Monika Olejnik o liście Pasikowskiego: Szanuję wybór reżysera

19.11.2012 16:20
Monika Olejnik

Monika Olejnik (Fot. Maciej Zienkiewicz / AG)

- Szanuję wybór reżysera, że chciał udzielić tylko kilku wywiadów prasowych, a nie chce występować w debacie telewizyjnej - powiedziała portalowi Gazeta.pl Monika Olejnik. Władysław Pasikowski opublikował w "Gazecie Wyborczej" list do dziennikarki, w którym tłumaczył, dlaczego nie chce wypowiadać się na temat filmu w jej programie.
"Nie przyjąłem zaproszenia do Pani programu, tak jak nie przyjąłem do kilkunastu innych przez te dwadzieścia lat, odkąd robię filmy" napisał na łamach dzisiejszej "Gazety Wyborczej" Władysław Pasikowski, reżyser filmu "Pokłosie".

Podczas spotkania z Maciejem Stuhrem, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie, Monika Olejnik powiedziała, że to właśnie reżyser "Pokłosia" powinien siedzieć w studiu na jego miejscu. "Wychodzę z niepopularnego w telewizji założenia, że nikt, także ja, nie ma obowiązku tam występowania" - napisał w liście do Olejnik Pasikowski.

- Szanuję wybór reżysera, który podjął się takiego drażliwego dla Polaków tematu. Szanuję też to, że chciał udzielić tylko kilku wywiadów prasowych, a nie chce występować w debacie telewizyjnej - powiedziała portalowi Gazeta.pl Monika Olejnik.

"List w obronie Stuhra"

Zdaniem dziennikarki "jest to list skierowany przede wszystkim w obronie Macieja Stuhra, na którego napadli wszyscy prawdziwi Polacy". - Stuhr dostaje pałką po głowie, a zapomina się o tym, że jest to film fabularny, a nie dokumentalny. A że nawiązuje do Jedwabnego? To jest jasne. Jedwabne było i nie ma co mówić, że zrobiła to garstka Polaków. To nieważne, czy 40, czy 60 Polaków, ale spalono ludzi i nie można stosować symetrii, że Żydzi byli w NKWD, że Żydzi wydawali Polaków. Coś strasznego się wydarzyło i o tym jest ten film - uważa Olejnik.

Dziennikarka dziwi się również, że "ktoś chce zdjęcia filmu z ekranu albo że to skandal, że Instytut Filmowy dał pieniądze na ten film, albo że się krytykuje ten film, zanim się na niego poszło". - Nikt nie zakazuje filmów Woody'ego Allena, które są przecież bardzo krytyczne w stosunku do Ameryki. Nikt się tak nie żołądkuje tak jak u nas. My oczywiście musimy chronić naszą polskość, naszą pamięć, naszą historię. Choć są momenty, których należy się wstydzić, a nie bronić. Współczesna nienawiść też może doprowadzić do dramatu - powiedziała nam Monika Olejnik.

Zobacz także
Komentarze (136)
Zaloguj się
 • andycollins

  0

  Kiedy artysta przychodzi do dziennikarza, to ten go lubi nagrać:-D Zwłaszcza gdy w tle jest 17,5 miliona dolarów.

  A kiedy w tle jest ponad 60 miliardów dolarów, to lepiej samemu coś nagrać:-))

 • pijatyka

  Oceniono 2 razy 2

  Olejnik rąbnęła z tym Allenem prawie jak Stuhr z Cedynią ;->

  wnas.pl/artykuly/431-co-ma-woody-allen-do-poklosia-to-wie-tylko-monika-olejnik
  'Krytyczne wobec Ameryki' to może być np. "Requiem dla snu" - a nie komedyjki Woody'ego.

 • mordaprostaczek

  Oceniono 2 razy 2

  Uwaga, mam opinię. Pani Olejnik nadużywa słowa debata. Nie każda pyskówka w telewizji to debata. A nawet jeśli pyskówki akurat nie ma, nie każdy konflikt sfilmowany przez kamery, odbywający się z udziałem dziennikarki ,która przy konflikcie usiłuje się lansować, jest debatą.
  Nadużywanie słowa debata przez panią redaktor świadczy o nierealistycznej ocenie własnej osoby.
  Dziękuję.

 • laksmana

  0

  Powstał świetny polski film, a ujadanie niektórych oburzonych jeszcze zwiększy jego oglądalność. I słusznie.

 • mordaprostaczka

  Oceniono 1 raz 1

  no z tym przykładem allena to sie olejnik mało popisała

  akurat w żadnym kraju nie ma tylu teorii spiskowych ile w stanach: tak jak u nas jest dym ze smoleńskiem, tak jest cały cyrk, że dwie wieże strącili amerykanie, i tak jak u nas, filmy, analizy. może tylko nie mają Kaczyńskiego, ale to nie największy oszoom w historii wśród politykjów.
  amrykanie mają jeszcxe większe jazdy odnosnie amorcji niz u nas.
  i na pewni są tez tacy, którzy domagają się zdjęcia filmów allena.

  nie ustawialym tego tak ze w Polssce są jakyc ludzie nienormalni. wszędzie są skrajne reakcje. a reakcja na ten film pewnej gruopy ludzi była jaknajbardziej do przewidzenia. zdziwirenia zatem albo są udawane albo świadcxzą o braku umiejętnosci oceny sytuacji.

  Podoba mi sie wypowiedz rezysera: nie poszedłem do tv bo nie ma takie go bowiązki. piękne. innymi słowy, mam pani program w d.... wolę pogłaskać psa ( kota, rybki, świnke)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy 1

  @ oldtime

  Alez oczywiscie ze tak! Istnieje filmy francuskie o okrucienstwach wojny w Algerii i brytyjskie o obozach z czasow wojen burskich. Troche skromnosci, czlowieku, bo z faktu, ze ty guzik wiesz wcale nie wynika, ze zjawisko nie istnieje.
  A wiec prosze, chocby:
  L'Honneur d'un capitaine rezyserowany przez Pierre'a Schoendoerffera (tego od dokumentow z Indochin) z tematem procesu sadowego oficera oskarzonego o tortury etc.
  czy - jesli o drugie chodzi - Young Winston w rezyserii Richarda Attenborough, starszego brata filmowca-przyrodnika Davida. Obozy zajmuja tu znaczace miejsce, bo to wlasnie Churchill zrobil wokol nich skandal w brytyjskich mediach.
  Jest wiecej, w tej chwili tylko te przyszly mi do glowy.

 • maxtrolynsky

  Oceniono 3 razy -1

  Na gazowni już nawet SB Bolka nie można skomentować. Stary SB-ek sam siebie przeprasza. Co za knur wąsaty ! Żeby go rak dopadł w najgorszym stadium.

  Najlepiej, pojutrze.

 • muzzyczny

  Oceniono 4 razy -4

  Sponsorzy tego gniota antypolskiego

  rosyjskie Ministerstwo Kultury - 260 tys. Euro.

  www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/przemyslaw-marzec/blogi/news-marzec-na-blogu-poklosie-pasikowskiego-dzieki-rosyjskiemu-mi,nId,709180

  PISF 3,5 mln zł

  www.pisf.pl/pl/dotacje/dofinansowane-projekty/2011/po-produkcja-filmowa/priorytet-1-produkcja-sesja-1-2011

  Jedwabne geszefty 10 lipca 2001 r. Zdrajcy Polski
  www.youtube.com/watch?v=GcP4tmZTl-E

 • muzzyczny

  Oceniono 5 razy -1

  "udział Żydów w funkcjonowaniu aparatu bezpieczeństwa w Polsce to samo dobro nie warte zainteresowania. W porewolucyjnej Rosji udział Żydów w kierownictwie bezpieki wynosił 100%. Proszę sobie poczytać Sołżenicyna " 200 lat razem".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje