Sondaż CBOS: Najwyższe od miesięcy poparcie dla PO. Dla PiS tylko 18 proc.

20.11.2012 11:23
W listopadzie na PO chciało głosować 34 proc. badanych, którzy zadeklarowali wolę uczestnictwa w wyborach. Poparcie dla PiS wyniosło w tym miesiącu jedynie 18 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).
W porównaniu z październikiem poparcie dla PO wzrosło o 6 punktów proc. i tym samym główna partia rządząca zanotowała najlepszy wynik od sierpnia. Z kolei poparcie dla PiS spadło w ciągu ostatniego miesiąca o 6 punktów proc.

Wyniki pozostałych ugrupowań w porównaniu z październikiem niewiele się zmieniły. Notowania SLD poprawiły się o 1 punkt proc., a PSL - o 2 punkty proc.

Ruch Palikota nadal poniżej progu

Po raz trzeci z rzędu poniżej progu wyborczego znalazł się natomiast Ruch Palikota (4 proc. - bez zmian w porównaniu z sondażem z października). Do parlamentu nie weszliby także m.in. przedstawiciele Solidarnej Polski (3 proc. - bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu).

W listopadzie na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego chciało głosować 2 proc. badanych (wzrost o 1 punkt), Polska Jest Najważniejsza - 1 proc. (wzrost o 1 punkt proc.) oraz Prawica Rzeczypospolitej - 1 proc. głosów (spadek o 1 punkt proc.). Zwolenników nie znalazła Polska Partia Pracy. 21 proc. badanych, którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, nie wiedziało, na kogo by głosowali. W porównaniu z październikiem liczba niezdecydowanych wyborców zmalała o 3 punkty proc.

Jak wynika z sondażu CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w listopadzie, udział w nich wzięłoby 59 proc. ankietowanych. Na pewno nie zamierza uczestniczyć w wyborach 24 proc., a 17 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Sondaż został przeprowadzony 8-17 listopada 2012 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zmiany w poparciu dla PO w tym roku

Niedawno minął rok funkcjonowania obecnego gabinetu Donalda Tuska. CBOS przygotował analizę zmian, jakim podlegało w tym czasie poparcie dla partii Donalda Tuska.

Pracownia przypomina, że przez pierwsze trzy miesiące po wyborach na PO gotowych było głosować przeszło dwie piąte pewnych uczestników wyborów. Kolejne trzy miesiące (między styczniem a marcem 2012) to wyraźny spadek poparcia dla głównego ugrupowania rządzącej koalicji do poziomu poniżej jednej trzeciej wskazań. W maju PO odnotowało najgorszy w tym okresie wynik - nieco powyżej jednej czwartej głosów (27 proc.).

Miesiące letnie (czerwiec-wrzesień) przyniosły niewielką poprawę notowań, przy czym nietypowy ich wzrost odnotowano w sierpniu (ponad 35 proc.). W październiku liczba zwolenników PO ponownie spadła do poziomu nieco ponad jednej czwartej (28 proc.), by w listopadzie osiągnąć wynik powyżej jednej trzeciej wskazań - 34 proc.

Rząd najsłabiej w październiku

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z notowaniami PO liczba deklarowanych wyborców PSL w kolejnych badaniach minionego roku wahała się w dużo mniejszym stopniu - maksymalne poparcie dla tej partii wyniosło 8 proc., a minimalne 4 proc. W sumie koalicja rządowa jako całość cieszyła się największym poparciem społecznym tuż po wyborach - w grudniu 2011 roku na obie partie koalicji rządowej chciała głosować w sumie połowa ogółu wyborców (50 proc.).

Najmniej głosów PO i PSL uzyskały w ubiegłym miesiącu - tylko jedna trzecia uczestników hipotetycznych wyborów gotowa była je poprzeć (33 proc.). W listopadzie odsetek zwolenników obu partii tworzących koalicję rządową wzrósł do przeszło dwóch piątych wskazań (41 proc.).

Zobacz także
Komentarze (314)
Zaloguj się
 • wlodek150

  0

  Jak umiem liczyć, to razem jest 72 %, dodając do tego partie które mają mniejsze poparcie, to nawet nie dojdzie do 80 %. A gdzie reszta ?

 • lonelyboy1989

  0

  Po raz kolejny powtarza się dobrze znany schemat. Gdy PiS odszedł od tematu Smoleńska i zaczął udawać merytoryczną opozycję, zaczął zyskiwać w sondażach i już nawet przeganiał PO. Wtedy wyszedł Kaczyński, powiedział kilka zdań i notowania partii idą na dno. Prezes tej partii jest jej największym przeciwnikiem.

 • andrzej414

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie spokojnie , ten upadek PIS jest może powolny ale pewny , kara musi boleć , jak tortury po trochu po kawałku , dlatego ,że Ludzi też pomału nawet z Pisu i z koscioła katolickiego widzą coraz większe szaleństwo Kaczyńskiego i jego przydupasów . Przecież normalny Polak , czlowiek z rozumem mysli a mysli zupełnie inaczej niż Kaczyński ale wstyd tak od razu się przyznać ,że uwierzył temu czlowiekowi , uwierzył w zamach na prezydenta i tylu ludzi wykonanych przez Tuska , Komorowskiego wraz z ruskimi , paranoja moi drodzy . Ostatnio wyprostowała go córka Sw. pamięci pary prezydenckiej ,że pochówek był godny i żadnej ekshumacji jej rodziców nie będzie . I co wycofał się z tej glupoty a Hofman powiedzial ,że Córka prezydenta tylko im przypomniała jak to bylo , cyrk czy co ? maja społeczeństwo za idiotów ? Tak , to juz powolny koniec agonia powolna ale skuteczna . Troche jeszcze wycierpimy , bo to ludzie bez honoru , kłamią dalej i chcą władzy za wszelką cenę a ja pytam PIS a po co ? już mieliście ją i co ? ano pamiętamy co robiliście dla społeczeństwa - nic . Tylko propaganda leciała w tV od rana do wieczora i straszenie społeczeństwa , wykończyliście swojego ministra , Leppera , Ligę Polskich rodzin , zabiła sie blida , wykończyliście wielu ludzi niewinnych . To już nie przejdzie ani nie przejdą Wasze metody Stalinowskie .

 • redeyesoftherooster

  Oceniono 3 razy 3

  pisduszki chciały obudzić Polskę a obudzili Polaków, no i mamy wyniki sondaży:) trotylowców 18% :]

 • zoil44elwer

  Oceniono 4 razy -4

  Polacy dostali od Peło 67 lat emerytalnych a dają PO tylko 34 %? Co za niewdzięczność!

 • filmik2000

  Oceniono 1 raz 1

  Prezesie Jarosławie, zrób coś ;) www.youtube.com/watch?v=Vvt0zXwAJAo&feature=plcp

 • filan_trop

  Oceniono 5 razy -1

  Za mc. jak sluzyb zlapia nastepnego niedoszlego "zamachowca" ze chcial wymordowac cale zasyfiale Peło to dopiero im skocza slupki POparcia wiecej obludy wiecej

 • 7ogamihcra

  Oceniono 6 razy 2

  Aż 18% dla parszywej antypolskiej bandy kanalii ?
  Po jakiego uja ta wywrotowa, niekompetentna, potrafiąca tylko wszystko rozpieprzyć hołota, której
  waaaadza kojarzy się wyłącznie ze zwalczaniem opozycji, a nie z sensownym kierowaniem krajem.
  Prawidłowy procent głosów na te pisowskie szumowiny to mniej więcej 1,8 %.

 • mtr5

  Oceniono 4 razy 2

  PiS musi wreszcie zrozumieć, że największym wrogiem PiSu jest Jarosław Kaczyński....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje