Tusk: Na ślad Brunona K. ABW wpadła dzięki sprawie kontaktów Breivika

20.11.2012 14:15
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

- Szczegółowa analiza kontaktów Andersa Breivika doprowadziła do pierwszych śladów, które zaowocowały aresztowaniem podejrzanego - powiedział na konferencji prasowej Donald Tusk.
Rano pojawiły się doniesienia o tym, że ABW udaremniła zamach na Sejm planowany przez pracownia UJ Brunona K. Na konferencji po posiedzeniu premier pochwalił ABW za udaną akcję antyterrorystyczną. - Muszę pogratulować ABW. Ważne, że ABW potrafiła zagrożenie wykryć. Jestem przekonany, że ten ostrzegawczy sygnał może być dla Polski dobrą nauką na przyszłość - powiedział.

Ujawnił następnie, w jaki sposób służby trafiły na ślad aktywności Brunona K.: - Na bardzo wczesnym etapie, etapie badań relacji Andersa Breivika - jak wiadomo zakupił niektóre komponenty do materiałów wybuchowych w Polsce - szczegółowa analiza tych kontaktów doprowadziła do pierwszych śladów, które zaowocowały aresztowaniem podejrzanego - powiedział premier.

"Nieudany zamach to sygnał, żebyśmy wyrzekli się agresji"

- To jest bardzo ważne i nowe dla nas doświadczenie. To jest dramatyczne doświadczenie, bo nie mieliśmy do czynienia z tego typu przypadkami - powiedział Donald Tusk. - Ono jest też dramatyczne, bo widać, że jeden nieodpowiedzialny i szalony osobnik jest w stanie doprowadzić do dramatu - dodał premier.

Według niego, nieudany zamach może być ostrzegawczym sygnałem dla Polski. - Niech to będzie sygnał, biorąc pod uwagę, że powinniśmy być mądrzy przed szkodą, tzn. chyba najwyższy czas, byśmy wyrzekli się języka agresji i nienawiści, bo to sprzyja takim zachowaniom - stwierdził.

Tusk wyjawił również, co przekazały mu przed aresztowaniem Brunona K. służby. - Dostałem informację, że istnieje osobnik, którego zachowania i działania wskazują gotowość i niezłe przygotowanie do przeprowadzenia zamachu. Dostałem zapewnienie, że nie ma bezpośredniego zagrożenia, bo ABW monitoruje zachowania podejrzanego - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • filmik2000

  0

  Monitorować ich ;) www.youtube.com/watch?v=Vvt0zXwAJAo&feature=plcp

 • takiezlewiesci

  Oceniono 2 razy 0

  Jak by ryzy zostal wysadzony to bym sie zapil z radosci!!

 • wiezap

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Premierze najwyższy czas zacząć działać, jak Pan powiedział. Proszę o szacunek dla wszyskich obywateli. Jeśli Pan widzi co Pan robi i co się dzieje w Polsce pod Pana rządami, to czas wyciągnąć wnioski.
  1. Dlaczego nic Pan nie robi
  2. Dlaczego gospodarka w kraju stoi, a nawet upada i młodzi ludzie po studiach muszą szukać pracy poza granicami
  3. Czmu ciągle wzrasta dług publiczny,
  4. Co z Pana obietnicami
  5. Czemu nierówno Pan traktuje obywateli, przecież Pan widzi manifestacje w wielu miastach Polski i nie wie Pan o co im chodzi i nie rozumie Pan, że media są dla wszystkich. Straszny bywa oddech epoki w której go brak
  6. Czemu Pan nie dba o młode małżeństwa i wielodzietne rodziny,
  7. Jak Pan zawiera umowy i czemu nie wykorzystuje Pan funduszy unijnych w pełni, a Polska płaci cholendarną składkę
  8 Czemu nie zrównano stawek dla rolników w Polsce i na jakiej podtawie jest taka dyskryminacja i kto na tym zarabia
  9. Co z aferami typu Amber Gold...
  10. Co z tą katastrofą smoleńską - dostaniemy wreszcie nasze czarne skrzynki i nasz samolot...

  Tych pytań jest cała armia, a Pan mówi, że takiej agresji nie było. Była, tylko nie na Pana i kosztowała zycie człowieka w biurze PIS-u, a Pan tego nawet nie zapamiętał. To był ważny sygnał, że trzeba skończyć z napastliwością w Pańskich mediach.

 • ctadek

  Oceniono 3 razy 1

  No i prawdopodobnie sprawę mamy wyjaśnioną.Znaleźli frustrata.podkręcili go agentami i ot cały spisek . A wszystko po to by nie odbierać im skandalicznie dużych uprawnień.Kto w miarę rozumny,chcąc dokonać zamachu wypisywałby o tym w internecie;kto niemal jawnie werbowałby do tego ludzi? Z góry wiadomo ,że zostałby szybko namierzony. I jeszcze ta kablująca żona,śmiać się chce. I te patałachy chcą jeszcze więcej uprawnień Rozpiździć ich na 4 strony świata.

 • grregu

  Oceniono 3 razy 1

  Z kato-faszystami, którzy chodzą ulicami Warszawy - legalnie ?!? - nie można prowadzić ŻADNEGO dialogu. Obowiązuje zasada "Jaka sztuka, taka kultura". Pan Tusk prezentuje wielkie liberalne złudzenie, iż można w białych rękawiczkach uprawiać politykę z tymi, którzy negują konstytucyjny porządek, mówią o "kontrataku państwa prawa" i mają gdzieś Prawa Człowieka. Proszę mieć te złudzenia, ale na własny koszt, a nie z naszych podatków.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 5 razy 1

  .
  No i co tu dzis pejsate pismaki, bankruty z GW zmontowaly ?
  .
  Ani mru mru o rozgrzebanych autostradach, widocznie temat zakonczony definitywnie, beda po wsze czasy wygladaly jak ruiny Akropolu.
  Ani slowa o ABW , Amberze i kryminalnym dochodzeniu w sprawie Tuska juniora.
  .
  Za to mamy kolejny zamach.
  Na rozkaz rudego jego psiak Bondaryk zmontowal zamach stanu.
  Kaczory maja swoj wiec platfusy nie gorsze.
  Kazdy kto chce sie liczyc w tym zakreconym Kraju musi miec na koncie kilka pyskowek i osobisty zamach.
  .
  Z tego co sie znam na astronomii to jedynym dotychczas niepodwazalnym zamachem bylo wysadzenie w powietrze strazaka Pawlaka. Jest to ewidentnie nagrane i nawet oficjalnie potwierdzone przez samego rudego.
  .
  A co do sprawy. Kupa smieci plus dwa kaski po 40 PLN sztuka i ksiazka o mysliwskiej amunicji.
  Red bul ma u siebie wiecej. Zreszta chyba kazdy Polak majsterklepka.w swoim garazu.
  A ABW jak zwykle manipuluje gawiedza. Materialy dowodowe na You Tube !
  .
  Kto tu zwariowal ?
  .

 • faraon.drugi

  Oceniono 4 razy 2

  Eeee tam, panie Tusk! Na slad konspiracji wpadla jego zona. Nie podczepiaj pan wagonika.

 • reali-sta1

  0

  No proszę. Ale mamy odważnego premiera. Gdyby to była prawda to zachował by się jak Niesiołowski po napadzie na PIS w Łodzi. A tak to pic na wodę fotomontaż.

 • swan_ganz

  Oceniono 8 razy 4

  tia... Donald... ABW wpadła na ślad Brunobombera po Breviku... A potem na dowód pokazują nam jego wybuchowe eksperymenty sprzed 12 lat... Facet wprawdzie wiedział, ze opublikowanie takich filmów w necie może być przyczyną jego kłopotów ze służbami ale nie przeszkadzało mu to w organizacji siatki zamachowców przy wykorzystaniu tegoż samego netu, o którym przecież wiedział, że jest monitorowany..

  Wam się lemingi wszystko zgadza ale co ze mną? Ja nie potrafię "myśleć" tak jak wy i w tym przekazie władz coś mi jednak trybi ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje