Pawlak poza rządem - Tusk przyjął dymisję

19.11.2012 19:23
Donald Tusk i Waldemar Pawlak

Donald Tusk i Waldemar Pawlak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Tusk przyjął dymisję Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki - podało wieczorem Centrum Informacyjne Rządu. Wieczorem premier spotkał się z Pawlakiem, a z Januszem Piechocińskim rozmawiał przez telefon. Kto zastąpi Pawlaka, dowiemy się dopiero 1 grudnia. Będziemy czekać, trzeba dać trochę czasu koalicjantowi, aby "poukładał wszystkie klocki" - mówi rzecznik rządu Paweł Graś.
Premier pogratulował też Januszowi Piechocińskiemu objęcia funkcji szefa PSL. Wcześniej Waldemar Pawlak poinformował prezydenta Bronisława Komorowskiego o swojej rezygnacji ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki .

Piechociński próbował jeszcze w poniedziałek namawiać Pawlaka do pozostania w rządzie, jednak po krótkim spotkaniu, były szef PSL oświadczył, że podtrzymuje swoją decyzję. Następnie Piechociński powiedział, że będzie namawiał Donalda Tuska do nieprzyjęcia dymisji Pawlaka.

- W dalszym ciągu podtrzymuję to, że w okresie, gdy trwają wielkie polskie boje o finanse unijne, w okresie, kiedy w resorcie gospodarki są ważne kwestie, będę namawiał premiera Tuska, by nie przyjmował dymisji - powiedział nowy prezes PSL.

Wieczorem, po rozmowie telefonicznej z Piechocińskim i spotkaniu z Pawlakiem okazało się jednak, że premier dymisję Pawlaka przyjął.

Kto za Pawlaka? "Czekamy, aż PSL poukłada klocki"

Kto zastąpi Pawlaka w rządzie, dowiemy się 1 grudnia. Piechociński poinformował, że według statutu partii może zwołać radę partyjną dopiero po tygodniu od wyborów. W związku z tym 1 grudnia odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na którym zostanie wybrany Komitet Wykonawczy ugrupowania.

Janusz Piechociński podziękował swojemu poprzednikowi za pracę na rzecz partii i działalność jego ministerstwa.

Rzecznik rządu Paweł Graś opowiedział się za wejściem do gabinetu nowego szefa PSL. Zdaniem Grasia, pozostawanie szefa partii koalicyjnej poza rządem nie sprawdza się, gdyż lider ugrupowania ma wówczas pokusę, by recenzować poczynania gabinetu i dystansować się od niego. Paweł Graś dodał, że trzeba dać trochę czasu koalicjantowi, aby wewnętrznie - jak się wyraził - "poukładali wszystkie klocki".

- Będziemy czekać na zaprezentowanie oficjalnego stanowiska - mówi rzecznik rządu. W ocenie Grasia, wszystko powinno się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych 3 dni. Rzecznik dodał, że dziś będzie ustalany bardzo napięty kalendarz spotkań szefa rządu, tak aby sprawy krajowe nie kolidowały z działaniami premiera na forum międzynarodowym. Pytany o przyszłość koalicji, Paweł Graś powiedział, że jest o nią spokojny. Przez 5 lat udawało nam się omijać różne rafy - dodał.

Porażka Pawlaka

W sobotę na kongresie partii Piechociński pokonał w wyborach dotychczasowego prezesa Waldemara Pawlak. Ten oświadczył, że dziś złoży dymisję. Dziś to zrobił, namawia też Piechocińskiego do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów koalicyjnych z Platformą.

Piechociński wygrał partyjne wybory m.in. hasłem rozdziału funkcji partyjnych od rządowych, wygląda jednak na to, że do rządu będzie musiał wejść. Sama Platforma - ustami m.in. Rafała Grupińskiego - już oceniła, że jest to wskazane.

Piechociński przed wyborami w PSL zapowiadał też renegocjację umowy koalicyjnej - tak, by bardziej szczegółowo określała ona zakres odpowiedzialności każdego z koalicjantów.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • stalowy_jez

  Oceniono 116 razy 106

  Panie Januszu! Gratulujemy wygranej i zachęcamy do bardzo, bardzo energicznego działania. Musi pan jak najszybciej wymienić tysiące krewnych i znajomych pana Waldemara na swoich krewnych i znajomych. To iście tytaniczna praca, ale trzymamy za pana kciuki.

 • dragon52

  Oceniono 1 raz 1

  android chyba w te pędy do pisu chce!!! hehehehehe!

 • eat.pussy

  Oceniono 1 raz 1

  Pawlak, gadasz jak Fochman...

 • antekguma1

  Oceniono 1 raz -1

  Spokojnie, cyborg daleko nie odejdzie. Wcześniej czy później wróci. Przeczeka tylko za niedługie mocne pie...iecie jak się okaże co szykuje Tusek w związku z tragiczna sytuacją gospodarcza POlandi.

 • malpajestnajwazniejsza

  Oceniono 2 razy 0

  Cała Polska szuka pracy dla Waldka-strażaka!!!
  Szukamy na szajsbuku, tłiterze i innych...
  Wszyscy angarzują się!! Nie ma stojącyych obok!!!

  Obrażony Waldek, zagrożeniem dla narodowej tożsamości Polaków!!!!

 • krzych.korab

  Oceniono 2 razy 0

  Pawlak zachował się jak nieodpowiedzialny gó...arz. Człowiek odpowiedzialny, jeżeli wie że pracuje dobrze dla narodu złożyłby rezygnację z określonym terminem, aby dokończyć to co zaczął.

 • wasserski

  Oceniono 2 razy 2

  największy szkodnik III RP poszedł na zielona trawkę,którą powinien teraz żreć,to za niego powstała mafia węglowa,porównajcie zarobki górnika z zarobkami prezesów spółek węglowych,przydupasów rad nadzorczych.
  Emeryta nie stać na kupno jednej tony węgla miesięcznie za 950 zeta

 • korespondent1949

  Oceniono 1 raz 1

  Jest to całkiem naturalne że wicepremierem zostanie Piechociński takie są reguły gry, Piechociński startując w wyborach zdawał sobie z tego sprawę.
  Ciekawe co za ta usługę dostanie Sawicki i jego klika.
  Nie zdziwił bym się gdyby w tej sytuacji PSL podzielił się na frakcję Pawlaka i Piechocińskiego.
  Piechociński dotychczas potrafił tylko krytykować i wytykać palcem teraz sam będzie krytykowany i to ostro, PSL stało się w ten sposób łakomym kąskiem dla PIS które będzie chciało za wszelką cenę przeciągnąć na swoją stronę tych którzy są niezadowoleni z wybory Piechocińskiego.

 • o_laf

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie do GW....
  Czym kieruje sie Gazata Wyborcza,
  ze nie mozna wpisac swoich uwag do artykulow o wojnie jaka podjal Izrael..?
  Czy moglby to ktos .....sensownie wytlumaczyc?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje