Tusk: Na ślad Brunona K. ABW wpadła dzięki sprawie kontaktów Breivika

Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

- Szczegółowa analiza kontaktów Andersa Breivika doprowadziła do pierwszych śladów, które zaowocowały aresztowaniem podejrzanego - powiedział na konferencji prasowej Donald Tusk.
Rano pojawiły się doniesienia o tym, że ABW udaremniła zamach na Sejm planowany przez pracownia UJ Brunona K. Na konferencji po posiedzeniu premier pochwalił ABW za udaną akcję antyterrorystyczną. - Muszę pogratulować ABW. Ważne, że ABW potrafiła zagrożenie wykryć. Jestem przekonany, że ten ostrzegawczy sygnał może być dla Polski dobrą nauką na przyszłość - powiedział.

Ujawnił następnie, w jaki sposób służby trafiły na ślad aktywności Brunona K.: - Na bardzo wczesnym etapie, etapie badań relacji Andersa Breivika - jak wiadomo zakupił niektóre komponenty do materiałów wybuchowych w Polsce - szczegółowa analiza tych kontaktów doprowadziła do pierwszych śladów, które zaowocowały aresztowaniem podejrzanego - powiedział premier.

"Nieudany zamach to sygnał, żebyśmy wyrzekli się agresji"

- To jest bardzo ważne i nowe dla nas doświadczenie. To jest dramatyczne doświadczenie, bo nie mieliśmy do czynienia z tego typu przypadkami - powiedział Donald Tusk. - Ono jest też dramatyczne, bo widać, że jeden nieodpowiedzialny i szalony osobnik jest w stanie doprowadzić do dramatu - dodał premier.

Według niego, nieudany zamach może być ostrzegawczym sygnałem dla Polski. - Niech to będzie sygnał, biorąc pod uwagę, że powinniśmy być mądrzy przed szkodą, tzn. chyba najwyższy czas, byśmy wyrzekli się języka agresji i nienawiści, bo to sprzyja takim zachowaniom - stwierdził.

Tusk wyjawił również, co przekazały mu przed aresztowaniem Brunona K. służby. - Dostałem informację, że istnieje osobnik, którego zachowania i działania wskazują gotowość i niezłe przygotowanie do przeprowadzenia zamachu. Dostałem zapewnienie, że nie ma bezpośredniego zagrożenia, bo ABW monitoruje zachowania podejrzanego - powiedział.

Zobacz także
 • Macierewicz: Zamach był wymierzony w PiS i pana prezydenta
 • Uniwersytet Rolniczy Rektor UR w Krakowie: W żaden sposób się nie wyróżniał
 • Prawa strona kpi z prokuratury. "Odpalili zamach. Przeciwko narodowcom"
Komentarze (73)
Tusk: Na ślad Brunona K. ABW wpadła dzięki sprawie kontaktów Breivika
Zaloguj się
 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 45 razy 37

  Kiedy prezes wyrazi oburzenie na
  postępowanie władz RP wobec
  Prawdziwego Polaka Brunona K.?
  Przecież to wyzwoliciel i patriota.
  W razie gdyby prezes zaczął dziś znowu
  brać proszki, to może niech Wildstein
  skleci jakiś artykuł o
  szturmowaniu urzędów?

 • bolek_i_jego_worek

  Oceniono 52 razy 16

  W teoriach zamachowych: PO:1; PiS';1. Tylko nie zapominajcie, że zamachy na wyjeździe liczą się podwójnie

 • niepominfaktow

  Oceniono 49 razy 9

  Panie premierze z całym szacunkiem, powiedział Pan, dziś, "niech to będzie dla nas przestrogą" Tak znamienne słowa."dla nas" ...

  Myślę, że warto pomyśleć. Zdesperowanych Polaków, głodnych, bez należytej opieki zdrowotnej, bez pracy, ledwo borykających się z ciężką rzeczywistością jest cała masa.
  I przyznam, absolutnie mnie te wszystkie nagłaśniania nie dziwią.
  Komuś nerwy puściły.

 • kczyna

  Oceniono 11 razy 9

  No cóż internet nie jest anonimowy.

 • fjan

  Oceniono 14 razy 6

  W książce pt. "Ludzie Stalina "można wyczytać że ichnie służby bezpieczeństwa bez przerwy donosiły Stalinowi o oragnizowanych na niego zamachach. Nigdy do takiego zamachu nie doszło, ale służby uzasadniały w ten sposób swoje istnienie. Podobnie zresztą było w Niemczech hitlerowskich .

 • swan_ganz

  Oceniono 8 razy 4

  tia... Donald... ABW wpadła na ślad Brunobombera po Breviku... A potem na dowód pokazują nam jego wybuchowe eksperymenty sprzed 12 lat... Facet wprawdzie wiedział, ze opublikowanie takich filmów w necie może być przyczyną jego kłopotów ze służbami ale nie przeszkadzało mu to w organizacji siatki zamachowców przy wykorzystaniu tegoż samego netu, o którym przecież wiedział, że jest monitorowany..

  Wam się lemingi wszystko zgadza ale co ze mną? Ja nie potrafię "myśleć" tak jak wy i w tym przekazie władz coś mi jednak trybi ...

 • misiupisiu2

  Oceniono 28 razy 4

  POLSKI już nie ma !!!.... pozostali jedynie RZĄDZĄCY i ich sługusy... a reszta to ludzkie cienie , wyprane z godności , honoru , wiary i nadziei...

  Co ?.. jakaś nowość dla Pana ?... jeśli Pan tego nie wie to po cholerę żeś Pan dał się wybrać ?.. Dla jaj chciałeś się Pan sprawdzić ?..

  Los dał Panu szansę !...

  Pojedź Pan do jakiegokolwiek miasteczka , pójdź Pan do składu węglowego , podejdź do POLAKA , który kupuje do siatki 10 kilogramów węgla i ZAPYTAJ Pan ?...

  DLACZEGO BRACIE KUPUJESZ 10 KILOGRAMÓW WĘGLA ???

  Gdy zrozumiesz jego odpowiedź.... przyjmij propozycję Tuska !

  MOŻE WIEDZIEĆ BĘDZIESZ WIECEJ O TYM CO MASZ ZROBIĆ ?

 • tarnowianin71

  Oceniono 16 razy 4

  Wszystko przez to, że klasa rządząca zapomniała już dawno, że polityka jest służbą narodowi, a nie dobrą przykrywką do własnych interesów... nawet trochą żałuję, że się mu nie udało. Politycy przypominają sobie o społeczeństwie tylko przed wyborami i... w sytuacjach takich jak ta. Może gdyby potoczyło się kilka głów, to zaczęli by nas traktować poważniej. Mogę się założyć, że za kilka tygodni zapomną o tym i będą dalej robić te swoje brudne interesy, publiczne obrzucać się błotem i wyrażać swoje różnice w światopoglądzie, a pod stołem ręka w rękę okradać Polskę. A ABW to ich pieski... gorliwie im dupska liżą i czekają na smaczne kąski z tego talerza. Nie tak sobie Polskę wyobrażałem i nie takich polityków - obecnych niech szlag trafi, nawet łzy nie uronię.

 • senny

  Oceniono 39 razy 3

  Cały ten rejwach dowodzi, że coś tu śmierdzi. Za chwilę się dowiemy, że wszyscy współpracownicy tego durnia to agenci. ABW znalazła jelenia, podjudzało go do zamachu, a potem to bohatersko wykryła. I wszyscy szczęsliwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje