Pawlak poza rządem - Tusk przyjął dymisję

19.11.2012 19:23
Donald Tusk i Waldemar Pawlak

Donald Tusk i Waldemar Pawlak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Tusk przyjął dymisję Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki - podało wieczorem Centrum Informacyjne Rządu. Wieczorem premier spotkał się z Pawlakiem, a z Januszem Piechocińskim rozmawiał przez telefon. Kto zastąpi Pawlaka, dowiemy się dopiero 1 grudnia. Będziemy czekać, trzeba dać trochę czasu koalicjantowi, aby "poukładał wszystkie klocki" - mówi rzecznik rządu Paweł Graś.
Premier pogratulował też Januszowi Piechocińskiemu objęcia funkcji szefa PSL. Wcześniej Waldemar Pawlak poinformował prezydenta Bronisława Komorowskiego o swojej rezygnacji ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki .

Piechociński próbował jeszcze w poniedziałek namawiać Pawlaka do pozostania w rządzie, jednak po krótkim spotkaniu, były szef PSL oświadczył, że podtrzymuje swoją decyzję. Następnie Piechociński powiedział, że będzie namawiał Donalda Tuska do nieprzyjęcia dymisji Pawlaka.

- W dalszym ciągu podtrzymuję to, że w okresie, gdy trwają wielkie polskie boje o finanse unijne, w okresie, kiedy w resorcie gospodarki są ważne kwestie, będę namawiał premiera Tuska, by nie przyjmował dymisji - powiedział nowy prezes PSL.

Wieczorem, po rozmowie telefonicznej z Piechocińskim i spotkaniu z Pawlakiem okazało się jednak, że premier dymisję Pawlaka przyjął.

Kto za Pawlaka? "Czekamy, aż PSL poukłada klocki"

Kto zastąpi Pawlaka w rządzie, dowiemy się 1 grudnia. Piechociński poinformował, że według statutu partii może zwołać radę partyjną dopiero po tygodniu od wyborów. W związku z tym 1 grudnia odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na którym zostanie wybrany Komitet Wykonawczy ugrupowania.

Janusz Piechociński podziękował swojemu poprzednikowi za pracę na rzecz partii i działalność jego ministerstwa.

Rzecznik rządu Paweł Graś opowiedział się za wejściem do gabinetu nowego szefa PSL. Zdaniem Grasia, pozostawanie szefa partii koalicyjnej poza rządem nie sprawdza się, gdyż lider ugrupowania ma wówczas pokusę, by recenzować poczynania gabinetu i dystansować się od niego. Paweł Graś dodał, że trzeba dać trochę czasu koalicjantowi, aby wewnętrznie - jak się wyraził - "poukładali wszystkie klocki".

- Będziemy czekać na zaprezentowanie oficjalnego stanowiska - mówi rzecznik rządu. W ocenie Grasia, wszystko powinno się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych 3 dni. Rzecznik dodał, że dziś będzie ustalany bardzo napięty kalendarz spotkań szefa rządu, tak aby sprawy krajowe nie kolidowały z działaniami premiera na forum międzynarodowym. Pytany o przyszłość koalicji, Paweł Graś powiedział, że jest o nią spokojny. Przez 5 lat udawało nam się omijać różne rafy - dodał.

Porażka Pawlaka

W sobotę na kongresie partii Piechociński pokonał w wyborach dotychczasowego prezesa Waldemara Pawlak. Ten oświadczył, że dziś złoży dymisję. Dziś to zrobił, namawia też Piechocińskiego do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów koalicyjnych z Platformą.

Piechociński wygrał partyjne wybory m.in. hasłem rozdziału funkcji partyjnych od rządowych, wygląda jednak na to, że do rządu będzie musiał wejść. Sama Platforma - ustami m.in. Rafała Grupińskiego - już oceniła, że jest to wskazane.

Piechociński przed wyborami w PSL zapowiadał też renegocjację umowy koalicyjnej - tak, by bardziej szczegółowo określała ona zakres odpowiedzialności każdego z koalicjantów.

Zobacz także
Komentarze (89)
Pawlak poza rządem - Tusk przyjął dymisję
Zaloguj się
 • stalowy_jez

  Oceniono 116 razy 106

  Panie Januszu! Gratulujemy wygranej i zachęcamy do bardzo, bardzo energicznego działania. Musi pan jak najszybciej wymienić tysiące krewnych i znajomych pana Waldemara na swoich krewnych i znajomych. To iście tytaniczna praca, ale trzymamy za pana kciuki.

 • troque

  Oceniono 90 razy 82

  Spokojnie - to tylko lekkie zawirowanie przy korycie. PSL może zmienić prawie wszystko z wyjątkiem jednej rzeczy - ryjów przyspawanych do koryta, z kimkolwiek w towarzystwie

 • senior2244

  Oceniono 58 razy 50

  No i Walduś zamiast "Na zieloną stronę mocy" przeszedł do szarej strefy.

 • morgenroth

  Oceniono 47 razy 43

  Jak zobaczycie dane gospodarcze za trzeci kwartał 2012, to zrozumiecie dlaczego Waldemar salwował się ucieczką ze stanowiska.

 • na_pustyni

  Oceniono 49 razy 43

  normalnie zaraz się popłaczę
  panie Waldku, pan się nie boi - hehe, skończyło się! WRESZCIE

 • kater-11

  Oceniono 44 razy 34

  Hamulcowy gospodarki odchodzi w niesławie. Szkoda że tak późno. Nepotyzm Pawlakowatych sięgał najwyższych struktur

 • alexy-dwa

  Oceniono 32 razy 30

  I tak oto ALF odleciał na planetę Melmak. Koniec bajki.

 • wodakrolewska

  Oceniono 45 razy 29

  Walduś szykuje się do €koryta.
  POlskie korytko jest wąskie i się Waldusiowi od tego włosy wytarły.

 • pepekzgumy

  Oceniono 30 razy 28

  Smutny strażak o jeszcze bardziej smutniejszym oddechu....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje