Sondaż CBOS: Najwyższe od miesięcy poparcie dla PO. Dla PiS tylko 18 proc.

20.11.2012 11:23
W listopadzie na PO chciało głosować 34 proc. badanych, którzy zadeklarowali wolę uczestnictwa w wyborach. Poparcie dla PiS wyniosło w tym miesiącu jedynie 18 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).
W porównaniu z październikiem poparcie dla PO wzrosło o 6 punktów proc. i tym samym główna partia rządząca zanotowała najlepszy wynik od sierpnia. Z kolei poparcie dla PiS spadło w ciągu ostatniego miesiąca o 6 punktów proc.

Wyniki pozostałych ugrupowań w porównaniu z październikiem niewiele się zmieniły. Notowania SLD poprawiły się o 1 punkt proc., a PSL - o 2 punkty proc.

Ruch Palikota nadal poniżej progu

Po raz trzeci z rzędu poniżej progu wyborczego znalazł się natomiast Ruch Palikota (4 proc. - bez zmian w porównaniu z sondażem z października). Do parlamentu nie weszliby także m.in. przedstawiciele Solidarnej Polski (3 proc. - bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu).

W listopadzie na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego chciało głosować 2 proc. badanych (wzrost o 1 punkt), Polska Jest Najważniejsza - 1 proc. (wzrost o 1 punkt proc.) oraz Prawica Rzeczypospolitej - 1 proc. głosów (spadek o 1 punkt proc.). Zwolenników nie znalazła Polska Partia Pracy. 21 proc. badanych, którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, nie wiedziało, na kogo by głosowali. W porównaniu z październikiem liczba niezdecydowanych wyborców zmalała o 3 punkty proc.

Jak wynika z sondażu CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w listopadzie, udział w nich wzięłoby 59 proc. ankietowanych. Na pewno nie zamierza uczestniczyć w wyborach 24 proc., a 17 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Sondaż został przeprowadzony 8-17 listopada 2012 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zmiany w poparciu dla PO w tym roku

Niedawno minął rok funkcjonowania obecnego gabinetu Donalda Tuska. CBOS przygotował analizę zmian, jakim podlegało w tym czasie poparcie dla partii Donalda Tuska.

Pracownia przypomina, że przez pierwsze trzy miesiące po wyborach na PO gotowych było głosować przeszło dwie piąte pewnych uczestników wyborów. Kolejne trzy miesiące (między styczniem a marcem 2012) to wyraźny spadek poparcia dla głównego ugrupowania rządzącej koalicji do poziomu poniżej jednej trzeciej wskazań. W maju PO odnotowało najgorszy w tym okresie wynik - nieco powyżej jednej czwartej głosów (27 proc.).

Miesiące letnie (czerwiec-wrzesień) przyniosły niewielką poprawę notowań, przy czym nietypowy ich wzrost odnotowano w sierpniu (ponad 35 proc.). W październiku liczba zwolenników PO ponownie spadła do poziomu nieco ponad jednej czwartej (28 proc.), by w listopadzie osiągnąć wynik powyżej jednej trzeciej wskazań - 34 proc.

Rząd najsłabiej w październiku

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z notowaniami PO liczba deklarowanych wyborców PSL w kolejnych badaniach minionego roku wahała się w dużo mniejszym stopniu - maksymalne poparcie dla tej partii wyniosło 8 proc., a minimalne 4 proc. W sumie koalicja rządowa jako całość cieszyła się największym poparciem społecznym tuż po wyborach - w grudniu 2011 roku na obie partie koalicji rządowej chciała głosować w sumie połowa ogółu wyborców (50 proc.).

Najmniej głosów PO i PSL uzyskały w ubiegłym miesiącu - tylko jedna trzecia uczestników hipotetycznych wyborów gotowa była je poprzeć (33 proc.). W listopadzie odsetek zwolenników obu partii tworzących koalicję rządową wzrósł do przeszło dwóch piątych wskazań (41 proc.).

Zobacz także
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
 • Prezydent Bronisław Komorowski Kurski: Komorowski nie jest Komoruskim. "Gajowy" jest arcypolski
Komentarze (314)
Sondaż CBOS: Najwyższe od miesięcy poparcie dla PO. Dla PiS tylko 18 proc.
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 465 razy 301

  PiS ma o całe 18% za dużo,ale widać że znalazł się na prawidłowej drodze czyli równi pochyłej w dół aby nareszcie zniknąć z areny politycznej Polski.
  Oby tak dalej a w Polsce zapanuje nareszcie spokój.

 • epupecki

  Oceniono 371 razy 249

  Uspokoi mnie dopiero pis ponożej progu. Najlepiej nie więcej niż 1,5%!!!

 • s3g

  Oceniono 224 razy 150

  Naaaaaareszcie. Jak to w szołbiznesie. Są skończeni!!!!

 • abies

  Oceniono 150 razy 102

  Czy na prawdę 10-15% ludzi w Polsce zmienia opinie wyborcze na podstawie afery miesiąca? Kaczyński pokazał pseudo-premiera to głosuje na PiS? Chwilę później, pro-pisowski dziennikarz dał się podpuścić na trotyl, to głosuje na PO? Niedoszły zamachowiec kiedyś należał do PO, głosuje na SLD? Co za bezmyślny tłum...

 • fagusp

  Oceniono 91 razy 71

  Cezary Gmyz, grabarz polskiej prawicy, kombinował sobie, że ten trotyl podkłada pod tyłek Tuskowi. A tymczasem, z niezamierzoną perfekcją, wsunął do Polskęzbawowi prosto w przedział. Po czym uruchomił detonator...

 • ziutka333

  Oceniono 98 razy 64

  Jaruś czas się ewakuować razem z Antkiem w lasy Smoleńskie i partyzantkę założyć. Gdybyś chciał to mogę dać stary hełm niemiecki i złamany bagnet

 • bp_2

  Oceniono 62 razy 44

  To wielki sukces PIS.
  Te populistyczne bezmózgowce z pacjentem "prezesem" powinny mieć 4%, a mają 18% !!!

 • mmeydey

  Oceniono 38 razy 26

  brawo Polacy, brawo za powrot zdolnosci do myslenia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje