewolty pałacowej".

Waldemar Pawlak, który w sobotę na kongresie PSL przegrał wybory na szefa partii z Januszem Piechocińskim, w poniedziałek złożył dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki, która została przyjęta przez premiera.

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 1 raz 1

  Rewolta pałacowa ? Chyba rewolta chlewowa

 • topiramax

  Oceniono 1 raz 1

  Niemy się mylą. Pawlak padł ofiarą własnej pychy i ignorancji.

 • antyinteligent

  Oceniono 1 raz 1

  Utytułowane świnie rzeźnia was nie minie !!!!!

 • antyinteligent

  Oceniono 1 raz 1

  Poradzieckie płazogady precz z Polski i Europy !!!!!

 • antyinteligent

  Oceniono 1 raz 1

  Przetrwają Ci co zdążą uciec,reszta pod sąd. Wszystkim polskim ministrom grozi 30 lat więzienia lub dożywocie zgodnie z kodeksem Trybunału Karnego.Wszyscy Ministrowie biorą udział w eksterminacji słabszych Polaków.Eksterminacja zaczyna się w szkole dla dzieci,gdzie Minister Szumilas utrzymuje radziecki regulamin edukacji i wychowania,pozwala paranoikom poradzieckim dyscyplinować nauczycieli,rodziców i dzieci.

 • alexy-dwa

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma ludzi niezastąpionych.

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  "Financial Times Deutschland". "FAZ" ocenia, że została przerwana kariera, która wydawała się nieskończona.
  --------------------------------
  Niemcy piszą o polskiej polityce nie znając jej realiów. Kariera Pawlaka zakończona, a gdzie Pawlak pójdzie do straży ogniowej albo na rolę uprawiać pietruszkę. Przecież w Polsce to się nie opłaca. Do końca życia będzie karierowiczem politycznym.

 • seboc

  Oceniono 5 razy 5

  Próżnia po tym złodzieju?
  Mam nadzieję, że kiedyś podzieli los Tymoszenko.

 • dan1-000

  Oceniono 4 razy 4

  Ktoś wierzy w jakieś rewolty, bajki dla dzieci? Pawlak znika bo robi się smród. Poparcie dla rządu spada, że trzeba wymyślać zamachy, PSL przepycha w Sejmie ustawe o zezwoleniu na wprowadzenie GMO. Koledzy sprowadzą Waldka za jakiś czas. Znowu będzie mężem opatrznościowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje