ABW przeciw zmianom forsowanym przez Tuska. Wykorzystali konferencję o niedoszłym zamachu

Konferencja ABW i prokuratury. Prokurator Artur Wrona drugi, od prawej

Konferencja ABW i prokuratury. Prokurator Artur Wrona drugi, od prawej (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

ABW i prokuratura wykorzystały konferencję w sprawie próby zamachu do apelu o nieograniczenie uprawnień służbom specjalnych. Zabrania agencji uprawnień śledczych chciał Donald Tusk.
Prokuratorzy i ABW chwalili we wtorek swoją skuteczność i profesjonalizm w udaremnieniu zamachu na parlament. Podkreślali też wzorową współpracę między śledczymi a agencją. Po co? Chcieli udowodnić, że szykowane przez rząd zmiany są niepotrzebne. Przypomnijmy: premier Donald Tusk we wrześniu mówił w Sejmie, że ABW straci część uprawnień śledczych. - Miałem spotkanie z ministrem MSW i szefem ABW. Potwierdziłem wolę przeprowadzenia zmian, które będą dawały nam dużo więcej informacji, a nie będą obarczały ABW działaniami czysto śledczymi - mówił dzisiaj Donald Tusk.

Agencja ma kłaść nacisk na zadania informatyczno-analityczne, ale już nie prowadzenie śledztw". Na to nie godzi się ABW.

"Nie zabierajcie nam naszych praw"

Mocno zabrzmiał we wtorek apel w tej sprawie. - Uważam, że funkcjonariusze agencji winni mieć uprawnienia, które posiadają obecnie - mówił na konferencji szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Artur Wrona. - Po niesławnej aferze Amber Gold pojawiły się głosy o reorganizacji służb m.in. ABW. Mam taki apel do osób zajmujących się tworzeniem prawa, aby pewne działania ustawowe gruntownie przemyśleli - zaznaczył Wrona.

Jego zdaniem po zmianach, które chce wprowadzić rząd wykrycie w podobnej sytuacji zamachowca byłoby wręcz niemożliwe. - Pozostaje poza moją wyobraźnią kwestia prowadzenia tego rodzaju śledztwa bez udziału funkcjonariuszy ABW. Funkcjonariuszy uprawnionych do działań procesowych. Aby sprawnie tego typu postępowanie mogło być wykonywane, a jak widać tego rodzaju zagrożenie było realne, agencja musi posiadać pewne uprawnienia. Myślę, że też w imieniu kierownictwa ABW uważam, że to postępowanie jest wzorem współpracy między prokuraturą, a ABW - apelował Artur Wrona.

Czy działania ABW rzeczywiście można określić jako sukces polskich służb specjalnych? - Uważam, że sukces to złe określenie, bo ktoś przecież chciał wysadzić polski parlament. A służby właśnie po to są, by udaremniać takie zamachy i zadziałały prawidłowo - mówi Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa.

- Trzeba umieć odebrać sygnał o zagrożeniu. W 40-milionowym kraju to nie jest proste. Trzeba też odróżnić, czy mamy do czynienia z piromanem, czy z poważną sprawą. Odróżnienie tego w tym wypadku świadczy o profesjonalnym działaniu - zaznacza Niemczyk.

"Okres przejściowy byłby niepokojący"

Także ekspert wskazuje, że ABW powinno utrzymać swoje dotychczasowe uprawnienia. - Bo są wystarczające, aby wykrywać tego typu sytuacje. Ale kompromis między ochroną prywatności obywateli, a prawem służb do działania jest na bardzo cienkiej linii - mówi Niemczyk.

Ekspert podaje przykład. - Ostatnio zostały ograniczone uprawnienia do przechowywania billingów. Można je przechowywać nie dwa lata, tylko rok. To oznacza, że służba specjalna dowie się o takich planach zamachu, ale nie będzie w stanie odtworzyć wszystkich kontaktów. Jest to pewne utrudnienie działania służb, ale dalsze ograniczanie działania praw służb może znacznie poważniej utrudnić ich pracę - uważa ekspert.

- Wiem, że jedna z plotek mówi o tym, że ABW będzie czysto informacyjne, a straciłaby uprawnienia śledcze. Sprawy byłyby przekazywane policji, czyli trzeba by stworzyć komórkę o odpowiedniej tajności. To byłaby na tyle poważna reforma służb specjalnych, że okres przejściowy byłby niepokojący. W tej chwili odradzałbym zajmowanie się tym projektem - mówi.

Jak działały służby?

Doktor Marek Madej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW opowiada, jak służby dowiadują się o planowanych zamachach? - Przede wszystkim bada się wszystkie sygnały na forach internetowych. Jeśli pojawi się ktoś permanentnie często wyrażający poglądy skrajne i do tego sygnalizujący chęć wykonania takiego ataku lub jakiś innych radykalnych działań służby zajmują się nim - wskazuje Madej

Ekspert zaznaczył, że służby są też informowane przez osoby, które handlują środkami, które mogą być wykorzystane do zamachu i "wiedzą, że ktoś, kto nie powinien, kupił pewne środki". - Są ludzie, którzy zajmują się stałym monitorowaniem, a czasem uczestniczeniem w kontaktach lub spotkaniach i rozpoznawaniem kto jest zainteresowany tego rodzaju działaniami - mówi. Przypomnijmy: Prokuratura Apelacyjna w Krakowie podała, że zatrzymano mężczyznę podejrzanego o próbę zamachu na konstytucyjne władze Polski. Najpewniej celem zamachu bombowego miał być Sejm i prezydent.Zobacz także
 • Eksplozja próbna przeprowadzona i sfilmowana przez podejrzanego Próba zamachu na Sejm. Co wiemy? [PODSUMOWANIE]
 • Eksplozje próbne niedoszłego zamachowca - materiały dowodowe zgromadzone przez prokuraturę "W Polsce łatwo zdobyć materiał wybuchowy. Cztery tony? Bez problemu"
 • Brunon K. - kim jest człowiek, który planował zamach na władze Polski
Komentarze (87)
ABW przeciw zmianom forsowanym przez Tuska. Wykorzystali konferencję o niedoszłym zamachu
Zaloguj się
 • naturelovers

  Oceniono 176 razy 156

  "- Trzeba umieć odebrać sygnał o zagrożeniu. W 40-milionowym kraju to nie jest proste. Trzeba też odróżnić, czy mamy do czynienia z piromanem, czy z poważną sprawą. Odróżnienie tego w tym wypadku świadczy o profesjonalnym działaniu - zaznacza Niemczyk."

  "O dziwnym zachowaniu męża służby poinformowała żona."

  Jak oni profesjonalnie odebrali ten telefon!

 • a-z2005

  Oceniono 204 razy 144

  No i się wyjaśniło po co ABW aresztowała kolesia z "arsenałem" w postaci bateryjek i nokii, po którego powinna przyjechać co najwyżej karetka z psychiatryka.

 • samanta999

  Oceniono 198 razy 124

  cały ten "zamach" wymysliła ABW

  - znalazła na forum frustrata, co nie problem
  - otoczyła go kilkoma agentami ABW i stworzyli "ugrupowanie zbrojne"
  - finansowali go
  - "sprzedawali mu" broń, trotyl...

  a teraz go medialnie wykańczają...

  i,
  po co nam takie ABW

  ???

 • asr1

  Oceniono 114 razy 86

  I oto tu chodzi fajansiarze zorientowali się, ze skróceni czasu przechowywania danych z 24 miesięcy do 12 pozbawi ich możliwości grzebania w danych i trzeba będzie się sprężać a jak radzą sobie Niemcy gdzie to jest 6 miesięcy ?? a kraj 100 mln i wielokulturowy. No i jacy są potrzebni !!! A gdzie była ABW jak szykowano lot tupolewa ??? gdzie bajzel podobno był wręcz nieoprawdopodobny - czemu nie ostrzeżono premiera, BOR, Klicha !!!

 • dziadekjam

  Oceniono 98 razy 82

  Podkablowała go żona, a ABW pierś do orderów wypina. Podejrzewam, że w tle czai się też jakiś "agent Tomek"...
  Wykorzystano fascynacje szurniętego faceta i sklecono "próbę zamachu".

 • m-kow

  Oceniono 72 razy 66

  Raz ograniczonych praw obywatelskich władza nie oddaje już nigdy.
  Mogę się założyć, że tabloidy, a do tej kategorii możemy już zaliczyć w zasadzie cały mainstream będą nas tym "polskim Breivikiem" pałować przez miesiąc teraz, dowiemy się gdzie chodził do szkoły, co o nim myślą koledzy z podstawówki, która bateria R12 na rynku jest najlepsza i quiz-głosowanie czemu wybrał akurat Nokię 6310 ... Do tego pokażą nam tabuny polityków opowiadających jako otarli się o śmierć. Będzie żałośnie.
  Podczas gdy nikt przy zdrowych zmysłach nie rozmyślał żeby wziąć karabin i wystrzelać bogu ducha winne dzieciaki na jakiejś wyspie, to jestem pewien że wielu obywateli i wyborców choć raz natykając się na transmisję sejmowej debaty miało przebłysk, że może to by było jakieś rozwiązanie, tak wziąć i przeczyścić klasę polityczną, która ustawą o finansowaniu siebie samych stworzyła rotujący się w kółko oligopol...
  I co to jest, "zbrodnia myślowa", powinniśmy się sami gdzieś zgłosić ?

 • leser.1

  Oceniono 58 razy 52

  Przepychanki pomiędzy Służbami.
  Każda chce być najważniejsza.
  Między Strażą Miejską i Policją to są drobne utarczki o "suszarkę".
  Te bałwany wyżej drą koty o władzę i pieniądze.
  I szemrane interesy.
  Tym razem wzór wzięli z CBŚ-u.
  Trzech baranów wkręciło jednego półgłówka i jest afera.
  Tych trzech "wspólpracowników" "zamachowca" to koty z ABW.
  Robili za agenta "tomka".
  Do niczego innego się nie nadają.

 • vomitorium1

  Oceniono 42 razy 36

  wyszło szydło z worka
  (takie działania abw
  nazywamy
  szantażem niebezpośrednim)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje