Próba zamachu na Sejm. Co wiemy? [PODSUMOWANIE]

20.11.2012 11:59
Eksplozja próbna przeprowadzona i sfilmowana przez podejrzanego

Eksplozja próbna przeprowadzona i sfilmowana przez podejrzanego (Fot. TVP Info)

ABW udaremniła zamach na Sejm, rząd i prezydenta. 45-letni pracownik jednej z wyższych szkół w Krakowie planował wysadzenie parlamentu ładunkiem czterech ton materiałów wybuchowych. Podejrzany częściowo przyznał się do winy. Co wiemy po konferencji ABW i prokuratury? Czego w tej sprawie nieoficjalnie dowiedziały się media?
Wiadomo, że podejrzany ma skrajnie ksenofobiczne poglądy. Mówi, że aktualna sytuacja społeczna i gospodarcza w naszym kraju zmierza w złą stronę z uwagi na fakt, że władzę sprawują osoby, które on określał mianem "obce". Grozi mu pięć lat więzienia.

<<Relacja minuta po minucie - czyta >>>

Co wiemy po konferencji ABW, prokuratury i policji?

- Celem zamachu miał być Sejm podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów; zamachowiec uważał, że najlepszym momentem będzie rozpatrywanie projektu budżetu. Podejrzany rozpracował okolice budynku Sejmu.

- Podczas przeszukania prócz materiałów wybuchowych (trotyl, proch, heksogen) i zapalników znaleziono kilkanaście sztuk nielegalnej broni palnej i ponad 1100 sztuk amunicji. Zabezpieczono także kamizelki kuloodporne z wkładami ceramicznymi, hełmy kevlarowe i snajperskie stroje maskujące, a także spreparowane polskie i zagraniczne tablice rejestracyjne, instrukcje saperskie i minerskie oraz publikacje na temat pirotechniki.

- Podejrzany mężczyzna jest pracownikiem naukowym krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego, w ramach pracy naukowej prowadził badania z zakresu materiałów wybuchowych. Miał dostęp do laboratorium. Umie wyprodukować bomby i może odpalać je zdalnie.

- ABW pokazała sfilmowane potężne detonacje próbne przeprowadzone przez zatrzymanego. Śledczy twierdzą, że mężczyzna planował użycie w zamachu jeszcze mocniejszego ładunku. Planował zgromadzić cztery tony materiału wybuchowego.

- Tłem planowanego zamachu - motywy o charakterze nacjonalistycznym, ksenofobicznym i antysemickim. Zatrzymany nie jest związany z żadną partią. Prokurator dodał enigmatycznie, że "motywacja i jakby przystąpienie do tych działań nie wynikało bezpośrednio z jego woli, tylko działał niejako siłą sugestii innych osób". - Mamy wskazanie na tę jedną osobę, którą on wymienia jako tę, która go miała inspirować - dodał.

- Podejrzany werbował inne osoby. Organizował dla nich szkolenia, wyznaczał im zadania. Na konferencji usłyszeliśmy o czterech innych osobach. Wszyscy zostali przesłuchani, ale nie są zatrzymani. Dwie osoby usłyszały zarzuty nielegalnego posiadania broni. - Wszystko jest pod kontrolą - zapewnia prokuratura.

- 9 listopada podejrzanego zatrzymali funkcjonariusze ABW z Krakowa. Mężczyzna nie stawiał oporu.

- Podejrzanemu zostały przedstawione zarzuty przygotowań do zamachu na prezydenta, rząd i Sejm. 11 listopada został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

- Aresztowany mężczyzna nie przeszedł jeszcze badań psychiatrycznych.

- Śledztwo toczy się w dalszym ciągu i "jest bardzo dynamiczne"

- Premier Tusk ujawnił, że na trop podejrzanego ABW wpadła analizując kontakty Andersa Breivika. Norweski terrorysta zakupił niektóre komponenty do materiałów wybuchowych w Polsce

Co wiemy nieoficjalnie:

- To funkcjonariusze ABW, pracujący pod przykryciem, zwerbowali Brunona K. Dlatego nie zostali zatrzymani - ustaliła krakowska "Gazeta Wyborcza".

- Zatrzymany to 45-letni Brunon K. Mieszkaniec Krakowa, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w stopniu doktora. Mężczyzna wykładał na kilku wydziałach. Nie był wcześniej karany.

- Tajemniczy, mieszkający w Polsce mężczyzna, którego niedoszły zamachowiec wymienił jako swojego inspiratora, twierdzi, że nic nie wiedział o planach Brunona K. To nieoficjalne ustalenia RMF FM. Mężczyzna został przesłuchany. Wciąż nie wiadomo kim jest. Wiadomo tylko, że nie jest osobą publiczną.

- Niedoszły zamachowiec zatrzymany przez ABW szukał zwolenników w internecie

- Brunon K. nie krył się ze swoimi poglądami. Opowiadał o nich nawet swoim studentom

- O niepokojących zachowaniach naukowca poinformowała służby jego żona, z zawodu biolog. Według źródeł "GW" znała jego poglądy ale nie traktowała ich poważnie i nie wiedziała o eksperymentach z wybuchami. Zaniepokoiło ją gdy zaczął się wypytywać o środki bakteriobójcze, szkodliwe dla ludzi (nazwy, ilość). Pytał, co by się stało gdyby rozpylić je nad tłumem. To sprawiło, że kobieta zdecydowała się zawiadomić ABW. Prokuratura nie komentuje tej wersji.

- Według RMF mężczyzna rozważał też atak w czasie obchodów Święta Niepodległości. Miał sprawdzać miejsca wokół polskiego parlamentu, a także ulice, którymi 11 listopada miał przechodzić marsz prowadzony przez Bronisława Komorowskiego. Według źródeł RMF potwierdzają to zapisy z kamer miejskiego monitoringu.

- Brunon K. ukończył technikum chemiczne w Krakowie oraz technologię chemiczną na krakowskiej Politechnice. W internecie krytykował PO. Pisał, że "kiedyś i na nich przyjdzie kolej".

- Brunon K. twierdzi, że wzorował się na norweskim terroryście Andersie Breiviku.

<<Czytaj najnowsze informacje w naszej relacji NA ŻYWO>>Zobacz także
Komentarze (436)
Zaloguj się
 • qib

  0

  Pierwsze koty za płoty ;-)

 • zoil44elwer

  0

  A Dębski(Ruch Janusa Palikota)członek sejmowej komisji d/s służb specjalnych/Było REALNE zagrożenie zamachem ze strony Brunona K i jego commanda(Brunon + 4 agentów ABW)
  A Dębski-Grupa Brunona K była pod "kontrolą" ABW !?
  KONTROLOWANE "zagrożenie" dla NACZELNYCH Organów RP3 czyli MONTHY PYTHON a la polacca ?

 • agawojcik22

  Oceniono 1 raz 1

  Możecie być dumni władze UR z waszego pracownika-odważny człowiek!

 • jozef.sobczyk

  0

  Mam wrażenie, że "potencjalny" zamachowiec zakpił sobie z rodaków a szczególnie z ABW. Chciał
  po prostu zabłysnąć w mediach i przejść do historii. Skąd miałby wziąć 4 tony materiałów wybuchowych
  i gdzie to miał zmagazynować ? To chory człowiek , cierpiący z powodu kompleksu niższości.
  To kandydat na pacjenta szpitala psychiatrycznego.

 • marekfocus

  Oceniono 1 raz 1

  na ulicach wokolo sejmu jest zakaz wjazdu ciezarowek gdyby sie tam pokazala ciezarowka nawet z jajami do sklepu nie zostalaby wposzczona tam jest wiecej tajniakow i policjantow niz zwyklych przechodniow jedynie w dzien otwarty sejmu moga wchodzic ludzie z zewnatrz wchodza rtylko za specjalna przepustka a pic z czterema tonami trotylu to wymysly prokutatorow

 • 2560a

  0

  Agent pracujący POD PRZYKRYCIEM?.?? Czyżby wiadosci z Polski były najpierw pisane w j. angielskim?
  Polszczyzna obczyzna.

 • zomozadwa

  Oceniono 3 razy 3

  jaja jak chełmy w kamizelkach kuloodpornych. :-D

 • zomozadwa

  Oceniono 3 razy 3

  panie posterunkowy.
  uprzejmie informuję, że swoją starą nokię,
  12 zużytych baterii, i 2,5 metra kabla
  dyskretnie wypi.erdoliłem do śmietnika.
  pod osłoną nocy.
  proszę o łagodny wymiar kary.

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 2 razy 0

  a co prezesik mówił o jakimś przełomie jaki ma zaserwowac Polsce 13 grudnia PIS?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje